Skocz do zawartości

Osłonki do wędlin dojrzewających


marcel089

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wczoraj w lodówce wylądowało 2kg ligawy wołowej i będzie peklowane na sucho przez najbliższe 2 tygodnie. Kiedyś ma być z tego coś a'la włoska bresaola, a co wyjdzie to jeszcze zobaczymy. Oryginalnie bresaola, z tego co wiem, dojrzewa w naturalnym jelicie wołowym. Znalazłem też przepis, gdzie ktoś wykorzystał folię kolagenową i efekt był bardzo fajny. Nie mam za bardzo doświadczenia ze sztucznymi osłonkami, do tej pory robiłem jedynie kabanosy w kolagenowych. Zastanawiam się jaki byłby efekt użycia papieru celulozowego do dojrzewania. Z tego co wyczytałem to jest on również wykorzystywany do wędlin dojrzewających, natomiast chyba bardziej przepuszczalny dla powietrza, co powoduje większe wysuszenie mięsa. Tego ostatniego chciałbym jednak uniknąć. Choć filia celulozowa jest znacznie tańsza od kolagenowej, to przy mojej domowej produkcji majątku na tym nie zaoszczędzę. Pytam bardziej z ciekawości i chęci poszerzenia wiedzy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zrób w kątnicy.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie pekluj 2-3 tygodnie w temp. do 6C. Dawka dość duża bo 30-35g peklo na kg. I do tego przyprawy suche jakie lubisz. Peklowanie na sucho w worku próżniowym.

Po peklowaniu obmywasz mięso w czerwonym winie - np. CHIANTI. Obsuszasz ręcznikiem papierowym i ładujesz do kątnicy. I albo sznurujesz albo w dość ciasną siatkę pakujesz.

I teraz bardzo ważne - kątnicę musisz nakłuć..... I to gęsto ...... i dobrze jest po 2-3 dniach jak kątnica obcieknie to popryskać ją szlachetną pleśnią Penicilum Nagliovese. Potem potrzebna komora z wilgotnością na poziomie 85% i temp. 10-13 C.

Utrata wagi ligawy to mniej niż karku wieprza -czyli jakieś 35%. Potem zdzierasz kątnicę i jeszcze taki mięsień już dojrzały ładujesz do próżni na 2 tygodnie. Możesz też przed tym zabiegiem natrzeć go whisky - fajne aromaty ma potem. I tyle.....

 

post-67697-0-21853000-1601982900_thumb.jpgpost-67697-0-84367300-1601982905_thumb.jpgpost-67697-0-46078500-1601983195_thumb.jpgpost-67697-0-27751500-1601983243_thumb.jpgpost-67697-0-90576600-1601983310_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szczegółowe instrukcje. Chyba z solą popełniłem błąd, bo w przepisie, który znalazłem było 30g zwykłej + 3g peklosoli na kg i tak dałem. Pekluje się dopiero 2 dni, więc chyba mógłbym jeszcze "podmienić", co radzicie?

 

Co do dojrzewania to jet kłopot, bo nie mam komory (przynajmniej na razie). Planowałem przeprowadzić dojrzewanie w lodówce, ale sam nie wiem co z tego wyjdzie. Mam pewne obawy, bo lodówka ma "no frost" i temp. ok 5C. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad zrobieniem jakiejś komory do dojrzewania. Znalazłem taki sterownik:

 

https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-i-wilgotnosci-sterownik-9061975821https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-i-wilgotnosci-sterownik-9061975821

 

Zakładam, nie wiem czy słusznie, że do środka potrzebny byłby nawilżacz. Nie wiem czy jakiś najtańszy, np. tego typu

 

https://www.mediaexpert.pl/agd-male/do-domu/nawilzacze-powietrza/nawilzacz-ultradzwiekowy-noveen-uh-101-bialo-niebieski

 

byłby odpowiedni.

 

Natomiast co do samej komory, to nie wiem czy poszukać jakiejś używanej lodówki czy jakieś urządzenie chłodzące do np. ocieplonej szafki, ale nie mam pomysłu co by to mogło być. Jestem zielony w temacie, więc będę wdzięczny za jakieś sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie śledziłeś odpowiednich postów.

Więc krótko: polecam sterowniki ESCO - jeden temperatury do sterowania lodówką albo witryną chłodniczą (tylko i wyłącznie sprzęty na agregat a nie na Peltiera). A drugi do sterowania nawilżaczem. I najlepiej nawilżacz zrobić samemu z użyciem foggera akwarystycznego i wiatraka na IP56. Poniżej zdjęcia. I jeżeli w zimie w garażu temperatura mi spada poniżej 15C to w witrynie mam za dużą wilgotność i przełączam sterownik wilgotności na osuszanie i podłączam do niego osuszacz. A jeżeli na dworze i w garażu jest cieplej to działa nawilżacz. I witrynę od czasu do czasu się wietrzy żeby była wymiana powietrza.

post-67697-0-04997500-1602053429_thumb.jpgpost-67697-0-52444200-1602053443_thumb.jpgpost-67697-0-19463400-1602053450_thumb.jpgpost-67697-0-38251100-1602053456_thumb.jpgpost-67697-0-28865000-1602053468_thumb.jpgpost-67697-0-47782500-1602053496_thumb.jpgpost-67697-0-75465800-1602053502_thumb.jpgpost-67697-0-79184400-1602053514_thumb.jpgpost-67697-0-80680100-1602053519_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik się nie wyświetla. Nawilżacz może być. Lepsza będzie lodówka.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie śledziłeś odpowiednich postów.

Więc krótko: polecam sterowniki ESCO - jeden temperatury do sterowania lodówką albo witryną chłodniczą (tylko i wyłącznie sprzęty na agregat a nie na Peltiera). A drugi do sterowania nawilżaczem. I najlepiej nawilżacz zrobić samemu z użyciem foggera akwarystycznego i wiatraka na IP56. Poniżej zdjęcia. I jeżeli w zimie w garażu temperatura mi spada poniżej 15C to w witrynie mam za dużą wilgotność i przełączam sterownik wilgotności na osuszanie i podłączam do niego osuszacz. A jeżeli na dworze i w garażu jest cieplej to działa nawilżacz. I witrynę od czasu do czasu się wietrzy żeby była wymiana powietrza.

 

A czy jesteś w stanie podać orientacyjny koszt zrobienia takiego zestawu jak pokazałeś?

 

Jeżeli chodzi o lodówkę, to jakakolwiek z agregatem czy może są jeszcze jakieś istotne rzeczy w tym zakresie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehhehe za nową witrynę dałem 1150 zł - BEKO z wiatrakiem w środku. Już takich podobno nie ma. Używkę możesz kupić za 350-500 zł.

Wiatrak 50 zł. Sterowniki nie wiem po ile teraz są. Wilgotności chyba koło 200 zł a temp. koło 120 zł. Uważaj na wilgotności - można go dużo taniej kupić na aliexpress albo allegro ale to nie jest dokładnie taki sam jak chinole robią dla ESCO. ESCO ma kalibrowany czujnik i chodzi już u mnie 3 lata. Chinol tani bardzo podobny chodził 3 miechy.....

Regulator obrotów do wiatraka to jakieś grosze podobnie jak pudełko itp. Fogger z zasilaczem to jakieś 45 zł. Generalnie taka zabawa to ponad 1000 zł :)

Chcesz się bawić - musisz zainwestować :)

 

Lodówka - czym większy gabaryt tym większa stabilność temp. i wilgotności :) I najlepiej bez zamrażalnika bo będą z nim jaja jeżeli nie jest na osobnym agregacie :)


[Dodano: 07 paź 2020 - 12:06]

I tu masz bresaolę - kilka fotek

post-67697-0-14397300-1602065122_thumb.jpgpost-67697-0-65580000-1602065131_thumb.jpgpost-67697-0-17537400-1602065150_thumb.jpgpost-67697-0-21368300-1602065185_thumb.jpgpost-67697-0-13477000-1602065196_thumb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgotności chyba koło 200 zł a temp. koło 120 zł.

 

 

No to razem 320 PLN

To może coś takiego

 

post-40314-0-53041300-1602067506_thumb.jpg 

 

Tez taki mam i to nie jeden i jak na razie to najlepszy, pomimo swych wad sterownik / czujnik temp i  wilgotności jaki spotkałem

Cena taka sama jak ww, a nie ma tej "wtyczko-logi "  :) ponieważ steruje 4 urządzeniami suszenie. nawilżanie, chłodzenie i grzanie  na raz

 

 

 

I jeżeli w zimie w garażu temperatura mi spada poniżej 15C to w witrynie mam za dużą wilgotność i przełączam sterownik wilgotności na osuszanie i podłączam do niego osuszacz. A jeżeli na dworze i w garażu jest cieplej to działa nawilżacz.
Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając na uwadze, że ligawa to mięsień twardy to szczerze mówiąc nie jestem zwolennikiem ligawy jako wędliny dojrzewającej.O wiele lepszym elementem wołowiny moim zdaniem jest dolna zrazowa mocno przerastała tłuszczem. Miękka, krucha  wręcz rozpływa się w ustach. Na zdjęciu w górnym rzędzie.

post-41296-0-13245700-1602074538_thumb.jpg

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o sterownik, to znalazłem na allegro poniższy, do sterowania temperaturą i wilgotnością (150zł):

 

https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-i-wilgotnosci-sterownik-9061975821

https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-i-wilgotnosci-sterownik-9061975821

 

Trochę się waham z tą komorą, bo właściwie, to robię moją pierwszą wędlinę dojrzewającą. Jak kolego napisał, to taka w sumie zabawa i nie wiem na ile mnie to wciągnie. Z drugiej strony wrzucone zdjęcia ligawy działają bardzo motywująco. Bez komory nawet nie zbliżę się do takiego efektu. Przy okazji, to jak długo ta ligawa dojrzewała i jak ze słonością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji to wolę Coppe. Najlepsza taka roczna. Ale ubytek wagi - 40% to nie rok. Nie pamiętam. Koło 3 miesięcy chyba.... Witryna może Ci służyć do peklowania. Jako dodatkowa lodówka. Tak jak obecnie mi. A nawet do sezonowania antrykotu na stejki :) sery w niej też czasem dojrzewam :)d2cba1d2c92e8db66a14ddc54eb84fbd.jpg8be7f68a14e6d3732b2a087933eaee77.jpg961c730b6800c56a5fee1116d8e3fa93.jpg

 

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

O wiele lepszym elementem wołowiny moim zdaniem jest dolna zrazowa mocno przerastała tłuszczem.

Arku,

o ile mnie pamięć nie myli, jest to górna zrazowa  :thumbsup: 

O, nawet TUTAJ o tym pisałeś  :D

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku, o ile mnie pamięć nie myli, jest to górna zrazowa    O, nawet TUTAJ o tym pisałeś 

Przepraszam. Już poprawiłem. To jest dolna zrazowa. 

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest zasilany wentylator do foggera w Twoim przypadku, przez dodatkowy zasilacz? Pytam, bo jestem zielony w takich tematach. Z tego co widzę są wentylatory z zasilaniem 12V lub 230 V.

Edytowane przez marcel089
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.