Skocz do zawartości

Parzenie golonki peklowanej jaka temp w środku golonki ?


AndrzejGdz

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Do jakiej temperatury w środku parzyć ?
Golonka mniam mniam - musi być mięciutka  - do 95  - 98 st :thumbsup:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Golonka jest, moim zdaniem, jednym z tych elementów do których nie stosuje się jeden z królujących tytaj dogmatów: "parzymy do uzyskania temperatury, nie na czas!. Reakceje chemiczne, powodujące jej zmiękczanie wymagają nie tylko temperatury ale i czasu. Ma być mięciutka to parz (nie gotuj) do miękkości, którą można sprawdzić szpikulcem. Myślę, że może to potrwać około 3 godzin.

Przepisy na gotowanie golonki w workach próżniowych przewidują 10-12 godzin w 68 stopniach. A jeden z niewątpliwych autorytetów kol Beiot pisze tak:

"Golonkę peklujemy w chłodnym miejscu w całości na mokro 5-7 dni z nastrzykiem, szczególnie blisko kości. Solankę przygotowujemy na ogólnych zasadach dodajemy przyprawy i czosnek. Następnie po tym czasie golonkę wkładamy do woreczka do pakowania próżniowego, można wrzucić tam dodatkowo dwa ząbki czosnku i listki laurowe. Zamykamy worek w pacz kowarce.

Następnie golonkę poddajemy obróbce termicznej metoda sous vide. Czas obróbki wynosi 10-16h w temp. 70-72stopni. Zasada jest taka im większa golonka lub z starszego świniaka tym czas trzeba wydłużyć."

Romk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się parzy golonkę bez worka, czyli "tradycyjnie" w wodzie, należy ta wędę posolić do smaku, woda powinna mieć słoność jak niedosolony rosół

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środku ma mieć 95 - 98 C ? Czy to nie pomyłka ?

Jak nie SV to 95 :yes:  nie gotujesz ale prawie ;) przy 2,5-3,5 godz taka temperatura będzie w środku  kwestia wielkośći golonki - przy dużej to nawet 4 godz - jak w SV - to ja parzę 72-73  st ok 20-24 godz  

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dostałem w sklepie golonki peklowane w siateczce ( małe kulki średnica 12 cm ). Do jakiej temperatury w środku parzyć ?

Parzymy w temp. około 85 C do momentu kiedy: skórka będzie miękka lub kość będzie można swobodnie usunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lub kość będzie można swobodnie usunąć

Te "okrągłe kulki w siateczce"  są raczej bez kości.

Przy temperaturze wewnątrz pow. 70 °C cały kolagen powinien być już praktycznie zdenaturowany.

Co do elastyny  :rolleyes: to ona potrzebuje "długiej" obróbki.

Edytowane przez Wirus
Pozdrawiam Wirus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Wszystko już wiem . Tu akurat jednak nie sprawdza się taktyka parzenia na temperaturę w środku wyrobu . Będę parzył te kuleczki aż skórka będzie mięciutka.

 

P.s Zanim dostałem odpowiedź jedna kulka była parzona do 71 C w środku. Niestety środek może jest ok , ale zewnętrzna skórka to guma do żucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tyle lat żyję i jeszcze nigdy wody do golonki nie soliłem!!!

 

 

Karolu jeżeli kupisz peklowaną golonkę w sklepie to i solić wody nie musisz wręcz podczas "gotowania " najlepiej ją odsalać :)

 

 Ja natomiast jak sam pekluję golonki .  to wodę do parzenia lekko solę . :)  

 

Pozdrawiam :)

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.