Skocz do zawartości

Kwarantannowe udka


Gość Raf78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Decyzją sanepidu umieszczono mnie na kwarantannie. Szukając zajęcia postanowiłem po raz pierwszy w mojej wędzarni elektrycznej zrobić udka wędzone (przez lata robiłem w tradycyjnej).

Oczywiście wykorzystałem sprawdzony przepis.

Dzisiaj umieściłem udka w zalewie peklującej proporcje 70% soli 30% peklosoli. Stężenie solanki 10%.

Cdn.

post-52839-0-08198700-1612463707_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sverige2, do dzisiejszego dymienia użyłem rusztu tego z prętami co 10mm. Zasypałem zrębkami 8 i 10 mm. Jak już pisałem, faktycznie nic nie przelatuje przy zasypywaniu zrębkami, dobrze się klinowały. Pompka o wydajności 540l/h ustawiona na połowę. Dymu było wystarczająco. Dymiłem 4h. Raz na 1h klepnąłem z przyzwyczajenia w DG, ewidentnie podczas uderzenia opadały zrębki. Dzisiaj u mnie nie było wietrznie, dlatego dymienie było ok. Z racji, że mieszkam w terenie górzystym, działka usytuowana na szczycie, często jest bardzo wietrznie. Dlatego postanowiłem nabyć Thermowinda. Oczywiście jeszcze go nie używałem, bo potrzebuję przerobić dojście dymu.

post-52839-0-51606300-1612551560_thumb.jpg

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie, o to chodziło, znaczy że wędzenie raczej bezstresowe, co się zaś  tyczy Thermowinda 1900, to sam choć go nie posiadam, to jestem jego fanem, bo to technicznie  bardzo dobrze pomyślana konstrukcja, i chyba najlepszy DG na rynku. Też myślałem o sprawieniu sobie tego "cacka", bo widać że to działa, i jest tym, o co nam chodzi w tym naszym hobby :D:thumbsup: !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sverige2 szkoda tylko, że moja żona ma inne zdanie :-)

Teraz jestem na kwarantannie więc mam problem z dokupieniem części do podłączenia Thermowinda. Myślę, że następne wędzenie już będzie przy jego użyciu. Na pewno opiszę jak się nim dymi.

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze rok temu nie myślałem o wędzarni elektrycznej. Po odwiedzeniu forum zainteresowałem się tym tematem i poszło... Sporo godzin w warsztacie i zbudowałem wędzarnię elektryczną.
Później "zabawy" z DG. Najpierw Dymbox, później zakup nierdzewki i własnej roboty DG korzystając z cennej wiedzy kolegów z forum. To znowu godziny w warsztacie przy tworzeniu DG i teraz Thermowind. Ale co tam, to wciąga.... Zresztą Wam nie muszę o tym pisać, sami dobrze wiecie...
Druga połowa nie zawsze to rozumie :) , ale jak są wyniki tej zajawki (czyt. wędzonki) też się później cieszy.

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze rok temu nie myślałem o wędzarni elektrycznej. Druga połowa nie zawsze to rozumie :) , ale jak są wyniki tej zajawki (czyt. wędzonki) też się później cieszy.

 

Często nawet chwali, i cieszy się bardziej niż sam "twórca tych dymionych" smakowitości  :D:thumbsup: !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......... a ja pomijajac efekt koncowy wyrobow,zapytam do czego ma sluzyc to "alufoliowe" wyscielenie wedzarni ?.

 

....przeciez to szkodliwe?......w innych tematach....

Folia Alu dopuszczona do spożywczego pieczenia w dużo wyższej temp. szkodliwa dla zdrowia, to żeś wymyślił....

Po wędzeniu usuwasz razem z ew. skapującym tłuszczem i znowu wędzarnia czyściutka.

@Olek.P lepiej nie wyściełać i niedoczyszczony tłuszcz ponownie podgrzewać.

Wybacz ja zostanę przy tym moim rozwiązaniu...

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wędzonych produktach piszą, że są niezdrowe (o dyrektywie UE pewnie też słyszałeś) a i tak wędzimy...

Nigdy skapującego tłuszczu nie da się dokładnie wyczyścisz. Przy następnym wędzeniu wydobywają się toksyczne związki. Teraz rozważ, co jest bardziej szkodliwe, oczywiście to jest indywidualny wybór. Kolego L.Przemek żeby było jasno, ja nigdy nie namawiałem nikogo na stosowanie folii Alu. Ja stosuję i już...

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz smaku... Żona jednak zażyczyła sobie podpiec jeszcze udka. No to rozgrzałem dzisiaj wędzarnię do 95st. i do przodu...

Termometr bagnetowy do udka, po ok. 45 min. miały temp. wewnątrz produktu 72.

Efekt - żona chwaliła :-)

[Dodano: 06 lut 2021 - 23:26]

Tak rozważając te negatywne posty, może lepiej kupić nierdzewki 0,5 i powyginać takie rynienki wokół deflektora i na. Po wędzeniu wyjmujemy, dokładnie czyścimy i z powrotem do wędzarni. Unikniemy tej szkodliwej folii alu????

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak rozważając te negatywne posty, może lepiej kupić nierdzewki 0,5 i powyginać takie rynienki wokół deflektora i na. Po wędzeniu wyjmujemy, dokładnie czyścimy i z powrotem do wędzarni. Unikniemy tej szkodliwej folii alu????

Ja mam prościej, zamówiłem blachę do pizzy fi 500 mm :)

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie tylko na deflektora, tylko wokół niego również. Zapewniam Cię, że też tam skrapla się tłuszcz.

@quadro555 może dasz zdjęcie swojej wędzarni, jak masz utrzymaną w czystości...

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.