Skocz do zawartości

Koncept wędzarni w Laubie na ROD


Muddler

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Mam koncept wędzarni załączony jako plik png. Do dyspozycji mam domek na działce wraz z czynnym kominem. Aby zabezpieczyc produkty przed kradzieza lub przed gryzoniami wedzarnie umieszczam w srodku budynku a palenisko na zewnatrz. I tak kolejno na obrazie opisuję:

Czarny kontur po prawej to budynek ktory fundament ma na podwyzszeniu. Palenisko w kolorze czerwonym rowniez nie jest bezposrednio na ziemi i bedzie mialo wymiary wg. zalecen czyli zeby sie nie nagrzewalo. Przewod dymowy koloru niebieskiego bede izolowal aby w zimne dni sie nie wychladzal. Wprowadzony bedzie do budynku centralnie pod komore wedzarnicza. Komora koloru pomaranczowego bedzie z desek otulonych izolatorem. Miedzy komora a scianami budynku nie bedzie bezposredniego kontaktu. Linia turkusowa zakresla ruchomy deflektor dymowy. Linia szara to obiekt rozpraszajacy dym przed ujsciem do komina. Kolorem fioletowym wyrysowany jest przewod kominowy prowadzacy do istniejacego zielonego przewodu kominowego.

 

Proszę o opinie czy cos takiego ma prawo funkcjonowac poprawnie i na jakie aspekty powinienem zwrocic uwage.

Pozdrawiam.

post-108331-0-02154300-1624340312_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Aby zabezpieczyc produkty przed kradzieza lub przed gryzoniami wedzarnie umieszczam w srodku budynku a palenisko na zewnatrz.

Nie rozumiem - kiedy ta ew. kradzież albo gryzonie? Chcesz zabezpieczyć sama komorę? Produkty w trakcie wędzenia?

Jak "daleko" będziesz miał od paleniska do komory? Wędliny trzeba kontrolować w trakcie wędzenia, opał dokładać, korygować, przymykać, otwierać - najlepiej mając wszystko bezpośrednio obok siebie.

Co z dymem jak otworzysz komorę? Zakopcisz cały domek?

Jak ujście dymu wprowadzisz do komina "na sztywno" to cug nie da Ci wędzić - musiałby być jakiś okap + wyciąg. Wynikowo kupa dymu w domku.

--

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie prościej podłączyć palenisko bezpośrednio do tego budynku i tylko pomyśleć o wylocie dymu dachem?

Domek zamkniesz to nic Ci nie ukradną, pomieszczenie i tak będzie zadymione więc po co tam wstawiać komorę a wędzonki rozwiesisz sobie po całym budynku (weź to pod uwagę projektując odpowiednio większe palenisko) :D

A tak na poważnie. Nie kombinuj tylko poczytaj i stwórz sobie jakiś fajny "kibelek" czy też inny typ wędzarni.

Będziesz miał fajne wędzonki i spokój od rodziny że im budynek okopciłeś. A jak chcesz mieć coś mobilnego (żeby np. chować) to zawsze można pomyśleć o czymś na kółkach ;)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem - kiedy ta ew. kradzież albo gryzonie? Chcesz zabezpieczyć sama komorę? Produkty w trakcie wędzenia?

Romii

Produkty chce zabezpieczyc jesli np. jesli skoncze proces wedzenia izostawie produkty do wywietrzenia. Lub jesli sie tak robi to zamkne na noc - o samej technologii musze sie doczytac. Poza tym chce wykorzystac wysoki komin z lauby, aby nie dymic sasiadom. Dzialki maja mala powierzchnie.

 

Jak "daleko" będziesz miał od paleniska do komory? Wędliny trzeba kontrolować w trakcie wędzenia, opał dokładać, korygować, przymykać, otwierać - najlepiej mając wszystko bezpośrednio obok siebie.

Romii

Kanal dymowy bedzie mial dlugosc okolo 1m. Od paleniska do komory bede mial pare krokow, kwestia obejscia sciany domku / wejscia do srodka - jakies 3m.

 

Co z dymem jak otworzysz komorę? Zakopcisz cały domek?

Jak ujście dymu wprowadzisz do komina "na sztywno" to cug nie da Ci wędzić - musiałby być jakiś okap + wyciąg. Wynikowo kupa dymu w domku.

Romii

To zamknieta czesc domku z osobnym wejsciem, taka mala komórka w ktorej trzymam teraz smieci, taczke i jakies narzedzia.

Fakt, myslalem wczesniej o rozwiazaniu fioletowego komina, ale zapomnialem tutaj wpracowac. Bede tam potrzebowal jakiegos ruchomego rozwiazania na tlumienie dymu. Szyber kominowy?

 

Dziekuje za wszelkie spostrzezenia, na tym mi wlasnie zalezalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na poważnie. Nie kombinuj tylko poczytaj i stwórz sobie jakiś fajny "kibelek" czy też inny typ wędzarni.

Będziesz miał fajne wędzonki i spokój od rodziny że im budynek okopciłeś. A jak chcesz mieć coś mobilnego (żeby np. chować) to zawsze można pomyśleć o czymś na kółkach ;)

Te rozwiazania nie spelniaja koncepcyjnych zalozen:

1. Wysoki komin z uwagi na bliskie sasiedztwo

2. Wykorzystanie istniejacego miejsca w budynku

3. Bezpieczenstwo przed intruzami

4. Brak koniecznosci estetycznego wykonczenia.

Edytowane przez Muddler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakich masz sąsiadów, ale ja mam działkę o szerokości 8 m i sąsiedzi nie wiedzą, nie czują kiedy wędzę. Są mile zaskoczeni gdy otrzymują próbki moich wędzonek. Takie podejście też wiele załatwia. Mam beczkę z dymogeneratorem. Wędzenie, to nie jest kupa gęstego dymu tylko odpowiednio dozowany dym, czas i temperatura. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wędzenie, to nie jest kupa gęstego dymu tylko odpowiednio dozowany dym, czas i temperatura
I wszystko w temacie  :thumbsup:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapanujesz nad temp. wysoki komin będzie tworzył duży ciąg..

Zaczniesz przymykać wylot, będziesz kisił wędzonki.

Masz mało miejsca, zrób elektryka i dymogenerator.

50x50 cm w środku i wysokość 120 cm, będziesz zadowolony.

To co kombinujesz będzie kiepsko, wędzarnia nie jest w 100% szczelna w domku będzie śmierdzieć..

Ale Jak się upierasz to buduj i testuj..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje @kooalla.

 

Obawiam sie, ze jak wpisze w google: "kiszenie wedzonek" to zbłądzę.

Czy mogo prosic o szybkie streszczenie tej kwestii albo linka do jakiegoś artykułu?

 

50x50 cm w środku i wysokość 120 cm, będziesz zadowolony.

Nie dźwignąłem czego tyczy te zdanie. To odnosnie elektryka, z dymogeneratorem?

 

Jesli nawet sie upieralem to teraz powaznie sie zastanawiam. Raczej nie mam czasu i mozliwosci na testy i dlatego zwracam sie tutaj o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Obawiam sie, ze jak wpisze w google: "kiszenie wedzonek" to zbłądzę. Czy mogo prosic o szybkie streszczenie tej kwestii albo linka do jakiegoś artykułu?

Będą gorzkie/kwaśne praktycznie niejadalne

 

 

 

Jesli nawet sie upieralem to teraz powaznie sie zastanawiam

:thumbsup:

 

 

 

Raczej nie mam czasu i mozliwosci na testy i dlatego zwracam sie tutaj o pomoc.

Szkoda zdrowia i zepsutego towaru.

 

Dym nie powinien być wymuszany czy dławiony, po prostu musi sobie swobodnie przepływać/przelatywać przez wędzarnię.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o opinie czy cos takiego ma prawo funkcjonowac poprawnie i na jakie aspekty powinienem zwrocic uwage.

Ja mam podobną sytuację, z tym, że drzwi wędzarni są w altanie a nie w domu. Podczas każdego wędzenia muszę podnosić dwie przeciwległe rolety z przezroczystej folii, które chronią wnętrze przed deszczem i śniegiem, bo podczas doglądania wędzonek nie dało by rady wytrzymać  :cry:

Dym jest wszędobylski i wydostaje się nawet cienką szczeliną pomiędzy komorą wędzarniczą a drzwiami komory, a co dopiero po otwarciu jej drzwi  :facepalm: .

Dzięki tym podniesionym roletom następuje samoczynne poziome przewietrzanie wnętrza altany.

Tak więc koledzy mają rację, że u Ciebie wędziły by się nie tylko wędzonki, ale i ...domownicy  :hmm:

Edytowane przez siwydymek

Nie po to człowiek żyje, żeby pracować, lecz po to pracuje, żeby żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamiast paleniska dasz dymogenerator, a nad wędzarnią coś w rodzaju dużego okapu kuchennego z wyciągiem, to zadziała :)

 

Wysłane z mojego M2103K19G przy użyciu Tapatalka

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.