Skocz do zawartości

Pierwsza wędzarnia zbudowana od 0


tofu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich potrzebuje fachowej porady jak poprawnie skończyć moją wędzarnie zrobiłem już dymogenerator z rury 75 mm i pompki Aqua nowa na 450 o mocy 3,8 W .już mniej wiecej wiem że popełniłem kilka błędów,

Teraz co mam : wykonałem skrzynie z drzwiczkami o wymiarach 53 cm głębokie szerokie na 63 cm i wysokość 98 cm z deski z piórem o grubości ok 20 mm z drewna dębowego .całość wiec jest dosyć szczelna .

Docelowo miała być grzałka i dymogenerator .

 

Do wysterowania grzałki użyłem termostatu elektronicznego (30-50zł Podobny do tego  https://allegro.pl/oferta/termostat-cyfrowy-regulator-temperatury-9938378039) z przekaźnikiem nie chcąc narażać  wbudowanego małego przekażnika użyłem dodatkowego gdzie cewka odpala się 12V a obciążenie na 230 V to 16 albo 20A () do grzania użyłem uszkodzonej maszynki (uszkodzony termostat) z grzałką 1.5 kW w obudowie żeliwnej . Pod czas inauguracji sprzętu pomijam problemy z dymogeneratorem  padł termik w maszynce wiec wyszła kicha .

 

Do tej pory wędziłem w na szybko zrobionej prowizorce na zboczu zrobiłem palenisko z ok 3 pustaków małych rury o 20 cm przekroju jakiejś kamionkowej wkopanej w zobcze z wyjściem do komory wędzarniczej ok 1.5 zrobionej z poukładanych cegiełek  o podobnych wymiarach ,  w tym patencie na szybko wychodzą wędliny bardzo ok .

 

Co do mojej dębowej skrzyni prosił bym o podpowiedz jaki wykonać komin tz przy objętości komory ok 0,3 M3 jaka średnica  Obecnie otwór na wejście dymu jest na środku prawej ścianki natomiast wyjście dymu zrobiłem po lewej stronie też na środku w daszku , wiem że to podstawa by uniknąć wilgoci czy skroplin na wędlinie tz odpowiedni przepływ .

 

By uniknąć problemów z zapychaniem już bylem gotowy kupić taką potężną pompkę ale z tego co przeczytałem to są lepsze patęty ,

obecnie posiadam juz spory worek miksu buk olcha i jest to 8 -10 i to chce też wykorzystać

 

jeśli chodzi o zrobienie elektroniki to podstawy mam hobbistyczne do auta zrobiłem wyświetlacz 5 cali z obsługą dotykową z możliwością  pomiaru temperatury  z 16 czujników cyfrowych (do 150 st C) jak i obsługą termopary do 1250 st C (np z klasycznego pomiar z paleniska) oczywiście z możliwością wysterowania czego nam się zapragnie .

 

Planuje Zrobić dymogenerator i teraz proszę o instrukcje bo czytam i czytam i głupieje ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem już o Twoim pomyśle i też miałem podobny choć się dziwiłem że nikt tego nie robi ,,,
Fotka nr 3 uchylny popielnik spoko  ruszt to już wiem jaki ma być ..
jaki jest obieg powietrza idzie na prosto przez trójnik (Dysza ? )

a reszta idzie na dół w palenisko ? czy odwrotnie ? nie mogą skumać

czy  ten dolny otwór jest potrzebny przy nakrętce ?

i jaki silniczek masz z tego co czytałem 5V leży mi tu gdzieś karta graficzna ,,, a do wiatraczka wystarczy  potencjometr i mamy płynną regulacje i chyba tam widzę ?
nie wiem dobrze kumam obieg powietrza ale to jest tak że np 90 % idzie na dół w palenicho a reszta idzie dyszą na prosto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj moje watki o beczce elektrycznej i o wentylatorze promieniowym - to wszystko opisuję i dokumentuję zdjęciami. Powietrze idzie w rurkę, a ta w trójnik, z wentylatora nic do paleniska nie trafia. Dym znad żaru wyciągany jest podciśnieniem dzięki efektowi Venturiego.

 

Otwór w króćcu wychodzącym z DG odprowadza skropliny i smołę do podstawionego naczynia. 

 

Wentylator promieniowy 50x50 5V dedykowany do drukarek 3D. 

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokształcam się ..

 

i teraz pytanie rura 100 mm ? czy próbować z 75 ?

 

na alledrogo znalazłem 50 x 50 na 12 V to dla mnie ok bo termostatu używam 12V teraz tylko jakiś sensowny regulatorem z potencjometrem

Edytowane przez tofu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO 90 mm to przyzwoite minimum. Przy 50 cm wysokości z czego 10 odchodzi na popielnik daje dość dymu przez kilka godzin. Oczywiście przy stosunkowo niewielkiej komorze, powyżej 400-500 l zdecydowanie potrzebny większy kaliber.

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no liczę że moja ma 300 L..

 

wiatraczek znalazłem taki

Wentylator turbinowy promieniowy dmuchawa 12V 50x50x15 łożysko ślizgowe

Często stosowany do chłodzenia głowicy w drukarkach 3D

Dane techniczne:

  • Wymiary: 50 x 50 x 15  mm
  • Zasilanie: 12VDC
  • Przepływ powietrza: 5.95m³/hr
  • Natężenie prądu: 0.09A
  • Prędkość: 3900rpm
  • Poziom hałasu (w odległości 1m): 25.8dB
  • Waga: 62g
  • Temperatura pracy: -20° C ~ +80° C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w nocy wędziłem używając wentylatora na 12 V, i musiałem go rozkręcić na maksa, żeby przyzwoicie dymiło. Optycznie taki sam pięciowoltowy robi to samo przy 3,5 volta. A przewoltowanie może się przydać gdy np ustrojstwo rozpalasz - wtedy szybciej się rozbuja. 

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w nocy wędziłem używając wentylatora na 12 V, i musiałem go rozkręcić na maksa, żeby przyzwoicie dymiło. Optycznie taki sam pięciowoltowy robi to samo przy 3,5 volta.

Podobieństwo optyczne to mało precyzyjne sformułowanie.

Sam doświadczyłem ułudy wzrokowej, poszukując zamiennika wentylatora do komputera. "Podobne" miały wydajność 2-3 razy mniejszą od oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby oba dedykowane do drukarek 3D, ale jednak ten 12 woltowy nie bangla tak, jak bym chciał. Pozostaję przy pieciowoltowych, są sprawdzone. 

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Pierwsze testy z wiatrakiem 50x50 na full szklanka zrębek grubych 8 na godzinę ale dymi elegancko nie zatyka się nic więc bije na głowę wszystkie DG z przepuszczaną rurą nie potrzeba też kształtu pół lejka na wyjściu z komory co może utrudniać osyp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

 unknown.png

Zabieram się za skończenie wędzarni taką mam gotową skrzynkę dębową gr ścianki ok 20 mm na pióro . jaki zrobić otwór wentylacyjny  jeden centralny czy boczne małe wolał bym centralny bo jest opcja podłączenia odciągu ,. Grzałka miękka kupiona o długości 160 cm wygięta w takie 3 koła moc 2000

 

Sterowanie  temperaturą :

 

Regulator temperatury STEROWNIK REGULATOR TEMPERATURY REX C100 230 + termopara + przekaźnik ssr

Grzałka miękka 160 cm 2000 W

Termometr cyfrowy 0,56 cala oparty o czujnik DS18B20 (miały być 2 szt ale to chyba przesada) kontrola głównego sterownika

 

Sterowanie dymem:

 

Profil 100 x 100 x 2 (Stal nierdzewna lub czarna ) (projekt)

do tego wyjście 3/4 cala lub 1 cal trójnik z zbiorniczkiem na "smoliste " wyjście do góry trójnik z wiatraczkiem 50x50


[Dodano: 16 lis 2021 - 15:26]

unknown.png

Sterowanie wiatraczkiem regulator PWM zamiast zwykłej przetwornicy (powinno to załatwić sprawę )

do tego stado ładnych przełączników kto co by zmienił  ?


[Dodano: 16 lis 2021 - 15:36]

unknown.png

 

Chyba klasyka ..tylko by się zrębki nie wieszały to 100 x 100 wystarczy czy jeszcze lepiej ?

Edytowane przez tofu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.