Skocz do zawartości

Szynka z Lidla peklowana parzenie i jak zapiekać


AndrzejGdz

Rekomendowane odpowiedzi


Witam ,



Nabyłem w Lidlu szynkę sznurowaną peklowaną.https://www.lidl.pl/pl/gazetki/oferta-wazna-od-10-12-do-13-12-gazetka-czw-kw50/view/jumpmarks/page/12     Podany jest przepis parzenia woda 80 C , środek 72 C. Jest też podane aby zapiekać w temp 180 C przez 20 min. Pytanie ? Kiedy to zapiekać ? Z chwilą wyjęcia z parzenia czy na drugi dzień ? Aha co zrobić jak już szynka osiągnie parametr temp środek 70 C . Czy zanurzyć w zimnej wodzie czy ma sama się chłodzić w temp pokojowej ?

 

Andrzej

Edytowane przez AndrzejGdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Masz podane 2 metody, jak ją przyrządzić. W sumie w obu metodach chodzi, aby w środku osiągnąć 72C.

Ja bym to inaczej interpretowała; w ciągu 20 min. w piekarniku (180st.C) nie uzyskasz w środku 72C.

Za to można taka szynkę powierzchniowo przyrumienić.

Poza tym szynka jest zapewne "uszlachetniona" i nic z niej nie wycieknie, zostanie nawet soczysta po takim dopel-zabiegu  :laugh:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo parzenie, albo piekarnik. Masz podane 2 metody, jak ją przyrządzić.

W sumie w obu metodach chodzi, aby w środku osiągnąć 72C.

Aha czyli po parzeniu nie ma takiej opcji jak dopiekanie ? Jednak widzę w instrukcji przepis który mówi o zapiekanie 20 min w temp 180 C ? Przecież przez 20 min zapiekania to w życiu nie będzie zjadliwe jak nie będzie termicznie już obrobione . Jest też na etykiecie przepis na pieczenie ale mnie nie o pieczenie chodzi tylko parzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parz do max 65 st i natychmiast do piekarnika nagrzanego na min 180 st (ja bym dal na 250)

Mokra szynka wpierw będzie oddawać wodę mocno parować, z wierzchu więc nie będzie się tak nagrzewać, w końcu po paru min obeschnie i zacznie się rumienić i o to własnie chodzi, miedzy czasie powoli dojdzie tez w środku.

Owszem przy takiej metodzie istnieje ryzyko przeciągnięcia.

Dlatego jak już to się podpieka palnikiem ręcznym

Podobnie jak przy metodzie SV

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja bym to inaczej interpretowała; w ciągu 20 min. w piekarniku (180st.C) nie uzyskasz w środku 72C

 

To fakt, nie pomyślałem.


[Dodano: 12 gru 2020 - 21:38]

 

Albo parzenie, albo piekarnik. Masz podane 2 metody, jak ją przyrządzić.
W sumie w obu metodach chodzi, aby w środku osiągnąć 72C.

Aha czyli po parzeniu nie ma takiej opcji jak dopiekanie ? Jednak widzę w instrukcji przepis który mówi o zapiekanie 20 min w temp 180 C ? Przecież przez 20 min zapiekania to w życiu nie będzie zjadliwe jak nie będzie termicznie już obrobione . Jest też na etykiecie przepis na pieczenie ale mnie nie o pieczenie chodzi tylko parzenie.

 

Przepraszam, wprowadziłem Cię w błąd.

Ale na szczęście już wyprostowano moją pomyłkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parz do max 65 st i natychmiast do piekarnika nagrzanego na min 180 st (ja bym dal na 250)

Mokra szynka wpierw będzie oddawać wodę mocno parować, z wierzchu więc nie będzie się tak nagrzewać, w końcu po paru min obeschnie i zacznie się rumienić i o to własnie chodzi, miedzy czasie powoli dojdzie tez w środku.

Owszem przy takiej metodzie istnieje ryzyko przeciągnięcia.

Dlatego jak już to się podpieka palnikiem ręcznym

Podobnie jak przy metodzie SV

Reasumując parzenie w wodzie około 80 C do osiągnięcia w środku temp 72 C. Potem piekarnik temp 230 C , ale jak długo to zapiekać ?

Czy tak zrobiona ( podpiekana ) szynka dużo się różni w smaku od tylko parzonej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do 65 i natychmiast mokre do rozgrzanego piekarnika na MAX

Nie na czas, patrzysz na przypiekanie, jak kolor / przypieczenie OK to natychmiast wyciągasz i 10 min mięso musi odpocząć, potem na stół

PS

Ja parze w wodzie nie "około" tylko 78 stC

W sumie parzenie bym nawet zrobił w worku, a do pieczenia bez worka

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Parz do max 65 st i natychmiast do piekarnika nagrzanego na min 180 st (ja bym dal na 250)

Mokra szynka wpierw będzie oddawać wodę mocno parować, z wierzchu więc nie będzie się tak nagrzewać, w końcu po paru min obeschnie i zacznie się rumienić i o to własnie chodzi, miedzy czasie powoli dojdzie tez w środku.

Owszem przy takiej metodzie istnieje ryzyko przeciągnięcia.

Dlatego jak już to się podpieka palnikiem ręcznym

Podobnie jak przy metodzie SV

Reasumując parzenie w wodzie około 80 C do osiągnięcia w środku temp 72 C. Potem piekarnik temp 230 C , ale jak długo to zapiekać ?

 

Jak to czytam to mam wrażenie, że ślepy rozmawia z głuchym  :facepalm:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Parz do max 65 st i natychmiast do piekarnika nagrzanego na min 180 st (ja bym dal na 250)

Mokra szynka wpierw będzie oddawać wodę mocno parować, z wierzchu więc nie będzie się tak nagrzewać, w końcu po paru min obeschnie i zacznie się rumienić i o to własnie chodzi, miedzy czasie powoli dojdzie tez w środku.

Owszem przy takiej metodzie istnieje ryzyko przeciągnięcia.

Dlatego jak już to się podpieka palnikiem ręcznym

Podobnie jak przy metodzie SV

Reasumując parzenie w wodzie około 80 C do osiągnięcia w środku temp 72 C. Potem piekarnik temp 230 C , ale jak długo to zapiekać ?

 

Jak to czytam to mam wrażenie, że ślepy rozmawia z głuchym  :facepalm:

 

Może ślepy może głuchy ,właśnie robię same parzenie woda 75 C do 80 C do osiągnięcia w środku 68 C. Potem natychmiast chłodzenie 15 min w zimnej wodzie i co będzie to będzie.

Edytowane przez AndrzejGdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta szynka jest peklowana o jakich 230 czy 250 stopniach tu piszecie?

Już to co wytłumaczyła z przepisu Ania jest jak dla mnie mocno na granicy temperatury obróbki

Chyba że krótko i termoobieg dla efektu przyrumienienia...

Tak ja wiem ze są przepisy pieczenia peklowanych szynek i boczków ale czy to rozsądne przy dzijszym stanie wiedzy i czynnikach kancerogennych które przyjmujemy i tak codziennie nie mając na to wpływu.

 

Wysłane z P30 przy użyciu Tapatalka

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do 65 i natychmiast mokre do rozgrzanego piekarnika na MAX

Nie na czas, patrzysz na przypiekanie, jak kolor / przypieczenie OK to natychmiast wyciągasz i 10 min mięso musi odpocząć, potem na stół

PS

Ja parze w wodzie nie "około" tylko 78 stC

W sumie parzenie bym nawet zrobił w worku, a do pieczenia bez worka

Odnośnie tego parzenia w worku. Rozumiem że chodzi o ten worek co szynka jest zapakowana ? Hmm ale jak wiedzieć bez przekłuwania worka bez sondy wiedziec jaka jest temperatura w środku szynki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....zastosować pradziadowy przelicznik centymetrowo-minutowy  - 1 cm srednicy batona szynki to 10 minut parzenia ...

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty czytasz ? Czy tylko piszesz?

Parzenie w worku! I to tylko jak chcesz, bo to nie jest bezwzględny wybór. I tylko o tej jednej czynności pisałem żeby wykonać w worku, bo pierwsza czynność w worku czyli peklowanie lub solenie juz wykonał producent. ( lub jak to Maxxel nazywa marynowanie, jeżeli dodano jeszcze do tego przyprawy)

Resztę czynności jak wędzenie czy pieczenie bez

 

PS

Parzenie z termometrem juz opisywałem, jak to robić. W dziale parzenia z foto

 

 

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty czytasz ? Czy tylko piszesz?

Parzenie w worku! I to tylko jak chcesz, bo to nie jest bezwzględny wybór. I tylko o tej jednej czynności pisałem żeby wykonać w worku, bo pierwsza czynność w worku czyli peklowanie lub solenie juz wykonał producent. ( lub jak to Maxxel nazywa marynowanie, jeżeli dodano jeszcze do tego przyprawy)

Resztę czynności jak wędzenie czy pieczenie bez

 

PS

Parzenie z termometrem juz opisywałem, jak to robić. W dziale parzenia z foto

 

 

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Ok czyli to co mam w worku "fabrycznym" jak to parzyć ? Czy przyjąć metodę 1 cm średnicy "lidlowskiego " batona 10 min parzenia  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę odpowiadał na pytanie na które juz odpowiedziałem

Zacznij czytac

 

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie ma już pod linkiem tej szynki, ale ja bym nie parzył w tym "fabrycznym" (często z pampersem) tylko przepakował w worek moletowany.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.