Skocz do zawartości

Na grzyby


Bahus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 533
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Na tych z blaszkami , to się nie znam, tym bardziej trudno dać wiarygodną odpowiedź na podstawie zdjęcia. Trzeba uważać.

Suszyć to raczej nie, jak już, to z blaszkami do octu.

Ale jak nie ma pewności, to lepiej zbierać podgrzybki. Przynajmniej pewniaki i sprawdzają się pod każdą postacią - suszone, mrożone i w occie.

 

post-66927-0-81561600-1447258810_thumb.jpg

Miseczka dzisiejszych podgrzybków. :)

Chyba moje ostatnie tegoroczne grzybobranie. Jak na lasy podwarszawskie, to dziś było naprawdę sporo grzybów, tylko większość robaczywych.

To co przywiozłem do domu to mniej niż 1/5 tego co znalazłem. Aż żal było wyrzucać, takie były duże i piękne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj TZ tez powiedzial ze wyglada na gaske ,ale on nie zbiera takich bo na 100% nigdy nie wiadomo co sie moze trafic miedzy takimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eli, gaska a listopadowka? to roznica , ja bym sie raczej skalniala ze na fotce jest  wodnicha pozna

 

Płomiennica zimowa czy Elu nie masz taj na mysli mowiac i listopadowce?

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby z racji ze jest to grzyb bardzo pozny bo nawet wystepuje jeszcze po przymrozkach to raczej nie ,ale ja mam zasade nie znam nie jestem pewna na 100% to wole wywalic niz niedaj stracic zdrowie czy zycie. My ich nie zbieramy , a jak sam widzisz to nie wszyscy sa pewni jaki to grzyb bo sporo  z nas sugeruje sie ze to gaska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sporo z nas sugeruje sie ze to gaska.

mój teścik też nazywa je gąskami, i może to przez to, że gąski to chyba ostatnie grzybki w sezonie (z tych bardziej znanych),

a założę się, że jak mu powiem że to Wodnicha Późna, to oczy wywali i stwierdzi że jakieś głupoty gadam, bo to są Gąski i koniec  :D:tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osid wszystko mozliwe ,moj tata tez ma czasem "swoje pewne zdanie " i najlepiej dla swietego spokoju nie dyskutowac  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpowiedzcie proszę co to za grzybki ?! teścik twierdzi że to gąski, ale 100% pewności nie ma,

 Pewność na pewno jest, to jest "gąska siwa"

http://grzyby2.web-album.org/photo/158561,gaska-nieksztaltna-siwa-tricholoma-portentosum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powiem krótko Electro, bez obrazy, ale jeżeli ty nie widzisz już na pierwszy rzut oka różnicy pomiędzy tymi grzybkami, to przykro mi, ale nie powinnaś nigdy nie zbierać grzybów bez kogoś kto się na tym naprawdę zna :D . Mówię to jak najbardziej serio. Dlatego teraz np. w Szwecji po latach przerwy, uczą dzieci już w podstawówce o grzybkach. Wyposażają dzieci w atlasy. Ja dzięki mojej śp. mamie, która była "zabitą" grzybiarką całe życie, poznałem to hobby już od najmłodszych lat. Jest wiele grzybów które bardzo łatwo pomylić i stąd co roku kilka tragicznych przypadków niestety. ludzie myślą że się znają i np. mylą kanię z muchomorem sromotnikiem, czy szatana z borowikiem, i jest sporo innych które dla niewprawnego zbieracza są śmiertelnie niebezpieczne.

Osid, to są gąski siwe, na tzw. "bank", a gąski zarówno te szare jak i te zielone, to najbardziej aromatyczne, i najpyszniejsze grzyby na zupkę. Zawsze mam zamrożony zapas na zimę dyżurujący w zamrażarce, smacznego ci życzę.

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam sie o co spierac ,doswiadczenie jako takie mam,od ponad 35 lat zbieram i jak widac zyje czyli jadalne "nie tylko raz "wpadly do kosza :D  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Electro, ja spierać się nie mam zamiaru. Napisałem tylko że różnica jest jest widoczna już na pierwszy rzut oka, ale tylko dla kogoś kto autentycznie zna grzyby. Natomiast jest wiele osób które nie do końca są pewne swej wiedzy w tej materii i stąd dyskusja. Nie mniej zbieranie grzybów to wspaniałe, można prawie rzec, nasze narodowe hobby, lecz niestety nie do końca bezpieczne, które jest jednak uprawiane przez bardzo wielu Polaków, ale tak właśnie jak to zrobił Osid. Gdy nie ma pewności zawsze lepiej zapytać innych, bo życie mamy tylko jedno, a ja życzę Ci wielu udanych wypraw do lasu po te nasze przysmaki :D.

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wodnicha późna

http://atlas.grzybland.pl/v/H/wodnicha/24_02_2007r_002/

Gąska siwa i zielona ( na Kurpiach pleśnianki ) to są całkiem inne grzyby . Wodnicha na kurpiach występuje w młodych lasach sosnowych .

http://atlas.grzybland.pl/v/t/Tricholoma/Tricholoma+terreum/

Zasadnicza różnica między gąską siwą a wodnichą  to że jedna z nich pokryta jest śluzem - wodnicha

http://atlas.grzybland.pl/v/t/Tricholoma/Tricholoma+equestre/Tricholoma+equestre/

Edytowane przez DZIADEK
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję sie pod tym co napisał Dziadek ... zarówno gąska szara jak i żółta czy zielona bo róznie je nazywają mają zupełnie inne grube trzony i nieregularne pofalowane kapelusze, są totalnie suche i zapiaszczone.

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje panowie :)  jednak jeszcze jak widac wiem co biore do koszyka :tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

w sumie bylem polatac dronem, ale natrafilem na grzyby, no to wziolem s[akowalem drona i zabralem sie za zbieranie :)

 

w sumie bylem polatac dronem, ale natrafilem na grzyby, no to wziolem s[akowalem drona i zabralem sie za zbieranie :)

post-40314-0-54593800-1459031895_thumb.jpg

post-40314-0-47518200-1459032183_thumb.jpg

post-40314-0-40006300-1459032214_thumb.jpg

post-40314-0-04938100-1459032241_thumb.jpg

post-40314-0-68756200-1459032323_thumb.jpg

post-40314-0-22932400-1459032444_thumb.jpg

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie bylem polatac dronem

 

Nie mow mi o dronach.. 6 tygodni czekalem na dostawe mojego..

Dwa dni testowania w domu i wreszcie pierwszy lot na "trawce" obok przystanku tramwajowego..

Przy wysokosci 70 metrow nagly podmuch wiatru i zawisl na czubku drzewa nad szynami..

Tydzien migal do mnie diodami LED i "umarl"..

Zostal mi pilot, kamera, ladowarka i instrukcja oslugi..  :mellow:

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.