Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Tyndalizacja

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 quadro555

quadro555

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów
  • MiejscowośćGoleniów

Napisano 20 maj 2020 - 22:11

Witam. Chcę zrobić konserwę słoikową wg przepisu z tej strony https://wedlinydomow...rodukcji-pawła/. Niestety jest tam podana podwójna pasteryzacja, a ja chciałbym parę słoiczków przetrzymać w chłodnej piwnicy. W związku z tym mam pytanie jak długi powinien być czas trzeciej pasteryzacji?  W przepisie mam 2 razy po dwie godziny. Czy trzecia pasteryzacja może być krótsza? Robiłem już konserwę wg przepisu @paweljack i mięso było odpowiednio miękkie i boję się, że trzecia pasteryzacja dwugodzinna może wpłynąć na jakość mięsa. Będzie za bardzo smarowne. Wg tabelki z forum dla słoików 0,5l wystarczą czasy 60/40/30 min. Jeżeli zrobię trzecią pasteryzację 30min to będzie można uznać, że tyndalizacja została przeprowadzona prawidłowo?

#2 jacekw21

jacekw21

Entuzjasta forum

• **VIP**
  • 753 postów

Napisano 21 maj 2020 - 04:51

dla słoików 0,5l wystarczą czasy 60/40/30 min.

I tego się trzymaj moim zdaniem 2 x 2 h to stanowczo za długu . 

#3 quadro555

quadro555

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów
  • MiejscowośćGoleniów

Napisano 21 maj 2020 - 06:10

moim zdaniem 2 x 2 h to stanowczo za długu . 

Cóż tak było napisane w przepisie i tego się trzymałem. Pytanie brzmi czy wystarczy pasteryzować trzeci raz 30 minut i wtedy będę miał "pewność", że wszystkie przetrwalniki bakterii zostaną zniszczone i będę mógł przechowywać słoiki w warunkach nie chłodniczych zgodnie z tabelą do pół roku?

#4 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6167 postów

Napisano 21 maj 2020 - 07:41

Niestety jest tam podana podwójna pasteryzacja, a ja chciałbym parę słoiczków przetrzymać w chłodnej piwnicy.

Jak chcę zrobić wyrób wg danego przepisu to zadaję pytanie w temacie autora lub bezpośrednio autorowi ma PW. Zazwyczaj wszyscy odpowiadają.

Zanim zabrałem się za pierwszą kiełbasę czytałem forum przez rok. Jeśli chodzi o konserwy to czytałem temat DZIADKA i jego testy co i innym polecam:

https://wedlinydomow...osobem-domowym/

Konserwa lisiecka ma duże kawałki, więc pewnie z tego powodu jest pasteryzowana dłużej, niż konserwy mielone. Trzecia pasteryzacja może być krótsza jak w innych przykładach. W temacie podanym wyżej można wszystko znaleźć.

Wg tabelki z forum dla słoików 0,5l wystarczą czasy 60/40/30 min

Należy czytać dokładnie tabele i nie mylić pojęć. Tabela mówi o czasach gotowania. Poza tym jak masz wątpliwośći, to zrób wg tabeli na którą się powołujesz i za pół roku dasz cenne informacje o przechowywaniu jak i walorach smakowych gotowanej konserwy.

Użytkownik paweljack edytował ten post 21 maj 2020 - 07:42

#5 quadro555

quadro555

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów
  • MiejscowośćGoleniów

Napisano 21 maj 2020 - 08:42

@Paweljack
Ja już robiłem wg twojego przepisu. I dlatego chciałbym zrobić więcej słoików. Jedynie jest kwestia dłuższego przechowywania poza lodówką. W twoim temacie sam odesłałeś innego forumowicza do tabelki którą raczył podesłać @Arkadiusz. Pytanie brzmi czy po dwukrotnej pasteryzacji wg twojego przepisu trzecia pasteryzacja półgodzinna jest odpowiednia aby cały proces nazwać prawidłową tyndalizacją.

#6 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6167 postów

Napisano 21 maj 2020 - 09:15

@Paweljack
Ja już robiłem wg twojego przepisu. I dlatego chciałbym zrobić więcej słoików. Jedynie jest kwestia dłuższego przechowywania poza lodówką. W twoim temacie sam odesłałeś innego forumowicza do tabelki którą raczył podesłać @Arkadiusz. Pytanie brzmi czy po dwukrotnej pasteryzacji wg twojego przepisu trzecia pasteryzacja półgodzinna jest odpowiednia aby cały proces nazwać prawidłową tyndalizacją.

Jasno wynika z tamtej dyskusji, że kolega pytał o trwałość, nie o czasy, czyli jedna pasteryzacja to tyle możemy przechowywać, dwie tyle a trzy tyle. To wszystko. Być może pół godziny gotowania w 100 stopniach o których mówi tabela jest wystarczające, tylko dlaczego chcesz mieszać dwa różne procesy? Jak dwa razy parzysz w 80 stopniach to 3 raz też tak zrób, to wszystko.

Zrób w ten sposób: 1 pasteryzacja: 10 minut 100 stopni, 90 minut w 80 stopniach i 10 minut 100 stopni i 80 minut w 80 stopniach - dwa razy (drugi i trzeci) bardzo ważne po ostatnim parzeniu jest szybkie chłodzenie. Albo zrób tak jak wcześniej napisałem wg tabeli, którą przytaczasz. Ale od początku do końca.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#7 quadro555

quadro555

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów
  • MiejscowośćGoleniów

Napisano 21 maj 2020 - 09:45

Dziękuję. Zrobię zgodnie z twoją poradą.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych