Skocz do zawartości

Mętna i sluzowata solanka


Sandacz85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukajac odpowiedzi na moje pytanie trafilem na to oto forum. Miło mi was powitac. I tak na wstępnie, Mam problem z solanka, jest śluzowata i mętna ale mięso nie śmierdzi. Solanke przygotowalem wg. wytycznych na opakowaniiu Soli Peklujacej od Prymata. Jest to moje pierwsze podejscie do domowych wedlin. Solanka stała 10 dni w lodowce. 3.5 litra roztworu na 1,5kg miesa.Przynam sie ze wraz z solanka dodaelm przyprawy i świeży czosnek i przyprawy. Wyczytalem w poprzednich postach że to prawdopodobnie bylo przyczyna zmętnienia, ale czemu az taki śluz ? solanka jeszcze 7 dnia byla czerwona i plynna a teraz gesta jak kisiel. Czy to mięso nadaje sie jeszcze do czegos ? wyglada i pachnie ładnie. Chcialem je dzisiaj parzyć. I teraz niewiem co robic. POMOCY ! :(

post-105258-0-36777100-1606238821_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Weź odkrój kawałek i rzuć na gorącą patelnię. Jeśli nie będzie nic śmierdziało to szybciutko wyjmij mięso z tej solanki ,opłucz w zimnej wodzie żeby tą solankę zmyć i możesz parzyć. Nie trzymaj mięsa dłużej w tej solance !!!. Podejrzewam ,że solanka jest słaba i temperatura peklowania była nieodpowiednia i dlatego śluzowatość solanki. Przyprawy to rzecz wtórna.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić nową solankę o tej samej mocy i wrzucić do niej mięso na ten jeden dzień, ale najpierw sprawdź jak Ci napisałem czy nie śmierdzi .Jak śmierdzi to wyrzuć. Jaką moc miała solanka i w jakich warunkach peklowałeś.?

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale czemu az taki śluz ?

Rozwinęły się bakterie tzw. śluzowe, którym nie zapobiegła solanka.

Źródłem mogły być  przyprawy ale nie tylko.

Napisz jeszcze, jakim przepisem - literalnie - Prymata się posłużyłeś.

Znalazłam taki:

 

 

50 g Soli peklowej Prymat rozpuścić w 0,5 l przegotowanej i wystudzonej wody, dodać przyprawy według własnego uznania (Pieprz czarny ziarnisty, Liść laurowy, Ziele angielskie Prymat, świeży czosnek). Tak przygotowanym roztworem zalać 2,5 kg mięsa ściśle ułożonego w naczyniu.

Wprawdzie solanka jest 10% ale jest jej za mało.

Ty dałeś 3,5l solanki na 1,5kg mięsa, więc nic nie powinno było się stać.

Jest jeszcze sprawa temperatury w Twojej lodówce.


[Dodano: 24 lis 2020 - 18:53]

 

 

160g soli na 3l wody. 

To jest solanka 6% !!! Bardzo słaba.

Czyżby PRYMAT serwował różne przepisy?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robilem wg. tego przepisu ze zdjęcia, .... Proszę powiedz co twoim zdaniem powinienem zrobić z tym mięsem skoro solanka mogła być za słaba.


[Dodano: 24 lis 2020 - 18:04]

 

 

Weź odkrój kawałek i rzuć na gorącą patelnię. Jeśli nie będzie nic śmierdziało

 

Zrobilem i nie czuje aby coś śmierdziało.

post-105258-0-91388700-1606240759_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 5% tową solankę to nic dziwnego,że po 10 dniach się popsuła.

Moja propozycja jest taka.

Kup na aledrogo peklosól i nastepnym razem zrób solankę 10 % czyli 1l wody i 100 g peklosoli.Jak chcesz możesz dodać przyprawy,ale wiekszość używa czystych solanek.Weź 0,4-0,5 l tej solanki na 1kg mięsa i taką ilością zalej mięso żeby było przykryte.Pekluj przez 8 -10- dni w temp. 4-6 C i nie przewracaj!!!!.Po tym wyjmij mięso z solanki daj do ociekania 12 h w warunkach 4-6 C i możesz póżniej wędzić lub parzyć.Ponieważ mamy różny próg słoności to moc solanki dobierz sobie doświadczalnie.Jeśli moje proporcje będą za słone to następnym razem zrobisz słabszą,ale te proporcje co Ci podałem są stosowane przez większość.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 5% tową solankę to nic dziwnego,że po 10 dniach się popsuła.

Moja propozycja jest taka.

Kup na aledrogo peklosól i nastepnym razem zrób solankę 10 % czyli 1l wody i 100 g peklosoli.Jak chcesz możesz dodać przyprawy,ale wiekszość używa czystych solanek.Weź 0,4-0,5 l tej solanki na 1kg mięsa i taką ilością zalej mięso żeby było przykryte.Pekluj przez 8 -10- dni w temp. 4-6 C i nie przewracaj!!!!.Po tym wyjmij mięso z solanki daj do ociekania 12 h w warunkach 4-6 C i możesz póżniej wędzić lub parzyć.Ponieważ mamy różny próg słoności to moc solanki dobierz sobie doświadczalnie.Jeśli moje proporcje będą za słone to następnym razem zrobisz słabszą,ale te proporcje co Ci podałem są stosowane przez większosc.

Tak zrobie, niestety mieszkam w UK i nie udalo mi sie znalesc saletry, jjedynia ta sol od prymata. Ale w tym tygodniu bedzie paczka z polski to poprosze to ktos mi wysle. A to mieso jak juz wspomnialem po usmazeniu na patelni pachnialo ladnie, wiec robia nowa solanke i wsatwiam spowrotem do lodowki na 2 dni.

Edytowane przez Sandacz85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

robia nowa solanke i wsatwiam spowrotem do lodowki na 2 dni.

Zrób solankę 10%. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

robia nowa solanke i wsatwiam spowrotem do lodowki na 2 dni.

Zrób solankę 10%. 

 

tak wlasnie robie. Mam nadzieje ze to mieso odratowalem w ostatnim momencie. I nic nam po nim nie bedzie.

Edytowane przez Sandacz85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nic nam po nim nie bedzie.

Spokojnie  :)

Przed włożeniem do nowej solanki dobrze mięso wypłucz a naczynie umyj i sparz. 

Nie dodawaj już przypraw.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

nic nam po nim nie bedzie.

Spokojnie  :)

Przed włożeniem do nowej solanki dobrze mięso wypłucz a naczynie umyj i sparz. 

Nie dodawaj już przypraw.

 

Solanka bez przypraw stygnie, naczynie wyparzone. Dziekuje za pomoc. ........... A ze to bedzie moje pierwsze parzenie to zastanawiam sie czy parzy zwiazane mieso w worku ? czy tylko przewiazane ?...  Bo z przepisow widzialem ze sa dwie szkoły, mi wydaje sie ze lepsza bedzie parzona w worku. Niestety niemam jeszcze szynkowaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszka w UK i nie udalo mi sie znalesc saletry,

 

Jak się nie mylę Marcin wysyła do uk i chyba jest jakaś zniżka dla członków forum na jakieś hasło ale ja nie znam 

 https://swojskiwyrob.pl/

 

https://swojskiwyrob.pl/9-do-peklowania

Edytowane przez jacekw21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

mieszka w UK i nie udalo mi sie znalesc saletry,

 

Jak się nie mylę Marcin wysyła do uk i chyba jest jakaś zniżka dla członków forum na jakieś hasło ale ja nie znam 

 https://swojskiwyrob.pl/

 

https://swojskiwyrob.pl/9-do-peklowania

 

Dzieki, przyda sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Ty chcesz wkładać i w jaki worek.?

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz boczek wrzucić do siatki wedliniarskiej, albo zasznurować jak umiesz.Szynkę, łopatkę też parz bez worka bo to nic nie da jak włożysz boczek czy szynkę do worka.Miało by to sens gdybyś parzył metodą souse vide,ale i tak boczek trzeba sznurować lub włożyć do siatki żeby otrzymać roladę boczkową. 

Jak bedziesz robił 10% towa solankę to daj 0,4-0,5 l na kg mięsa.Mięso musi być przykryte.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz boczek wrzucić do siatki wedliniarskiej, albo zasznurować jak umiesz.Szynkę, łopatkę też parz bez worka bo to nic nie da jak włożysz boczek czy szynkę do worka.Miało by to sens gdybyś parzył metodą souse vide,ale i tak boczek trzeba sznurować lub włożyć do siatki żeby otrzymać roladę boczkową. 

Jak bedziesz robił 10% towa solankę to daj 0,4-0,5 l na kg mięsa.Mięso musi być przykryte.

Widzialem w ktoryms z przepisow, ze boczek przed zwinieciem warto podsypac zelatyna, lepiej spaja i glaretka sie robi, fakt maszyny do souse vide niemam, ale chcialem parzyc w temeraturze 77-83Stopnie C normalnie w garczku na kuchence. Tak jak mowie niemam doswiadczenia dopiero zaczynam, ale od kilku tygodni ogladam tematycznie YT i czytam rozne artykuly, i wywnioskowalem ze to najlepsza metoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z you możesz się w wiekszości dowiedzieć jak coś spieprzyć.Mamy na you nasz kanał. Tym możesz się zainteresować, ale wiekszość to badziewie o ile chodzi o wyrób wędlin domowych.Ja bym raczej boczek uplastycznił przed zawinięciem a nie dodawał żelatyny.Robisz nożem nasięcia dość gęsto na krzyż na wewnętrznej stronie boczku na ok. 0,5 cm głębokości i bierzesz tłuczek do mięsa i walisz.Możesz bardzo mocno bo on Ci nie odda :D .Powinna powstać na powierzchni papka z chudego mięsa.Wtedy rolujesz i mocno sznurujesz lub wkładasz do siatki.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, po dwoch dniach, mieso w nowej solance ma sie dobrze, wszystko jest czyste i klarowne, dzisiaj moje pierwsze parzenie szynki, i tu moje kolejne pytanie...... czy wystarczy aby temperatura  w srodku miesa wzrosla tylko do 60stopni ?.... i parzyć raz czy dwa razy ? ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parzysz raz. W środku (najgrubszym miejscu) na termometr do 67 (przy 66 możesz wyciągać). Po wyciągnięciu na 10min. w zimną wodę i na kołki do osuszenia

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parzysz raz. W środku (najgrubszym miejscu) na termometr do 67 (przy 66 możesz wyciągać). Po wyciągnięciu na 10min. w zimną wodę i na kołki do osuszenia

Dzieki za info i tak zrobie, a dlaczego w wielu przepisach jest powiedziane zeby parzyc dwa razy ???....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzieki za info i tak zrobie, a dlaczego w wielu przepisach jest powiedziane zeby parzyc dwa razy ???....

Ja nie widziałem takiego przepisu. Podaj źródło - byle nie Youtube.

Jeśli chodziło Ci o Tyndalizacje -- to na pewno nie przy parzeniu wędzonek/albo z szynkowarki.

--

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Parzysz raz. W środku (najgrubszym miejscu) na termometr do 67 (przy 66 możesz wyciągać). Po wyciągnięciu na 10min. w zimną wodę i na kołki do osuszenia

Dzieki za info i tak zrobie, a dlaczego w wielu przepisach jest powiedziane zeby parzyc dwa razy ???....
Chyba mylisz z pasteryzacją. Dwukrotnego parzenia nie stosuje się...

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.