Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Wędzarnia w budowie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Fallenangel

Fallenangel
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 03 paź 2020 - 18:34

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem tutaj nowy wiec prosze o wyrozumialosc jesli pisze nie tu gdzie trzeba. Niedawno postanowiłem zbudowac na działce taki mały kombajn i poszukując w sieci czegos co pasowaloby mi wymiarowo znalazłem ciekawą budowlę.Zdjęcie poniżej. Prawie od razu zabrałem się do tworzenia własnej grillowedzarni a że zdjęcie było z całkiem fajnym opisem prac na kazdym etapie budowy pomyslalem ze nie bedzie to takie trudne. Trochę zmieniłem wymiar i mam już takie coś jak na 2 zdjęciu. W międzyczasie czytam wszelkie porady na temat stawiania wędzarni i zaczynają pojawiać się pytania których się nie spodziewałem zaczynając. I tu moja wielka prośba. Czy mógłbym liczyć na pomoc bardziej doświadczonych ludzi niż ja którzy odpowiedzą na kilka z powstałych pytań? A oto one:
-czy w palenisku powinienem dać szamot?
-jakie powinienem zrobić nachylenie kanału dymnego (czy wystarczy na 1 cegłę)?
-czy powinienem zastosować szyber jesli mam takie drzwiczki z regulacją dopływu powietrza?
Z pewnością jeszcze jakieś pytania się urodzą ale na obecnym etapie (zdjęcie poniżej) męczą mnie tylko te. Będę ogromnie wdzięczny za każdą pomocną wypowiedź.Załączony plik  2lutcyy_d~2.jpg   230,78 KB   16 Ilość pobrańZałączony plik  20201003_143757.jpg   103,64 KB   14 Ilość pobrań

#2 L.Przemek

L.Przemek
  • Użytkownicy
  • 884 postów

Napisano 03 paź 2020 - 18:42

W międzyczasie czytam wszelkie porady na temat stawiania wędzarni

Czytasz te porady na naszym forum?

#3 krzychuzab

krzychuzab
  • Użytkownicy
  • 495 postów

Napisano 03 paź 2020 - 19:15

Jeżeli jest stan jak na drugim zdjęciu to da się uratować. Ale trzeba przeprojektować. Zrób przerwę w budowie j poczytaj.

#4 Fallenangel

Fallenangel
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 03 paź 2020 - 20:44

No wlasnie w którejs z tutejszych wypowiedzi wyczytalem ze w wedzarni nie daje sie szamotu i zabilo mi to ćwieka bo w fotkach (etapowych) bylo pokazane ze szamot tam jest.
[Dodano: 03 paź 2020 - 20:44]
A co do przeprojektowania to od czego zacząc? Tyle tu wypowiedzi znalazlem ze zaczynam sie gubic.

#5 krzychuzab

krzychuzab
  • Użytkownicy
  • 495 postów

Napisano 03 paź 2020 - 20:48

No wlasnie w którejs z tutejszych wypowiedzi wyczytalem ze w wedzarni nie daje sie szamotu i zabilo mi to ćwieka bo w fotkach (etapowych) bylo pokazane ze szamot tam jest. [Dodano: 03 paź 2020 - 20:44]A co do przeprojektowania to od czego zacząc? Tyle tu wypowiedzi znalazlem ze zaczynam sie gubic.

Komorę na wędzonki trzeba zrobić nad paleniskiem, drewnianą lub wyłożyć ją drewnem od środka.

#6 L.Przemek

L.Przemek
  • Użytkownicy
  • 884 postów

Napisano 03 paź 2020 - 20:53

czy w palenisku powinienem dać szamot?

nie

jakie powinienem zrobić nachylenie kanału dymnego (czy wystarczy na 1 cegłę)?

tak

czy powinienem zastosować szyber jesli mam takie drzwiczki z regulacją dopływu powietrza?

nie

[Dodano: 03 paź 2020 - 21:53]

No wlasnie w którejs z tutejszych wypowiedzi wyczytalem ze w wedzarni nie daje sie szamotu i zabilo mi to ćwieka bo w fotkach (etapowych) bylo pokazane ze szamot tam jest. [Dodano: 03 paź 2020 - 20:44]A co do przeprojektowania to od czego zacząc? Tyle tu wypowiedzi znalazlem ze zaczynam sie gubic.

Komorę na wędzonki trzeba zrobić nad paleniskiem, drewnianą lub wyłożyć ją drewnem od środka.

Nie trzeba w kanałowej też można z powodzeniem wędzić :thumbsup:

#7 Yrek79

Yrek79
  • Użytkownicy
  • 241 postów

Napisano 03 paź 2020 - 21:19

Poczytaj może to https://wedlinydomow...ię-z-andyandym/Sam mam kanał z drewnianą skrzynią i chciałem budować "Malbork" ,ale jak trafiłem tutaj na forum to cały plan poszedł w p.... siną dal :D  jak masz pytania to używaj lupki/wyszukiwarki bo pewnie już ktoś o to pytał. Jeśli nie to śmiało zadawaj pytania i zawsze z tego co czytam jest konkretna odpowiedź.

#8 Fallenangel

Fallenangel
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 03 paź 2020 - 21:23

Juz ciut więcej doczytalem.kurcze nie spodziewalem sie ze jeszcze tyle nie wiem. Faktycznie co do szamotu to jest nie wskazany zeby nie kumulowac za duzej ilosci ciepla. Próbuje jeszcze zrozumiec temat róznicy "własciwego dymu i tego "brudnego z siarką itp. Gdy poczytam wiecej to pewnie załapie o co chodzi.
Palenisko mam 80×55,i jak nie dam szamotki to chyba bedzie odpowiednio duże. Idąc dalej drogą dymu z czytanych wiadomosci wnioskuje ze dobrze byloby chyba docieplic kanal a na jego koncu czyli juz w komorze zastosowac ten deflektor. Jesli cos pokrecilem to prosze poprawcie mnie.

#9 Yrek79

Yrek79
  • Użytkownicy
  • 241 postów

Napisano 04 paź 2020 - 03:05

Jeszcze dużo nie wiesz tak jak ja co do szamotu to jest różnie. Chyba większość nie ma. Dym właściwy? Nie zamykaj szczelnie paleniska przy skoku temperatury. Dym musi swobodnie przepływać. Używaj sezonowanego drewna. Kanał póki możesz to sobie daruj. Jeśli możesz zrób palenisko poniżej komory wędzarniczej. Obsługa mniejsza i drewna spalisz mniej. Deflektor jest do równomiernego rozproszenia dymu

#10 EAnna

EAnna
  • Moderatorzy
  • 10889 postów

Napisano 04 paź 2020 - 07:46

nachylenie kanału dymnego (czy wystarczy na 1 cegłę)?

tak

Q-cze, Panowie, od kiedy miarą nachylenia jest cegła?  :facepalm: 

Pomijając kwestię zastosowania kanału, jeżeli już ma być - jego nachylenie powinno wynosić 5-100.

#11 Fallenangel

Fallenangel
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 07 paź 2020 - 06:59

...przepraszam nie sprecyzowalem wszystkiego. Potrzebna jeszcze dlugosc rury. Ma ona 110cm co po podniesieniu "na cegle" czyli ok 7 cm daje ok 4°. Zrobie na dwie (14cm) i chyba bedzie ok(7°). Dziekuje za pomoc w tej kwestii.

#12 Fallenangel

Fallenangel
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 11 lis 2020 - 15:25

Witam ponownie.
Po dostosowaniu się do tutejszych porad powoli budowle rozwijałem i na obecną chwilę mam już jakieś 80%.
[Dodano: 11 lis 2020 - 14:01]
Jeszcze trochę zostało do końca, ale myślę że do końca miesiąca się uwinę.
[Dodano: 11 lis 2020 - 14:25]
A skoro już znalazłem chwilę żeby się pochwalić to zapytam:
Jaki termometr lepiej się sprawdzi? Taki w drzwiach czy taki z sondą na środku sufitu Komory? Chodzi mi o to który będzie bardziej wiarygodny. A może polecicie coś jeszcze innego?

Załączone pliki

#13 Fallenangel

Fallenangel
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 17 sty 2021 - 17:01

Witam ponownie. 

Dzisiaj pochwalę się swoim Malborkiem który jest już w końcowym etapie budowy a mimo to uwedzil już trochę. Wracając do mojego ostatniego pytania odnośnie umieszczenia termometru postanowiłem że zastosuję taki z sondą na środku Komory. Z kilku wypowiedzi które tutaj wyczytałem zastosowałem szufladę pod drzwiczkami paleniska gdyż miałem problemy z utrzymaniem równej temperatury. Po zamontowaniu szuflady problem zniknął bo dopuszczanie tlenu stało się o wiele łatwiejsze.

Zostało mi jeszcze tylko zamontowanie daszku na komin, fuga, i być może jakiś impregnat do cegły. 

Załączone pliki

#14 Fallenangel

Fallenangel
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 17 sty 2021 - 19:05

I kilka wędzonek do tego. 

[Dodano: 17 sty 2021 - 18:05]

I ostatnia z dzisiaj

Załączone pliki

#15 Panstan

Panstan
  • Użytkownicy
  • 62 postów

Napisano 25 sty 2021 - 07:21

Dołożę cegiełkę w kwestii budowlanej. Jeśli budujecie wędzarnię z cegły,zwłaszcza nie klinkierowej,nie ma potrzeby używać listew dystansowych i fugować po robocie. To może ma sens przy murowaniu klinkieru,bo fuga droga, a i chciałoby się mieć piękny,równy murek?. Przy zastosowaniu cegły budowlanej 150/200, ręcznie formowanej lub starej z odzysku murujcie na zaprawie cementowo-wapiennej z wyciskaniem zaprawy,i fugowanie od razu na półsuchej zaprawie,potem omieść szeroką miękka szczotką. Można tez używaną cegłę zamoczyć przed położeniem na murze,nową niekoniecznie,zależny czy jest bardzo nasiąkliwa.

#16 Fallenangel

Fallenangel
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 26 sty 2021 - 21:14

I tu dobrze prawisz.
Osobiście nie używałem żadnych dystansów a z racji tego że miałem mało czasu i budowałem z doskoku nie bawiłem się w wyciskanie zaprawy, co za tym idzie teraz trzeba ją uzupełnić.

#17 abadeon

abadeon
  • Użytkownicy
  • 60 postów

Napisano 27 sty 2021 - 11:46

Fajnie Ci to wyszło. Gratuluje.

Ja bym tylko drewnem środek wyłożył.

#18 Seed

Seed
  • Użytkownicy
  • 95 postów

Napisano 27 sty 2021 - 14:05

W swojej zastosowałem podobna technologię, miałem sporo cegieł, które chciałem zagospodarować. Jedynie palenisko zrobiłem pod komorą, naprawdę bardzo dobre rozwiązanie, mega ekonomia w zużyciu drewna! W środku wyłożyłem deskami na felc, zwłaszcza zimą robi robotę.

Pozdrawiam,

#19 Fallenangel

Fallenangel
  • Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 29 sty 2021 - 10:03

I tak też będę musiał zrobić gdyż technologicznie jest kilka rzeczy do dopracowania. Mianowicie teraz zimą muszę spalić sporo drewna zanim wygrzeje komorę. Z cegieł niestety wytrąca się dużo wilgoci i zanim odparuje to trochę mija. Mam nadzieję że wyłożenie drewnem pomoże tylko jest jeszcze kwestia dopracowania jak zrobić to szczelnie żeby wilgoc nie przenikała przez drewno. Za wszelkie rady będę wdzięczny. Poza tym pozostaje pytanie jakim drewnem wyłożyć?
Zastanawiałem się też czy nie wzbogacić "Malborka" dymogenerator em tak gdybym chcial kiedyś tą metodą powędzić.
[Dodano: 29 sty 2021 - 09:03]
Tak z innej beczki. Założyłem sobie ze raz w miesiącu (z racji ograniczonego czasu) będę wędził coś innego. Teraz kolej na drób. Podrzucę niedługo fotki co udało mi się stworzyć.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 Seed

Seed
  • Użytkownicy
  • 95 postów

Napisano 30 sty 2021 - 12:01

Z deskami najlepiej na felc (jedna wchodzi w drugą), możesz spokojnie nawet sosnowe z Casto czy Obi (grubość np.14-19mm) nie kupuj za cienkich żeby za bardzo nie pracowały. Tylko pamiętaj zanim zaczniesz wędzić przepal solidnie 3, 4 razy wędzarnie z wyłożeniem z tych desek. W kwestii wilgoci deski układaj w pionie można zrobić dystanse z kantówki, listewki ale tak aby się mijały lub były przerwy w kantówkach, listewkach, ewentualnie możesz w kantówkach zrobić szczeliny takie frezowania żeby powietrze miedzy kantówką a cegłą swobodnie migrowało.Ja wykorzystałem to ze cegły były krzywe, mocno "retro" wiec nie było powierzchni gładkiej, kilka krzywizn sprawiło naturalną dylatację a deski na felc przykręciłem stalowymi wkrętami/kotwami rozporowymi  bez użycia koszulek z tworzywa.

Dymogenerator fajna sprawa ale to możesz zrobić trochę później, dorobienie nie stanowi problemu. Ciekawy temat prowadził binio1111 tez stawiał pierwsze kroki najpierw wędzarnia z DG potem ustawił ja na palenisku naturalnym i z pomocą min. Rogera poszedł  na przód. Niestety wątek się zakończył i chyba już nie będzie kontynuacji :(

https://wedlinydomow...1111-ukończona/

Pozdrawiam,

Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych

Bing (1)