Skocz do zawartości

Guzki pod skórą łani.


piotrmacioszek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kupiłem kilka dni temu łanię o wadze 66kg. Przy ściąganiu skóry zaczęły pojawiać się guzki umiejscowione na mięśniach. Kilka z nich było również pomiędzy mięśniami, ale nie w miejscu gdzie są błony jak np. w łopatce tylko taki luźny tłuszcz jak ten pod skórą. Czytając temat o pasożytach u zwierzyny płowej, najbardziej zbliżony opis to - Onchocerkoza. Choroba wywołana jest przez nicienia Onchocerca flezuosa, Faktycznie guzki mają kształt spłaszczony podobny do fasoli. Był też jeden giez.

Z racji tej, że wole dmuchać na zimne zadzwoniłem do powiatowego lekarza weterynarii aby dostarczyć próbki guzów do zbadania. Niestety miła pani powiedziała, że oni badają tylko na włośnicę oraz jak jest to przy badaniu wyjdzie motyliczka. Zaś zwierzyny płowej nie bada się. Dodała, że takie badanie może uda się zrobić w zakładzie przetwórstwa mięsnego.

Czy po wycięciu guzków można śmiało mięso jeść?

post-45972-0-82468800-1606126702_thumb.jpg

post-45972-0-40810400-1606126710_thumb.jpg

post-45972-0-56045800-1606126715_thumb.jpg

post-45972-0-37630400-1606126736_thumb.jpg

post-45972-0-46392800-1606126742_thumb.jpg

post-45972-0-19747300-1606126751_thumb.jpg

post-45972-0-46743000-1606126759_thumb.jpg

Edytowane przez piotrmacioszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze  zdjęcia są bardzo słabej jakości i tak na prawdę tylko na jednym widać "coś"  . Na dwóch zdjęciach wydaje mi się ,że są to rozcięte węzły chłonne. Na innym , że to bańki powietrza pod błoną śluzową otaczającą mięśnie. Jak wyglądała wątroba ?

Te przedstawione przez Ciebie "zmiany" są po prostu niejednorodne w mojej opinii .

Po drugie ciężko wyrokować na odległość nie widząc ani dokładnego umiejscowienia ani ilości tych "zmian"  .

Po trzecie mięso będzie spożywane po obróbce termicznej więc teoretycznie bezpieczne .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spakował to i podjechał do lekarza weterynarii.

Jest fachowcem ma sprzęt i możliwości, widzi to bezpośrednio.

A tak na fotkach, to raczej tylko jakiś szaman może definitywnie i z "pełna odpowiedzialnością" odpowiedzieć

Ja wiem ze w związku z CV19 diagnozy wydawane są przez telefon, ale tu nie chodzi o kaszelek.

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łania kupiona z koła łowieckiego, była już bez wnętrzności, także nie wiem jak wyglądał wątroba.

Błąd zrobiłem, że nie wykonałem zdjęć jak to widniało na tuszy.

Właśnie podobne kulki widuję w podgardlu w wieprzowinie.

Oczywiście mięso będzie poddane obróbce termicznej.

 

post-45972-0-09586700-1606131731_thumb.jpg

post-45972-0-68307100-1606131736_thumb.jpg

post-45972-0-16436100-1606131742_thumb.jpg

post-45972-0-31615900-1606131749_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

podobne kulki widuję w podgardlu w wieprzowinie.

Widujesz gruczoły, są w podgardlu, również w pachwinach wszystkich ssaków.

Natnij taką kulkę i sprawdź jej strukturę wewnętrzną.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem kiedyś podobną zagwozdkę jak u ciebie na jednym zdjęciu to była jakby taka twarda żółta grudka podskórna w mięśniu łopatki.. po wykrojeniu i nacięciu tego wyglądało jak by taki kaszak twarde nic się nie wylało z tego więc ja to wyciąłem wszystko, mięso było później poddane obróbce cieplnej. :D

 

 

 

 

 

post-57525-0-96699300-1606140522_thumb.png

„Dopóki nie uczynisz nieświadomego – świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem“

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powycinaj wszystkie guzki widoczne na powierzchni tuszy i przeznacz do utylizacji.

Najważniejsze, aby w mięśniach nie było maleńkich okrągłych kulek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem zdjęcia rysunkowe węzłów chłonnych i w przekroju wyglądają one jak te moje guzki. Moje guzy w przekroju mają jakiś wzorek ale nie przyszło mi do głowy by porównać to do węzła chłonnego, bo nigdy takiego nie przecinałem. Łania rozebrana od czwartku leży w zamrażarce.

Na tuszy wyglądało to jak kolegi krystian252.

Szkoda tylko, że powiatowy weterynarz odmówił mi nawet zerknięcia na ten problem. Wspomniałem kobiecie, że tuszy pomimo, że się nie bada  może posiadać ona pasożyty itp. więc powinno się ją zbadać chociaż wzrokiem. No to jak wspomniałem, wskazała badanie w jakimś zakładzie przetwórstwa mięsnego.

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Te guzki to wągry tasiemca.Cała sztukę wraz z głową należy poddać badaniu.

Jeśli w naciętych mięśniach żuchwy nie będą występowały odchylenia od normalnego wyglądu tkanki mięśniowej i nie będzie zmian koloru węzłów chłonnych. Czy wówczas sztukę należy uznać za zdatną do spożycia bez zastrzeżeń.

Czy występujące pod skórą płaskie, beżowe kulki na grzbiecie zwierząt płowych należy uznać za początek larw gzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W sumie były rozsiane prawie na całym ciele prócz nóg.

 Takich kuleczek jak w temacie o koziołku nie było wcale.


[Dodano: 26 lis 2020 - 20:55]

Zwróciłem się, chciałem dać do przebadania te guzki, bo sama tusza była już rozebrana i zamrożona, ale kilka guzków załadowałem do słoika aby zawieźć do badania. Powiedziano mi, że badają tylko próbki ze świni, dzika na włośnia. Zwierzyny płowej nie bada się. Wspomniałem, że przeczytałem na forum o pasożytach i chciałbym dać te guzki do przebadania. Dodano mi aby próbował w zakładach przetwórstwa mięsnego - takie uzyskałem informacje.

post-45972-0-15662000-1606420273_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lite guzki (w pewnym stadium) występują przy promiennicy.

Jednak widoczne są zmiany w szczęce zwierzęcia.

Źródło: DZICZYZNA, rozdział 5.1 Podstawowe choroby zwierząt Łownych autorstwa Mariana Flisa, FOREST 2017

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem do pana z koła łowieckiego który zajmuje się sprzedażą zwierzyny. Wcześniej dzwoniłem przy rozbiorze, mówiąc mu o tych guzach, uspokoił mnie  że są to pewnie gzy. Tym bardziej, że jednego gza znalazłem. Dlatego tusze rozebrałem i zamroziłem. Dziś powiedział mi, ze te guzy to ma w zasadzie każda łania. Im starsza tym więcej. Jeśli nie jest to giez, to jakiś inny pasożyt, którego on po prostu wycina. Co innego gdyby te guzy były w mięsie. Powołał się jeszcze na znajomego weterynarza, który również podskórne guzy usuwa i takie mięso je. Gdy zaś trafił się koziołek z guzami wewnątrz mięsa, jak przypadek opisany na forum, mięso poszło do spalenia. Nie wiem co o tym myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.