Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Czy da się jeszcze coś z tym zrobić? (czyli kupno gotowca)

murowany grilo-wędzarnia gotowiec kupny

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 tatan74

tatan74
  • Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 26 lis 2020 - 09:45

Witam. Tytuł niecodzienny. Poszperałem na forum, niestety nie znalazłem tego, czego szukam. Ale do rzeczy.

Latem zamówiłem sobie gotową grillo-wędzarnię sugerując się ładnym wyglądem, nie mając bladego pojęcia o wędzeniu. Moja rola w budowie polegała jedynie na polewaniu wodą wiązań betonowych i polakierowaniu/zaimpregnowaniu całości po tygodniu. Oczywiście przed pierwszym wędzeniem poczytałem, posłuchałem i pooglądałem, by jakkolwiek zacząć swoją przygodę. Okazało się, że to nie takie chop-siup... Niezależnie od tego czy to szynka, czy schab, kiełbacha, czy żeberka, peklowane na mokro, czy na sucho efekt był (jest) zawsze identyczny. Wędzonki są osmolone, po ich dotknięciu zostaje tłusta sadza na dłoniach. A teraz o samym procesie. Surowiec podsuszony. Rozpalam, by nagrzać całość. Latem godzinę, teraz dwie. Trudno uzyskać temperaturę powyżej 55 stopni. Po włożeniu mięsa przytłumiam palenisko (drewno - olcha w klockach, gałęzie czereśni. Temperatura spada, a dymu jak na lekarstwo. By podnieść temperature co najmniej znów do 50-55 rozpalam bardziej. Dużo żaru, mało dymu. Wędzenie szynek ok. 7 godzin, jeśli same kiełbasy ok. 4 godziny. Produkty spieczone, zamiast uwędzone, z ową sadzą, o której wspomniałem. Z tego co wyczytałem wędzarnie murowane, jeszcze z szamotem i kanałem nie są najszczęśliwszym rozwiązaniem dla takiego zółtodzioba, jak ja. Ale cóż, kupiłem stoi i zastanawiam się co z tym dalej zrobić. Waszym zdaniem doświadczeni zadymiacze da się w czymś takim normalnie wędzić? czy może jakoś to przerobić (np. na czas wędzenia obłożyć komory deskami dla izolacji), czy lepiej zostawić jako ozdobnego grilla, a wędzarnię zrobić/kupić osobno? Za wszystkie rady i ewentualną krytykę z góry dziękuję, załączam zdjęcie z wymiarami i opisami konstrukcji.

Załączony plik  G1 Poszerzany.jpg   71,93 KB   9 Ilość pobrań

#2 Romii

Romii
  • Użytkownicy
  • 524 postów

Napisano 26 lis 2020 - 13:28

Tak się głupio zapytam - jak jest doprowadzane ciepło i dym z tego paleniska szamotowego do komory w której wiszą wędzonki?

Wygląda że po lewej stronie paleniska też jest wnęka - jak ten dym idzie?

Ja bym palił w "Komorze wychładzania dymu" XD.

--

Romii

#3 Bossky

Bossky
  • Użytkownicy
  • 200 postów

Napisano 26 lis 2020 - 16:06

Tak jak podpowiada Romii. Zrób palenisko w komorze wychładzania dymu... Potem porównaj wskazania termometru z innym czy nie oszukuje. Na początek tyle, bo i komin może sprawiać kłopoty..

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

#4 Yrek79

Yrek79
  • Użytkownicy
  • 241 postów

Napisano 26 lis 2020 - 16:46

Pomiędzy paleniskiem ,a komorą wychładzania dymu widać ,że ścianka jest bliżej. Pewnie tam jest kanał schowany. Ciekawi mnie ta komora wychładzania dymu. Czy tam nie kończy się kanał i dym ma się tam "kotłować" , schłodzić i dopiero wlecieć do komory z wędzonkami? Daj jakieś zdjęcie to Ci SiBy bardziej doświadczeni podpowiedzą co dalej.

#5 cezar

cezar
  • Użytkownicy
  • 1066 postów

Napisano 27 lis 2020 - 07:58

Produkty spieczone, zamiast uwędzone, z ową sadzą, o której wspomniałem.

Coś tu jest nie tak jak produkty są spieczone przy 50 stopniach 

#6 Muski

Muski
  • **VIP**
  • 8563 postów

Napisano 27 lis 2020 - 08:15

Coś tu jest nie tak
:thumbsup:  

#7 arkadiusz

arkadiusz
  • Użytkownicy
  • 12703 postów

Napisano 27 lis 2020 - 08:35

Surowiec podsuszony.

Wątpię.

(np. na czas wędzenia obłożyć komory deskami dla izolacji),

To nie jest zły pomysł ,ale dlaczego tylko na czas wędzenia. Na stałe z dylatacją .

Wyrzuć ten termometr u góry drzwi komory. Kup termometr z sondą na przewodzie i powieś sondę na kiju razem z wędzonkami. Temperaturę mierzy się na wysokości wędzonek wewnątrz komory.

Zrobienie paleniska pod komorą jest b. dobrym pomysłem a do zimnego wędzenia dokup sobie dymogenerator. Jeśli zrobisz palenisko pod komorą to musisz dodać deflektor. Jeśli komora będzie wyłożona drewnem a palenisko pod nią to wyłóż od dołu  dodatkowo komorę od wewnątrz cienką czarną blachą przynajmniej ma 1/3 wysokości, albo całą żeby nie spalić komory. Miłej pracy.

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 27 lis 2020 - 08:37

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#8 tatan74

tatan74
  • Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 27 lis 2020 - 13:26

Odpowiadając na pytanie "dlaczego deski tylko na czas wędzenia?" - korzystam również z grilla w tym ustrojstwie. W takim przypadku komora wędzarni staje się paleniskiem dla grilla. Wtedy ruszt podnoszę wyżej, a blacha, która w czasie wędzenia leży na niskim ruszczcie i spełnia rolę deflektora - w momencie grillowania jest po prostu paleniskiem. Stąd też obudowanie na stałe odpada... Czyli wstępnie należałoby zrobić palenisko w komorze wychładzania. Oczywiście drzwiczki wtedy do wymiany... chyba że elektryczny generator dymu - na pewno część problemów by odeszła. O temperaturze 55 stopni mówiłem, bo taką pokazywał mi termometr w drzwiach - oczywiście pomyślę (czyt. kupię) ten z sondą. Załączam zdjęcia z opisami. 

Załączone pliki

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: murowany, grilo-wędzarnia, gotowiec, kupny

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych