Skocz do zawartości

Wędzenie i parzenie


wróbel75

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

brak jest bardzo ważnej a wręcz podstawowej czynności przed wędzeniem a mianowicie osuszania w komorze
 

 

Osuszam zawsze parę godzin przed wędzeniem (na noc wyciągam w chłodnej piwnicy do ocieknięcia) później godzinkę w wędzarni bez dymienia w temperaturze 50*C. 

Nie dopisałem, wybacz.

 

Generalnie.. dziś wędziłem, ale byłem cały czas turbo zajęty i pochłonięty innymi rzeczami, dlatego po przekrojeniu po wyjęciu z wędzarni nawet nie miałem okazji (ani telefonu przy sobie) żeby zrobić zdjęcie.. 

 

Polędwica była wędzona 6h. 

Posiłkuję się teraz zdjęciem z internetu, bo moja wyglada bardzo podobnie.. : 

poledwiczki-lososiowe-wedzone.jpg

 

Rozpływa się w ustach, ale ona jest jeszcze.. surowa.

Więc parzenie.

 

Jeśli parzenie, to parzymy w temperaturze wody około 80*C do osiągnięcia temperatury batonu około 62 *C i potem wyciągamy?

Różne szkoły są.. chciałbym aby była możliwie maksymalnie soczysta, a nie przesuszona. 

Do tej pory robiłem mniej więcej właśnie tak na oko, z tym że jak osiągnęła około 60*C to zostawiałem jej w tej wodzie do ostygnięcia.

Być może robię źle. Zapewne robię źle  :angel:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Parzymy do 58-60C w środku i wyciągamy do zimnej wody na ok.10 min,żeby szybko schłodzić.Tylko po co parzyć jak surowa wędzona też jest dobra. Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co parzyć jak surowa wędzona też jest dobra.

 

Bardzo subiektywne podejście.

Po co jest dostępna na rynku pepsi, skoro coca-cola jest dobra?

 

Są gusta i guściki, na ten temat nie powinniśmy dyskutować.

Moja klientela (czyt. dzieci) lubią parzoną (well done meat) , więc taką im serwuję :)

Edytowane przez m4ayhem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko po co parzyć jak surowa wędzona też jest dobra.

 

Bardzo subiektywne podejście.

Po co jest dostępna na rynku pepsi, skoro coca-cola jest dobra?

 

Są gusta i guściki, na ten temat nie powinniśmy dyskutować.

Moja klientela (czyt. dzieci) lubią parzoną (well done meat) , więc taką im serwuję :)

Na zdjęciu raczej jest polędwiczka a nie polędwica. :)

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To wszystko wiem co Koledzy piszecie. Tylko mi chodziło o coś troszkę innego. Aby nie przekładać termometr-a (szpikulca) z jednego rodzaju wędzonki w drugi (aby się nie parzyć/brudzić)  to pomyślałem żeby wbić ten szpikulec w boczek i na tej podstawie, jeśli w boczku jest 60'C to oznacza że w polędwicy też jest 60'C (bez sprawdzania -kłucia) stąd pytanie:
 

Jak Ci się chce to zrób eksperyment/doświadczenie (chociaż po przeczytaniu opisu już nie będziesz chciał robić :)):

Ukręć trochę kiełbasy. Część daj do osłonki fi 32, część do fi 55 a część do fi 80, temperatura wody w której parzysz 80 stopni.

fi 80 na sam dół, szpikulec termometru  w nią i spróbuj na podstawie pomiarów temperatury w fi 80 sparzyć fi 32, tak, żeby 

nie przekroczyć powiedzmy 65 stopni wewnątrz fi 32.... to się nie da :)

Podobnie z polędwiczkami, szynką i boczkiem - tutaj dochodzi jeszcze zróżnicowanie tkanek, więcej/mniej tłuszczu.

--

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak Ci się chce to zrób eksperyment/doświadczenie (chociaż po przeczytaniu opisu już nie będziesz chciał robić :)): Ukręć trochę kiełbasy. Część daj do osłonki fi 32, część do fi 55 a część do fi 80, temperatura wody w której parzysz 80 stopni. fi 80 na sam dół, szpikulec termometru w nią i spróbuj na podstawie pomiarów temperatury w fi 80 sparzyć fi 32, tak, żeby nie przekroczyć powiedzmy 65 stopni wewnątrz fi 32.... to się nie da :). Podobnie z polędwiczkami, szynką i boczkiem - tutaj dochodzi jeszcze zróżnicowanie tkanek, więcej/mniej tłuszczu. -- Romii

Romii, wiem że przekombinowałem :)  Chwilowo pozostanę przy parzeniu każdy wyrób osobno :D

 

 

 

Posiłkuję się teraz zdjęciem z internetu, bo moja wyglada bardzo podobnie.. :

Kolega  myli ciągle polędwicę i polędwiczkę, zdjęcie z neta. Do końca nawet nie wiemy co kolega tam sobie wędzi. Postaraj się o fotki SWOJEGO wyrobu następnym razem ;)

 

Chcesz mieć parzoną, soczystą POLĘDWICĘ? To po wędzeniu do gara z wodą 80'C i parzenie do 60'C-61'C wewnątrz wyrobu, gdy osiągnie tą temp. wyciągasz, wkładasz na kilka min. do zimnej wody -tak ok. 5min. wyciągasz na kije do osuszenia i gotowe :) 

 

 

 

Do tej pory robiłem mniej więcej właśnie tak na oko, z tym że jak osiągnęła około 60*C to zostawiałem jej w tej wodzie do ostygnięcia.

To jak ma być soczysta jak jest prze-parzona? :no:  Wyciągaj i szybko schładzaj  :yes: 

 

 

 

na noc wyciągam w chłodnej piwnicy do ocieknięcia

Ocieknie, ale czy wyrówna się temp.?  Nie wiemy jaką masz w tej "chłodnej piwnicy" temp.  Jak będzie tam z 6'C to prawie jakbyś prosto z lodówki do wędzarni wkładał ;)

 

 

 

później godzinkę w wędzarni bez dymienia w temperaturze 50*C.

Przy wędzarni używam termometrów i dotyku a nie zegarka.

I osuszam w 40'C

 

Rozumiem że przed włożeniem wędzonek wygrzewasz jeszcze wędzarnię?

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chcesz mieć parzoną, soczystą POLĘDWICĘ?

Tak, dokładniej to polędwiczkę :) 

 

 

 

To jak ma być soczysta jak jest prze-parzona?   Wyciągaj i szybko schładzaj   

Ciekawe.. bo robię czwarty raz z rzędu właśnie w ten sposób i jest bardzo soczysta wewnątrz.. Może być jeszcze bardziej? Spróbuję ! :)

 

 

 

Ocieknie, ale czy wyrówna się temp.?  Nie wiemy jaką masz w tej "chłodnej piwnicy" temp.  Jak będzie tam z 6'C to prawie jakbyś prosto z lodówki do wędzarni wkładał
 

Temperatura stała w piwnicy w zależności od pory roku od 15 do 18 stopni. 

 

 

 

Przy wędzarni używam termometrów i dotyku a nie zegarka. I osuszam w 40'C

Mam pewną powtarzalność i korzystam z zegarka, oczywiście przez uruchomieniem dymienia sprawdzam ręką dla pewności. 

 

 

 

Rozumiem że przed włożeniem wędzonek wygrzewasz jeszcze wędzarnię?

Tak, wędzę w bradleyu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm zastanawiające. Przez tyle lat wędzenia ani razu nie wędziłem polędwiczek. Czas to zmienić :)

To co Ci pisałem dotyczyło polędwicy (schab po obróbce)

 

 

 

Tak, wędzę w bradleyu.

Ja w kibelku

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez tyle lat wędzenia ani razu nie wędziłem polędwiczek.

 

To żałuj. :D  Tylko ich nie obrabiaj termicznie. Wędź w temp 40-45 ºC do koloru i pilnuj żebyś nie miał suchej skórki przy zbyt długim wędzeniu. Czysta solanka bez przypraw 8%, 8-10 dni , 0,5l/kg. Możesz dać mały nastrzyk na początku peklowania.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wędź w temp 40-45 ºC do koloru i pilnuj żebyś nie miał suchej skórki przy zbyt długim wędzeniu. Czysta solanka bez przypraw 8%, 8-10 dni , 0,5l/kg. Możesz dać mały nastrzyk na początku peklowania.

Już zapisuję, przy następnych zakupach uwzględnię. :thumbsup: 

 

Jak postawiłem wędzarnię to wędziłem praktycznie wszystko co wpadło mi w łapy (widocznie nie miałem akurat pod ręką polędwiczek :D ) a teraz to "monotonia": boczek/szynka/polędwica/wędlina i czasem ser. :facepalm:

 

Chciałem spróbować coś z wołowiny ale muszę najpierw poczytać na spokojnie, tylko ciągle zabiegany,ciągle brak czasu :hmm:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chciałem spróbować coś z wołowiny

Z wołowiny też nic jeszcze nie wędziłem jedynie kiełbasę wołową (bielska).

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wolisz smak wywaru a nie mięsa.Są gusts i guściki. :D

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli wolisz smak wywaru a nie mięsa.
 

Nie do końca Arkadiuszu. Jak piekę karkówkę to z przypraw nie ograniczam się tylko do soli. Przyprawy w wędzonkach można traktować jako wartość dodaną. Kiełbasy też przecież dosmaczamy przyprawami. Nie wyobrażam sobie kiełbasy tylko na peklosoli bez przypraw  :D . osobiście polędwice robię z i bez przypraw . I jedne i drugie mi smakują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca Arkadiuszu.

Ale musisz przyznać pomijając gust ,że jak użyjesz przypraw do wyrobów wędzonych  to wszystkie zapeklowane elementy w solance z przyprawami mają ten sam smak czyli smak przypraw. Zabijasz w ten sposób indywidualny charakterystyczny smak poszczególnych elementów mięsa. Inaczej bez przypraw smakuje szynka inaczej polędwica a inaczej boczek, ale to jest dyskusja na poziomie co było pierwsze jajko czy kura bo wszystko zależy od indywidualnego podejścia i wrażliwości smaku i węchu. Szczerze mówiąc nigdy bym nie użył do polędwiczki jakichkolwiek przypraw oprócz peklosoli. Powiem więcej z własnego podwórka. Inaczej smakuje polędwiczka z dzika , inaczej wieprzowa a inaczej z sarny czy daniela peklowana w tej samej czystej solance . Gdybym dodał przypraw to wszystkie smakowały by tak samo czyli przyprawami.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyprawy w wędzonkach można traktować jako wartość dodaną.

 

 

Dokładnie tak

Tym bardziej ze nie trzeba robić całej produkcji w jednym smaku - wartość dodana.

podczas jednego parzenia np 4 rożne smaki z tego samego surowca/

Wystarczy zapakować oddzielnie w woreczki i parzyć (ja parze w pojemniku cyrkulacyjnym SV 78 st C i praktycznie mogę na zegarek parzyć z założeniem 1 minuta na 1 minimetr grubości w najgrubszym miejscu, ale i tak wbijam termometr

 

boczek wędzony:

 

Bez dodatków 

post-40314-0-96520400-1604426618_thumb.jpg

Tylko z liściem laurowym

post-40314-0-36614700-1604426659_thumb.jpg

Z czosnkiem

post-40314-0-19080400-1604426693_thumb.jpg

Z czosnkiem i cebulą 

post-40314-0-12454900-1604426753_thumb.jpg

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Inaczej smakuje polędwiczka z dzika , inaczej wieprzowa a inaczej z sarny czy daniela peklowana w tej samej czystej solance
I to jest prawda  :thumbsup: 

 

 

podczas jednego parzenia np 4 rożne smaki z tego samego surowca
 Można jak ktoś lubi  :thumbsup:

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jak użyjesz przypraw do wyrobów wędzonych  to wszystkie zapeklowane elementy w solance z przyprawami mają ten sam smak czyli smak przypraw. Zabijasz w ten sposób indywidualny charakterystyczny smak poszczególnych elementów mięsa. Inaczej bez przypraw smakuje szynka inaczej polędwica a inaczej boczek,
 

Zapewniam, że w próbie na ciemno poznam smak szynki, boczku czy polędwicy doprawionych przyprawami.(Słowo klucz "doprawionych" a nie stłamszonych przez nadmiar przypraw  :D ) Osobiście nie stosuję solanki tylko pekluję na sucho każdy sort w innym worku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem chyba mniej wybredny ale zarazem doceniam smak mięsa samego w sobie.

Ja pekluje na mokro peklosol + pieprz w ziarnach, czosnek (uwielbiam jego posmak na wedlinie), ziele i liść.

 

I nic mi więcej do szczęścia nie potrzeba.

Jedynie w stosunku do boczku stosuje wyjątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.