Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Chorizo Andaluz

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#1 redzed

redzed

Weteran

• ***SUPER VIP***
  • 1200 postów
  • MiejscowośćNanoose Bay

Napisano 11 gru 2020 - 20:36

Załączony plik  chorizo andaluz.jpg   50,77 KB   10 Ilość pobrań

Chorizo Andaluz jest tradycyjną kiełbasą dojrzewającą z Andaluzji w południowej Hiszpanii.  Łatwa dla nas do zrobienia o tej porze roku bez skomplikowanych wymagań klimatycznych. Możemy dojrzewać w piwnicy, ganku lub garażu w temp 8-15C. Jest także opcja wędzenia kielbasy.  Ilość papryki, proporcje słodkiej i ostrej, możemy dostosować według osobistego gustu.  Ważne jest nie przekroczyć 6 stopni temperatury farszu przy mieszaniu i nadziewaniu.  Również ważne jest wymieszanie papryki w winie lub wodzie przed dodaniem do farszu.  Zapobiegnie to tworzeniu się pustych przestrzeni w chorizo, co może się zdarzyć jak dodajemy dużą ilość papryki do farszu.  Najlepiej stosować białe młode wino które posiada więcej kwasu, ale bez wina chorizo będzie OK. Chorizo jest gotowe do spożycia po 30% utracie wagi.

Przepis na 1kg surowca

800g wieprzowina Kl. I

200g twarda słonina

Przyprawy

25g peklosól

4g cukier drobny

1g pieprz czarny

3g czosnek roztarty

Pimentón słodki, 17g

Pimentón ostry, 3g

30ml wino (najlepiej młode białe)

Sposób przygotowania

1. Mięso i słoninę przymrozić i przepuścić przez sitko 6mm.
  2. Paprykę wymieszać razem z winem
  3. Wymieszać mięso razem z peklosolą i resztą przypraw i wstawić do lodówki na jedna dobę.  Dobrze wymieszać, ale uważając ażeby tłuszcz nie rozmazał się. 
  4. Ściśle napełnić wieprzowe jelita 36, i poprzebijać igłą
  5. Zawiesić na kiju, pokryci folią plastykową i fermentowac 48h w temp. 20-24C.    Opcjonalnie wędzić lekkim dymem w tej samej temperaturze.
  6. Dojrzewać 2-3 tygodnie w zaciemnionym miejscu, temp. 8-15C.  Najlepiej w miejscu gdzie wilgotność stoi powyżej 60%.

Użytkownik redzed edytował ten post 11 gru 2020 - 20:38

#2 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 6451 postów

Napisano 11 gru 2020 - 20:50

Nie trzeba do tego kultur?
[Dodano: 11 gru 2020 - 20:50]
Znaczy u nas.

#3 redzed

redzed

Weteran

• ***SUPER VIP***
  • 1200 postów
  • MiejscowośćNanoose Bay

Napisano 11 gru 2020 - 21:03

Nie trzeba do tego kultur?
[Dodano: 11 gru 2020 - 20:50]
Znaczy u nas.

Tutaj wykorzystujemy naturalnie występujące bakterie, więc nie możemy powiedzieć, że jest to bez kultur, ale tak, bez kultur starterowych. Jeśli masz pod ręką kultury starterowe, z pewnością możesz ich użyć, ale zmniejsz cukier do 2-3g i fermentuj w temperaturze 18 20C.

#4 quadro555

quadro555

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 449 postów
  • MiejscowośćGoleniów

Napisano 11 gru 2020 - 21:28

@redzed 

Jeżeli to jest ten przepis o który się upominałem to dziękuje bardzo. :tongue:

Mam dwa pytania, czy mogę zastąpic słoninę podgardlem(łatwiej u mnie dostać niż porządną słoninę) i kwestia wilgotności, mam bardziej sucho w piwnicy. Podwiesić jakiś pojemnik z wodą pod kiełbasami?

Edit. Kwestia wędzenia zimnego, przed czy po fermentacji? Nie bardzo zrozumiałem opcję. 

Użytkownik quadro555 edytował ten post 11 gru 2020 - 21:31

#5 jacekw21

jacekw21

Weteran

• **VIP**
  • 1043 postów

Napisano 11 gru 2020 - 21:59

:thumbsup:  :clap:  :clap:  :clap:  :thumbsup:

#6 redzed

redzed

Weteran

• ***SUPER VIP***
  • 1200 postów
  • MiejscowośćNanoose Bay

Napisano 12 gru 2020 - 07:19

@redzed 

Jeżeli to jest ten przepis o który się upominałem to dziękuje bardzo. :tongue:

Mam dwa pytania, czy mogę zastąpic słoninę podgardlem(łatwiej u mnie dostać niż porządną słoninę) i kwestia wilgotności, mam bardziej sucho w piwnicy. Podwiesić jakiś pojemnik z wodą pod kiełbasami?

Edit. Kwestia wędzenia zimnego, przed czy po fermentacji? Nie bardzo zrozumiałem opcję. 

Tak, właśnie ten przepis.  Podgardle to tez twarda słonina, bezie OK.   Jaka temperatura i wilgotność względna w piwnicy?

Chorizo Andaluz może być wadzone albo nie wędzone.  Możesz wędzić po fermentacji, lub fermentować i wędzić jednocześnie, jak możesz utrzymać temperaturę według przepisu.

#7 grim_reefer

grim_reefer

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 657 postów

Napisano 12 gru 2020 - 12:15

Dzięki za przepis 👍
Nie mam tylko słodkiej papryki Pimentón (ostrą mam wędzoną), więc zacznę robić jak tylko zamówię i dostanę paczkę 😁

Warunki temperaturowe faktycznie łatwe do osiągnięcia o tej porze roku. Fermentacja w mieszkaniu (21 stopni), a dojrzewanie w piwnicy (teraz 11-12 stopni). Wilgotność mam niższa, ale miska wody pomoże 😁

#8 redzed

redzed

Weteran

• ***SUPER VIP***
  • 1200 postów
  • MiejscowośćNanoose Bay

Napisano 12 gru 2020 - 17:07

W przepisie zaznaczyłem cukier drobny, czyli sacharoza tj. cukier puder.  Jest to coś kto każdy ma w domu.  Ale jak istnieje możliwość nabycia glukozy, to byłoby lepiej. Glukoza (i także fruktoza) jest cukier prosty i szybciej będzie zmetabolizowany przez bakterie mleczne. Istnieje krótkie opóźnienie, zanim sacharoza zostanie zmetabolizowana, ale ostatecznie zarówno sacharoza, jak i glukoza obniżają pH do tego samego poziomu.

#9 grim_reefer

grim_reefer

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 657 postów

Napisano 15 gru 2020 - 09:47

Zawiesić na kiju, pokryci folią plastykową i fermentowac 48h w temp. 20-24C.

Dojrzewać 2-3 tygodnie w zaciemnionym miejscu, temp. 8-15C.

Czy mógłbyś jeszcze to sprecyzować? Czy zawinąć każde pęto szczelnie w folie, czy jeśli będzie wisieć w jakimś pojemniku to przykryć pojemnik?

Do dojrzewania dalej ma być w folii?

Sorry za głupie pytanie, ale mam zerowe doświadczenie w tego typu kiełbasach - a chciałbym spróbować zrobić.

Użytkownik grim_reefer edytował ten post 15 gru 2020 - 09:48

#10 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 3211 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 15 gru 2020 - 13:53

Generalnie chodzi o to aby była na tym etapie wysoka wilgotność ca. 95% jak dobrze pamiętam (jak przykryjesz folia to to osiągniesz ja bym nie zawijał każdej osobno) i temperatura około 20 stopni, czas 48 h. Te dane są trochę zmienne w zależności od kultury. Tu nie dodajemy, bazujemy na tych które nas otaczają..
Dobrze sie przeprowadza fermentacje : plastykowy pojemnik na spodzie woda a jak problem z uzyskaniem temp to grzałka akwarystyczna do wody i jest i temp wilgotność.😁 To tak co do zasady
Przepis Redzeda to zaczekaj na Jego komentarz.

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 15 gru 2020 - 14:03

#11 grim_reefer

grim_reefer

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 657 postów

Napisano 15 gru 2020 - 14:41

Dzięki za odpowiedź.
Z temperaturą nie będę miał problemu, bo postawie pojemnik na blacie w kuchni 😉
A co do wilgotności to faktycznie woda na dole w pojemniku ją zwiększy, a to się przyda bo w mieszkaniu teraz trochę sucho...
Dziś jadę po mięso. Zobaczymy za jakiś czas jak mi pójdzie 😁

#12 grim_reefer

grim_reefer

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 657 postów

Napisano 29 gru 2020 - 11:17

Jeszcze jedno pytanie. Jak już podeschnie, to jak przechowywać taką kiełbasę? W próżnię i do lodówki? Jak długo może być tak przechowywana?

#13 Todek

Todek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1768 postów

Napisano 29 gru 2020 - 14:37

Papryka Pimenton oczywiście wędzona?

#14 redzed

redzed

Weteran

• ***SUPER VIP***
  • 1200 postów
  • MiejscowośćNanoose Bay

Napisano 29 gru 2020 - 16:51

Jeszcze jedno pytanie. Jak już podeschnie, to jak przechowywać taką kiełbasę? W próżnię i do lodówki? Jak długo może być tak przechowywana?

W próżni w lodówce możesz przechowywac rok lub więcej. Jak wygląda twoja wersja tego chorizo?

#15 Todek

Todek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1768 postów

Napisano 29 gru 2020 - 17:00

#16 redzed

redzed

Weteran

• ***SUPER VIP***
  • 1200 postów
  • MiejscowośćNanoose Bay

Napisano 29 gru 2020 - 17:04

Tak, wędzoną, ale można zastąpić nie wędzoną.  Ostatni raz jak robiłem to słodka była wędzona hiszpańska, a ostra nie wędzona węgierska. 

#17 grim_reefer

grim_reefer

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 657 postów

Napisano 29 gru 2020 - 17:13

Jak wygląda twoja wersja tego chorizo?

Przed podsuszaniem wyglądała tak:
Załączony plik  20201217_183100.jpg   61,98 KB   2 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_20201217_181751.jpg   105,37 KB   2 Ilość pobrań

WP I - schab
Tłuszcz - słonina
Maszynka zelmer 5, sitko 8.
Zamiast czosnku dałem czosnek granulowany
Wino czerwone, bo białego nie miałem

Jutro zrobię zdjęcie jak wygląda w tej chwili. Już jest prawie gotowe. Straciła około 35%, ale jeszcze z dzień-dwa musi powisieć bo w grubszej części słabo wyschła.
Miska pod spodem spowodowała, że góra schła dużo szybciej niż dół.

Niestety w piwnicy miałem dość zmienne warunki. Sąsiedzi otwierali i zamykali okienka, a mam kratki wentylacyjne do innych piwnic...
Temperatura 9.5-13.5.
Wilgotność 45-80%. Najczęściej koło 55%.

Użytkownik grim_reefer edytował ten post 29 gru 2020 - 17:20

#18 krzysztofkrys

krzysztofkrys

Początkujący

• Użytkownicy
  • 14 postów
  • MiejscowośćLaskowice

Napisano 29 gru 2020 - 17:40

Pewnie dla was moje pytanie będzie śmieszne . Jaki ; czosnek roztarty' ? Granulat czy surowy?

#19 grim_reefer

grim_reefer

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 657 postów

Napisano 30 gru 2020 - 12:09

Jak wygląda twoja wersja tego chorizo?

Niezbyt dobre zdjęcie, ale w piwnicy kiepskie światło.
Sprawdzałem i ubytek masy 37% 😉
Załączony plik  IMG_20201230_102856.jpg   47,49 KB   5 Ilość pobrań

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 grim_reefer

grim_reefer

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 657 postów

Napisano 30 gru 2020 - 12:49

Nie zdarzyłem z edycją poprzedniego posta 😒

Trochę lepsze zdjęcia 😁
Załączony plik  IMG_20201230_123237.jpg   138,35 KB   5 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_20201230_123606.jpg   107,37 KB   5 Ilość pobrań

Smak przypomniał mi wakacje na Majorce - tam jadłem podobne na śniadania. Oj pojechałby na wakacje...
Jedyne co, to jelito (lub cała zewnętrzna warstwa) jest bardzo twarde - pewnie przez zbyt niską wilgotność podczas suszenia. Liczę, że jak zapakuje próżniowo na jakiś czas to zmięknie.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych