Skocz do zawartości

Mi-Szużuk kazachski przysmak


Maxell

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jadł ktoś z Was Ми-шужук kazachski przysmak z mięsa jagnięcego?

 

post-39694-0-23454000-1594065880_thumb.jpg

 

Główne składniki to:

 

- mózgi jagnięce,

- jagnięcina,

- ryż.

 

Gdyby było zainteresowanie, to wrzucę przepis. Całkiem ciekawy.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi-shuzhuk

 

post-39694-0-18923300-1594144730_thumb.jpg

Tradycyjne kazachskie danie dla prawdziwych miłośników mięsa.

 

Składniki:

  1. Podroby - mózgi jagnięce - 770 g
  2. Jagnięcina - 400 g
  3. Cebula - 160 g
  4. Ryż - 125 g
  5. Sól - 10 g
  6. Pieprz czarny mielony - 1 g
  7. Jelita baranie grube lub wieprzowe grube

Sposób wykonania:

 

Przepis ten, orientalnej, a raczej kazachskiej kuchni, trafił do mnie zupełnie przez przypadek. Wydał mi się bardzo ciekawy, toteż postanowiłem spróbować go wykonać. W mojej rodzinie wszyscy uwielbiają mięso, więc wszyscy z radością poparli mój pomysł. Ogólnie jestem fanem orientalnych przepisów kulinarnych zawierających w swym składzie mięso.

Dzisiaj wspólnie przygotujemy Mi-shuzhuka.

Mózgi baranie (najlepiej jagnięce) zalewamy zimną wodą w odpowiednio dużym naczyniu. Pozostawiamy je tak na dwie godziny.

W tym czasie zostaną wymoczone. Następnie wyjmujemy je z pojemnika i dokładnie oczyszczamy, zdejmując zewnętrzną błonę oraz usuwając wszelkie przekrwienia.

Teraz zajmiemy się mięsem jagnięcym. Jeśli nie mamy jagnięciny, możemy użyć wołowiny. Kroimy mięso na kawałki. Następnie przepuszczamy je przez maszynkę do mielenia z założoną drobną siatką. Przyszedł czas na posiekanie cebuli w drobną kostkę. Przesiewamy ryż aby usunąć zanieczyszczenia. Dokładnie go myjemy. Zmielone mięso jagnięce łączymy z mózgiem, posiekaną cebulą i ryżem. Wszystko bardzo dokładnie mieszamy. Dodajemy sól i pieprz. Aby uzyskać konsystencję przypominającą gęstą owsiankę, dolewamy wodę w wymaganej ilości. Możemy już napełnić czyste jelita przygotowanym farszem. Należy pamiętać, by dokładnie zawiązać oba końce osłonki. Nasz baton przebijamy igłą w kilku miejscach. Czas na gotowanie. Mi-shuzhuk parzymy tak samo jak grubą kiełbasę.

Smacznego!

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Aby uzyskać konsystencję przypominającą gęstą owsiankę, dolewamy trochę wody.

Wg wagi ryżu powinna być szklanka wody aby nie wysuszyć mięsa. 

Trochę wody wchłania ryż przy płukaniu.

Tylko te 770g mózgów jagnięcych...jak je zdobyc? :facepalm:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wg wagi ryżu powinna być szklanka wody aby nie wysuszyć mięsa

Tak to jest z tłumaczeniem. :D Trochę może znaczyć wszystko. Już zmieniłem.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W Berlinie można u Turka w mięsnym zamówić.. W Polsce nie ma sklepów tureckich..szkoda.
  u nas latwiej o mozgi niz o podgardle wp :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam tam wielu przyjaciół, ale z takim wyrobem się nie spotkałem.

Mam swoje lata i pewnie jeszcze nie próbowałem 95% polskich smakołyków regionalnych. :D

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bywałem często i w Kazachstanie i Uzbekistanie. Mam tam wielu przyjaciół, ale z takim wyrobem się nie spotkałem.
Azja - chmmm - próbowałem naprawde wiele - tak naprawde może 0,01% ich smakołyków a moze jeszcze mniej?. I wierz mi wszystko inne a nazwa podobna  :D  :thumbsup:  a czasami regionalna nazwa taka sama a produkt inny . Góralska kwasnica - wszedzie inna  i wszedzie ta jedynie prawdziwa  :D .

Zapytaj o lokalną nazwę persymony  :angel:   :D  :D  :D

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mózgi wieprzowe, a nimi można z powodzeniem zstąpić wymienione w przepisie jagnięce, bez problemu dostaniesz w każdej ubojni i na zamówienie w sklapach firmowych (pewnie nie tylko).

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

razem oczami.

Jadłeś takie ? 

W Arabii oczy jagnięce  są rarytasem :thumbsup:  i najczęściej podawane są osobno . W Mongolii a i owszem głowy razem z oczami  ;)

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jak bardzo smak wyrobu jest podkreślony przez ścianki jelita, które w  żywym organizmie stykają się z treścią pokarmową.

O czym piszesz Andrzeju?

Jelita są chyba odwracane  :facepalm:  :rolleyes:  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jelita są chyba odwracane 
Czy te na foto na pewno ;)  :facepalm:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy te na foto na pewno     

Faktycznie, widoczne są przyczepy otrzewnowe  :rolleyes:  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.