Skocz do zawartości

Sprawa soli - ważne


Maxell

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że obecnie do produkcji wędzonek, kiełbas i niektórych konserw stosujemy peklosól. Jest jednak spora grupa wyrobów, jak wyroby podrobowe, drób, ryby, konserwy, mięsa i kiełbasy pieczone, czy grillowane i inne, gdzie używamy soli. Przypominam Państwu, aby we wszystkich tych przypadkach pod żadnym pozorem nie stosować w stosunku do soli miar objętościowych (łyżeczka, łyżka, szklanka itp.). Stosujmy wyłącznie dokładne odważanie soli wagami gramowymi, gdyż różnica między objętościową ilością np. soli kamiennej i soli warzonej (warzonki), a wagą obu soli, może wynieść nawet 25% na korzyść soli kamiennej. Co to znaczy? To znaczy, że np. łyżka soli kamiennej i taka sama łyżka soli warzonej mogą się różnić wagowo, aż o 25%.

To bardzo dużo. Jeśli liczymy na wyrób małosolny, możemy się "przejechać"..

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pozwolę sobie uzupełnić jeszcze ten wpis/apel o dwie informacje.

W naszych kuchniach przydają się minimum dwie wagi - jedna ważąca w miarę dokładnie kilogramy (nasze produkty) a drugą np. tzw jubilerska, którą odmierzamy sól/peklosól/przyprawy. Czasem te "duże" wagi potrafią przekłamywać tak bardzo potrzebny nam gram/gramy.

Druga sprawa waga/wagi w domu to nie fanaberia - dzięki nim mamy POWTARZALNOŚĆ produktu :)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W naszych kuchniach przydają się minimum dwie wagi - jedna ważąca w miarę dokładnie kilogramy (nasze produkty) a drugą np. tzw jubilerska, którą odmierzamy sól/peklosól/przyprawy. Czasem te "duże" wagi potrafią przekłamywać tak bardzo potrzebny nam gram/gramy.
 

Święte słowa. Próbowałem raz odważyć przyprawy na małą ilość białej kiełbasy. Waga kuchenna nie podołała. Musiałem przyprawiać na smaka. Od tego momentu znalazło się miejsce na dokładniejszą wagę do przypraw i mniejszych ilości soli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

 

 

Czy jest możliwość peklowanie tylko w soli kamiennej?

Sól kamienna nie zawiera nitrytu, który jest niezbędny do peklowania (kolor + zabezpieczenie bakteriologiczne). 

Solą kamienną mięso tylko zasolimy, chociaż ze względu na zawartość tlenków metali oraz niewielkich domieszek azotanów, można uzyskać lekko różowy kolor. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zastosowanie dawki pół na pół ma sens?

Nie ma sensu. Albo solisz solą, albo peklujesz peklosolą. Skąd masz pewność, że azotyn zareaguje z mioglobiną w 100%?

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ja prawie zawsze używam soli kamiennej bez dodatków i dodaję saletry.

Problem z solą kamienną jest taki, że jest najczęściej zanieczyszczona drobniutkim piachem - kiedyś się na tym przejechałem, jak niektóre mięska lekko chrzęściły :D

Dlatego sól rozpuszczam w oddzielnym garze i po osadzeniu się niepotrzebnych rzeczy wlewam czystą solankę do kotła.

Edytowane przez akakij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saletry obecnie się już nie stosuje.Wyjatkowo do wędlin dojrzewajacych.Saletry trzeba dodać do solanki o wiele więcej niż nitrytu zawartego w peklosoli.Nie warto się truć.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. Saletry sypałem w/g starego przepisu z torebki, czyli 0d 3 do 8 g/10kg mięsa, więc chyba niewiele.

Ale chyba rzeczywiście przejdę na peklosól. To są jakieś standardowe składy, czy zależnie od producenta?

Edytowane przez akakij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czytając ten temat od początku Maxell pisze że do konserw nie dajemy peklosoli [/quote]

 

Tak pisze Maxel 

[Dodano: 22 sty 2021 - 11:02]

 

 

Wiem, że obecnie do produkcji wędzonek, kiełbas i niektórych konserw stosujemy peklosól. Jest jednak spora grupa wyrobów, jak wyroby podrobowe, drób, ryby, konserwy, mięsa i kiełbasy pieczone, czy grillowane i inne, gdzie używamy soli.
  Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wiem, że obecnie do produkcji wędzonek, kiełbas i niektórych konserw stosujemy peklosól.

Z tego co jest zapisane w recepturach zawartych w PW, to do konserw stosowana była sól kuchenna zmieszana z saletrą i nitrytem (azotynem sodowym). Natomiast w rosyjskich recepturach GOST do tuszonki stosowana była sama sól.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Todek, ja odnioslam sie tylko do tego co napisal Maxell .zeby nowi nie pomysleli ze konserwy robimy bez peklosoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby nowi nie pomysleli ze konserwy robimy bez peklosoli.

No tak, tak. O to mi chodziło. Ze kiedyś sól, saletra i nitryt, a teraz peklosól. :)

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Todek, bo wejdzie nowy przeczyta ze kazda robimy bez i bedzie placz ze nie wyszlo a bylo napisane w jakims poscie ze robimy bez :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.