Skocz do zawartości

Dymogenerator po czesku


Belizariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Poniżej link do filmu, na którym pokazano, jak pewien Czech wykonał dymogenerator wykorzystując różne pomysły z netu. Mimo, że wylot dymu jest na górze rury zasypowej, dym zasysany jest z dolnego paleniska. Film ma polskie napisy.

 

post-96658-0-53882200-1617910981_thumb.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=pfa5x2jsf4A&ab_channel=bradmantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie przepuszczał rurę przez komorę DG na górze, ale poza tym generator będzie działał prawidłowo :) Niemal dokładnie taki sam zrobiłem, i robię teraz kolejny na tej zasadzie.

 

Wysłane z mojego X108 przy użyciu Tapatalka

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie przepuszczał rurę przez komorę DG na górze

Gdyby nie przepuścił rury dymowej na górze, poprzez rurę zasypową, to jak dym miałby dostać się do komory wędzarniczej ? Jakimś obejściem ? 

Edytowane przez Belizariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak :)762dc287923b96bdec31e7723561e144.jpg

[Dodano: 08 kwi 2021 - 22:27]

Praktycznie skończony, pozostało powiercić otwory zapałowe i pomalować, jutro farba kominkowa dojedzie :)78552c11e0e65d37b667969419dd4b61.jpg

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaletą jest praktyczna bezobsługowość. Zrezygnowałem ze słoika, skropliny i smoła będą wyciekać otworem fi 10 w spodzie poziomego króćca.

 

Pod DG będzie pojemnik na popiół, smołę i skropliny. Przygotowanie do pracy polega na wysypaniu popiołu z poprzedniego cyklu, otwarciu popielnika, żeby popiół z DG spadł do pojemnika razem z rusztem. Parę ruchów szczotką drucianą, ruszt na miejsce, zamknąć popielnik, nasypać zrębek i podpalić.

 

Pozostawienie jednej ostatniej porcji popiołu w pojemniku na popiół pozwoli uniknąć zabrudzenia go smołą i skroplinami.

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy. Zamówiłem już potrzebne komponenty. Spróbuje zrobić DG według projektu Czecha, z lekkimi modyfikacjami. Jako komorę zasypową zamierzam wykorzystać profil prostokątny. Łatwiej będzie frezować otwory. Ponoć prostokątny profil jest do bani, bo powoduje zawieszanie zrębków. Jak przeczytałem był to problem dymogeneratorów kolegi Rogera..

 

post-96658-0-16935100-1617927557_thumb.jpg

Edytowane przez Belizariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak uważasz. IMHO przepuszczanie tego wylotu dymu przez DG to tylko utrudnienie sobie życia zarówno przy budowie, a później przy obsłudze. Z moich doświadczeń: wylot z DG warto zrobić szeroki, z progiem uniemożliwiającym cofanie się smoły do komory DG. Ruszt powinien mieć raster 12 mm i element pionowy zasłaniający wylot dymu. Jeżeli ścianka tego profilu ma więcej jak sto mm, również tył rusztu warto zrobić ukośny celem ograniczenia powierzchni żarzenia. Ruszt powinien być jakiś centymetr niżej od otworów zapałowych, a one ze dwa cm poniżej wylotu dymu.

 

Wysłane z mojego X108 przy użyciu Tapatalka

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widok na ruszt od góry. Po otwarciu popielnika wypada razem z popiołem, komorę DG wypada oczyścić szczotką drucianą. Rur dymowa w poprzek komory DG w górnej części bardzo to utrudni. Jak będę robił próbę tego nowego DG zrobię film z czyszczenia.af799af3b395804687e696bd93a93dad.jpg

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mnóstwo rosyjskich filmów o budowie takich DG. Czech musiał się na nich opierać robiąc pierwszy, nie wiadomo dlaczego uparł się na to przepuszczanie rury dymowej przez komorę. Przejrzałem ich co najmniej kilkadziesiąt, co ciekawsze są linkowane w moim wątku o beczce elektrycznej. Uczyć się warto na cudzych błędach.

 

Ruszt musi być rzadki, żeby spełniał swoje zadanie. Mój pierwszy miał pręty rozstawione co 8 mm i był zbyt gęsty, trzeba było rusztować drutem przez otwory zapałowe, żeby popiół spadał do popielnika. Na takim jak robi na filmie Czech cały popiół zostanie, żadne rusztowanie nie pomoże.

 

Wysłane z mojego X108 przy użyciu Tapatalka

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na takim jak robi na filmie Czech cały popiół zostanie, żadne rusztowanie nie pomoże.

Sądzę, że rolą tego rusztu nie jest przesiewanie popiołu, lecz zapobieganie zatykaniu otworów rury dymowej, w części która znajduje się w komorze zasypowej wsypywanymi zrębkami. Zauważ, że tę siatkę zamontował tuż nad rurą dymową. 

Link do testów dymogeneratorów Czecha ;

https://www.youtube.com/watch?v=VytGWcmnOKY&ab_channel=bradmantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem sporo wariantów, ten się spisuje zdecydowanie najlepiej.ec9890e72ec0085e7d6be556ab996fce.jpgbeb6dd456909b157b5f65dd17f8f6def.jpgf7087a9dcdc706b812449ccdda0a3f11.jpg

[Dodano: 09 kwi 2021 - 09:59]

 

 

 

Wysłane z mojego X108 przy użyciu Tapatalka

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W linku poniżej Czech pokazuje, jak zmodyfikował dymogenerator. Wywalił ten pseudo ruszt i w jego miejsce dał blachę z nawierconymi otworami. Zaślepił dotychczasowy otwór służący do zapalania zrębków i wywiercił nowy, mniejszy, niżej.

 

https://www.youtube.com/watch?v=aFBZQBEimig&ab_channel=bradmantom

Edytowane przez Belizariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tak wykonany ruszt jak przedstawia Miki, będzie prawidłowo spełniał swoją rolę i wykonywał zadanie, było już o tym wiele razy, ale znowu trzeba pojechać klasykiem, "Kto bogatemu zabroni" i gitara :D:thumbsup: !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Testowałem sporo wariantów, ten się spisuje zdecydowanie najlepiej
 

Czy ten ruszt jest powyżej, czy poniżej rury dymowej ? Czy mógłbyś wrzucić zdjęcie rusztu z boku oraz pokazać jak on jest zamontowany w rurze dymowej ? Oczywiście po wyjęciu rury z komory zasypowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszt wchodzi do rury DG na wcisk, nie ma w niej rury dymowej, zamiast niej jest od zewnątrz dospawany sztucer 2". Pionowa część rusztu odgradza wylot dymu. Sam ruszt jest poniżej otworu wylotowego i otworów zapałowych.

 

Wysłane z mojego X108 przy użyciu Tapatalka

[Dodano: 09 kwi 2021 - 20:46]

Tak8224b972cb904253afc16673ae6340f3.jpg13cffab29a0421d96f937252d9aaffc8.jpgb6104fa67d07e3090bec70e26ce0bd59.jpg61eafec8e91cb60df0631fe5a0694606.jpgf3d37545d44e2e3f6184ee5ce28e5254.jpg

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DG gotowy do testów, jutro dorobię jeszcze podstawę, i ognia :)

 

a9ebd67d1c7ef3aebd598b7561344932.jpgb39954adace985d98aceb9d17613cad2.jpgcb432643519704e525a73d55ae9a191c.jpg

[Dodano: 09 kwi 2021 - 23:55]

Koszt materiałów ok 250 zł, da się wykonać w jeden dzień.

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania prototyp i finalny DG obok siebie. Do takiej ilości i wielkości otworów zapałowych doszedłem w trakcie eksperymentów. Nie sprawdziłem, jak by się zachował DG z pompką akwariową, ale z wentylatorem promieniowym działa idealnie.

4754b599826486f0aafcb21db688ab5d.jpg

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wniosek jest taki Miki, że ta chłodnica którą wykonałeś z "termosa", jest po prostu zbędna, i do schładzania dymu, oraz odbioru smoły, wystarczy w zupełności ten 2" odstojniczek dospawany do komory zasypowej DG, czy mój tok rozumowania jest prawidłowy ? Bo jeżeli tak, to wykonanie takiego DG będzie o wiele bardziej proste, a całość wygląda zachęcająco :D:thumbsup:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile nie jesteś ortodoksem odnośnie wędzenia zimnym dymem, to chyba tak. Chyba, bo jeszcze nie wędzidłem bez tego filtra, jutro wieczorem wypróbuję.

 

Filtr można i na nowym DG zamontować, wystarczy przedłużyć pionowy sztucer mufą i odcinkiem dwustronnie nagwintowanej rury fi 2" i dodać jakieś przegrody.

 

 

 

Jeszcze jeden przykład wykonania DG po rosyjsku.

Edytowane przez MlKl

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.