Skocz do zawartości

Jaką mąkę na chleb pszenny polecacie?


Rekomendowane odpowiedzi

Ja uzywam szwedzkiej maki ,wiec mlyn akurat dla ciebie bez znaczenia . Zawartosc bialka w zytniej 8 g a przennej 12 g.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pszenne to używam mąki 5 stagioni która ma zawartość białka 13% do 14%. Spokojnie może wyrastać nawet ponad 24h. Bagietki, ciabatty i pizza wychodzą bardzo dobre. Także na pszennym zakwasie. 

 

post-62378-0-50451900-1594449420_thumb.jpg

Edytowane przez Twonk

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce ciężko o mąkę pszenną z dużą zawartością białka. Nie ten klimat.
Ale jest na to prosty sposób - bierzesz dowolną mąkę pszenną (najlepiej z młyna, a nie ze sklepu) i w przepisie jej część zastępujesz mąką wysokobiałkową, np. mąka Manitoba.
Mąkę Manitoba bez problemu znajdziesz na Allegro - ma nawet 15-16% białka.
Ale może też być inna wysokobiałkowa mąka włoska.

Pod tym linkiem znajdziesz sprzedawce na allegro, który ma duży wybór włoskich mąk z dużą zawartością białka. Przy każdej mące jest to elegancko rozpisane:

https://allegro.pl/uzytkownik/pizzer_pl?bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-uni-1-4-0605


Jeśli chodzi o zwykłą mąkę, to kupuję z młyna w Internecie. Zazwyczaj z jednego z poniższych:

https://mlyn-kopytowa.pl/

https://mlynomag.pl/sklep/

https://klospol.pl/

Wszystkie mogę z czystym sumieniem polecić. 

 

Edytowane przez elmaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testuję właśnie z młyna Kopytowa, i cienko tam z białkiem. Smakowo bardzo dobrze, ale ciasto nie trzyma kształtu - bo nie ma co go trzymać. Mąkę zaprawiam glutenem pszennym (seitan) i tak sobie radzę :). Natomiast, z mąki "fabrycznie" odpowiednio bogatej w białko chleb wyrasta bez porównania lepiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupuję mąkę w młynie w Cyprzanowie koło Raciborza. Robią tam mąkę jaką chcesz. Jest też paczkowana mąka z Czech. Obok jest kurnik i jeździłem tam po jajka - często były ciepłe HI!

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką zawartość białka ma ich mąka typ 750? Sprzedają wysyłkowo?

 

 

 

Na stronie masz zakładkę " kontakt" dzwoń to się dowiesz :).

Do 27 lipca młyn zamknięty.

Ja używam mąki pszennej chlebowej , żytniej i żytniej razowej do domowego pieczywa i jestem zadowolony.

Pozdrawiam Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mąkę zaprawiam glutenem pszennym (seitan) i tak sobie radzę :)

Może lepiej pomieszać z Manitobą? Tylko cena oczywiście "odpowiednia" - choć w granicach 6-7 zł można już ostatnio w Internecie coś kupić.

 

A swoją drogą, jakbyś poczytał książkę "Chleb" Hamelmana, uznawanego za jeden z większych autorytetów jeśli chodzi o pieczywo, to w wielu przypadkach wręcz odradza stosowanie do chleba mąki wysokoglutenowej, jako pogarszającej konsystencję gotowego wyrobu, zalecając raczej odpowiednie prowadzenie ciasta tak aby wytworzyć z "normalnej" mąki odpowiednio silną siatkę glutenową.

 

Aczkolwiek pizzy neapolitańskiej nie wyobrażam sobie ze słabej mąki ;-)

Edytowane przez elmaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@struc, ladny chlebek , najlepsze te dzurki duzo masla wejdzie  :)  idealny na grzanke z oliwa i czosnkiem :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którym wydaniu, książki jest uwaga o nie stosowaniu mąki wysokoglutenowej ?

 

 

Nie mam teraz tej książki u siebie, ale z tego co pamiętam to było wydanie z 2018 roku.

 

W wydaniu drugim w rozdziale "Pieczywo na zakwasie" autor pisze tak:

"Polecaną mąką w przypadku przepisów podanych w tym rozdziale (i w zasadzie podstawową dla wszystkich zakwasów) jest średniej mocy mąka z pszenicy ozimej, zawierająca 11,5-12 procent białka oraz około 0,5 procent popiołu (typ 500). Nie ma potrzeby stosować silniejszych gatunków mąki i - z kilkoma wyjątkami - nalezy też unikać mąki wysokoglutenowej.  W przypadku ciasta wzbogaconego całymi ziarnami wysoka zawartość glutenu może być korzystna, ale w większości przypadków wyrabianie chleba i jego smak są lepsze po użyciu mąki o niskiej zawartoścci glutenu. Makę z pszenicy ozimej możemy zastąpić mąką z pszenicy jarej, o ile ma tę samą zawartość białka i popiołu."

 

Jak na polską mąkę 13% białka to bardzo dobry wynik (tyle miewają niektóre Manitoby) - zwykle nasze mąki mają w okolicach 10 %, rzadko więcej.

Oferty z 12 % białka są dość częste, oczywiście są też z 9% ale są też bez podanych wartości.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenie (świeżo nabyte :)), wskazuje że 1% robi już kolosalną różnicę. Mąka 12% daje bardzo dobre rezultaty jeśli robimy ciasto o zawartości wody powyżej 70% masy mąki - ja daję 75%, natomiast mąka 10% to raczej czysta frustracja przy takim "nawodnieniu" ciasta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.