Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Budowa własnej wędzarni wg projektu Andyandy'ego

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 qndziu

qndziu
  • Użytkownicy
  • 1 postów

Napisano 07 sty 2021 - 17:43

Cześć wszystkim :D

Na wiosnę będę zabierał się za budowę własnej wędzarni wg projektu Andyandy'ego i mam w związku z tym kilka pytań, które nurtują mnie już teraz:

1. Czy komora wędzarnicza kibelka musi być wykonana z drzewa liściastego czy może to być np. sosna?

2. Czy jeśli na zewnątrz obijemy kibelek dechami grubości 4 cm to czy trzeba od środka również obijać go deskami?

3. Jeśli palenisko stawiał bym z cegły klinkierowej to lepiej je murować z cegły pełnej czy drążonej?

4. Ile sztuk cegieł mniej więcej potrzeba do postawienia paleniska wg tego projektu?

5. Ile worków zaprawy potrzeba do wymurowania?

Na chwilę obecną to chyba wszystkie pytania, ale zapewne za jakiś czas znowu mnie coś "oświeci" :tongue:

Użytkownik qndziu edytował ten post 07 sty 2021 - 17:44

#2 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 2993 postów

Napisano 08 sty 2021 - 10:21

1. Czy komora wędzarnicza kibelka musi być wykonana z drzewa liściastego czy może to być np. sosna?

Może być sosna

2. Czy jeśli na zewnątrz obijemy kibelek dechami grubości 4 cm to czy trzeba od środka również obijać go deskami?

Nie wiem czy trzeba, ale obijając z dwóch stron robisz "poduszkę powietrzną" która działa w pewnym sensie jak izolacja/dyletacja cieplna.

3. Jeśli palenisko stawiał bym z cegły klinkierowej to lepiej je murować z cegły pełnej czy drążonej?

Ja mam zwykłą pełną więc nie pomogę.(ale chyba koledzy stawiali też z dziurawki, musisz poszukać).

4. Ile sztuk cegieł mniej więcej potrzeba do postawienia paleniska wg tego projektu?

Jak mnie pamięć nie myli to ok.100szt.

5. Ile worków zaprawy potrzeba do wymurowania?

Tyle aby starczyło na zakupione 100szt. cegieł ;)

Użytkownik wróbel75 edytował ten post 08 sty 2021 - 10:21

#3 spinka2

spinka2
  • Użytkownicy
  • 25 postów

Napisano 08 sty 2021 - 12:19

Większość realizacji zakłada szerokość paleniska 3,5 cegły co oznacza 12 szt. na 1 warstwę. Dla 8 warstw to 96 szt + ew. dno paleniska 12,5 szt.

Projekt Andyandy'ego ma chyba większość szerokość (jeśli dobrze pamiętam to po przeliczeniu na cegły ok. 4,5) co dałoby  128 + 17,5

#4 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 2993 postów

Napisano 08 sty 2021 - 12:36

Palenisko wylewasz z betonu i góra w zależności czy będziesz wylewał strop czy wędzarnia bezpośrednia to musisz przemyśleć ile cegieł potrzebujesz.

Ścianki (u mnie) murowane na 4 cegły co daje 1mb murka z zewnątrz (w środku komora wyszła coś koło ,90cm)

W moim przypadku:

14 cegieł na rząd

8 rzędów daje 112cegieł

minus drzwi paleniska i ew. jeśli będziesz lał strop to ostatni rząd idzie chyba z 1/2 cegły ( ja nie mam stropu)

Tu masz fotki: https://wedlinydomow...kopomna-chwila/

Użytkownik wróbel75 edytował ten post 08 sty 2021 - 12:38

#5 Samuel94

Samuel94
  • Użytkownicy
  • 9 postów

Napisano 14 sty 2021 - 21:37

Cześć Wszystkim. Mam pytanie do doświadczonych czy palenisko robić na szuflade czy dzwiczki ? Druga sprawa czy na szyber może być rura o przekroju 20cm ?

Użytkownik EAnna edytował ten post 14 sty 2021 - 22:56

#6 Muski

Muski
  • **VIP**
  • 8542 postów

Napisano 15 sty 2021 - 16:51

czy palenisko robić na szuflade
Wygodniejsza w obsłudze  

#7 sobol

sobol
  • Użytkownicy
  • 411 postów

Napisano 16 sty 2021 - 10:27

czy palenisko robić na szuflade
Wygodniejsza w obsłudze  

Potwierdzam :) ostatnio przerobiłem swoje palenisko i moje plecy są za to wdzięczne ;)

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#8 Samuel94

Samuel94
  • Użytkownicy
  • 9 postów

Napisano 16 sty 2021 - 17:20

Czy można gdzieś kupić gotową ? Czy tylko pozostaje zrobienie pod zamówienie?

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych