Skocz do zawartości

Kolor wędzonek


wieśman

Rekomendowane odpowiedzi

Wędziłem w swojej wędzarni już drugi raz, wędzę przez 4 godziny, mięso osuszone, wieczorem przed wędzeniem wyjmuję z lodówki by się ogrzało, drewno sucha olcha, wędzarnia wygrzana przed wędzeniem, temperatura 50*, dym gęsty. Ale o co chodzi: mięso ma taki kolor jak na zdjęciu a widzę wszędzie wędliny koloru innego i to mnie trochę niepokoi, moje wyglądają jakby ktoś je pomalował na jasny brąz. Po odparzeniu mięso ciemnieje do koloru ciemnego brązu, w smaku dobre, kruche, smaczne.

post-40508-0-87983300-1592724067_thumb.jpg

post-40508-0-18282700-1592724230_thumb.jpg

pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Odparzałem w gotującej się wodzie przez 10 minut a później jeszcze 30 minut w 80*. Tak wyczytałem w poradniku Dziadka, dziś zacząłem szukać innych porad i doczytałem się że odparza się w 80* i żeby nie dopuścić do zagotowania wody.

post-40508-0-82391200-1592729064_thumb.jpg

post-40508-0-53998800-1592729128_thumb.jpg

pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Odparzałem w gotującej się wodzie przez 10 minut a później jeszcze 30 minut w 80*

To dla dużych kawałków.

Takie do kilo-dwa wystarczy parzyć w wodzie 75'C-85'C do odpowiedniej temp. w środku.

polędwica 60,C

szynka 68'C

baleron 72'C

boczek 74,C-76,C (bardzo miękki)

 

Po wyciągnięciu z parzenia do zimnej wody na 5-10 min i na kije do osuszenia

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Olek.P. Na drugiej fotce to ta sama wędlina, po prostu światło pada inaczej.

@quadro555. to dlatego że gdy przeglądam zdjęcia wędzonek, to zawsze są takie ciemniejsze, przypieczone i zacząłem się zastanawiać czy z moimi jest wszystko ok. Drugim razem rzeczywiście spróbuję z innym drewnem.

pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt intensywne ciemnienie wędzonek po parzeniu spowodowane może być:

- użycie mokrego drewna do wędzenia- pisał Kazik55

- brak termometru w wędzarni, co powoduje, że w palenisku drewno spala się w wysokiej temp.

- pogoda, duża wilgotność około 100 %.

Czy po parzeniu wyrobów na powierzchni wody i na ściankach naczynia były widoczne czarne, ciemne plamy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda po odparzeniu była czysta, koloru lekko słomkowego. Drewno było suche, bal sezonowany kilka lat, drewno bez kory. Temperatura w wędzarni równo 50* przez cały okres wędzenia, dym gęsty, po otwarciu nie widać było wędzonek w tym dymie. Na dnie wędzarni mam taką miskę żelazną, jako rozpraszacz dymu i szyber jednocześnie, zebrało się tam pół szklanki wody. Dzień był dość wilgotny, nawet trochę padało.

Przypomniało mi się, że schab ściemniał od razu po włożeniu do wody, i od razu zgiął się w podkowę, ale to chyba dlatego że włożyłem do wody 100*

pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziś znów wędzenie, zrobiłem dodatkowe 4 otwory fi5mm w pokrywie i tym razem wędziłem w dymie rzadkim. Trochę trudniej było utrzymać temperaturę, ale za to wędzonki wyglądają lepiej. Pod koniec, tak z pół godziny, potrzymałem w dymie gęstym.


[Dodano: 25 lip 2020 - 15:36]

Odparzałem w niższej temperaturze niż wcześniej, zdjąłem mizdrę ze schabu więc się nie wygiął :) szynki w 70* a schab w 80*, po 40 minut dla każdego.


[Dodano: 25 lip 2020 - 15:37]

Trzy zdjęcia od góry to po wędzeniu, dwa dolne to po odparzaniu.

post-40508-0-71918000-1595683745_thumb.jpg

post-40508-0-81822900-1595683768_thumb.jpg

post-40508-0-07730100-1595683793_thumb.jpg

post-40508-0-33680300-1595684148_thumb.jpg

post-40508-0-29833600-1595684167_thumb.jpg

Edytowane przez wieśman
pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglądają dobrze,ale jeśli już parzysz w różnych temperaturach (nie wiem po co) to ja bym parzył odwrotnie.Polędwicę w 70°C a szynki 80°C.i najlepiej z kontrolą temperatury w środku szczególnie jeśli chodzi o polędwicę Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam duży gar i tym samym dużą bezwładność cieplną, drugim razem szynki potraktuję wrzątkiem w małym garnku a potem przełożę do dużego. Człowiek się uczy.

 

A otwory fi 50mm, a nie 5mm. Jak ktoś by tak poprawił, bo edytować nie mogę.

Edytowane przez wieśman
pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co takie szynki jak pokazałeś wrzątkiem w małym garze bo nie rozumiem. Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

drugim razem szynki potraktuję wrzątkiem

A wykonujesz 5kg-10kg szynki?  Bo spotkałem że SiB-y takie chwilę trzymają we wrzątku i następnie obniżają temp.(duże szynki)

Ale jeśli Twoje szynki mają kilo-dwa to temp. wody wystarczy od 80'C do 85'C

Poczytaj kolego podstawy, bo mam wrażanie że "wiesz że dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele" ;)

Teraz są fajne filmiki Kol. Bagno i DZIADKA - Gorąco polecam :thumbsup:


[Dodano: 26 lip 2020 - 09:45]

 

 

To dla dużych kawałków. Takie do kilo-dwa wystarczy parzyć w wodzie 75'C-85'C do odpowiedniej temp. w środku. polędwica 60,C szynka 68'C baleron 72'C boczek 74,C-76,C (bardzo miękki) Po wyciągnięciu z parzenia do zimnej wody na 5-10 min i na kije do osuszenia

Widzę że już to pisałem :facepalm:

OK- no to ja już nie mam nic do dodania w temacie.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bo spotkałem że SiB-y takie chwilę trzymają we wrzątku

 

Jeśli 15 min uznać za chwilę to cała reszta się zgadza.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.