Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Fleischkäse

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 TOSHIBA

TOSHIBA
  • Użytkownicy
  • 3702 postów
  • MiejscowośćZürich / Poznań

Napisano 01 maj 2021 - 13:25

Tak naprawdę nie wiem jak to przetłumaczyć, bo pierwszy wyraz (człon) to mięso, a drugi to ser.

Też nie znam produktu Polskiego który by do tego pasował, ponieważ wytwarza się go jak parówkę/mortadele, a piecze jak pasztet.

Wykonanie jest proste

Milesa i tłuśćże pokroić w kawałki pasujące do maszynki do mielenia mięsa i silnie schłodzić przez noc w lodowce

50% wsadu to karkówka

30% boczek bez skory i kości

20% słonina twarda, grzbietowa

Wszystko zmielić na drobnej siatce max 3mm

Przyprawy

Wg oryginału trochę zmieniłem

na 1kg farszu

21 g Peklosól

4 g Pieprz

2 g czosnek roztarty i potem zmielony razem z mięsem

1 g imbir

2g kardamon

2 g gałka muszkatołowa

40 g cebula posiekana i potem zmielona razem z mięsem

wg uznania, można pominąć - Kolorowa papryka słodka pokrojona w niewielkie kawałki, szynka konserwowa (pokrojona w kostki, kapary, małe cebulki konserwowe lub i np, pistacje

22 % zimnej wody

Po zmieleniu, dodać peklosól i pozostałe składniki poza papryką, mieszać na wolnych obrotach najlepiej w mikserze domowym i powoli dodawać zimna wódę, po wchłonięciu całej wody zwiększyć obroty, mieszać aż do osiągnięcia temperatury 12 stC

Jeżeli dodajecie paprykę, szynka lub pistacje to teraz ja dłużyc i wymieszać ręcznie lub na bardzo małych obrotach.

Wrzucić kulami do keksowi (tak jak farsz do nadziewarki) aby w miarę jak najwięcej pozbyć się powietrza z farszu.

Wypełnioną keksówkę wyrównać z góry i naciąć płytko wzorek aby nie dochodziło podczas pieczenia do dużych pęknięć warstwy dopiekanej

Pieczenie

1 faza 20 min 80 stC

2 faza 120 stC w zależności od wielkości keksowi około 2h do osiągnięcia w środku 68 stC

3 faza 200 - 220 stC około 3-4 min tylko dla uzyskanie efektu skórki.

Wyciągnąć z piekarnika, objechać nożem do okola i można kroić plastry 1 do 2 cm na pieczywo.

Spożywa się na ciepło (tak jak np. hamburgera :) ), ale jak ktos chce może na zimno

Smacznego

Załączony plik  20210430_221410.jpg   65,88 KB   2 Ilość pobrań    Załączony plik  20210430_221419.jpg   63,84 KB   2 Ilość pobrań

Załączony plik  20210430_221539.jpg   105,59 KB   2 Ilość pobrań    Załączony plik  20210430_221603.jpg   102,85 KB   2 Ilość pobrań

Użytkownik TOSHIBA edytował ten post 01 maj 2021 - 13:44

#2 El komendante

El komendante
  • Użytkownicy
  • 457 postów
  • MiejscowośćWyspa Uznam

Napisano 01 maj 2021 - 14:25

Niemcy bardzo lubią takie wyroby. W przygranicznym Ahlbeck są dostępne na stoiskach wedliniarskich. Sa smaczne , jest też duży wybór dla dzieci. Nie ma jednak co porównywać do własnoręcznie wykonanych.
Pozdrawiam

#3 paweljack

paweljack
  • **VIP**
  • 6527 postów

Napisano 01 maj 2021 - 15:49

dodawać zimna wódę

To mi się podoba.  :) Chociaż lepiej chyba po upieczeniu, odzielnie.  ;)  Smacznie wygląda.   

#4 TOSHIBA

TOSHIBA
  • Użytkownicy
  • 3702 postów
  • MiejscowośćZürich / Poznań

Napisano 01 maj 2021 - 19:37

Niemcy bardzo lubią takie wyroby.

Zgadza się, w większości większych piekarni, można w porze obiadowej dostać duża ciepłą bułkę z grubym plastrem Fleischkäse +/-  250 g co jest ze względu na skład bardzo sycącym daniem na ciepło. No i na każdym jarmarku nie może tego zabraknąć.

To mi się podoba.   Chociaż lepiej chyba po upieczeniu, odzielnie.

Tak to jest jak się naciśnie autokorektę  :)  mała kreseczka, a taka różnica   :laugh:  

#5 mikami

mikami
  • Użytkownicy
  • 585 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 01 maj 2021 - 22:29

Tak naprawdę nie wiem jak to przetłumaczyć, bo pierwszy wyraz (człon) to mięso, a drugi to ser.

Tłumaczenie nazw takich wyrobów jest ryzykowne i często mało sensowne. Więc chyba lepiej zostawić w oryginale.
Wg de.wikipedii Twój wyrób bywa też nazywany "Bayerischer Leberkäse", co jest jeszcze bardziej konfundujące.

To jakby powiedzieć: wątrobianka bez wątróbki ;)
Zaś odsyłacz do rosyjskiej wiki daje: mięsny chleb:)

Też nie znam produktu Polskiego który by do tego pasował, ponieważ wytwarza się go jak parówkę/mortadele, a piecze jak pasztet.

Zależnie od fantazji homogenizowany pasztet, klops czy jak pan G. tłumaczy - pieczeń rzymska.
Ja będę oryginalny: parówa zapiekana :facepalm:

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#6 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu
  • **VIP**
  • 3367 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 02 maj 2021 - 05:18

W Polsce w handlu to chyba blok mięsny.

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 02 maj 2021 - 05:18