Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Beczułka na ogrodzie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 m4ayhem

m4ayhem
  • Użytkownicy
  • 25 postów

Napisano 07 lis 2020 - 15:40

Cześć,

Temat dość szybki.

Od Taty przejąłem beczkę.

Beczka ocieplona wełną, oklejone płotkami bambusowymi co by lepiej wyglądało :)

Najpierw podkop, później wyłożenie paleniska czerwoną cegłą, pod spód beczki również czerwona cegła, choć czuję jeszcze że blacha nie nagrzewa się równomiernie więc będę musiał coś kombinować :)

Najpierw było drzewko, więc potraktowałem je Stihlem  :D

received-3996341223728669.jpg

Później było kopanie.. czyli najprzyjemniejsza część  :angel:
20201107-115739.jpg

Na końcu sprawdzamy czy jest cug - wszystko gra!  :tongue:

20201107-140545.jpg

Całość zajęła 5h, nie wliczając ocieplenia beczki. 

Użytkownik m4ayhem edytował ten post 07 lis 2020 - 15:41

#2 Bossky

Bossky
  • Użytkownicy
  • 200 postów

Napisano 07 lis 2020 - 15:52

Bez kosztów i trochę gimnastyki a zabaweczka jak ta lala. Myślę że da Ci dużo radości i na pewno "bohaterstwa w domu"vTez miałem palenisko pod ziemią i nie jest to lekki "chlebek" ale wędzonki i kiełbaski rekompensują niewygody. Powodzenia... b Ps. Taki kanał to trzeba porządnie wygrzewać celem osuszania go.

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Użytkownik Bossky edytował ten post 07 lis 2020 - 15:56

#3 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6348 postów

Napisano 07 lis 2020 - 16:12

Cug to jest bardzo potrzebny, tyle że w dymarkach podczas wytopu żelaza, w trakcie procesu wędzenia natomiast, jest absolutnie niewskazany, noo, chyba że to nie mają być wędzonki, a pieczonki a,la "Wczesny Zbój", wtedy tak, jak najbardziej :D :thumbsup: .

#4 Bossky

Bossky
  • Użytkownicy
  • 200 postów

Napisano 07 lis 2020 - 16:29

Cug to jest bardzo potrzebny, tyle że w dymarkach podczas wytopu żelaza, w trakcie procesu wędzenia natomiast, jest absolutnie niewskazany, noo, chyba że to nie mają być wędzonki, a pieczonki a,la "Wczesny Zbój", wtedy tak, jak najbardziej :D .

Jednak warto by dym wędrował w kierunku komory a nie wedzarza Na zdjęciach widać że kanał jest w poziomie co zapewne będzie sprawiało kłopot szczególnie zanim beczka się rozgrzeje. Jest to też ustrojstwo czułe na pogodę i wiatr.Trzeba trochę się naschylac. Takie są moje spostrzeżenia gdy wędzidłem podobną.

#5 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6348 postów

Napisano 07 lis 2020 - 17:14

Jest to też ustrojstwo czułe na pogodę i wiatr.Trzeba trochę się naschylać. Takie są moje spostrzeżenia gdy wędzidłem podobną.

No i właśnie o to chodzi. Jeżeli jest "coś", co można całościowo i krótko określić jedną wielką pomyłką i bublem, to nie powinno się tego powielać :D .

#6 Bossky

Bossky
  • Użytkownicy
  • 200 postów

Napisano 07 lis 2020 - 17:29

Jest to też ustrojstwo czułe na pogodę i wiatr.Trzeba trochę się naschylać. Takie są moje spostrzeżenia gdy wędzidłem podobną.

No i właśnie o to chodzi. Jeżeli jest "coś", co można całościowo i krótko określić jedną wielką pomyłką i bublem, to nie powinno się tego powielać :D .
Jeśli można to zrobić w kilka godzin z materiałów "znalezionych pod płotem" i potem zacząć wędzić ( a można osiągnąć znakomite wyniki) to uważam że warto

#7 tytan58

tytan58
  • Użytkownicy
  • 370 postów

Napisano 07 lis 2020 - 17:32

Moim zdaniem to szkoda ściętego drzewa i zniszczonego trawnika ,palenisko mogłeś ułożyć  pod beczką

i byłby pan zadowolony :)

#8 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6348 postów

Napisano 07 lis 2020 - 17:36

Nawet w godzinę, posiadając taką wspaniałą beczułkę, i dwa pustaki budowlane, czy inne "kamyki", można stworzyć coś, co fantastycznie spełni nasze "wędzarnicze wymogi" i będzie najprawdziwszą  wędzarnią "wiejską". I właśnie to staram się przekazać :D . Tytan58 napisał dokładnie w czym rzecz :thumbsup: :clap:.

Użytkownik sverige2 edytował ten post 07 lis 2020 - 17:44

#9 m4ayhem

m4ayhem
  • Użytkownicy
  • 25 postów

Napisano 07 lis 2020 - 18:22

Bez kosztów i trochę gimnastyki a zabaweczka jak ta lala. Myślę że da Ci dużo radości i na pewno "bohaterstwa w domu"vTez miałem palenisko pod ziemią i nie jest to lekki "chlebek" ale wędzonki i kiełbaski rekompensują niewygody. Powodzenia... b Ps. Taki kanał to trzeba porządnie wygrzewać celem osuszania go.

Dzięki :) Znam temat, ponieważ zanim beczkę zainstalowałem u mnie, kilka lat ojciec wędził u siebie na działce. 

Jednak warto by dym wędrował w kierunku komory a nie wedzarza Na zdjęciach widać że kanał jest w poziomie co zapewne będzie sprawiało kłopot szczególnie zanim beczka się rozgrzeje. Jest to też ustrojstwo czułe na pogodę i wiatr.Trzeba trochę się naschylac. Takie są moje spostrzeżenia gdy wędzidłem podobną.

Niestety co do pogody i wiatru, potwierdzam.

Przez parę lat wędziliśmy na niej i wiem jakie są jej bolączki.

Jednak na zdjęciu nie widać, że beczka jest wyżej. Beczka też jest częściowo przykryta ziemią, więc może efekt na zdjęciu taki. 

Rura również jest z bardzo delikatnym kątem. 

No i właśnie o to chodzi. Jeżeli jest "coś", co można całościowo i krótko określić jedną wielką pomyłką i bublem, to nie powinno się tego powielać .

Marudzisz.

Jak będę chciał mieć pewność i automat albo mniej pracy, to idę do piwnicy i wędzę w Bradley'u :) 

Moim zdaniem to szkoda ściętego drzewa i zniszczonego trawnika ,palenisko mogłeś ułożyć  pod beczką i byłby pan zadowolony

Nie dziękuję, jak już pisałem wyżej, znam temat tej beczki, więc zdecydowałem się nic nie zmieniać :)  

#10 sverige2

sverige2
  • Użytkownicy
  • 6348 postów

Napisano 07 lis 2020 - 18:32

Nic więcej w tym temacie nie napiszę, cóż, szkoda klawiatury, a przysłowie "Wolnoć Tomku w swoim domku" jak najbardziej obowiązujące, po to mamy przecież demokrację, to tyle :hmm: !!!

#11 m4ayhem

m4ayhem
  • Użytkownicy
  • 25 postów

Napisano 07 lis 2020 - 18:41

Nic więcej w tym temacie nie napiszę, cóż, szkoda klawiatury, a przysłowie "Wolnoć Tomku w swoim domku" jak najbardziej obowiązujące, po to mamy przecież demokrację, to tyle :hmm: !!!

Ależ dlaczego się obrażasz?
Gdybym miał warunki i możliwości, postawiłbym sobie murowana i kiedyś to poczynię.

Na ten moment mam bradley w piwnicy, ale brakuje mi towarzyskiego wedzenia jakie można poczynić przy beczce.

A wykonanie takie a nie inne, bo miałem 100% materiałów i wiem że to działa.
Jedynie włożyć trochę pracy i mamy działająca wedzarnie :)

Więc nie rozumiem skąd oburzenie ?

#12 m4ayhem

m4ayhem
  • Użytkownicy
  • 25 postów

Napisano 07 lis 2020 - 19:22

Łeee.
Ojciec w 2006,2007 I 2008 jeździł na zloty wedzarniczej braci ze swoimi wyrobami z tej beczki i nikt nie narzekał.

Użytkownik m4ayhem edytował ten post 07 lis 2020 - 19:31

#13 Muski

Muski
  • **VIP**
  • 8563 postów

Napisano 07 lis 2020 - 19:46

brakuje mi towarzyskiego wedzenia jakie można poczynić przy beczce
:thumbsup:  :clap:  

#14 Maxell

Maxell
  • Moderatorzy
  • 30944 postów

Napisano 07 lis 2020 - 19:47

Bo nie wybudowałeś kibelka zgodnie z przewodnią myślą partii.

:D:D:D Brawo.

Gdybyś wybudował standardowy wychodek, to sverige biłby Tobie brawo i poklepywałby Cię po plecach.

Trzeba jednak mieć zdrowie...

Tutaj nie warto się wychylać

Jak najbardziej WARTO! Jeśli będziesz miał jakiś kłopot z fundamentalistą, daj mi znać. Ja w równym stopniu popieram beczki z kanałami, jak i "kibelki.

#15 m4ayhem

m4ayhem
  • Użytkownicy
  • 25 postów

Napisano 07 lis 2020 - 20:01

Dziękuję za pozytywne słowa, jak i konstruktywną (w niektórych przypadkach mniej konstruktywną) krytykę - to cenne  :laugh:

Wrzucę niedługo dodatkowe zdjęcia z wędzenia, oraz jak wygląda beczułka po modyfikacjach wizualnych - bo póki co dość surowo dookoła. 

#16 tytan58

tytan58
  • Użytkownicy
  • 370 postów

Napisano 07 lis 2020 - 20:04

Bo nie wybudowałeś kibelka zgodnie z przewodnią myślą partii.

A co to ma znaczyć,kolega svergie 2 wyraził swoje zdanie na ten temat i nic ci do tego.

#17 Alinka

Alinka
  • Użytkownicy
  • 1393 postów

Napisano 08 lis 2020 - 20:31

Nie mam kibelka wybudowanego z przewodnią myślą partii.
Mam natomiast starą beczkę, z zewnątrz odrapaną i nie ocieploną.
Ustawiłam ją na palenisku z ośmiu warstw czerwonej, przedwojennej cegły,
znalezionej pod płotem.
Za strop posłużył kawałek starej blachy a deflektor to część starego grilla
ułożonego na trzech kawałkach cegły.
Poświęciłam na te prace ok 1godz, nie używając sprzętu i narzędzi

Czasami ubolewam ze nie mam pięknego kibelka z ozdobnymi drzwiczkami,
Borniaka czy Bradleya w piwnicy bo one rzeczywiście ułatwiają prace.
Nie mniej jednak jestem dumna bo mam... WIEDZĘ.
Wiedzę, dzięki której wiem co w wędzeniu jest najważniejsze.
Wiedzę, dzięki której uwędzę w każdych warunkach pogodowych.
Wiedzę, dzięki której uwędzę w kartonie jeśli zajdzie taka potrzeba
Wiedzę,dzięki której tuż obok mojej beczki (ok 30-40cm) rośnie dziki bez
i ma się bardzo dobrze.
Wiedzę, którą zdobyłam na tym forum, pomimo tego że mój ojciec też wędził
tyle tylko że na złoty nie jeździł. Sąsiad też wędzi, i szwagier wędzi.
Mogła bym jeszcze długo na ten temat.

Na foto efekty mojego wczorajszego wędzenia, przy dość silnym wietrze i padającym deszczu.
Rybki wędziłam pierwszy raz, spontanicznie i bardzo intuicyjnie.

Załączone pliki

#18 m4ayhem

m4ayhem
  • Użytkownicy
  • 25 postów

Napisano 08 lis 2020 - 20:33

Wiedzę, dzięki której uwędzę w kartonie jeśli zajdzie taka potrzeba Wiedzę,dzięki której tuż obok mojej beczki (ok 30-40cm) rośnie dziki bez i ma się bardzo dobrze. Wiedzę, którą zdobyłam na tym forum, pomimo tego że mój ojciec też wędził tyle tylko że na złoty nie jeździł. Sąsiad też wędzi, i szwagier wędzi. Mogła bym jeszcze długo na ten temat.

I to właśnie jest piękne  :clap:  

#19 Muski

Muski
  • **VIP**
  • 8563 postów

Napisano 08 lis 2020 - 20:37

Mam natomiast starą beczkę, z zewnątrz odrapaną i nie ocieploną
  Alinka - Wszystko prawda ale nie dopisałaś ,że można z Tobą konie kraść  :yes:  :hug:

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 Alinka

Alinka
  • Użytkownicy
  • 1393 postów

Napisano 08 lis 2020 - 21:06

Muskusiu, no można ale czy warto

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych