Skocz do zawartości

[Rosja] Chrupiące ogórki konserwowe - niezwykły przepis na ich przygotowanie.


Rekomendowane odpowiedzi

Chrupiące ogórki konserwowe - niezwykły przepis na ich przygotowanie.

 

W zeszłym roku zobaczyłam ten przepis i na początku jakoś w niego wątpiłam. Ale przekonał mnie fakt, iż cały proces produkcji trwa bardzo szybko. Postanowiłam zrobić kilka słoików testowych. Zawsze konserwowanie ogórków zabierało mi masę czasu, a w tym przypadku wszystko idzie bardzo szybko. Ogórki przetrzymały się bardzo dobrze. Ani jeden słoik się nie zepsuł. Kiedy zimą otworzyłam słoik, naprawdę żałowałam, że nie przygotowałam ich wystarczająco dużo. Ogórki wyszły chrupiące i smaczne. Może ktoś pamięta, takie ogórki bułgarskie, które u nas kiedyś sprzedawano. Te mają taki właśnie, niezapomniany smak.

 

post-39694-0-93692100-1590953368_thumb.jpg

 

W tym roku zamknęłam prawie wszystkie ogórki według tego przepisu.

 

Powiem teraz, jak je wykonać:

 

Jak najświeższe ogórki zalewamy zimną wodą i zostawiamy je tak na 3 godziny.

W tym czasie przygotowujemy słoiki i zakrętki.

Słoiki dokładnie myję i wkładam do piekarnika w celu sterylizacji. Aby to zrobić, wlewam odrobinę wody do blachy do pieczenia, na nią stawiam słoiki (na przeciętną blachę do pieczenia wchodzi 12 litrowych słoików) i do piekarnika.
Sterylizację przeprowadzam przez 15 minut w piekarniku nagrzanym do 150 st.C. Zakrętki zaś zagotowuję w wodzie przez 10 minut.
Do przygotowanych słoików wkładam przyprawy (czosnek, koperek, liście chrzanu, czarny pieprz, ziele angielskie, liść laurowy).
Do osobnego garnka wlewam 2 litry octu i dobrze podgrzewam (nie gotuję!)

Do innego garnka wlewam wodę i ją zagotowuję.

Odsączone ogórki, wkładam do gorącego octu. Trzymam je w nim maksymalnie 2 minuty, korniszony - 1 minuta. Powinny one nieco zżółknąć.

Teraz, przy pomocy widelca lub szczypiec, wkładam nasączone octem ogórki do słoików z przyprawami.
Stary, oryginalny przepis podaje, by na litrowy słoik wsypać łyżkę stołową soli i łyżkę stołową cukru. Ja jednak nieco to zmieniłam i wsypałam 0,5 łyżki stołowej soli i łyżkę cukru.
Teraz do słoików wlewamy wrzącą wodę z drugiego garnka i szybko zakręcamy pokrywki. Dobrze dokręcamy i odstawiamy do ostygnięcia. Można także, okryć słoiki kocem, lub grubym ręcznikiem, by wolniej stygły.

Gotowe.

Smacznego!

 

Autorka: Katerina

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno warto, gdyż kiedy skonsultowałem go z moją specjalistką domową i przepisem mojej Mamy (jest na forum), to okazało się, że także na litrowy słoik dajemy 1 łyżeczkę soli (pół łyżki) i dwie łyżeczki cukru. Smak wspaniały. Ciekawostką jest tutaj sposób zakwaszenia ogórków octem.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle samo. Nie zwiększysz stężenia. :D Zrób próbę na 6% tylko  może trzymaj ogórki nie 2, a 3 lub 4 minuty.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nich można manipulować stężeniem, gdyż dopuszcza również się używanie kwasu octowego o wysokim stężeniu.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się ten przepis podoba, bo wśród moich najbliższych wszyscy lubimy na słodkawe i niezbyt kwaśne ogóraski, tak trochę w stylu szwedzkim, (w Szwecji cukier rządzi), ale mam pytanko Szefie :D ? Czy takie dwuminutowe zaledwie moczenie w occie o stężeniu 10%, powoduje że ogóraski są później wystarczająco kwaśne  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, gdyż ich nie robiłem. Dopiero znalazłem przepis. Wybieram w ten sposób, by składniki i ich ilości były zbliżone do tych, które robimy. Powinno być dobrze.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja rownież zastanawiam się Szefie czy ogóraski wg. przepisu Twojej Mamy, zalać od razu powiedzmy wrzącą wodą, zamiast tego 8 -10 minutowego zagotowywania, reszta bez zmian, czy nie byłoby dobrze :D ? To uprościło by całą procedurę, co o tym myślisz :D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowaliśmy, ale najpewniej zrobić to zagotowując słoiki dosłownie kilka minut, do rozpoczęcia zmiany koloru ogórków. Daje to 100% pewności, że wszystko będzie ok.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bardzo często używają esencji octowej o stężeniu 70 %.

No właśnie o tym pisałem. U nich jest ona dopuszczona do użytku, w przeciwieństwie do polskich przepisów, które zabraniają używania kwasu octowego stężonego (esencji octowej) do celów kulinarnych.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

U nich jest ona dopuszczona do użytku, w przeciwieństwie do polskich przepisów, które zabraniają używania kwasu octowego stężonego (esencji octowej) do celów kulinarnych.

No u nas bez problemu można dostać kwas octowy (esencję) o stężeniu 80 %. 70 - procentowego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No u nas bez problemu można dostać kwas octowy (esencję) o stężeniu 80 %. 70 - procentowego nie ma.

Tak, ale zakazana jest sprzedaż odbiorcom indywidualnym tak, jak nitryt.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

U nich jest ona dopuszczona do użytku, w przeciwieństwie do polskich przepisów, które zabraniają używania kwasu octowego stężonego (esencji octowej) do celów kulinarnych.

No u nas bez problemu można dostać kwas octowy (esencję) o stężeniu 80 %. 70 - procentowego nie ma.

 

Todek, czy nie masz przypadkiem na myśli kwasu mlekowego 80%?

To zupełnie inny produkt, całkowicie naturalny,ogólnie dostępny.

Edytowane przez Alinka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze o esencji octowej 80%. Jeszcze niedawno była ogólnie dostępna. Teraz jest zakaz jej używania.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Todek, czy nie masz przypadkiem na myśli kwasu mlekowego 80%?

Kwas mlekowy, to kwas mlekowy. Też bez problemu taki nabyłem.


[Dodano: 02 cze 2020 - 22:49]

Pisze o esencji octowej 80%. Jeszcze niedawno była ogólnie dostępna. Teraz jest zakaz jej używania.

Mirek z całym szacunkiem, ale.

https://allegro.pl/listing?string=esencja%20octowa&bmatch=baseline-product-eyesa2-engag-dict43-sup-1-1-0513&order=p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.