Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Pierwsza wędzarka elektryczna a dolot powietrza

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#21 Atrax

Atrax
  • Użytkownicy
  • 253 postów

Napisano 19 lis 2020 - 08:23

Zamiast rozcinać i rozginać kolanko ,moźna było taką rozete wstawić  ;)

https://allegro.pl/o...0-mm-9727039309

#22 Hakiera

Hakiera
  • Użytkownicy
  • 17 postów

Napisano 19 lis 2020 - 09:52

Myślałem o jej, ale nie miałem pod ręką. Na to jeszcze dam blachę i nie będzie tak strasznie wyglądać:). A co z tym przepływem powietrza, da radę????

#23 Atrax

Atrax
  • Użytkownicy
  • 253 postów

Napisano 19 lis 2020 - 10:35

Tak na szybko to masz 230 cm/2 na wylot dymu.Powinno być ok

#24 mmaniek

mmaniek
  • Zbanowani
  • 4 postów

Napisano 06 gru 2020 - 15:17

Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie tego dolotu Panowie. Niektórzy mają tam wentylator na dolocie, inni nie. Ja się przymierzam do zrobienia ciutke mniejszej niz przedstawiona wędzarni, ale nie rozpatrywałem wentylatora na dolocie świeżego powietrza. Czy jest to niezbędne, czy wystarczy sama dziura na dolot? Dziękuję

#25 tytan58

tytan58
  • Użytkownicy
  • 370 postów

Napisano 06 gru 2020 - 16:57

Sam otwór wystarczy spokojnie,najlepiej z możliwością  przysłaniania w zależności od potrzeby.

Z doświadczenia wiem że i tak nie korzystał byś z tego wentylatora.

#26 mmaniek

mmaniek
  • Zbanowani
  • 4 postów

Napisano 06 gru 2020 - 18:41

Sam otwór wystarczy spokojnie,najlepiej z możliwością  przysłaniania w zależności od potrzeby.

Z doświadczenia wiem że i tak nie korzystał byś z tego wentylatora.

Super, dziękuję bardzo za odpowiedź :)

#27 kipi

kipi
  • Użytkownicy
  • 199 postów

Napisano 06 gru 2020 - 19:00

Kończymy akurat wędzarnię o podobnych rozmawiach około 50x60x120, grzałka 2.9kW, na dole dolot powietrza średnicy 100mm, wewnątrz wełna skalna pokryta z jednej strony folią FIREROCK. Wszystko wg opinii osób z tego forum. Jedna sprawa mnie tylko martwi czy odległość deflektor - ściana może być 7cm. Ściany będą na wysokość 25cm obite nierdzewką 0.8mm.

Przepraszam że się wcinam ale skoro tyle osób się wypowiedziało może też ktoś odezwie się na moje pytanie.

#28 tytan58

tytan58
  • Użytkownicy
  • 370 postów

Napisano 06 gru 2020 - 19:21

czy odległość deflektor - ściana może być 7cm

Może być ,ważne żeby na podłodze można było postawić (zmieścił się) pojemnik na skropliny z dymogeneratora.

#29 quadro555

quadro555
  • Użytkownicy
  • 475 postów

Napisano 06 gru 2020 - 21:35

@kipi jeżeli twoja grzałka będzie poniżej obicia z blachy to w czym problem. Osobiście w swojej wędzarni grzałkę mam w 

'korytku" ze stali więc to nie problem :D

#30 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 128 postów

Napisano 10 sty 2021 - 20:02

Witam. Jestem na etapie projektowania wędzarni elektrycznej z dymogeneratorem. Wędzarka ma mieć wymiary 60x60x100 cm. Grzałka 2000 W, okrągła. Nawiew o przekroju 10 cm, jak na załączonym rysunku.

Ścianki podwójne z desek elewacyjnych 2 cm, oddzielone pustką powietrzną 3 cm, bez innych ociepleń. Skrzynia wędzarnicza odejmowana. Brak drzwiczek rewizyjnych.

937b993c8182.jpg

Jednak po lekturze tego tematu zamiast wiedzieć więcej, wiem mniej. Jedni piszą aby na wlocie nawiewu zamontować wentylator, bo grzałka okrągła wymaga nawiewu. Inni piszą, że wentylator jest zbędny.

Pewnie i jedni i drudzy mają rację.

Kwestia ta niechybnie wyjaśni się, kiedy moja wędzarka powstanie i zacznie działać.

Tak w założeniu ma wyglądać.

3614f50b73c2.jpg

BTW ; Zastanawiam się, czy w celu bardziej efektywnego chłodzenia grzałki, która wraz z deflektorem ma znajdować się nad wylotem  nawiewu, nie nawiercić kilkunastu otworów o średnicy 10 mm w dolnej blasze deflektora.

Chciałbym poznać Państwa opinie.

#31 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 128 postów

Napisano 11 sty 2021 - 07:14

Robimy dalej

Hakier, jakiej folii aluminiowej użyłeś do wyłożenia komory na styku z wełną mineralną ?

Ups... Nie spojrzałem, ale teraz mam dwa kolejne posty, jeden po drugim. Może Admin przymknie oko, 

Użytkownik Belizariusz edytował ten post 11 sty 2021 - 07:18

#32 Why_Duck

Why_Duck
  • Użytkownicy
  • 1 postów

Napisano 14 sty 2021 - 22:32

Ja polecam jednak podwójne grzałki o mocy 2000 W i 900W,przeważnie jest tak, że rozgrzewasz wędzarnie na dwóch grzałkach ,a potem

tą mocniejszą wyłączasz i sterownik steruje tylko tą 900W do podtrzymania temperatury

Taką;

https://generator-dy...-watt-230v.html

Tu masz gotowca;

.https://generator-dy...ki-bez_przewodu

Ktoś to użytkuje ??

Fajnie wyglądają. 

Ta wersja z termoobiegiem też ciekawa.

Jakie Wasze opinie na tego typu gotowce ???

#33 kipi

kipi
  • Użytkownicy
  • 199 postów

Napisano 20 sty 2021 - 13:14

Ja mam taką grzałkę, wędzarnia w zasadzie gotowa, próby może w ten weekend narazie na sucho ale jak będę udane to wpierw pójdą rybki.

#34 Konrad1982

Konrad1982
  • Użytkownicy
  • 4 postów

Napisano 08 lut 2021 - 22:17

Okrągłe grzałki z założenia powinny pracować z wentylatorem

Tak zostały zaprojektowane, czyli mniejsza powierzchnia w zamian ciepło będzie szybciej odbierane poprzez wymuszony obieg powietrza.

trhjwsr.PNG

To że w wielu konstrukcjach działają bez wentylatora, to inna sprawa, jednak wpływa to na ich szybsze zużycie poprzez przegrzewanie/prace w temperaturze do których nie zostały przewidziane, dodatkowo rozgrzewają się do czerwoności, co wpływa na bardzo dużą różnice temperatur a przede wszystkim dopadają dym, co jest najbardziej niepożądane w wedzarni.
Grzałki powinny być tak dobrane, aby nie rozgrzewały się powyżej 400 - 430 stC

Czyli gdy zdecydujemy sie na okragla grzalke gdzie najlepiej zamontowac wiatrak termoobiegu? Bezposrednio w srodku grzalki? Czy grzalka nie spali elektroniki termoobiegu zamontowanej tuz pod blacha deflektora?

#35 Viszna

Viszna
  • Użytkownicy
  • 759 postów

Napisano 09 lut 2021 - 08:07

Czy grzalka nie spali elektroniki termoobiegu zamontowanej tuz pod blacha deflektora?

Silnik termoobiegu nie ma żadnej elektroniki -jest to zwykły silnik bezszczotkowy czyli transformator wewnątrz którego jest wirnik.
Główny wiatrak termoobiegu ma być po tej samej stronie blachy co grzałka, a silnik termoobiegu musi być "po drugiej stronie" blachy oddzielającej go od grzałki -tak samo jest to rozwiązane w piekarniku.

Dodatkowo niektóre silniki termoobiegu w piekarniku po stronie silnika mają dodatkowy mały wiatraczek na osi silnika powodujący chłodzenie samego silnika aby się nie nagrzewał od blachy oddzielającej silnik od grzałki.

Załączony plik  termoobieg.jpg   19,94 KB   5 Ilość pobrań

#36 Konrad1982

Konrad1982
  • Użytkownicy
  • 4 postów

Napisano 09 lut 2021 - 09:03

Czy grzalka nie spali elektroniki termoobiegu zamontowanej tuz pod blacha deflektora?

Silnik termoobiegu nie ma żadnej elektroniki -jest to zwykły silnik bezszczotkowy czyli transformator wewnątrz którego jest wirnik.
Główny wiatrak termoobiegu ma być po tej samej stronie blachy co grzałka, a silnik termoobiegu musi być "po drugiej stronie" blachy oddzielającej go od grzałki -tak samo jest to rozwiązane w piekarniku.
Dodatkowo niektóre silniki termoobiegu w piekarniku po stronie silnika mają dodatkowy mały wiatraczek na osi silnika powodujący chłodzenie samego silnika aby się nie nagrzewał od blachy oddzielającej silnik od grzałki.
attachicon.gif termoobieg.jpg
Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że umieszczenie termoobiegu w takim miejscu nie bedzie stanowiło problemu jeśli bezpośrednio pod nim będzie wlot powietrza z wbudowanym wentylatorem?

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#37 MlKl

MlKl
  • Użytkownicy
  • 271 postów

Napisano 15 lut 2021 - 23:19

attachicon.gif termoobieg.jpg
Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że umieszczenie termoobiegu w takim miejscu nie bedzie stanowiło problemu jeśli bezpośrednio pod nim będzie wlot powietrza z wbudowanym wentylatorem?

Popatrz jak zamontowałem okrągłą grzałkę i termowentylator w swojej beczce elektrycznej. 

post-106721-0-04793500-1612384059_thumb.

Silnik jest pod beczką, wentylator i grzałka w środku. Wloty powietrza z zewnątrz są trzy, wychodzą jakieś 10 cm nad grzałkę, deflektor ma 50 cm średnicy i jest dobre 20 cm nad grzałką. W efekcie temperatura deflektora jest równa temperaturze dymu w komorze.

post-106721-0-49075400-1612384228_thumb.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych