Skocz do zawartości

Folia celulozowa


Bossky

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem do wędzenia kiełbas dorzucić filet z kurczaka. Ponieważ te piersi chciałbym uprzednio sparzyć i zaromatyzowac metoda inspirowana przepisem na "Weekendowy kurczak aromatyczny Dziadka" gdzie parzy się wraz z warzywami narodziła się wątpliwość: Czy mogę mięso sparzyć owinięte w folię celulozową?

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bossky, jak masz psa z alergia pokarmowa to skory z kurczaka nie polecam , bo zazwyczaj kurczak najbardziej uczula , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędź bez folii. Najlepiej zostaw skórę i kości przy piersi. Po uwędzeniu wytnij pierś, kości obgryź ( ja tak robię), skórę zjedz lub daj kotu/psu.

Dobry to sposób jednak psa i kota nie mam a kości ogryzać lubię. A i na skórę bym spojrzał Ale. Ale mam filet. Chciałbym uformować jego kształt i tak sparzyć z warzywami. Ponieważ wędzić można w tej folii to zaintrygowało mnie czy i parzyć można. Czy smak warzyw przedostanie się podobnie jak dym do mięsa. No i kwestia temperatury rzędu 80 stopni.

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ponieważ wędzić można w tej folii to zaintrygowało mnie czy i parzyć można.

Raczej nie, bo ograniczysz dostęp składników aromatyzujacych.

Wędzenie to co innego. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego piersi chcesz najpierw parzyć.? Kurczak to nie piersi.Inna technologia.W przypadku piersi najpierw moczy się w solance ew. z przyprawami a później wędzi i na końcu parzy.Jeśli z tych piersi chcesz zrobić baton i do tego Ci potrzebna folia celulozowa to odradzam.Może być problem ze sklejeniem chyba ,że wpierw je uplastycznisz,albo ew. dodasz masę wiążącą z ud kurczaka lub indyka.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy mogę mięso sparzyć owinięte w folię celulozową?

Albo nie doczytałem albo nie zrozumiałem, po sparzeniu i wędzeniu jeszcze raz chcesz parzyć? Możesz tylko po co :D

Chcę sparzyć z warzywami przed wędzeniem tak jak robi się wędzonego kurczaka.@ arkadiusz to nie baton a wędzonka z fileta

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczak to nie piersi Zupełnie inna technologia.Tu robi się akurat odwrotnie niż kurczaka czy udka z niego choć i w przypadku udek czy kurczaka najpierw można wędzić i później parzyć tylko skórka będzie nieco twardawa.Jak nie chcesz zrobić z tych piersi batom to po co Ci ta folia ?.Możesz też zrobić tak .Solanka czysta,wędzenie ,parzenie razem z czym tam sobie uważasz i gotowe.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczak to nie piersi Zupełnie inna technologia.Tu robi się akurat odwrotnie niż kurczaka czy udka z niego.Jak nie chcesz zrobić z tych piersi batom to po co Ci ta folia.Możesz też zrobić tak .Solanka czysta,wędzenie ,parzenie razem z czym tam sobie uważasz i gotowe.

Dlatego chciałem tak ,gdyż ten sposób pozwala podczas parzenia aromatyzować mięso warzywami(inspiracja z przepisu Dziadka) Gdy zrobiłem tak kurczaka to był znakomity a pierś na nim najbardziej mi smakowała. Teraz chciałem zrobić tak tylko pierś. I tak zrobię. Tyle że tylko obwiązane sznurkiem ciasno przed parzeniem. Pod sznurek chciałem dać folię celulozową (na forum ktoś tak "spakował" do wędzenia filet z indyka)

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Bossky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rób jak chcesz tylko pamiętaj ,że jak wpierw sparzysz piersi i zamkniesz przestrzenie miedzykomórkowe a póżniej będziesz wędzil to dym będzie miał utrudnioną drogę do wnętrza wyrobu .Dałem Ci dwa sposoby jak można to zrobić zgodnie z technologią,ale jak wiesz lepiej to jak to mówił klasyk "róbta jak chceta".Ja tego jadł nie będę.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jak wpierw sparzysz piersi i zamkniesz przestrzenie miedzykomórkowe a póżniej będziesz wędzil to dym będzie miał utrudnioną drogę do wnętrza wyrobu

W całym kurczaku weekendowym DZIADKA jest podobnie.

W tym "daniu" odgrywa rolę aromatyzowanie podczas parzenia zaś wędzenie jest zapewne powierzchowne.

Jednak to wystarczy do tego, aby kurczak był smakowity.

Zawinięcie w folię celulozową zmniejszy  trochę powierzchowne przesuszenie, co dla piersi jest dosyć istotne.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rób jak chcesz tylko pamiętaj ,że jak wpierw sparzysz piersi i zamkniesz przestrzenie miedzykomórkowe a póżniej będziesz wędzil to dym będzie miał utrudnioną drogę do wnętrza wyrobu .Dałem Ci dwa sposoby jak można to zrobić zgodnie z technologią,ale jak wiesz lepiej to jak to mówił klasyk "róbta jak chceta".Ja tego jadł nie będę.

Nie chcę się upierac Moje pytanie z pierwszego postu brzmiało: czy można parzyć w folii celulozowej a nie czy mogę najpierw parzyć a potem wędzić. A co do zamknięcia przestrzeni międzykomórkowych. Czemu robiąc tak kurczaka(najpierw parząc) one się nie zamknęły i były baardzo smaczne i uwedzone.?

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

[Dodano: 21 lis 2020 - 21:03]

EAnna była szybsza odemnie

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zrobię z folią i bez i się porówna.Temat do zamknięcia

 

Chyba jeszcze nie  :cool: - jak się porówna, to się decyduje - zamknąć czy nie  :rolleyes:

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc badania przeprowadzone . Wnioski są takie: 1. Z folią łatwiej ukształtować i zasznurować wędzonkę choć to zapewne kwestia umiejętności. 2. Soczystość porównywalna choć obie nieco przeciągnięte . 3. W folii mniej aromatyczna. Podsumowanie Czy można parzyć w folii celulozowej? Tak jeśli ma to na celu jedynie obróbkę termiczną bez aromatyzowania (warzywa przyprawy grzyby itd itp) Zatem przychylam się do wszystkich podpowiedzi w których odradzano mi te wygibasy z folią celulozową 0b5d7e14ff1b4e3959f76df2e72d019e.jpga0b0f8b15031e69e862ea3d1e5a6303e.jpg

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Bossky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś pod folię dać te warzywa. Nie wiem, jak estetycznie by to wyszło, ale miałbyś niezły koncentrat smakowy pod folią podczas parzenia.

Miał być koniec kombinacji z folią ale kusisz i kto wie....

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda foli kolagenowej.
Po drugie taki "cukierek" nie jest szczelny, wiec i tak cos wpłynie lub wypłynie.

To się robi normalne w woreczku próżniowym.
Wkładasz /mieszasz co ma byc i parzysz razem. Trzeba tylko wkładać takie rzeczy razem co mają podobny czas parzenia.

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folie stosuje się po to żeby z kilku takich samych elementów np. fileta indyczego zrobić ładny jeden baton sznurowany lub w siatce.Od czasu do czasu robiąc blok ozorkowy wykładam folią mandolinę bo po obróbce termicznej  łatwo się wyciąga i zachowuje ładnie ksztalt mandoliny.Folia ma jednak tą wadę ,że pomimo, że przepuszcza dym to jego nasycenie jest mniej wyczuwalne niż bez foli i trzeba dłużej wędzić

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda foli kolagenowej.

Po drugie taki "cukierek" nie jest szczelny, wiec i tak cos wpłynie lub wypłynie.

To się robi normalne w woreczku próżniowym.

Wkładasz /mieszasz co ma byc i parzysz razem. Trzeba tylko wkładać takie rzeczy razem co mają podobny czas parzenia.

Zgadza się.

Woreczek wydaje się tutaj lepszym rozwiązaniem. Warzywa w woreczku zapakowane wraz z mięsem nie rozwodnią się w całej wodzie użytej do parzenia. Intensywność smaków jest nieporównywalnie większa.

 

O rany, Zlep znowu zaczyna o woreczkach :D .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dopytam gdyż temat dla mnie ciekawy . Toshiba napisał "folię kolagenową" Czy to to samo co folia celulozowa?@arkadiusz właśnie ze względu na łatwość nadawania kształtu oraz zapobieganie "wrzynania" się sznurka w filet wymyśliłem sobie tę folię.

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Bossky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie to samo, co już sama nazwa sugeruje, ale praktycznie do naszych zastosowań jedno może zastąpić drugie, przy czym lepsza jest kolagenowa (więcej zastosowań, choć nie dla wszystkich, w zależności co robisz.).

Obydwie raczej do szczelnego parzenia się nie stosuje, bo są nieszczelne, no chyba ze, o to właśnie chodzi w zamiarze użycia.

Jak chcesz parzyć (tylko parzyć) szczelnie, to woreczek lub poliamid. 

Do wędzenia wole kolagenowe osłonki / folie, lepiej dym przewodzą.

 

Nie zapominaj jeszcze o osłonkach / foliach białkowych, ale to kolejne zagadnienie.
Do jednych produktów lepsze, do innych gorsze rozwiązanie.

 

Na koniec oczywiście różnice przygotowania folii do użycia, temperatury przewidywanego dalszego procesu no i cenie tez trzeba wziąć pod uwagę.

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wędzenia wole kolagenowe osłonki / folie, lepiej dym przewodzą.   Nie zapominaj jeszcze o osłonkach / foliach białkowych, ale to kolejne zagadnienie.

A jaka jest różnica od strony materiałowej oraz od strony zastosowań? 

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.