Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Prośba o szybką podpowiedź ciemne mieso

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 fantomek

fantomek

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 254 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 18 wrz 2020 - 17:49

Właśnie mielec mięso które jest peklowane 2 dobę zauważyłem na część z nich jest koloru czerwono ciemnego mięso peklowane 18g/kg peklosolą w szklanym pojemniku przykryte od góry folią spożywczą. Nie czuje smrodu. Czy mogę mielić dalej na kabanosy czy do wyrzucenia. Co to jest i jaka przyczyna

#2 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 12178 postów

Napisano 18 wrz 2020 - 17:54

Jeszcze się nie nauczyłeś,że my z fusów nie wróżymy.Zapodaj chociaż fotki to Ci powiem.

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 18 wrz 2020 - 17:56

#3 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2789 postów
  • MiejscowośćZürich / Poznań

Napisano 18 wrz 2020 - 18:05

Napisz jeszcze czy zciemniało tam gdzie mogło się dostać powietrze, czy gdzieś w środku / w głębi słoja

A może zciemniało dopiero po przejściu przez maszynkę 

Użytkownik TOSHIBA edytował ten post 18 wrz 2020 - 18:07

#4 fantomek

fantomek

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 254 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 18 wrz 2020 - 20:22

Pogotowie zadymiarskie pomogło kolego Bagno dziękuję-srwierdzil że to efekt dostania się powietrza. Załączam fotke

Załączone pliki

#5 quadro555

quadro555

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 302 postów
  • MiejscowośćGoleniów

Napisano 18 wrz 2020 - 22:10

Następnym razem zapekluj następnie zapakuj próżniowo. Ciemnych kolorów nie będzie i więcej miejsca w lodówce. :D

#6 maleclukas

maleclukas

Początkujący

• Użytkownicy
  • 15 postów
  • MiejscowośćNewtownards

Napisano 19 wrz 2020 - 21:55

Ja ostatnio peklujemy tak ze do worka próżniowego wkładam szynkę zalewam solanka wysysam powietrze i zgrzewam. Mniej mi miejsca zajmuje w lodowce a i powietrze się nie dostaje i całość w zalewie i z prawidłowa ilością solanki ;).

Sent from my iPhone using Tapatalk

Użytkownik maleclukas edytował ten post 19 wrz 2020 - 21:57

#7 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 10472 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 19 wrz 2020 - 22:05

Ja ostatnio peklujemy tak ze do worka próżniowego wkładam szynkę zalewam solanka wysysam powietrze i zgrzewam. Mniej mi miejsca zajmuje w lodowce a i powietrze się nie dostaje i całość w zalewie i z prawidłowa ilością solanki ;).

:thumbsup:  :clap:

#8 Olek.P

Olek.P

Weteran

• Użytkownicy
  • 1253 postów
  • MiejscowośćLeverkusen

Napisano 20 wrz 2020 - 08:56

Ale kolega fantomek peklowal mieso na sucho, z zamiarem zrobienia kielbasy nie szynki.

#9 maleclukas

maleclukas

Początkujący

• Użytkownicy
  • 15 postów
  • MiejscowośćNewtownards

Napisano 20 wrz 2020 - 11:31

Również zdarza mi się peklowac na sucho w próżni. Ale na kiełbasę zazwyczaj sole mięso i odrazu Miele przyprawiam i pozostawiam na dobę w lodowce. Ponoć peklowac się powinno większe kawałki. Ale raczej mnie za to nie spalą na stosie

#10 Wirus

Wirus

Weteran

• **VIP-Organizator**
  • 2769 postów
  • MiejscowośćWielkopolska

Napisano 20 wrz 2020 - 11:45

Ponoć peklowac się powinno większe kawałki. Ale raczej mnie za to nie spalą na stosie

Pewnie i nie  :tongue:  spalą, ale musisz mieć świadomość, że bakterie bytują przeważnie na powierzchni mięsa - podczas mielenia zwiększa się tą powierzchnię  :w00t:  wielokrotnie. 

#11 Olek.P

Olek.P

Weteran

• Użytkownicy
  • 1253 postów
  • MiejscowośćLeverkusen

Napisano 20 wrz 2020 - 11:50

Ale na kiełbasę zazwyczaj sole mięso i odrazu Miele przyprawiam i pozostawiam na dobę w lodowce.

Ja jak nie mam czasu na trzydniowe peklowanie,tez tak robie  i musze powiedziec, ze roznicy w koncowym produkcie nie zauwazylem. 

#12 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2789 postów

Napisano 20 wrz 2020 - 12:13

Ale na kiełbasę zazwyczaj sole mięso i odrazu Miele przyprawiam i pozostawiam na dobę w lodowce.

Ja jak nie mam czasu na trzydniowe peklowanie,tez tak robie  i musze powiedziec, ze roznicy w koncowym produkcie nie zauwazylem. 

a spróbujcie zrobić odwrotnie. szczególnie frankfurterki / warunek dobra maszynka i ostre sitka + nożyk, tak aby mięso było mielone a nie miażdżone

Czyli zmielić surowe mięso, co jednoczenie je uplastyczni, dodać peklosól i przyprawy, wyrobić i zaraz napełniać osłonki

peklowanie już podczas osadzania 

Użytkownik TOSHIBA edytował ten post 20 wrz 2020 - 12:17

#13 maleclukas

maleclukas

Początkujący

• Użytkownicy
  • 15 postów
  • MiejscowośćNewtownards

Napisano 20 wrz 2020 - 12:45

No ja zazwyczaj napełniam na drugi dzień jak przejdzie przyprawami. Ale zdążą mi się tak robić jak piszesz ale na soli. Ale pewnie któregoś dnia przetestuje

#14 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 10472 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 20 wrz 2020 - 12:48

spróbujcie zrobić odwrotnie. szczególnie frankfurterki / warunek dobra maszynka i ostre sitka + nożyk, tak aby mięso było mielone a nie miażdżone Czyli zmielić surowe mięso, co jednoczenie je uplastyczni, dodać peklosól i przyprawy, wyrobić i zaraz napełniać osłonki peklowanie już podczas osadzania 

A co z osłonką?

Czy nie "zrośnie się" z farszem? 

#15 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2789 postów

Napisano 20 wrz 2020 - 12:58

A co z osłonką? Czy nie "zrośnie się" z farszem? 

Tak, bo jest elementarna częścią kiełbasy.

Chodziarz prowadząc odpowiednio proces wędzenia pod koniec z nawilżaniem, można doprowadzić ze osłonka "odparzy" od kiełbasy szczególnie jak po właściwym parzeniu lub podpiekaniu kiełbasa poddana będzie podsuszaniu

Ale przecież Ty to wiesz bardzo dobrze, wiec dlaczego się pytasz?  :laugh:  :laugh:  :laugh:

Użytkownik TOSHIBA edytował ten post 20 wrz 2020 - 13:00

#16 Bossky

Bossky

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 56 postów
  • MiejscowośćJasień

Napisano 20 wrz 2020 - 15:14

Również zdarza mi się peklowac na sucho w próżni. Ale na kiełbasę zazwyczaj sole mięso i odrazu Miele przyprawiam i pozostawiam na dobę w lodowce. Ponoć peklowac się powinno większe kawałki. Ale raczej mnie za to nie spalą na stosie

Od dawna zamierzałem zapytać jak to jest z tym peklowaniem. Skoro temat się sam tu wysypał to zapytam: Dlaczego powinno się peklowac w kawałkach? Bywa w przepisach że i poszczególne klasy osobno. Poproszę o wyjaśnienie bardziej doświadczonych odemnie zadymiaczy Zawsze robię tak: Mielę na różnych sitkach wedle klasyfikacji, wszystko razem mieszam z peklosolą i przyprawami, porządnie wyrabiam i na dobę do lodówki.

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

#17 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 10472 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 20 wrz 2020 - 15:40

Dlaczego powinno się peklowac w kawałkach? Bywa w przepisach że i poszczególne klasy osobno.

Tutaj masz wyjaśnienie:

musisz mieć świadomość, że bakterie bytują przeważnie na powierzchni mięsa - podczas mielenia zwiększa się tą powierzchnię    wielokrotnie. *

Poszczególne klasy pekluje się osobno, ponieważ przeważnie są mielone na siatkach o rożnych rozmiarach oczek.

Jeżeli nawet przewidywane jest mielenie na tej samej siatce, mieszanie powinno się rozpocząć od jedynki, aby ją uplastycznić i wydobyć klej.

* Rozdrobnienie kostek mięsa o boku 3cm na kosteczki o boku 0,5cm zwiększa powierzchnię mięsa 36 krotnie !!!

* Rozdrobnienie kostek mięsa o boku 4cm na kosteczki o boku 0,5cm zwiększa powierzchnię mięsa 64 krotnie !!!

Użytkownik EAnna edytował ten post 20 wrz 2020 - 16:04

#18 maleclukas

maleclukas

Początkujący

• Użytkownicy
  • 15 postów
  • MiejscowośćNewtownards

Napisano 20 wrz 2020 - 16:16

No to wychodzi ze jak chce zrobić produkt co będzie wisiał jakiś czas albo będzie podsuszany to najlepiej zapiekłość większe kawałki. Jeśli ta powierzchnia jest tak ważna to może lepiej peklowac duże kawałki mięsa jak do wędzenia (szynki) a potem je kroić na mniejsze i mielić? Ja robię takie ilości ze moja drużyna zjada kiełbasę w 2-3 dni.

#19 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 10472 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 20 wrz 2020 - 16:25

Jeśli ta powierzchnia jest tak ważna to może lepiej peklowac duże kawałki mięsa jak do wędzenia (szynki) a potem je kroić na mniejsze i mielić?

Wtedy czas peklowania musiałby wynosić 2 tygodnie i to z nastrzykiem :laugh:

Mięso w kawałkach 4-5 cm peklujemy 48h.

Im większy kawałek tym dłużej się pekluje.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 fantomek

fantomek

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 254 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 20 wrz 2020 - 16:25

Zrobione wyszły super smaczek i kruche)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1