Skocz do zawartości

Szarawy kolor i miejscami czerwone mięso - peklowanie..


Witexdaw

Rekomendowane odpowiedzi

To zależy ile dni trwa peklowanie jak na szybko to dla równomiernego rozprowadzenia solanki ale przy długim peklowaniu ( 14-21 dni) nie ma potrzeby przewracania mięsa.

 

Pekluję mięsa średnio około 4dni. Nigdy nie przewracam bo boję się infekcji, choć nigdy też takowa się nie pojawiła. Zdarzają się rzeczywiści kawałki mięsa podobne jak na zdjęciu, ale znika topodczas dalszej technologii produkcji. W efekcie końcowym nie zaobserwowałem żadnych zmian czy różnic.

Wydaje mi się, że dobrze wykonany nastrzyk załatwia sprawę.

 

No i przyprawy zawsze w formie wywaru. Pozwala wyciągnać znacznie intensywniejszy smak i aromat plus pewność, że nie dojdzie do infekcji.

Edytowane przez abadeon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszyscy mają świadomość, że przyprawy są dużym zagrożeniem mikrobiologicznym dla naszych wyrobów - dlatego uważam, że jeśli chce się ich używać do peklowania to lepiej stosować z nich wywar i po ostudzeniu dodawać go do solanki.

Swego czasu brałem udział w  :cool:  doświadczalnej dekontaminacji przypraw metodą radiacyjną.

Tutaj można poczytać co możemy  :w00t:  "znaleźć" w przyprawach:  https://spozywczetechnologie.pl/miesne-technologie/przyprawy-i-dodatki-funkcjonalne/258/stan-mikrobiologiczny-i-metody-dekontaminacji-przypraw

Pozdrawiam Wirus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec lat 60-tych pracowałem w oddziale peklowni . Peklowanie opierało się o PN które zawarte są właśnie w Pw. 16-21 i innych publikacjach.  Nie chciałem powoływać na swoje doświadczenia a o przepisy

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peklowaliście w oparciu o peklosól czy saletra i sól.?

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewracaliście mięso w połowie peklowania.? W jednej z mądrych książek wyczytałem kiedyś, że  peklowanie w basenach z użyciem saletry  wymagało przewracania w połowie peklowania ze względu na to, że saletra wypływała na wierzch a słona woda opadala na dół .

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W  podręcznikach  do nauki zawodu Poszepczyńskiego w wydaniach drugich poprawionych lata po 1975 jest zalecenie w peklowaniu zalewowym w połowie cyklu peklowania przekładanie  surowca.  W podręcznikach wydanych wcześniej a więc w latach w których przyuczałem się do zawodu lata 60 -te nie było wzmianki o przekładaniu i tego nie praktykowano  w tym  zakładzie pracy.

Edytowane przez DZIADEK
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam ogromną prośbę do forowego Weterana-Pispana, aby swoich zagadek i niedomówień nie kierował do Nowicjuszy !!!

 

Dostosuję się, w razie czego Arkadiusz wyjaśnił zaraz sprawę....  :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze się zastanawiam, dlaczego w naszym kraju jest tylu pseudo fachowców, którzy uważają - myślą,że ONI zawsze maja rację, nieważne,że uznany autorytet (w tym przypadku "DZIADEK") powołuje się na lata doświadczeń i praktyki zawodowej, On znaczy się "majster od siedmiu boleści ślusarz, broń boże nie mam nic do ślusarzy, On wie lepiej i"grzebie łapami wpierw w nosie a później w solance" i oczywiście "miesza" w głowach tym co chcą zrobić coś dobrego i szukają porad na tym forum. Pozdrawiam Dziadka i wszystkich tych, którzy, którzy uważają tak jak on.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.