Skocz do zawartości

Mleko na "oscypki"


Atrax

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Romii możesz wrzucić fotkę? Chodzi mi po głowie ta drewniana do oscypków, ale rozum się jeszcze opiera i podpowiada że niepotrzebnie wywalę kasę
 

Nie używam tej drewnianej tylko taką cylindryczną do sera podobną do tej https://serowar.pl/pl/p/Forma-Formaggio-uniwersalna-forma-serowarska/7710.8kg - żeby się za bardzo nie parzyć i żeby odciekało we wszystkie strony ;-). Moje serki mają około 200-250 gram. Po formowaniu są płaskie, poźniej wrzucam je w standardową siatkę 125/36 i same podczas wędzenia nabierają kształtu wrzecionowatego :). A jak nie mają idealnego kształtu to trudno,

zjadamy je nie-idealne.

--

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Na razie wypróbuję najtańszą opcję sverige bo inwestycja - 0zł. Mam szarą w domu :)

Ale dziękuję.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka  rura 50 mm jest ciut przy mala moim zdaniem serki, beda bardzo malenkie , te co ja robilam nie w chodza przez taka rurke bo taka posiadam ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

aka rura 50 mm jest ciut przy mala moim zdaniem serki, beda bardzo malenkie , te co ja robilam nie w chodza przez taka rurke bo taka posiadam ,

OK - doinwestuję serowarnię i kupię 80. Bo używana odpada :D

Wtedy będę miał porównanie :)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co kto lubi Electro  :D Oto cytat z ogłoszenia :

Możliwość wyboru jednej z następujących form:

  • foremka mała pozwalająca na uzyskanie 2 małych serków
  • foremka średnia (średnica 5-6 cm) pozwala na uzyskanie gałki o masie 250-350 g
  • foremka duża (średnica 7-8 cm) pozwala na uzyskanie gałki o masie 400-700 g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sverige2, co innego foremka co innego rurka do naciagania  siatki  ale kazdy robi jak uwaza , ja mam taka rurke i nie udalo mi sie wepchnac moich a juz wezszych nie chcialam miec  Wagowo sa takie ok 230-250 g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Electro, to niestety absolutnie dokładnie to samo, chodzi o wagę, ok 350g.- 400g. tyle że bez tych ozdobnych rzeźbień. Ponieważ miałem, i jak pisałem oddałem foremkę synowi, wolę "rurkę" i siatkę, więc mam porównanie i wiem o czym piszę :D .Dowolność jest jednak pełna, i możesz mieć odmienne zdanie, to Ty wybierasz i decydujesz :D:thumbsup: .

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to Ty wybierasz i decydujesz

Coś się pokiełbasiło, przecież to ja wybieram :frantics:

:D :D :D

Spoko, przecież można dobrać jeszcze długość wałka do wagi gołki.

Nie ma sensu się kłócić o takie pierdoły. Podaliście MOŻLIWOŚCI a zainteresowani dobiorą dla siebie "złoty środek"

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wróbel75, jasne , ja nawet myslalam zeby sobie zrobic kulki golkowe srednicy kulek salatkowych mozzarelli , wedzone korale :tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak Wóbelku, ale ta średnica rurki fi 50 jest nieomal identyczna jak tej foremki drewnianej. Dobieramy więc tylko odpowiednią długość i tyle. Ktoś chce większej średnicy rurę, "nie ma problema", jego wybór. Ponieważ rurka jest gładka i nie posiada wycięć ozdobnych więc wagowo serki wychodzą identyczne. Piszę to na podstawie własnego doświadczenia i porównań. Jednak nie rura i jej średnica jest tu najbardziej istotna, a sam pomysł rozwiązania :D . Ubijanie łatwe, proste i przyjemne, tudzież "ubieranie łoscypka" w siateczkę równie bezproblemowe i zachowujące walcowaty kształt . Jednak kto woli "kotlety", jego rzecz, mamy przecież demokrację  :D:thumbsup: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sverige2, hehe nalozylam siatke bez pomocy rurki i nie mam kotletow :)  

Ja wole nakladac juz zimne bo siatka mi sie nie wcina tak jak na cieplo ,ale moze to tylko moje odczucie bo nie robie ich dosc czesto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jednak nie rura i jej średnica jest tu najbardziej istotna, a sam pomysł rozwiązania

Lepiej bym tego nie wyraził. Przecież jak by co to jest jeszcze średnica 110 czy 150 :D


[Dodano: 23 lis 2020 - 19:40]

 

 

@sverige2, hehe nalozylam siatke bez pomocy rurki i nie mam kotletow :) Ja wole nakladac juz zimne bo siatka mi sie nie wcina tak jak na cieplo ,ale moze to tylko moje odczucie bo nie robie ich dosc czesto.

A ja ostatnio nie zakładałem siatki, a wędziłem na kratce i wyszedł też fajny wzorek. Najważniejsze aby były okrągłe, a upiększanie to już inna bajka.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja Electro, dla tego napisałem że demokracja działa i każdy robi jak uważa :D. Jednak aby siatka się zbytnio nie wbjała w gorącego "łoscypka", to po ubiciu w rurce, wkładamy do naczynia z zimną wodą aby się schłodził. W tym czasie nabijamy następną rurkę, bo przecież rurek mamy uciętych kilka sztuk. kosztują śmieszne grosze. I takm to sposobem "łoscypki wychodzą śliczniutki i kształtne, ale "kotlety" ciągle są do wyboru  :D  :thumbsup: .

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sverige2, Ja mam jedna ktora uzywam tez do czego innego , mieszkam w bloku i ilosc miejsca jest ograniczona mimo ze mamy 82 m2 na 2 osoby +pies

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Electro oscypkowy Labneh. :w00t:

Arabscy górale będą Ci zazdrościły pomysłu :D :D :D

 

Zanim odpowiedziałem to widzę że już usunęłaś :facepalm:


[Dodano: 23 lis 2020 - 20:09]

 

 

ilosc miejsca jest ograniczona

Ech, masz rację. :(  Idę właśnie dorabiać półki/regały w swojej kuchni :facepalm:

Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wróbel75, polek nie ma jak dorobic u mnie , jeden pokoj mam w polkach do tego jeszcze zarazalka ,,,a gadzetow wciaz przybywa :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jednak aby siatka się zbytnio nie wbjała w gorącego "łoscypka", to po ubiciu w rurce, wkładamy do naczynia z zimną wodą aby się schłodził.

Prościej ubić, wyjąć z rurki, schłodzić w wodzie i dopiero "zasiatkować". Wtedy nic się nie wbije i ładnie siateczka po wędzeniu schodzi.

--

Romii 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jednak aby siatka się zbytnio nie wbjała w gorącego "łoscypka", to po ubiciu w rurce, wkładamy do naczynia z zimną wodą aby się schłodził.

Prościej ubić, wyjąć z rurki, schłodzić w wodzie, i dopiero "zasiatkować". Wtedy nic się nie wbije i ładnie siateczka po wędzeniu schodzi.

--

Romii 

 

 

 

Właśnie cały "myk" tego wynalazku polega na tym że robimy tak jak z szynkami, etc. a więc nabijamy bezpośredni po ubiciu skrzepu w rurce, płynnie taki śliski i mokry schłodzony "łoscypek" do siatki. Schładzamy go razem z rurką, i nie utrudniamy sobie pracy. Z 10 litrów  mleka jest ledwie kilka oscypków, więc spokojnie mogą się w garnku, misce czy zlewie zmieścić i chłodzić się przed wsunięciem ich w siatkę. Ale nie każdy musi oczywiście korzystać z tego "patentu", i może robić tak, jak mu tylko w duszy gra, istnieje całkowita dowolność w tym względzie :D:thumbsup: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze koty za płoty i niestety nie bardzo udane. Serki wyglądają jak wyglądają :facepalm:  dodatkowo są twarde w konsystencji i mają dziwny kolor na przekroju. :( przeleżały 24 godziny w solance 9% w środku są nie słone. Nie wiem, może przyczyna jest w złej podpuszczce lub w za dużej jej ilości. Podpowiedzcie coś

post-98916-0-38908500-1606234834_thumb.jpg

post-98916-0-02869600-1606234940_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

może przyczyna jest w złej podpuszczce lub w za dużej jej ilości.

W jakiej temperaturze i po jakim czasie uzyskałeś skrzep "podchodzący serwatką" w miejscu nacięcia? 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie przegrzałeś skrzepu podczas ugniatania? Bo tak trochę wygląda jak "ugotowany". 

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja "gniotę" oscypki w 60-65 st C - mam specjalny  łyżko-cedzak do tego celu :D  W solance 8%  trzymam nie dłużej niż 7 godzin ale moje oscypki są stosunkowo małe  bo skrzep z 5 litrów mleka dzielę na 6 części więc oscypki mają średnio ok 115 gramów  - akurat tyle ile wygodnie się w moich dłoniach wygniata.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura przy której dałem pod puszkę to 37 stopni ,niestety po pół godzinie skrzepu praktycznie nie było i tu upatruje mojego pierwszego błędu gdyż zamieszałem mleko i dodałem drugą porcję podpuszczki. Skrzep po następnej pół godziny się wytworzył ale był dziwny. Serki grzalem w wodzie o temperaturze 65 do nawet 70 stopni około 5 razy. Pociecha w tym ,że pięknie skrzypią i z patelni całkiem smaczne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeleżały 24 godziny w solance 9% w środku są nie słone

Ja swoje (od 100 do 200g) trzymałem w solance 7% przez kilka godzin (ok.7-8h) i były za słone. Żeby się środek dosolił (i wyrównało stężenie) to trzeba chyba odczekać jak przy normalnych serach kilka-kilkanaście dni.

 

 

 

niestety po pół godzinie skrzepu praktycznie nie było

Ja bym poczekał jeszcze z 30 min. i obserwował co się dzieje.

 

 

 

Serki wyglądają jak wyglądają

Dlatego myślałem o formie. Ale przed zakupem wypróbuję "rurę serowarską" :D

 

 

 

Serki grzalem w wodzie o temperaturze 65 do nawet 70 stopni około 5 razy.

To je chyba ugotowałeś :D  ale nie znam się na tym. Ja robiłem w temp. 55'C i moczyłem 2-3 razy.

 

 

 

Pociecha w tym ,że pięknie skrzypią i z patelni całkiem smaczne

No i gitara :thumbsup::clap:

Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.