Skocz do zawartości

Adaptacja istniejącej "wędzarni" do stanu użytkowego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
 
Posiadam wybudowaną wędzarnię z czasów, kiedy nic o wędzeniu nie wiedziałem, a i wykonawca chyba nie był zbyt obyty z tematem.
Są trzy problemy:
  1. kanał dymowy wychodzi z bocznej ściany, więc dym może rozprowadzać się nierównomiernie
  2. sufit jest prosty, więc skropliny będą kapały na wędliny
  3. połączenie z kominem jest bez szybra, więc może być kłopot z uzyskaniem odpowiedniej ilości dymu
 
Rozwiązania:
 
Ad.3 szyber postaram się zamontować w kominie we własnym zakresie korzystając z dostępnych elementów
 
Ad.2
Pomyślałem o zamontowaniu blachy pod kątem, pod sufitem, która będzie odprowadzała skropliny do jednego boku. Do blachy przyspawane w 4 miejscach oczka na szypułkach, żebym mógł to zawiesić na haczykach, zachowując możliwość zdjęcia blachy na czas wygrzewania i suszenia.
Z każdej strony blachy pozostanie minimum 5 cm przestrzeni od ścian wędzarni.
 
Ad.1
Przydałby się deflektor dymowy zaadaptowany do mojej wędzarni. W grę wchodzi pewnie wersja stojąca na płaskiej podłodze i tworząca jakiś daszek nad kanałem dymowym, jak i coś mocowane do kanału dymowego (ceramika fi200) i wychodzące do wędzarni.
 
Termometr(y) oczywiście także zostaną zamontowane.

 

Doradźcie proszę jaki rozwiązania byłyby trafne, żeby nie zniechęcić się do tematu wyrabiania własnych wędlin chodząc w miejscu.

 

Na początek będę chciał wędzić tradycyjnie z paleniskiem, ale z czasem muszę się zainteresować bardziej możliwościami przerobienia na wędzarnię elektryczną z racji "wygody" i możliwością robienia w tym czasie innych rzeczy w ogrodzie bez skrupulatnego pilnowania paleniska.

post-107160-0-58205700-1615285819_thumb.jpg

post-107160-0-12284300-1615285840_thumb.jpg

post-107160-0-98557800-1615285849_thumb.jpg

post-107160-0-02172500-1615285862_thumb.jpg

post-107160-0-31173700-1615285888_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad2 -Nie jestem przekonany co do blachy. Czy faktycznie występuje skraplanie ? Czy teoretycznie może wystąpić? Tym bardziej, że wędzarnia jest w pomieszczeniu.

Kanał dymowy można przedłużyć do środka kawałkiem rury z kolankiem.

Deflektor stojący  jeden lub lepiej dwa kawałki blachy (np:40x40)  na prętach z drutu .

 

post-96201-0-73504100-1615293183_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.