Skocz do zawartości

Kiełbasa Weekendowa


jacekw21

Rekomendowane odpowiedzi

post-72431-0-44965000-1619872396_thumb.jpgpost-72431-0-78098900-1619872405_thumb.jpgpost-72431-0-29574000-1619872413_thumb.jpgpost-72431-0-11612800-1619872420_thumb.jpgpost-72431-0-24116700-1619872430_thumb.jpgpost-72431-0-14462400-1619872437_thumb.jpgpost-72431-0-88060200-1619872443_thumb.jpgpost-72431-0-81226500-1619872455_thumb.jpgpost-72431-0-70182600-1619872463_thumb.jpgpost-72431-0-05067300-1619872473_thumb.jpgpost-72431-0-84531000-1619872481_thumb.jpgpost-72431-0-91616000-1619872492_thumb.jpg

 

Wyżej zaprezentowaną kiełbaskę zrobiłem z myślą o długim weekendzie majowym, kiełbasa miała być jedna, ale do wszystkiego, czyli na grill, ognisko, bezpośredniego jedzenia, a także surowa do parzenia i na grill. I tak powstała kiełbasa weekendowa. 
 
SUROWIEC I ROZDRABNIANIE 
 
Rozdrabnianie maszynka nr,8
 
-karkówka 2,5 kg/ szarpak w moim wypadku dwu oczkowy 
 
-boczek 2,5 kg/ 10 mm
 
-podgardle 1 kg/ 8 mm
 
PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE 
 
-sól warzona 18 g/kg
 
-pieprz czarny drobno mielony 3 g/kg
 
-pieprz ziołowy Białowieski 2 g/kg
 
-czosnek świeży dobrej jakości 6-8 g/kg
 
-papryka suszona płatek-kolorowa 10 g/kg
 
-jelita wieprzowe
 
-woda 12 %
 
-papryka chilli jalapeno grys czerwone ostra 1 g/kg (dla chętnych)
 
WYKONANIE
 
Każdy rodzaj mięsa kroimy w kawałki 3-4 cm, solimy w osobnych pojemnikach  na 24 godziny i odstawiamy do lodówki w temp.4-6 st. Po tym czasie rozdrabniamy mięso, mieszamy ze sobą, dodajemy wodę i wszystkie przyprawy. Dokładnie mieszamy, masa mięsna ma być dokładnie wyrobiona. Napełniamy jelita dość ściśle. W zależności do jakiego przeznaczenia grill, ognisko, parzona czy bezpośredniego jedzenia robimy małe kółeczka, krótkie odcinki, długie pętka lub bez dzielenia na jakiekolwiek  krótsze odcinki. Osadzanie przez czas wygrzania wędzarni. Kiełbasa na pewno będzie jeszcze zimna i mokra więc przystępujemy do osuszania. Osobiście dla odmiany osuszałem w wysokiej temp. 80-100 stopni przy dużym ruchu powietrza, osuszamy do momentu, aż kiełbasa będzie całkowicie sucha i ciepła w dotyku. Temperatura kiełbasy w środku miała  25-30 stopni jak skończyłem osuszanie. Wędzimy w temp. 55-65 st. do koloru jaki nam odpowiada. Następnie podnosimy temp. do 80-100 stopni i wędzimy razem z podpiekaniem do osiągnięcia temp. w środku kiełbasy 70 stopni. Wyjmujemy kiełbasę z wędzarni aby przestygła, następnie wychładzamy w lodówce. 
 
Ps. Kiełbasa jest bardzo smaczna polecam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ładne kiełbaski.  Ale skąd masz taki czosnek w tej porze roku?

Dziękuję. Czosnek dostałem w malutkim warzywniaku przy osiedlowym był świeży, młody pani zapewniała że pl. nie wiem co to za odmiana nie znam się na tym, nie pytałem się. Główki duże, ale nie wielkie kolor biało-fioletowy, ząbki średniej wielkości. Napisałem dobrej jakości bo chodzi mi o to żeby nie był przesuszony takie są kiepskie aromat ,smak ,konsystencja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ładne kiełbaski.  Ale skąd masz taki czosnek w tej porze roku?

 

Dziękuję. Czosnek dostałem w malutkim warzywniaku przy osiedlowym był świeży, młody pani zapewniała że pl. nie wiem co to za odmiana nie znam się na tym, nie pytałem się. Główki duże, ale nie wielkie kolor biało-fioletowy, ząbki średniej wielkości. Napisałem dobrej jakości bo chodzi mi o to żeby nie był przesuszony takie są kiepskie aromat ,smak ,konsystencja.
Polski młody czosnek jest w lipcu, teraz młody w takich barwach, może być jedynie hiszpański.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Jacekw21 napisał :

czosnek świeży

 

 

a nie "czosnek młody"  :tongue:  .

Przeczytaj całość, o warzywniaku.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pani zapewniała że pl.

 

 

Polski młody czosnek jest w lipcu, teraz młody w takich barwach, może być jedynie hiszpański.

:thumbsup: 

Lub chiński  :laugh: 

Oznaczanie towarów jako "polskie" w Polsce - jest  powszechną praktyką. :devil:

Siostra zapewniała mnie, że u nich jest podobnie, (prawie) wszystko jest niemieckie.

Już o tej porze roku są truskawki  :D ; oczywiście najlepsze, bo niemieckie  :thumbsup:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi o czosnek nie suszony, nie płatkowany i nie coś innego, tylko o normalnie w główkach.

To jest Polski czosnek dzisiaj - odpowiednio przechowywany.

Część miałem do sadzenia wiosennego a pozostała część do spożycia dopóki nowy nie urośnie.500ed640b8cbdbfbdd7199b3a1cf195c.jpg

 

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Lub chiński

Nie spotkałem "kolorowego", zazwyczaj jest bardzo biały. 

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zazwyczaj jest bardzo biały.

 

Przepisy celno - sanitarne, definija bardzo jasno Expert cebulowatych z Azji

Musza być poddane gazowaniu w komorach gazowych i napromieniowaniem, celem zabicia lokalnych chorób i pasożytów oraz pozbawienie możliwości kiełkowania - czyli krotko mówiąc czosnek zamordowany :laugh: .

Smacznego zwolennikom Chińskiego taniego czosnku  :)  :)

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem co jest czosnek "świeży".  Moje pytanie było bardziej ukierunkowane na wymaganie "dobrej jakości". Tutaj mam problem ze zdobyciem porządnego czosnku o tej porze roku. Unikam czosnku chińskiego, kalifornijski i meksykański jest miękki i całkiem bezużyteczny. Jednak wczoraj znalazłem czosnek z Argentyny, który wygląda całkiem świeży i młody.  W połowię czerwca będę miał swój. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rozumiem co jest czosnek "świeży"

Chyba masz przepełnioną skrzynkę, bo nie mogę wysłac wiadomosci. 

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jest miękki i całkiem bezużyteczny.
 

To prawda taki czosnek jest do kitu ale każdy nawet polski. Ogólnie staram się nabywać czosnek pl przeważnie dostaje od sąsiadów z działek bo sam cholera nie umiem na swojej działce tego zrobić, podchodziłem dwa lato do tego i nic. Ogrodnik żaden zemnie. Robię wszystko co mi mówią i zero jakieś cuda mi z ziemi wychodzą małe i ogólnie do niczego. Wolę się wymienić wędliny na czosnek  :D A czosnek uwielbiam  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, skoro mięso nie jest peklowane to trzeba solić wcześniej?

Oczywiście ,że nie osobiście musiałem tak zrobić, też tak to opisałem.   

[Dodano: 03 maj 2021 - 06:58]

 

 

Jak robię kiełbasę bez peklosoli to solę mięso po zmieleniu.

 

Tak też można ale mi tak nie odpowiadało ze względu na czas który musiałem rozplanować. Mięso musiałem kupić dzień wcześniej a kiełbaskę musiałem robić na drugi dzień i wolałem aby leżało w lodówce zasolone.

[Dodano: 03 maj 2021 - 06:59]

 

 

Ale macie problem.

 

:D  

Edytowane przez jacekw21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.