Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Pierwsza wędzarnia zbudowana od 0

Skrzynia dębowa

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 tofu

tofu
  • Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćKraków

Napisano 04 maj 2021 - 21:29

Witam wszystkich potrzebuje fachowej porady jak poprawnie skończyć moją wędzarnie zrobiłem już dymogenerator z rury 75 mm i pompki Aqua nowa na 450 o mocy 3,8 W .już mniej wiecej wiem że popełniłem kilka błędów,

Teraz co mam : wykonałem skrzynie z drzwiczkami o wymiarach 53 cm głębokie szerokie na 63 cm i wysokość 98 cm z deski z piórem o grubości ok 20 mm z drewna dębowego .całość wiec jest dosyć szczelna .

Docelowo miała być grzałka i dymogenerator .

Do wysterowania grzałki użyłem termostatu elektronicznego (30-50zł Podobny do tego  https://allegro.pl/o...tury-9938378039) z przekaźnikiem nie chcąc narażać  wbudowanego małego przekażnika użyłem dodatkowego gdzie cewka odpala się 12V a obciążenie na 230 V to 16 albo 20A () do grzania użyłem uszkodzonej maszynki (uszkodzony termostat) z grzałką 1.5 kW w obudowie żeliwnej . Pod czas inauguracji sprzętu pomijam problemy z dymogeneratorem  padł termik w maszynce wiec wyszła kicha .

Do tej pory wędziłem w na szybko zrobionej prowizorce na zboczu zrobiłem palenisko z ok 3 pustaków małych rury o 20 cm przekroju jakiejś kamionkowej wkopanej w zobcze z wyjściem do komory wędzarniczej ok 1.5 zrobionej z poukładanych cegiełek  o podobnych wymiarach ,  w tym patencie na szybko wychodzą wędliny bardzo ok .

Co do mojej dębowej skrzyni prosił bym o podpowiedz jaki wykonać komin tz przy objętości komory ok 0,3 M3 jaka średnica  Obecnie otwór na wejście dymu jest na środku prawej ścianki natomiast wyjście dymu zrobiłem po lewej stronie też na środku w daszku , wiem że to podstawa by uniknąć wilgoci czy skroplin na wędlinie tz odpowiedni przepływ .

By uniknąć problemów z zapychaniem już bylem gotowy kupić taką potężną pompkę ale z tego co przeczytałem to są lepsze patęty ,

obecnie posiadam juz spory worek miksu buk olcha i jest to 8 -10 i to chce też wykorzystać

jeśli chodzi o zrobienie elektroniki to podstawy mam hobbistyczne do auta zrobiłem wyświetlacz 5 cali z obsługą dotykową z możliwością  pomiaru temperatury  z 16 czujników cyfrowych (do 150 st C) jak i obsługą termopary do 1250 st C (np z klasycznego pomiar z paleniska) oczywiście z możliwością wysterowania czego nam się zapragnie .

Planuje Zrobić dymogenerator i teraz proszę o instrukcje bo czytam i czytam i głupieje ,

#2 quadro555

quadro555
  • Użytkownicy
  • 522 postów
  • MiejscowośćGoleniów

Napisano 04 maj 2021 - 21:34

https://wedlinydomow...onać-od-a-do-z/

#3 tofu

tofu
  • Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćKraków

Napisano 04 maj 2021 - 21:45

Mój opierał się mniej wiecej na takim rysunku  średnica 75 otwory boczne 8 mm ..

Dzięki

#4 MlKl

MlKl
  • Użytkownicy
  • 847 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 04 maj 2021 - 22:41

Zrób taki, będziesz zadowolony :)
e561f4d472259ea393217b58d77250e4.jpgd82b6698929879535aa1ea93836ba3e9.jpgb021d52c0badce272eacee9d7f539708.jpg

#5 tofu

tofu
  • Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćKraków

Napisano 04 maj 2021 - 23:32

Czytałem już o Twoim pomyśle i też miałem podobny choć się dziwiłem że nikt tego nie robi ,,,
Fotka nr 3 uchylny popielnik spoko  ruszt to już wiem jaki ma być ..
jaki jest obieg powietrza idzie na prosto przez trójnik (Dysza ? )

a reszta idzie na dół w palenisko ? czy odwrotnie ? nie mogą skumać

czy  ten dolny otwór jest potrzebny przy nakrętce ?

i jaki silniczek masz z tego co czytałem 5V leży mi tu gdzieś karta graficzna ,,, a do wiatraczka wystarczy  potencjometr i mamy płynną regulacje i chyba tam widzę ?
nie wiem dobrze kumam obieg powietrza ale to jest tak że np 90 % idzie na dół w palenicho a reszta idzie dyszą na prosto ?

#6 MlKl

MlKl
  • Użytkownicy
  • 847 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 05 maj 2021 - 00:05

Poczytaj moje watki o beczce elektrycznej i o wentylatorze promieniowym - to wszystko opisuję i dokumentuję zdjęciami. Powietrze idzie w rurkę, a ta w trójnik, z wentylatora nic do paleniska nie trafia. Dym znad żaru wyciągany jest podciśnieniem dzięki efektowi Venturiego.

Otwór w króćcu wychodzącym z DG odprowadza skropliny i smołę do podstawionego naczynia. 

Wentylator promieniowy 50x50 5V dedykowany do drukarek 3D. 

#7 tofu

tofu
  • Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćKraków

Napisano 05 maj 2021 - 08:36

Dokształcam się ..

i teraz pytanie rura 100 mm ? czy próbować z 75 ?

na alledrogo znalazłem 50 x 50 na 12 V to dla mnie ok bo termostatu używam 12V teraz tylko jakiś sensowny regulatorem z potencjometrem

Użytkownik tofu edytował ten post 05 maj 2021 - 08:43

#8 MlKl

MlKl
  • Użytkownicy
  • 847 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 05 maj 2021 - 08:41

IMHO 90 mm to przyzwoite minimum. Przy 50 cm wysokości z czego 10 odchodzi na popielnik daje dość dymu przez kilka godzin. Oczywiście przy stosunkowo niewielkiej komorze, powyżej 400-500 l zdecydowanie potrzebny większy kaliber.

#9 tofu

tofu
  • Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćKraków

Napisano 05 maj 2021 - 08:55

no liczę że moja ma 300 L..

wiatraczek znalazłem taki

Wentylator turbinowy promieniowy dmuchawa 12V 50x50x15 łożysko ślizgowe

Często stosowany do chłodzenia głowicy w drukarkach 3D

Dane techniczne:

• Wymiary: 50 x 50 x 15  mm
  • Zasilanie: 12VDC
  • Przepływ powietrza: 5.95m³/hr
  • Natężenie prądu: 0.09A
  • Prędkość: 3900rpm
  • Poziom hałasu (w odległości 1m): 25.8dB
  • Waga: 62g
  • Temperatura pracy: -20° C ~ +80° C

#10 MlKl

MlKl
  • Użytkownicy
  • 847 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 05 maj 2021 - 09:24

Taki zestaw najlepiej mi się sprawdza. Wentylator 5 V 50x50 mm, regulator pozwalający go przewoltować do 7,5 V i woltomierz.01461751ca1d397057d80fb75d814da4.jpg

#11 tofu

tofu
  • Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćKraków

Napisano 05 maj 2021 - 09:40

Z 5 V na 7.5 ? V  czy na 3.5 V bo czytałem że i tak jest za wydajny ?

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#12 MlKl

MlKl
  • Użytkownicy
  • 847 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 05 maj 2021 - 10:11

Dziś w nocy wędziłem używając wentylatora na 12 V, i musiałem go rozkręcić na maksa, żeby przyzwoicie dymiło. Optycznie taki sam pięciowoltowy robi to samo przy 3,5 volta. A przewoltowanie może się przydać gdy np ustrojstwo rozpalasz - wtedy szybciej się rozbuja. 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych