Skocz do zawartości

Kwaśna kiełbasa i polędwiczki


pinbud

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wielka prośbę o szybką odpowiedź.

Dzisiaj wędziłem kiełbasy (nazywam po prostu domową, nie żadną wymyślna( i 3 wcześniej zapeklowane polędwiczki.

Polędwiczki wyszły soczyste, ale niestety kwaśne w smaku, kiełbasa tak samo.

Skorzystałem z podpowiedzi i zamoczyłem wyroby w roztworze sody oczyszczonej. Teraz suszę w garażu.

I teraz moje pytanie, czy jutro, po wysuszeniu, rozgrzać wędzarnię i jeszcze podwędzić, czy już nic więcej nie robić ?

Oczywiście mam na myśli sytuację, kiedy kwaśność się zmniejszy lub zaniknie.

 

Serdecznie Wszystkich Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

prośbę o szybką odpowiedź.
 

Szybka odpowiedź

Bo nie osuszyłes odpowiednio lub / i mokre drewno

Reszte tym razem powoli sobie doczytaj  :)

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to była kwaśność powierzchowna, czyli tylko osady octu na powierzchni, a nie skwaśnienie całej masy, to jest szansa, że po kąpieli w sodzie ustąpi. Jeżeli skwaśnieje farsz, to faktycznie tylko kosz... 

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to faktycznie tylko kosz... 
Oj MIKI,MIKI - jest jeszcze bigos ..... 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

to faktycznie tylko kosz...

Oj MIKI,MIKI - jest jeszcze bigos .....
Jak dla przyjaciół ujemnych czemu nie. Choć może to za mocna kara. Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ujemnych

 

Taki bigos to
:D  :D  :D  :D  :D Znacie kwaśne wędzonki  :thumbsup:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

Wczoraj kąpiel kiełbasy w roztworze sody, 50g/1l, niestety dzisiaj rano kiełbasa kwaśna, kolejna kąpiel w roztworze 80g/1l, po tym sparzenie ok 9min. ok 70 stopni Celsjusza, wieczorem niestety dalej kwaśna, Efekt - kiełbasa do kosza.

Ponadto i to chyba najgorsze, Żona zraziła się do wędzenia.

Dziękuję Wszystkim, którzy chcieli pomóc.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Efekt - kiełbasa do kosza.

 

Tak jak pisałem w poście nr 6,

 

 

 

Ponadto i to chyba najgorsze, Żona zraziła się do wędzenia.

 

Nie należy się zrażać, następne wędzenie wyjdzie lepsze czym więcej zaczniesz wędzić to zrozumiesz jaki błąd zrobiłeś. Poczytaj sobie forum zanim zrobisz następne podejście do dymienia, jest tu dużo wiedzy i warto z niej skorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Wywieś kiełbasę na kilka dni w przewiewne miejsce. Jeśli zakwaszeniu uległa powierzchnia kiełbasy, powinno pomóc. Jeśli cały przekrój, do kosza.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ponadto i to chyba najgorsze, Żona zraziła się do wędzenia.
 

 

Oj tam Oj ta. Ważne by nauka nie poszła w las , tylko w nas. Ja kiedyś cały wsad wędzarni tak załatwiłem. Wszystko poszło do puchy . I to nauczyło mnie by nie pośpieszać . Nie rezygnuj , dobrze osuszaj , wędź suchym drewnem , niech dym swobodnie wydobywa się z wędzarni , będzie ok.  :thumbsup:

Pozdrawiam Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim należy dbać od początku o prawidłowy przebieg przygotowania farszu. Peklowanie właściwą dawką peklosoli, w temperaturze nie przekraczającej 6 stopni, dodatki zakwaszające, jak np czosnek najlepiej dodawać przed samym nadziewaniem w jelita. Po nadzianiu osadzać w temperaturze ok 4 stopnie nie dłużej jak 12 godzin, w temperaturze pokojowej nie dłużej jak dwie. W początkowej fazie wędzenia nie uszczelniać komory wędzarni - nie przykrywać beczki, nie domykać drzwi komory. Wędzić suchym drewnem, bez płomienia. 

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

np czosnek najlepiej dodawać przed samym nadziewaniem w jelita.

To jest wymóg technologiczny, a nie opcja.

W przypadku kwaśnienia wędlin, należy przede wszystkim dokładnie OSUSZAĆ WYROBY PRZED WĘDZENIEM WŁAŚCIWYM, używać wyłącznie suchego drewna lub zrębek.

O technologii przygotowania wędlin i wędzonek do wędzenia nie będę pisał, gdyż są one jasno i precyzyjnie określone we wszystkich prawidłowych przepisach.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nader często ten wymóg jest traktowany lekce. Również w propagowanych przez net przepisach. Dlatego o tym wspomniałem. Oczywiście, powinienem użyć "należy" a nie "najlepiej". 

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego na naszym portalu walczymy o prawidłowe i bezpieczne technologie domowej obróbki mięsa. Przepisy w internecie najczęściej pochodzą od "domorosłych technologów", działających w oparciu o zasadę - nieważne jak, byle zaistnieć.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego na naszym portalu walczymy o prawidłowe i bezpieczne technologie domowej obróbki mięsa. ..............

Dodałbym jeszcze, że cześć Forumowiczów wykonując jakiś wyrób przeczyta jedynie listę jego składników. Na przeczytanie technologi wykonania już nie ma czasu.

A potem Pomocy, Ratunku, SOS czy May Day.

Czytać czytać i jeszcze raz czytać. Ze zrozumieniem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

np czosnek najlepiej dodawać przed samym nadziewaniem w jelita.

To jest wymóg technologiczny, a nie opcja.

W przypadku kwaśnienia wędlin, należy przede wszystkim dokładnie OSUSZAĆ WYROBY PRZED WĘDZENIEM WŁAŚCIWYM, używać wyłącznie suchego drewna lub zrębek.

O technologii przygotowania wędlin i wędzonek do wędzenia nie będę pisał, gdyż są one jasno i precyzyjnie określone we wszystkich prawidłowych przepisach.

 

 

Napiszcie proszę co znaczy "przed samym nadziewaniem w jelita". Ja robię kiełbasę wg poniższego przepisu z forum (Chłopska wg Szczepana) - doradźcie czy muszę coś zmieniać? I jak? Wiem że to stary post i przepis...

 

 

Przepis na 10 kg

mięso z karkówki 8kg

boczek 2kg

0,18kg soli (peklosoli)

3 łyżeczek pieprzu

10-15 ząbków czosnku

6 łyżek majeranku

2 łyżeczki cukru

jelito wieprzowe cienkie kaliber 26-28

Mięso przepuszczamy przez maszynkę z sitkiem fi 8.

Całość wkładamy do naczynia i dodajemy powyżej wymienione przyprawy w następujący sposób.Bieżemy pół litra wody do której wyciskamy czosnek, dodajemy cukier,sól i po dokładnym wymieszaniu wlewamy do zmielonego mięsa.Po tych czynnościach wszystko razem mieszamy ok. 10 minut i zostawiamy w chłodnym miejscu na 12h.Po tym czasie

mieszamy ponownie ok 10 min, aż mięso stanie się kleiste,po tej czynności napychamy w jelita.Przed wędzeniem zostawiamy ją na 2 h na powietrzu.Cas wędzenia 4h w ciepłym dymie.Przy odpowiednim kolorze parzymy kiełbasę 20min w 75stC po tych czynnościach

kiełbasa jest gotowa

Wykonanie kiełbasy jest bardzo łatwe i każdy potrafi ją zrobić.

Gwarantuję dobry smak .

Edytowane przez Twonk

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy muszę coś zmieniać
Nic nie zmieniaj to tylko 12-15 godzin . Chodzi o dłuższe peklowanie ze świeżym  czosnkiem, przy granulowanym nie masz tego efektu. 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Następnym razem jak zrobisz prawidłowo to żona będzie Ci kazała robić następną

A później dojdą wędzonki, chleby, sery, napitki i... nawet nie zauważysz jak zrezygnujesz z marketowego jadła :laugh:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.