Skocz do zawartości

Prośba o szybką podpowiedź ciemne mieso


fantomek

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie mielec mięso które jest peklowane 2 dobę zauważyłem na część z nich jest koloru czerwono ciemnego mięso peklowane 18g/kg peklosolą w szklanym pojemniku przykryte od góry folią spożywczą. Nie czuje smrodu. Czy mogę mielić dalej na kabanosy czy do wyrzucenia. Co to jest i jaka przyczyna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się nie nauczyłeś,że my z fusów nie wróżymy.Zapodaj chociaż fotki to Ci powiem.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze czy zciemniało tam gdzie mogło się dostać powietrze, czy gdzieś w środku / w głębi słoja

A może zciemniało dopiero po przejściu przez maszynkę 

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio peklujemy tak ze do worka próżniowego wkładam szynkę zalewam solanka wysysam powietrze i zgrzewam. Mniej mi miejsca zajmuje w lodowce a i powietrze się nie dostaje i całość w zalewie i z prawidłowa ilością solanki ;).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edytowane przez maleclukas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio peklujemy tak ze do worka próżniowego wkładam szynkę zalewam solanka wysysam powietrze i zgrzewam. Mniej mi miejsca zajmuje w lodowce a i powietrze się nie dostaje i całość w zalewie i z prawidłowa ilością solanki ;).

:thumbsup:  :clap:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również zdarza mi się peklowac na sucho w próżni. Ale na kiełbasę zazwyczaj sole mięso i odrazu Miele przyprawiam i pozostawiam na dobę w lodowce. Ponoć peklowac się powinno większe kawałki. Ale raczej mnie za to nie spalą na stosie

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ponoć peklowac się powinno większe kawałki. Ale raczej mnie za to nie spalą na stosie

Pewnie i nie  :tongue:  spalą, ale musisz mieć świadomość, że bakterie bytują przeważnie na powierzchni mięsa - podczas mielenia zwiększa się tą powierzchnię  :w00t:  wielokrotnie. 

Pozdrawiam Wirus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale na kiełbasę zazwyczaj sole mięso i odrazu Miele przyprawiam i pozostawiam na dobę w lodowce.

 

Ja jak nie mam czasu na trzydniowe peklowanie,tez tak robie  i musze powiedziec, ze roznicy w koncowym produkcie nie zauwazylem. 

 

a spróbujcie zrobić odwrotnie. szczególnie frankfurterki / warunek dobra maszynka i ostre sitka + nożyk, tak aby mięso było mielone a nie miażdżone

Czyli zmielić surowe mięso, co jednoczenie je uplastyczni, dodać peklosól i przyprawy, wyrobić i zaraz napełniać osłonki

peklowanie już podczas osadzania 

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

spróbujcie zrobić odwrotnie. szczególnie frankfurterki / warunek dobra maszynka i ostre sitka + nożyk, tak aby mięso było mielone a nie miażdżone Czyli zmielić surowe mięso, co jednoczenie je uplastyczni, dodać peklosól i przyprawy, wyrobić i zaraz napełniać osłonki peklowanie już podczas osadzania 

A co z osłonką?

Czy nie "zrośnie się" z farszem? 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z osłonką? Czy nie "zrośnie się" z farszem? 

 

Tak, bo jest elementarna częścią kiełbasy.

Chodziarz prowadząc odpowiednio proces wędzenia pod koniec z nawilżaniem, można doprowadzić ze osłonka "odparzy" od kiełbasy szczególnie jak po właściwym parzeniu lub podpiekaniu kiełbasa poddana będzie podsuszaniu

Ale przecież Ty to wiesz bardzo dobrze, wiec dlaczego się pytasz?  :laugh:  :laugh:  :laugh:

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Również zdarza mi się peklowac na sucho w próżni. Ale na kiełbasę zazwyczaj sole mięso i odrazu Miele przyprawiam i pozostawiam na dobę w lodowce. Ponoć peklowac się powinno większe kawałki. Ale raczej mnie za to nie spalą na stosie

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Od dawna zamierzałem zapytać jak to jest z tym peklowaniem. Skoro temat się sam tu wysypał to zapytam: Dlaczego powinno się peklowac w kawałkach? Bywa w przepisach że i poszczególne klasy osobno. Poproszę o wyjaśnienie bardziej doświadczonych odemnie zadymiaczy Zawsze robię tak: Mielę na różnych sitkach wedle klasyfikacji, wszystko razem mieszam z peklosolą i przyprawami, porządnie wyrabiam i na dobę do lodówki.

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego powinno się peklowac w kawałkach? Bywa w przepisach że i poszczególne klasy osobno.

 

Tutaj masz wyjaśnienie:

 

 

musisz mieć świadomość, że bakterie bytują przeważnie na powierzchni mięsa - podczas mielenia zwiększa się tą powierzchnię    wielokrotnie. *

 Poszczególne klasy pekluje się osobno, ponieważ przeważnie są mielone na siatkach o rożnych rozmiarach oczek.

Jeżeli nawet przewidywane jest mielenie na tej samej siatce, mieszanie powinno się rozpocząć od jedynki, aby ją uplastycznić i wydobyć klej.

 

* Rozdrobnienie kostek mięsa o boku 3cm na kosteczki o boku 0,5cm zwiększa powierzchnię mięsa 36 krotnie !!!

* Rozdrobnienie kostek mięsa o boku 4cm na kosteczki o boku 0,5cm zwiększa powierzchnię mięsa 64 krotnie !!!

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wychodzi ze jak chce zrobić produkt co będzie wisiał jakiś czas albo będzie podsuszany to najlepiej zapiekłość większe kawałki. Jeśli ta powierzchnia jest tak ważna to może lepiej peklowac duże kawałki mięsa jak do wędzenia (szynki) a potem je kroić na mniejsze i mielić? Ja robię takie ilości ze moja drużyna zjada kiełbasę w 2-3 dni.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli ta powierzchnia jest tak ważna to może lepiej peklowac duże kawałki mięsa jak do wędzenia (szynki) a potem je kroić na mniejsze i mielić?

Wtedy czas peklowania musiałby wynosić 2 tygodnie i to z nastrzykiem :laugh:

Mięso w kawałkach 4-5 cm peklujemy 48h.

Im większy kawałek tym dłużej się pekluje.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Normalnie peklujemy na wędzonkę 7 dni haha.

Nie "normalnie" bo jest to peklowanie przyśpieszone !

Normalnie peklujemy min. 2 tygodnie lub dłużej. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki EAnna za błyskawiczną odpowiedź. Czy zatem mój sposób (myślę że nie tylko mój) można uznać za bezpieczny zważywszy że farsz pekluje się w warunkach chłodniczych nie dłużej jak 24h?

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy zatem mój sposób (myślę że nie tylko mój) można uznać za bezpieczny zważywszy że farsz pekluje się w warunkach chłodniczych nie dłużej jak 24h?

Zazwyczaj nie znasz historii mięsa i nie wiesz, ile jest w nim bakterii na starcie.

Rozwijają się w postępie geometrycznym a rozdrobnienie mięsa im sprzyja.

Najbezpieczniej jest peklować mięso 48h w kawałkach a potem zemleć i wymieszać.

Wprawdzie kiełbasy poddajemy zazwyczaj obróbce termicznej, która bakterie ubije, ale jest jedno ale....

Zwielokrotniona ilość bakterii wytwarza zawsze zwielokrotnioną ilość przetrwalników a to wpływa znacząco na trwałość wyrobów.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.