Skocz do zawartości

Nalewki @jacekw21


jacekw21

Rekomendowane odpowiedzi

Nalewka z ciemnych winogron

 

post-72431-0-67520500-1612104208_thumb.jpg

 

SKŁADNIKI
-2 kg winogron (waga po oczyszczeniu)
-1 l alkoholu 50-70 %
-400/500 g cukru
-3 goździków
-1/2 laski wanilii
 
WYKONANIE
Umyte przebrane owoce rozgniatamy aby podczas maceracji wydobyć z owoców jak najwięcej smaku. Zalewamy alkoholem i odstawiamy na 6 tygodni, co kilka dni wstrząsamy słojem. Po tym czasie zlewamy nalew, a owoce zasypujemy cukrem i odstawiamy na 14 dni. Codziennie wstrząsamy słojem. Następnie po tym czasie zlewamy syrop. Nalew wlewamy do owoców aby wypłukać resztę syropu. Na koniec nalew łączymy z syropem i odstawiamy do sklarowania się nalewki. Gdy nalewka będzie już klarowna delikatnie przelewamy do drugiego naczynia uważając aby to co nam osiadło na dnie tam pozostało. Gdy to już zrobimy możemy przelewać do butelek . Nalewkę można kosztować po 6 miesiącach ale lepiej po roku jest bardziej wyrazista w smaku bardziej dojrzała .
SMACZNEGO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Staram się zawsze od zbioru do zbioru trzymać nalewki czyli minimum rok, jak na razie daje radę ;)

Myślałem że tej już 5 rok leci.

Ja też walczę aby nie wyciągać tych co na jesień robiłem :D

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Też robię nalewki z winogron ale nigdy nie robiłem z dodatkiem wanilii i goździka
 

Ogólnie jestem zwolennikiem nie dodawać nic oprócz danego głównego składnika i tak na ogół robię a jak coś dodaje co w małej ilości aby nie zagłuszać smaku wybranego np. owocu. Ale że lubię eksperymenty to coś czasami dodam  ;) ,tu okazało się trafione smakowała mi  :thumbsup:


[Dodano: 01 lut 2021 - 16:24]

 

 

Myślałem że tej już 5 rok leci.
 

Co Ty Wróbelku, aż taki cierpliwy nie jestem. To wyrób z archiwum  :) . Jeszcze kilka zapodam co robiłem też z archiwum  :rolleyes:


[Dodano: 01 lut 2021 - 16:28]

Oczywiście nadmienię, że niektóre nalewki wymagają dodatków aby podbić smak lub zredukować smak zapach jakiegoś owocu np. co jest intensywny , ale to już w dalszej części moich nalewek chodź dużo nie mam ich na koncie  ;)


[Dodano: 01 lut 2021 - 16:31]

Nalewka z aronii

 

post-72431-0-95474000-1612193364_thumb.jpg

 

SKŁADNIKI
-2 kg aronii przemrożonych 7 dni
-1,5 litra alkoholu 55-70 %
-cukier trzcinowy 0,6-0,8 kg
-4 szt. goździki
-1 laska wanilii
-100 liści wiśni
- sok z cytryny
 
WYKONANIE 
Umyte rozmrożone owoce staramy się jak najlepiej zmiażdżyć aby oddały jak najwięcej soku. Następnie owoce zalewamy alkoholem i dodajemy goździki, laskę wanilii, liście wiśni oraz sok z cytryny. Wszystko mieszamy i odstawiamy na 8 tygodni, co jakiś czas wstrząsając lub mieszając zawartość. Po tym czasie wszystko zlewamy przez gęste sito, żeby oddzielić alkohol od reszty. Alkohol odstawiamy będzie nam później potrzebny a to co nam zostało zasypujemy cukrem mieszamy i odstawiamy na 2 tygodnie. Codziennie wstrząsamy słojem. Po dwóch tygodniach dokładnie zlewamy przez gazę i gęste sito to co nam powstało po zasypaniu cukrem i dodajemy do wcześniej zlanego alkoholu. Mieszamy i odstawiamy na 1 rok w ciemne chłodne miejsce. Po roku delikatnie zlewamy do butelek bez osadu.
SMACZNEGO.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nalewka jabłkowo - miętowa

 

post-72431-0-42259200-1612267168_thumb.jpg

 

SKŁADNIKI
-2 kg jabłek
-2 litry alkoholu 50-70 %
-10 goździków
-pół laski wanilii
-pół laski cynamonu
-10 gram świeżej mięty
-0,5 kg cukru (ilość cukru w zależności od słodkości jabłek)
 
WYKONANIE
Umyte jabłka pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w cienkie plastry. Wrzucamy do słoja, dodajemy resztę składników oprócz cukru i zalewamy alkoholem. Zakręcamy i odstawiamy na 3 miesiące. Wskazane jest co jakiś czas wstrząsnąć słojem. Po tym czasie przelewamy przez durszlak żeby oddzielić alkohol od reszty. Alkohol odstawiamy a jabłka i resztę składników zasypujemy cukrem wstrząsamy aby całość pokryła się cukrem i odstawiamy na miesiąc czasu co jakiś czas wstrząsając słojem. Po miesiącu zlewamy powstały syrop. Teraz alkohol łączymy z syropem dokładnie mieszamy i odstawiamy w chłodne ciemne miejsce do wyklarowania się na rok. Po tym czasie można ostrożnie przelewać w butelki. Staramy się tak przelewać aby nie wzburzyć osadu na dnie. Teraz nalewka nalewka nadaje się do picia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nalewka z pigwowca

post-72431-0-78853300-1612376698_thumb.jpg

SKŁADNIKI
-oczyszczony owoc pigwowca 2 kg
-cukier 1 kg
-alkohol 2 litry 50-70 %
 
WYKONANIE
Owoce pigwowca myjemy, usuwamy gniazda nasienne i białą błonkę następnie kroimy drobno lub za pomocą maszynki kroimy w cienkie plasterki . Pokrojone owoce wrzucamy do dużego szklanego słoja, i zalewamy alkoholem na 2 miesiące i zostawiamy go w słonecznym miejscu . Co tydzień wstrząsamy słojem. Po tym czasie wszystko zlewamy przez sito, żeby oddzielić alkohol od owoców. Alkohol odstawiamy będzie nam później potrzebny a to co nam zostało zasypujemy cukrem mieszamy i odstawiamy na 3-4 tygodnie . Codziennie wstrząsamy słojem.  Następnie po tym czasie zlewamy syrop. Alkohol wlewamy do owoców aby wypłukać resztę syropu. Na koniec alkohol łączymy z syropem i odstawiamy do sklarowania się nalewki. Gdy nalewka będzie już klarowna delikatnie przelewamy do drugiego naczynia uważając aby to co nam osiadło na dnie tam pozostało. Gdy to już zrobimy możemy przelewać do butelek . Zostawiamy do dojrzewania w ciemnym chłodnym miejscu na 6-12 miesięcy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pestkówka - nalewka z pestek pigwy lub pigwowca

 

post-72431-0-67338800-1612559040_thumb.jpg

 

SKŁADNIKI:

 
-1 szklanka pestek z pigwy/pigwowca
 
-0,5 litra alkoholu 50-70%
 
-200 mililitrów przegotowanej wody
 
-200 gram cukru
 
 
 WYKONANIE
 
Cukier rozpuszczamy w wodzie. Następnie w słoju wymieszać syrop cukrowy z alkoholem i pestkami. Zakręcić słoik i odstawić na 4-5 tygodni. Po tym czasie nalewkę przefiltrować przez gazę lub gęste sito i odstawić do całkowitego wyklarowania się. Teraz delikatnie przelewamy do butelek aby nie zruszyć osadu na dnie i odstawiamy na 6-12 miesięcy, aby nabrała smaku. Nalewka jest pyszna :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nalewka jest pyszna

Nie wątpię, tylko jak główka?

(Mam na myśli "dzień po..."  :laugh: )

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nalewka z czerwonej porzeczki

 

post-72431-0-16728100-1612592813_thumb.jpg

 

Będziemy potrzebować:
-2 kg owoców czerwonej porzeczki
-1 litr alkoholu 50-70 % w zależności kto jaką moc lubi w nalewkach
-cukier 0,4 kg
-dwie łyżki miodu
 
Wykonanie:
Owoce przebieramy myjemy pod bieżącą wodą wkładamy do słoja i zalewamy alkoholem. Zakręcamy, wstrząsamy słojem i zostawiamy na 6-8 tygodni w słonecznym miejscu. Po tym czasie zlewamy nalew, a owoce zasypujemy cukrem, dodajemy miód mieszamy, odstawiamy w słonecznym pomieszczeniu. Codziennie wstrząsamy słojem z owocami żeby cukier i miód się rozpuścił. Robimy tak przez 10 dni. Po tym czasie syrop z owoców zlewamy i dodajemy do alkoholu co wcześniej zlaliśmy. Można lecz nie jest to konieczne alkohol wlać do syropu z owocami i wypłukać dokładnie owoce z syropu. Alkohol z syropem przelewamy do czystego słoja i zostawiamy w chłodnym i ciemnym miejscu na 12 miesięcy. W tym czasie nalewka pięknie się nam wyklaruje i dojrzeje. Przelewamy delikatnie do butelek aby nie naruszyć osadu z dna słoja. Po tym czasie i czynnościach jakie wykonaliśmy nalewka jest w pięknym kolorze w smaku jest pyszna, orzeźwiająca i delikatnie cierpka. Polecam.
Smacznego!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nalewka z wiśni

 

post-72431-0-24474000-1614182611_thumb.jpg

 

Przepisów na nalewkę z wiśni jest wiele, z pestkami lub bez z różnymi dodatkami lub bez. Ja osobiście zazwyczaj nalewki wybieram najprostsze ewentualnie delikatnie eksperymentuje. Tu przedstawiam nalewkę bez żadnych kombinacji.
 
SKŁADNIKI:
-2,5 kg wiśni bez pestek
-1,5 l alkoholu 50-70 %
-0,6 kg cukru (ilość cukru dajemy od swoich upodobań i trzeba wziąć pod uwagę słodkość owoców)
 
WYKONANIE:
Owoce przebieramy, myjemy i drylujemy, wkładamy do słoja i zalewamy alkoholem. Zakręcamy, wstrząsamy słoikiem i zostawiamy na 6-8 tygodni w nasłonecznionym miejscu. Po tym czasie zlewamy nalew przez durszlak, tak żeby oddzielić alkohol od owoców. Alkohol można sobie przelać w jakieś butelki lub zostawić w słoju. Do owoców dodajemy cukier zakręcamy słój i porządnie wstrząsamy odstawiamy w nasłonecznionym miejscu. Codziennie wstrząsamy słojem z owocami żeby cukier się rozpuścił. Robimy tak przez 14 dni. Po tym czasie syrop z owoców zlewamy i dodajemy do alkoholu. Można lecz nie jest to konieczne alkohol wlać do syropu z owocami i wypłukać dokładnie owoce z syropu. Teraz naszą nalewkę przelewamy do czystego słoja i zostawiamy w chłodnym i ciemnym miejscu na 6 i więcej  miesięcy. Moja ma 12 miesięcy. W tym czasie nalewka pięknie się nam wyklaruje i dojrzeje. Przelewamy delikatnie do butelek aby nie naruszyć osadu z dna słoja. Po tym czasie i czynnościach jakie wykonaliśmy nalewka jest w pięknym kolorze ,a w smaku jest znakomita. Nalewka jest bardzo charakterystyczna w swoim smaku nie da jej się pomylić z żadną inną. Jest ceniona przez smakoszy:)
SMACZNEGO.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nalewka z żurawiny

 

post-72431-0-26125500-1617109047_thumb.jpg

 

SKŁADNIKI

- 1 kg owoców żurawiny
-1 litr  alkoholu 50-70 %
-cukier 300 gr.
-1 lub 2 łyżki miodu
 
WYKONANIE
Owoce zbieramy po pierwszych przymrozkach lub jeżeli widzimy że owoce są piękne, dojrzałe to zbieramy wcześniej i trzeba je przemrozić w zamrażarce. Owoce przebieramy myjemy pod bieżącą wodą. Każdy owoc tniemy na pół lub cztery części, można użyć robota i pociąć w talarki będzie szybciej. Wkładamy do słoja pocięte owoce i zalewamy alkoholem. Zakręcamy, wstrząsamy słojem i zostawiamy na 6-8 tygodni w pokojowej temp. co tydzień wstrząsnąć słojem. Po tym czasie zlewamy nalew nasz alkohol i odstawiamy w bezpieczne miejsce aby nikt nam go nie wydoił :), a owoce zasypujemy cukrem, dodajemy miód wstrząsamy słojem, i odstawiamy w słonecznym miejscu, codziennie wstrząsając. Robimy tak przez 7-10 dni. Po tym czasie syrop z owoców zlewamy i dodajemy do alkoholu co wcześniej zlaliśmy. Żeby dokładnie wypłukać cukier i miód z owoców do owoców należy wlać nasz alkohol np. 0,5 l i dobrze potrząsnąć słojem w ten sposób wypłuczemy resztki cukru i miodu. Czynność można powtórzyć w razie potrzeby. Alkohol z syropem przelewamy do czystego słoja i zostawiamy w chłodnym i ciemnym miejscu na 12 miesięcy. W tym czasie nalewka pięknie się nam wyklaruje i dojrzeje. Przelewamy delikatnie do butelek aby nie naruszyć osadu z dna słoja. Po tym czasie i czynnościach jakie wykonaliśmy nalewka jest w pięknym kolorze i w wspaniałym smaku. Serdecznie polecam.
SMACZNEGO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nalewka Jesienna. Pigwowiec z żurawiną.

 

post-72431-0-16654200-1617444845_thumb.jpg

 

Przepis autorski:  

 

SKŁADNIKI

-600 g żurawina
 
-400 g pigwowiec
 
-pestki  z naszego pigwowca
 
-1 litr alkoholu 50-70 % 
 
-250 g cukier
 
-4 łyżki miodu
 
WYKONANIE
 
 Owoce żurawiny zbieramy po pierwszych przymrozkach lub jeżeli widzimy że owoce są piękne, dojrzałe to zbieramy wcześniej i trzeba je tylko przemrozić w zamrażarce kilka dni. Owoce przebieramy myjemy. Każdy owoc tniemy na pół lub cztery części, można użyć robota i pociąć w talarki będzie szybciej. Natomiast owoce pigwowca myjemy, usuwamy gniazda nasienne i białą błonkę, pestek nie wyrzucamy. Następnie owoce kroimy drobno lub za pomocą robota kroimy w cienkie plasterki . Pokrojone owoce pigwowca oraz pestki i żurawinę wrzucamy do dużego szklanego słoja i zalewamy alkoholem. Zakręcamy, wstrząsamy słojem i zostawiamy na 6-8 tygodni w pokojowej temp. w słonecznym miejscu co tydzień wstrząsnąć słojem. Po tym czasie zlewamy nalew nasz alkohol i odstawiamy w bezpieczne miejsce aby nikt nam go nie wydoił:) , a owoce zasypujemy cukrem, dodajemy miód wstrząsamy słojem i odstawiamy w pokojowej temp. słonecznym miejscu, codziennie wstrząsamy słojem . Robimy tak przez 2 tygodnie. Po tym czasie syrop z owoców zlewamy i dodajemy do alkoholu co wcześniej zlaliśmy. Żeby dokładnie wypłukać syrop z owoców to do owoców należy wlać nasz alkohol np. 0,5 l i dobrze potrząsnąć słojem w ten sposób wypłuczemy resztki syropu. Czynność można powtórzyć w razie potrzeby. Alkohol z syropem przelewamy do czystego słoja i zostawiamy w chłodnym i ciemnym miejscu na 12 miesięcy. W tym czasie nalewka pięknie się nam wyklaruje i dojrzeje. Przelewamy delikatnie do butelek, aby nie naruszyć osadu z dna słoja. Po tym czasie i czynnościach jakie wykonaliśmy nalewka jest w pięknym kolorze i w wspaniałym smaku. Serdecznie polecam.
 
SMACZNEGO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.