Skocz do zawartości

Która wędzarnia zdrowsza z paleniskiem bezpośrednim czy pośrednim


Rafał_Sparrow

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem trzy wędzarnie kanałowe gdzie rura wchodziła od dołu a nie z boku. Każda miała deflektor i czarnych wędzonek nie zaliczyłem.Skróć ten kanał o przynajmniej połowę, ocieplij rurę, suchego drewna, dobrze osusz wędzonki żarem przed puszczeniem dymu i wywal ten termometr i kup z sonda na kablu i powieś tą sondę na kiju razem z wędzonkami w komorze i będziesz miał ładne wędzonki.Jeśli mięso przed wędzeniem wyciągasz z lodówki to zanim je włożysz do wygrzanej komory powieś je na ok. 2 h w temp.pokojowej dla wyrównania temperatury i wstępnego osuszenia. Tą pokrywe z blachy zastąp luźno leżacymi deskami,żebyś mógł regulować swobodny przepływ dymu.Powodzenia.

Edytowane przez EAnna

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem trzy wędzarnie kanałowe gdzie rura wchodziła od dołu a nie z boku. Każda miała deflektor i czarnych wędzonek nie zaliczyłem.Skróć ten kanał o przynajmniej połowę, ocieplij rurę, suchego drewna, dobrze osusz wędzonki żarem przed puszczeniem dymu i wywal ten termometr i kup z sonda na kablu i powieś tą sondę na kiju razem z wędzonkami w komorze i będziesz miał ładne wędzonki.Jeśli mięso przed wędzeniem wyciągasz z lodówki to zanim je włożysz do wygrzanej komory powieś je na ok. 2 h w temp.pokojowej dla wyrównania temperatury i wstępnego osuszenia. Tą pokrywe z blachy zastąp luźno leżacymi deskami,żebyś mógł regulować swobodny przepływ dymu.Powodzenia.

 

Czesc wiec mam pytanko 

 

Mięso wyciągam z zaprawy  i wieszam na hakach i w siatkach na noc przed wędzeniem przy otwartym oknie na całą noc rano np. godzina 8:00 rozpalana wędzarnie ściągam dach metalowy i kładę na niego deski i rozgrzewam wędzarnie suchym drewnem ( do jakiej temperatury) np. przez godzinę do temperatury 60 stopni  po tym czasie wsadzam wędzonki do wędzarni i zaczynam osuszanie suchym drewnem bez dymu (szynki, boczki osuszam aż zrobią się ciepłe i suche ?) np. 2 godziny w temperaturze 50 stopni z lekko pouchylanymi deskami by był swobodny przepływ ciepła ostatni krok wrzucam namoczone drzewo i wędzę w dymie w temeraturze około 50stopni  (czy deski pozsuwać ze sobą czy zostawić szpary a może na te szpary nakryć workiem jutowym) jak wędzonki będą już fanie zarumienione wyciągam z wędzarni żeby ostygły (czy mierzyć nakłuć szynki i zmierzyć temperaturę wewnątrz nich) parzenie wykonuję następnego dnia czy jak szyki się już wystudzą ? parzę w temepraturze 70 stopni wg proporcji 1 kg - 1 godzina 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozgrzewam wędzarnie suchym drewnem ( do jakiej temperatury)

  

Do temp. wędzenia 45 -55C

 

ostatni krok wrzucam namoczone drzewo

 

I dlatego masz czarne wędzonki. Wędzi się suchym drewnem a wędzarnia to nie lokomotywa i wystarczy niewielka ilość dymu. Dokładasz drewna ale suchego  i tak żeby utrzymać temp. w komorze. Jak za wysoka możesz wygarnąć trochę żaru z paleniska

 

czy deski pozsuwać ze sobą czy zostawić szpary

 

Zostawić szpary i to duże, ale tak abyś miał odpowiednią temperaturę w komorze. Niczym już nie przykrywaj.

 

jak wędzonki będą już fanie zarumienione wyciągam z wędzarni żeby ostygły

 

Jak będą już uwędzone i złapią ładny kolor to bezpośrednio z wędzarni wkładasz do parzenia. Nic nie studzisz.

 

parzę w temepraturze 70 stopni wg proporcji 1 kg - 1 godzina  

 

 

Parzysz w temp.82 C do uzyskania w środku 68 C szynki, polędwice do 60 C a boczki i karkówki do 72-74 C w środku. Kup termometr z sondą ,żebyś mógł mierzyć temperaturę w środku wyrobu. Najlepiej żeby sonda razem z przewodem była szczelna   i mogła być zanurzana w wodzie. Po parzeniu wrzucasz na 10 min do zimnej wody celem szybkiego schłodzenia

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz po takim tłumaczeniu chyba sam będę umiał wędzić w beczce ????????

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać potęgę ludzi z tego forum. Jak można nauczyć kogoś/się wędzić w kilka dni.

:clap: :clap: :clap::thumbsup:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i można .?  :clap:  :thumbsup:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie potrzeba słów  :thumbsup:

 

post-105426-0-56219400-1606891637_thumb.

post-105426-0-54418600-1607330207_thumb.:clap:  :clap:  :clap:

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Do objetosci wedzarni (podwójnej jak u Ciebie ) wchodzi mi tylko (albo az) ok. 14 wedzonek wagi ok. 1 kg i 2 drązki kiełbasy (ok. 5-6 kg),
.

Widze ,ze nauka nie idzie w las ,super poprawa. Jestem pod wrazeniem!

Poniewaz w Twojej skrzyni na pewno wejda Ci 3 drązki , to spróbuj te 7 wedzonek umiescic na 2 drązkach (albo tylko 6 jesli sa wieksze) a na trzecim drązku uwędz kiełbasę (3 kg powinno wejsc ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do objetosci wedzarni (podwójnej jak u Ciebie ) wchodzi mi tylko (albo az) ok. 14 wedzonek wagi ok. 1 kg i 2 drązki kiełbasy (ok. 5-6 kg),
.

Widze ,ze nauka nie idzie w las ,super poprawa. Jestem pod wrazeniem!

Poniewaz w Twojej skrzyni na pewno wejda Ci 3 drązki , to spróbuj te 7 wedzonek umiescic na 2 drązkach (albo tylko 6 jesli sa wieksze) a na trzecim drązku uwędz kiełbasę (3 kg powinno wejsc ) .

 

 

Dokładnie następnym razem 3 szyneczki więcej a do wędzarni wchodzą mi 4 drążki na zdjęciu poniżej troszkę przeładowana ale to było 5 tygodni temu więc jeszcze były spore braki 

post-105426-0-87075100-1607418306_thumb.jpg

Edytowane przez Rafał_Sparrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz znajomi zaczną patrzeć na Ciebie podejrzliwie, że przestałeś wędzić a zacząłeś używać chemii do malowania :D

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie następnym razem 3 szyneczki więcej a do wędzarni wchodzą mi 4 drążki na zdjęciu poniżej troszkę przeładowana

 

Nie przeładuj wędzarni bo będziesz miał kłopot.Dym musi się swobodnie przemieszczać

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.