Skocz do zawartości

Dojrzewające Piurko


piurko

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu przymierzam się do ... dojrzewania , chyba czas najwyższy w tym wieku :tongue:

Mała komora z lodóweczki , foger jako nawilżacz , sterowniki wilgotności i temperatury i jazda .

Peklowane w workach 14 dni , peklosól 30g/kg , kilka ziółek do smaku .

Początek dojrzewania 22.01.2021 , polędwica 580g , karkówka 1130g , ligawa 1490g .

 

post-82011-0-82937800-1615846807_thumb.jpg

post-82011-0-68235400-1615846834_thumb.jpg

post-82011-0-43048500-1615846859_thumb.jpg

post-82011-0-01331400-1615846881_thumb.jpg

post-82011-0-46559400-1615846908_thumb.jpg

 

Pierwsze problemy pojawiły się około 20 lutego , zauważyłem pleśń z meszkiem , dwa .. trzy dni później już było kiepsko z ligawą . Przepakowane w nowe skarpety po uprzednim przemyciu 2% solanką i opłukaniu winem wytrawnym .

Za radą arkadiusza , komora wypryskana  2 %- towym roztworem sorbinianu potasu , po 24h wytarta do sucha i pryśnięta pleśnią otrzymaną od arkadiusza . Popryskałem pleśnią również mięso .

 

post-82011-0-31763700-1615847192_thumb.jpg

post-82011-0-36761000-1615847214_thumb.jpg

post-82011-0-20369400-1615847236_thumb.jpg

post-82011-0-58141700-1615847262_thumb.jpg

post-82011-0-37150100-1615847284_thumb.jpg

 

Po tygodniu ligawa poszła do kosza , polędwica i karkówka miały się dobrze .

 

post-82011-0-14062900-1615847922_thumb.jpg

post-82011-0-13994600-1615848502_thumb.jpg

post-82011-0-17629900-1615848521_thumb.jpg

post-82011-0-50526700-1615848577_thumb.jpg

post-82011-0-26846600-1615848595_thumb.jpg

post-82011-0-27833400-1615848627_thumb.jpg

post-82011-0-54152400-1615848659_thumb.jpg

post-82011-0-99131400-1615848690_thumb.jpg

 

Przez cały czas dojrzewania  zapach w komorze był nieciekawy , ale nie było to zepsute mięso .

Niepokoił mnie ten zapach i plamy zielonkawej pleśni  , więc 10.03. rozebrałem sztuki do gołego :D .

Po konsultacjach z arkadiuszem , poradził skontaktować się z Bagno , co też uczyniłem .

Andrzej poradził :

 

1.Wyrzuciłbym "skarpety".

2. Gdzie jest widoczna czarna pleśń, okroiłbym mięso <0,5 cm.

3. Powierzchnie mięsa zwilżyć woda lekko kwaśna wodą lub wytrawnym winem.

4. Przesmarować pleśnią z sera camembert i od Arkadiusza powierzchnię mięsa.

5. Nowe skarpety wymoczyć w lekko kwaśnej wodzie i nanieś pleśń od Arka.

5. Zawinąć najwyżej dwa razy.

6. Skropić  ściany pleśnią.

Zwiększyłbym ruch powietrza w komorze.

 

Skarpet już nie zakładałem , przemywałem winem , osuszyłem ręcznikiem papierowym i posmarowałem pleśnią z serka , bez pryskania pleśnią Arka .

Niepokojący zapach znikł , ale za to capiło serkiem  :D .

Dziś zakończyłem dojrzewanie polędwicy , utrata wagi 35% , poszła do wora po przemyciu winem i osuszeniu .

Karkóweczka  jeszcze trochę poczeka  - 28% jest dziś .

 

post-82011-0-64062600-1615849868_thumb.jpg

post-82011-0-68933400-1615849886_thumb.jpg

 

 

Się rozpisałem... ale czuję się w obowiązku w zamian za udzieloną mi pomoc przez kolegów  arkadiusza , BagnoPerszing37 za wsparcie przy fogerze.

Może komuś moje wpisy o problemach pomogą przy pierwszym dojrzewaniu .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Sorki ale czegoś tu nie rozumiem.

W opisie komory na początku piszesz "sterowniki wilgotności" a na zdjęciu widzę tylko nawilżacz a gdzie osuszacz,

który po włożeniu towaru do komory w pierwszych dniach robi najważniejszą robotę?

Nie chce mi się szukać po wątkach i cytować,ale Mistrzowie dojrzewania zalecają jako osłonki jelita naturalne, pęcherze czy też kolageny.

Skarpety czy pończochy to moim zdaniem tylko opakowanie takie samo jak siatka wędliniarska, o sporo mniejszych oczkach, która ściska a nie oddziela mięsa od otaczającego środowiska.

Korzenie pleśni bez przeszkód przenikają bezpośrednio do mięsa,to tak jakby w ogóle nie było osłonki. 

W skarpecie jest OK, bez niej już nie do przyjęcia. Można znaleźć fotografie udanych wyrobów bezosłonkowych

Była w temacie "bezosłonkowym"  bardzo dynamiczna wymiana   doświadczeń.

Czy po zaadoptowaniu lodówki, przed pierwszym wsadem ją zdezynfekowałeś?

Jeśli masz już czarną pleśń w komorze to polędwica i karkówka ( 1700 gr to nie jest wielka strata) do utylizacji a komora i jej wyposażenie  do porządnej dezynfekcji aby uniknąć wpadki kolejnym razem.Twoje ryzyko, dokończyłeś proces do końca.

Pewnie gdzieś po drodze nie zachowałeś odpowiedniej higieny i stąd ta niechciana pleśń.

Dla mnie, szczęśliwie, pierwsze wyroby wyszły zadowalająco, myślę że tylko dzięki zastosowaniu i przestrzeganiu tego co Mistrzowie przekazują tu na Forum poczynając od budowy komory,procesu obróbki i dojrzewania wędlin.

To są moje przemyślenia, żółtodzioba, mam nadzieję że dyskusja jaka się tu rozwinie, a powinna, wniesie wiele dobrego w walce z niechcianą pleśnią.

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez El komendante
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko doskonale rozumiesz :D:thumbsup:  .

Nie chciałem na początku za wiele inwestować  , nie wiedząc , czy w ogóle mi to wszystko podejdzie smakowo .

Lodówka wymyta ,  zdezynfekowana roztworem octu i wody 1:3 dwukrotnie . Lodówka stoi w piwnicy czystej i suchej , co nie znaczy , że nie ma czarnej pleśni .

Póki co , zrobiłem takie minimum na testy , nie mam osuszacza - otwierałem komórkę :D  dwa razy dziennie , być może za rzadko na początku .

Wilgotność było mi trudno opanować przy jej małej kubaturze .

O osłonkach i w ogóle czytam wszystko co robisz Ty i inni koledzy , ale brałem tylko pod uwagę kątnice , które nie pachną , a to mnie na samą myśl odrzucało ...

Nie chciałem zniechęcić się na starcie przy robocie , więc poszło w skarpety . Ze stratą mięsa się liczyłem , ale chciałem dobić do ...brzegu :tongue: i zobaczyć jak tu jest .

Tak w ogóle , to nie byłem gotów do startu z dojrzewaniem ... :facepalm:

Miałem zapeklowane mięso do wędzenia na zimno i prosiłem arkadiusza o sprawdzone przepisy . To ON mnie popchnął w dojrzewanie tu i teraz :D  i tak poszło .

Ta pleśń kudłata była tylko na ligawie , polędwica i karkówka była czysta , więc może coś z wołowiną było nie tak ...

Wiem , że kolejny raz już pójdzie już w kątnicę , mimo zapachu , którego nie znam :facepalm:  :) 

Poza tym docelowo komora wyleci na zewnątrz , do innego pomieszczenia , bardziej otwartego i przewiewnego . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie komory na początku piszesz "sterowniki wilgotności" a na zdjęciu widzę tylko nawilżacz a gdzie osuszacz, który po włożeniu towaru do komory w pierwszych dniach robi najważniejszą robotę?

Nie mam osuszacza i nie będę miał bo moim zdaniem jest zbędny, ale zastosowanie szczególnie na początku nie zaszkodzi.

 

Pewnie gdzieś po drodze nie zachowałeś odpowiedniej higieny i stąd ta niechciana pleśń.

Niekoniecznie. Moim zdaniem brak zaszczepienia dobrą pleśnią spowodował zaszczepienie wyrobów pleśnią samoistną.

A dalszy proces to już walka o uratowanie pozostałych wyrobów.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Piurko,

Wszystko jasne. Odpowiem tak prosto, po marynarsku.

Na statku trzeba robić dobrze od samego początku, Neptun w sztormie  sprawdzi i jak trzeba na pewno pourywa.

Kątnica ładniej pachnie niż skarpeta po przegranym meczu :D, woda dużo wody i trochę soku z cytryny /patent znaleziony na Forum/.

@Arkadiusz,

Gdzie mi się do Ciebie równać, swoją komorę zmajstrowałem jak zalecają  @Toshiba, @StefanS, @Qzym, @Redzed i inni SiB.

A i od Ciebie wiele się nauczyłem o wędzeniu czy  dojrzewaniu.

 

 

 

Czyli czytać, czytać i uczyć się na cudzych błędach, bo własne są bolesne dla kieszeni.

 

 

Pozdrawiam,

 



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na poczatku też wzorowałem się na opinii Redzed.Nie wiem jak ma teraz ,ale pierwsza jego dojrzewalnia o ile dobrze pamietam nie miała osuszacza.Był tylko nawilżacz i wentylator a wyroby wychodziły pierwsza klasa.Prawdopodobnie podkreślam prawdopodobnie musicie stosować osuszacze bo fogery w przeciwieństwie do nawilżaczy nie maja regulacji ilości wypływu mgły i dlatego macie duże skoki wilgotności po włożeniu nowego wsadu.U mnie jak i Redzed też na początku wzrasta wilgotność do ok. 90 % ,ale nie zauważyłem żeby to miało wpływ na dojrzewanie.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ El Komendante

Można zrobić bez osuszacza

Jakieś rok temu dawałem takie przykłady filmiki itd

Po prostu, zamiast osuszać powietrze, wymienia się je

 

 

Wady i zalety

 

 

Może zalety jako pierwsze

Koszt. Niewątpliwie mały wentylatorek to koszt 1 Euro osuszacz juz więcej.

Miejsce. Wentylatorek montujesz w ścianie, jako zawór zwrotny kartka papieru od środka i działa

O ile powietrze na zewnątrz ma mniejszą wilgotność, a jeżeli w środku.

 

 

Wady

Nowe powietrze ma inną temperaturę, wiec zanim wilgotność ulegnie zmianie, zmieni się również temperatura, sterownik musi to poprawić ogrzać lub ochłodzić wnętrze.

Wychodzące powietrze rozsiewa zarodniki pleśni i zapach z dojrzewalni po pomieszczeniu

Kolejna sprawa to duże zapotrzebowanie komory na świerze powietrze, a to oznacza ssanie powietrza ze wszystkim co się w nim znajduje, a wiec wielokrotnie zwiększone ryzko skarzenia komory.

 

Ale dać się da

 

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

   parametrami pracy komory zajmował się sterownik i odpowiednie urządzenia.
 

 

 

:thumbsup:  :thumbsup:  :thumbsup:  :thumbsup:

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Brawo :clap: .Ładnie dojrzała coppa bez suchego pierścienia a i  zimnowedzone pierwsza klasa. :thumbsup: Idziesz na mistrza. :)

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dobre słowo :) .

Wasze oceny wiele dla mnie znaczą i to co robię daje mi dużą satysfakcję .

Jednak najbardziej cieszę się z tego , że odkąd zacząłem robić wędliny wg tutejszych przepisów , a minęło już ponad 3 lata , nie kupujemy wędlin w sklepach . Czasami jakiś kaprys się pojawi ... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

odkąd zacząłem robić wędliny wg tutejszych przepisów , a minęło już ponad 3 lata , nie kupujemy wędlin w sklepach .

:thumbsup:  :clap:  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.