Skocz do zawartości

Kolor wędzonek


wieśman

Rekomendowane odpowiedzi

24 h do ociekania to stanowczo za dlugo w 24 st C  spichlerz a pozniej ossuzyc w temp pokojowej 2-3 h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jeżeli problemem jest ociekanie, to może na próbę zapekluj jakiś kawałek mięsa w minimalnej ilości solanki(ja pekluję w woreczkach vacum  :D ). 

Po wyciągnięciu mięsa z chłodziarki "ociekam" 2 godziny w temp. pokojowej i następnie wkładam do osuszenia w wędzarni. 40*C około 40 minut. Sprawdzam ręką i jeżeli jest ok włączam dym. 

post-95709-0-40244000-1599848628_thumb.j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy nic się nie stanie, jeśli mięso po peklowaniu zostawię 24 godziny, do ociekania, w temperaturze 24 stopnie? Mam do wyboru kuchnię albo spichlerz, gdzie jest teraz zimno jak w lodówce.

 

 

 

24 h do ociekania to stanowczo za dlugo w 24 st C spichlerz a pozniej ossuzyc w temp pokojowej 2-3 h

Jeśli z jakiegoś powodu musi to być 24h to zrobił bym tak samo. 20-21h w spichlerzu, z 3-4h poza nim aby się wyrównała temperatura i do wędzarni.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zostawiłem do ociekania w zimnym pomieszczeniu i podczas wędzenia zaczęła wykraplać się wilgoć na wędzonkach. Moim zdanie mięso było zbyt zimne, bo przedostatnim razem ociekało w cieplejszym miejscu i nic takiego nie miało miejsca.

Oczywiście przed wędzeniem osuszam w wędzarni na samych węgielkach, przy otwartym ujściu dymu, przez godzinę.

Edytowane przez wieśman
pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście przed wędzeniem osuszam w wędzarni na samych węgielkach, przy otwartym ujściu dymu, przez godzinę.

Zawsze osuszasz przez godzinę?

Zobacz co ostatnio napisał Muski

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/6464-osuszanie/?p=682436

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zostawiłem do ociekania w zimnym pomieszczeniu i podczas wędzenia zaczęła wykraplać się wilgoć na wędzonkach. Moim zdanie mięso było zbyt zimne, bo przedostatnim razem ociekało w cieplejszym miejscu i nic takiego nie miało miejsca.

Dlatego wyciągasz i pozostawiasz kilka godzin w cieple aby się mięso trochę ociepliło (ale nie całą dobę). To trochę tak jak punkt rosy na rurach.

I dlatego po włożeniu do wędzarni jest jeszcze OSUSZANIE (nie na zegarek ale na dotyk). Niemniej trzymając 20h w chłodniejszym miejscu nie ryzykujesz (lub ograniczasz to ryzyko) że mięso Ci się zacznie psuć.

Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Swobodny przepływ dymu to podstawa. :thumbsup:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dziś wędziłem z większym przepływem dymu i kolor jest zdecydowanie ładniejszy.

Przepływ dymu ma wpływ nie tylko na kolor smak jest też inny, przy zbyt ograniczonym przepływie dymu można wędzonki tzw. ukisić i już kapusta nie będzie potrzebna  ;)  :D  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

 

 

jestem zadowolony z koloru
:thumbsup:  :clap:  Zupełnie prawidłowy  :D  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Schab peklowany

Polędwica ładnie wygląda 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Schab peklowany

Polędwica ładnie wygląda

Takie nasuwa mi się pytanie (pewnie już było na forum ale się nie natknąłem), Skoro wytrybowany schab staje się polędwicą to czemu schab ze śliwką nie jest polędwicą ze śliwką?
Widocznie z braku wiedzy na dany temat.

„Umięśnienie schabu składa się w przeważającej części z mięśnia najdłuższego grzbietu zwanego polędwicą, mięsień ten okryty jest od zewnątrz ścięgnistą błoną. Polędwica jest jednym z najdeli­katniejszych i najwartościowszych mięśni półtuszy wieprzowej.

Polędwicę przeznacza się do produkcji wysoko wartościowych wę­dzonek lub konserw. Wzdłuż dolnej granicy mięśnia najdłuższego grzbietu biegnie wąski m. biodrowo-żebrowy; mięsień ten i pozo­stałe drobne mięśnie przeznacza się na wieprzowinę kl. III. M. lędź­wiowy — polędwiczka — przeznacza, się na wieprzowinę kl. I. Schab jako całość przeznacza się na kotlety lub do pieczenia.”

(źródło: „Podział tusz zwierząt rzeźnych” mgr inż. Józef Grzegorzewicz 1953 r.)

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skoro wytrybowany schab staje się polędwicą to czemu schab ze śliwką nie jest polędwicą ze śliwką?

"Schab ze śliwką" to nazwa kuchenna dania.

Na forum posługujemy się terminologią masarską aby uniknąć dwuznaczności.

Powyżej, kol. @paweljack przytoczył Ci fachowy opis tych elementów.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z trzy tygodnie temu zamawiałem  mięsa w ubojni (robię to sms-em i odbieram przygotowane dla mnie skrzynki) i odruchowo napisałem 5 polędwic.

W domu zobaczyłem że otrzymałem 5 polędwiczek :D

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z trzy tygodnie temu zamawiałem  mięsa w ubojni (robię to sms-em i odbieram przygotowane dla mnie skrzynki) i odruchowo napisałem 5 polędwic.

W domu zobaczyłem że otrzymałem 5 polędwiczek :D

 Zamawiałeś u "Szwagrów" ?

 

Niedawno wykupiłeś cały zapas podgardla :mad: , musiałem czekać przez weekend na następny ubój.

Maja teraz w sprzedaży wyśmienitą wołowinę, marmurek, super steki. Bardzo chętnie przygotują je z kością :) .

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamawiałeś u "Szwagrów" ?

Tylko tam kupuję. Pewne, sprawdzone i mam gotowe uszykowane do odbioru.

 

 

 

Niedawno wykupiłeś cały zapas podgardla

To właśnie wtedy dostałem polędwiczki :D  bo składałem zamówienie aby zrobić: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/17780-kie%C5%82basa-najprostsza-kabanosowa/?hl=kabanosowa

 

 

musiałem czekać przez weekend na następny ubój.

Trzeba było przyjechać bo polędwiczki poszły na obiad a podgardle oprawione i zapeklowane trafiło do zamrażalki na tydzień :D

 

 

 

Maja teraz w sprzedaży wyśmienitą wołowinę,

Kombinuję z pastrami Tusiaczkowym więc ostatnio trochę od nich biorę :thumbsup:

 

 

marmurek, super steki. Bardzo chętnie przygotują je z kością :) .

Dobrze wiedzieć tylko wcześniej muszę trochę poczytać o wołowinie bo mam małe doświadczenie :(

Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

muszę trochę poczytać o wołowinie bo mam małe doświadczenie
Wejdź na stronę Tomaszny.pl - przejrzyj sobie filmiki reklamowe   :D

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z trzy tygodnie temu zamawiałem  mięsa w ubojni (robię to sms-em i odbieram przygotowane dla mnie skrzynki) i odruchowo napisałem 5 polędwic.

W domu zobaczyłem że otrzymałem 5 polędwiczek :D

 

Czyli to jest tak...

Jak tutaj powiesz, że wędzisz schab to powiedzą, że wędzisz polędwicę a schab to jest z kością.

Jak w sklepie powiesz, że chcesz kupić polędwicę to sprzedadzą Ci polędwicę wołową, polędwiczkę wp. albo w najciekawszym przypadku sopocką  :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.