Skocz do zawartości

Wrzucę swój i ja


homian

Rekomendowane odpowiedzi

Pomysł zaczerpnięty częściowo od MIKI, częściowo YT(filmiki czeskich sąsiadów) odrobina własnej inwencji.  Zaznaczam że pierwszy dymogenerator jaki widziałem na żywo to właśnie ten który teraz zrobiłem więc nie za wiele o tym wiem. Tyle ile tu zdołałem przeczytać.

 

Najpierw rura, odcinek 50cm kanał wentylacyjny z wkręconym nyplem 1 cal i  trzema śrubkami które będą trzymały ruszt

 

post-42102-0-08290200-1643297635_thumb.jpg

 

Teraz spojrzymy od środka. Przykręcony nypel  i śruby

 

post-42102-0-33216100-1643298550_thumb.jpg

 

Tak wygląda ruszt wycięty przez znajomego na plaźmie.  Prześwity 12mm. Ta dolna część(podpora) miała się opierać o dno ale wyszło inaczej i będzie ucięta.

 

post-42102-0-84922800-1643298653_thumb.jpg

 

Teraz widok z góry z rusztem ustawionym tak żeby płotek zasłaniał wylot dymu przed zasypaniem zrębkami.

 

post-42102-0-28890400-1643298743_thumb.jpg

 

I widok z dołu.

 

post-42102-0-54621800-1643298801_thumb.jpg

 

Kolejny etap to poskładanie rurki calowej , dwóch czwórników, dwóch korków, dwóch redukcji(jedna na dole cal /pół cala do przykręcenia wieczka słoika, druga na górze cal/trzy czwarte do przykręcenia napędu czyli wentylatorków. Założona obejma kombinowana z dwóch uchwytów do rur.

 

post-42102-0-96154200-1643298909_thumb.jpg

 

Dalej  wywiercone trzy otwory fi 10 na wysokości około 1cm nad rusztem do podpalania i regulacji dopływu powietrza zaślepiane zależnie od potrzeb śrubami m10  Widać również założony dekielek kupiony razem z rurą i pasujący do niej. Drugi będzie na górze.

 

post-42102-0-60190100-1643298955_thumb.jpg

 

Wentylatorki komputerowa link znalazłem tu na forum przyklejone klejem na gorąco do rozgałęziacza wody zakręcanego na zawór czerpalny ¾ cala(dlatego ¾ ponieważ miał grubszy przelot). W część którą przykręca się do zaworu wciśnięta rurka aluminiowa 12mm, sięgająca ok. 1cm poza pionowy wylot czwórnika. Była odrobinę za cienka w stosunku do otworu więc owinąłem taśmą teflonową i wcisnąłem na siłę.

Regulator obrotów z aledrogo  do lampek ledowych tak samo przejściówki i zasilacz.

 

post-42102-0-07095400-1643299014_thumb.jpg

 

post-42102-0-01750500-1643299049_thumb.jpg

 

Napęd przykręcony, przykrywa również.  Wkręcona rura po przeciwnej stronie napędu która wchodzi do wędzarki. Całość za pomocą kupionych uchwytów przymocowana do sklejki żeby łatwiej było zamocować do wędzarki i w razie potrzeby, np. do czyszczenia szybko zdemontować. No właśnie, dlatego są czwórniki a nie trójniki żeby można było całość łatwiej wyczyścić bez całkowitego rozbierania.

 

post-42102-0-95520700-1643299140_thumb.jpg

 

I odpalone.

 

post-42102-0-51553400-1643299177_thumb.jpg

 

Dymek na początku słaby ale jak się dobrze rozpaliło musiałem zwalniać moc wentylatorów.

 

https://youtu.be/aePpckRC2Wo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis bardzo fajny wykonanie estetyczne :thumbsup: ale może rozwiń trochę temat.

Pojemność komory spalania?

Jak DG spisuje się na długim dystansie (czas dymienia na jednym zasypie)?

Czy nie wiesza zrębek ?

Czy spala dobrze zrębki ?

Ile kondensatu masz w słoiku ?

Może udało się Tobie pomierzyć temp. w komorze spalania ?

Jaką ma wydajność dymu, (podaj pojemności komory wędzarniczej) ?

Ewentualnie podaj orientacyjny koszt wykonania.

Dorzuć coś od siebie jakieś spostrzeżenia.

Edytowane przez Grzewlod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne bym to zrobił gdyby nie fakt że nie dalej jak wczoraj podłączyłem generator do wędzarki a jak widać na filmie jeszcze nic poza tym nie jest zrobione. Brak instalacji, grzałek, sterownika. Do tej pory wędziłem tradycyjnie i jeszcze troszkę się zejdzie zanim dokończę i będę mógł sprawdzić wszystko.  Na chwilę obecną sprawdziłem że jest wystarczająco wydajna na komorę ponad 1000 litrów bo jak się dobrze rozpaliło musiałem zmniejszyć prędkość wentylatorów. W miarę postępów będę dokładał swoje obserwacje ale tak naprawdę na chwilę obecną wiem tyle ile przeczytałem na forum jeśli chodzi o wędzenie elektryczne z generatorem dymu.  Mój tradycyjny kibelek jest opisany  w temacie https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/13535-beczka-przerdzewia%C5%82a-czas-zrobi%C4%87-kibelek-fotorelacja/

Edytowane przez homian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecej na temat wentylatorów i dymogeneratorów tego typu można obejrzeć na stronie

 

https://youtube.com/c/InpastRu

 

Nie wiem jak teraz ale 2 lata temu gość prowadził sprzedaż sprzetu,jedyny problem to wysyłka.

Edytowane przez bilu72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na chwilę obecną sprawdziłem że jest wystarczająco wydajna na komorę ponad 1000 litrów b

 

Kolego mam pytanie ,czy masz wędzarnie o takiej objetość ? ( 1000 litrów ) i czy wędziłes tym dymogeneratgorem w tej wędzarni .osobiscie mam taka dużą wędzarnie i juz sie nosiłem z zamiarem jej zburzenia własnie przez brak wydajnego DG , Prosze o informacje i spostrzeżenia . 

Edytowane przez Pacan Wojciech
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taka dużą wędzarnie i juz sie nosiłem z zamiarem jej zburzenia własnie przez brak wydajnego DG

Wojtek zburzyć zawsze zdążysz trudniej w druga stronę. Na rynku jest DG THW 1900 który powinien być na tyle wydajny aby wystarczył na zadymienie 1000l z pojemnością 600l radzi sobie bardzo dobrze a dymu jest aż nadto.

Link do DG : https://thermowind.eu/pl/p/Uniwersalny-generator-dymu-do-wedzarni-THW1900/79

Zadzwoń do producenta wtedy dowiesz się wszystkiego.

[Dodano: 28 sty 2022 - 07:04]

 

 

Na chwilę obecną sprawdziłem że jest wystarczająco wydajna na komorę ponad 1000 litrów bo jak się dobrze rozpaliło musiałem zmniejszyć prędkość wentylatorów.

Homian zrób test na dłuższym dystansie czasowym w obecnych warunkach pogodowych (teraz masz dobrą pogodę na testy bo warunki pogodowe są trudne) wtedy będzie można coś więcej powiedzieć ewentualnie wprowadzić poprawki w konstrukcji. Niestety w DG jest tak, że w jego niby niezawodnej konstrukcji wydawałoby się na pierwszy "rzut oka" DG pięknie dymi przez pierwsze 30 min a po tym czasie okazuje się, że zaczyna się coś nagle dziać (zmniejszona wydajność dymu, zawieszające się zrębki itd. .... nie wiadomo dlaczego?). Dlatego w konstrukcji DG decydują drobne niuanse.

Edytowane przez Grzewlod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiscie mam taka dużą wędzarnie i juz sie nosiłem z zamiarem jej zburzenia własnie przez brak wydajnego DG , Prosze o informacje i spostrzeżenia .

 

Witaj Wojciechu. Pisałeś mi o dwóch Twoich wędzarniach z Ytong a teraz chcesz coś burzyć ??? Ile Ty masz tych wędzarni? Myślę że jak masz z DG, to tej foto będziesz już mógł mi pokazać i nie będzie żadnych wymówek :)

Edytowane przez Jacek Len
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

osobiscie mam taka dużą wędzarnie i juz sie nosiłem z zamiarem jej zburzenia własnie przez brak wydajnego DG , Prosze o informacje i spostrzeżenia .

 

Witaj Wojciechu. Pisałeś mi o dwóch Twoich wędzarniach z Ytong a teraz chcesz coś burzyć ??? Ile Ty masz tych wędzarni? Myślę że jak masz z DG, to tej foto będziesz już mógł mi pokazać i nie będzie żadnych wymówek :)

Nie sądzę by miał się zamiar pochwalić .. Zapewne będę troszkę złośliwy w wypowiedzi ale kto sieje wiatr . . Sądziłem że Wojtek o takim domniemanym jak dla mnie fachowcem nie przewidział tego i dziś chce zburzyć komorę zamiast dopasować do tego dymogenwrator. Dla mnie jest oczywiste .. że jeśli miał by coś pokazać to poparł by zdjęciami. Zatem nie ma czym się pochwalić i boi się krytyki że wyda się jaki to z niego Ensztein .. Ale może się mylę. Chciał bym pomimo to zobaczyć wędzarnie i może coś przyjdzie doradzić?!

 

Wysłane z mojego 21061119DG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzewold , dziekuję za wskazówkę , skorzystam . :)

 

Koledzy Jacek Len oraz Januszfeniks - nie mogę z wami dyskutować -czekam  na zakończenie Waszych "doktoratów " z budowy wędzarni .

Czytanie Waszych postów trwa krócej niż  pisanie z efektem - po próżnicy -więc skorzystam z tej opcji szanuję czas. 

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzewold , dziekuję za wskazówkę , skorzystam . :)

 

Koledzy Jacek Len oraz Januszfeniks - nie mogę z wami dyskutować -czekam  na zakończenie Waszych "doktoratów " z budowy wędzarni .

Czytanie Waszych postów trwa krócej niż  pisanie z efektem - po próżnicy -więc skorzystam z tej opcji szanuję czas. 

 

Zamiast tracić czas na rozmowę ze mną wystarczyłoby wrzucić fotkę Twojej wędzarni z DG i temat byłby zamknięty, ale Ty wolisz znowu tylko gadać.

Mnie możesz obrażać do woli bo jestem tutaj zielony, ale obrażać Januszfeniks, który wybudował w swoim życiu więcej "architektury ogrodowej" niż Ty kiedykolwiek widziałeś to już przesada.

Odnoszę wrażenie, że biegasz po wszystkich postach i dodajesz swoje trzy grosze oraz snujesz marzenia o swoim ogródku i własnej wędzarni.

Sorry, ale tylko piszesz i nic nie pokazujesz więc dla mnie jesteś tylko teoretykiem z nosem w kompie i wujku google. Mnie i moim kolegą do teraz z wielu tematów żadnych fotek nie pokazałeś, ale może chociaż koledze który ten wątek założył, pokażesz co masz i nie daje rady Twoim 1000l.

PS. Jak masz znowu nawijać makaron na uszy szukając wymówek o upublicznianiu wizerunku etc... lub obrażać, to nie pisz już nic bo brak fotek mówi sama za siebie.

Edytowane przez Jacek Len
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Grzewold , dziekuję za wskazówkę , skorzystam . :)

 

Koledzy Jacek Len oraz Januszfeniks - nie mogę z wami dyskutować -czekam na zakończenie Waszych "doktoratów " z budowy wędzarni .

Czytanie Waszych postów trwa krócej niż pisanie z efektem - po próżnicy -więc skorzystam z tej opcji szanuję czas.

Zamiast tracić czas na rozmowę ze mną wystarczyłoby wrzucić fotkę Twojej wędzarni z DG i temat byłby zamknięty, ale Ty wolisz znowu tylko gadać.

Mnie możesz obrażać do woli bo jestem tutaj zielony, ale obrażać Januszfeniks, który wybudował w swoim życiu więcej "architektury ogrodowej" niż Ty kiedykolwiek widziałeś to już przesada.

Odnoszę wrażenie, że biegasz po wszystkich postach i dodajesz swoje trzy grosze oraz snujesz marzenia o swoim ogródku i własnej wędzarni.

Sorry, ale tylko piszesz i nic nie pokazujesz więc dla mnie jesteś tylko teoretykiem z nosem w kompie i wujku google. Mnie i moim kolegą do teraz z wielu tematów żadnych fotek nie pokazałeś, ale może chociaż koledze który ten wątek założył, pokażesz co masz i nie daje rady Twoim 1000l.

PS. Jak masz znowu nawijać makaron na uszy szukając wymówek o upublicznianiu wizerunku etc... lub obrażać, to nie pisz już nic bo brak fotek mówi sama za siebie.

Wróbel musisz chrupki i cipsy oddać dzieciom ..Nie będę tu się rozwijał... Wszystko bardzo ładnie ujoł Jacek... Dawno już to wiem... Szkoda tylko a takich i na Fejsie jest i na innych grupach krzykaczy że sami się kompromitują a nie mając nawet brudu za paznokciem by się pochwalić. Przeszkadzają dojsc do jakiegoś konsensusa . Otworzyć się na nowy temat który można rozbudować. Dla mnie jako wiedza jest spalony i niejednokrotnie mam z takimi w realu spotkania. I zawsze tak samo. Wojtek doktorat tu niepotrzebny . To są proste sprawy dla średnio inteligetnego człowieka. Szkoda czasu. Zamiast w dzień dojść do sedna to taki będzie bił pianę nie rozumiejąc że siły przyrody i fizyka są takie same i w każdym warunki działają i inaczej. I żeby nie były ściśle przestrzegane materiały i łączenie ich ze sobą to samoloty...na nawet rakiety spadały by. No ok. Niech będzie. Psuły.

 

Wysłane z mojego 21061119DG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mnie możesz obrażać do woli bo jestem tutaj zielony, ale obrażać Januszfeniks, który wybudował w swoim życiu więcej "architektury ogrodowej" niż Ty kiedykolwiek widziałeś to już przesada.

 

Wróbel musisz chrupki i cipsy oddać dzieciom ..

Jacek nikt nikogo nie ma prawa tutaj obrażać !!!

Panowie opanujcie się wyluzujcie, przypominam, że jest to temat o DG, zaraz Admin zamknie temat Homiana a warto byłoby poznać jego konstrukcję, załóżcie sobie inny temat i tam wymieniajcie swoje poglądy jak was nie interesuje DG Homiana :facepalm: !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bracia Wędzarnicy -SPOKOJNIEJ PROSZĘ  Wieży Babel nie ukończono bo mówili innymi językami  :mad:  a znowu się zaczyna  :facepalm:

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mnie możesz obrażać do woli bo jestem tutaj zielony, ale obrażać Januszfeniks, który wybudował w swoim życiu więcej "architektury ogrodowej" niż Ty kiedykolwiek widziałeś to już przesada.

Wróbel musisz chrupki i cipsy oddać dzieciom ..

Jacek nikt nikogo nie ma prawa tutaj obrażać !!!

Panowie opanujcie się wyluzujcie, przypominam, że jest to temat o DG, zaraz Admin zamknie temat Homiana a warto byłoby poznać jego konstrukcję, załóżcie sobie inny temat i tam wymieniajcie swoje poglądy jak was nie interesuje DG Homiana :facepalm: !!!!

Temat dymogenwratora bardzo mnie interesuje... Bo chodzi mi już po głowie jego zastosowanie... Dlatego czytam uwagi i spostrzeżenia. Plisy i minusy.

 

Wysłane z mojego 21061119DG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Temat dymogeneratora bardzo mnie interesuje.
Mam już 5 przetestowanych , każdy ma jakieś wady - zrobiłem własną konstrukcję spory - dymi dobrze nie wiesza się ale z kolei wykrapla sporo badziewia , a że zrobiłem dekiel na zewnątrz to cieknie po zewnątrz = ot diabeł tkwi w szczegółach

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Temat dymogeneratora bardzo mnie interesuje.

Mam już 5 przetestowanych , każdy ma jakieś wady - zrobiłem własną konstrukcję spory - dymi dobrze nie wiesza się ale z kolei wykrapla sporo badziewia , a że zrobiłem dekiel na zewnątrz to cieknie po zewnątrz = ot diabeł tkwi w szczegółach
No Właśnie...czytam i widzę że kto by nie wrzucił to jakiś problem jest. Ja rozmyślam nad innym rozwiązaniem... Czas pokaże co wymyślę. . I czy się sprawdzi.

 

Wysłane z mojego 21061119DG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

emat dymogenwratora bardzo mnie interesuje... Bo chodzi mi już po głowie jego zastosowanie... Dlatego czytam uwagi i spostrzeżenia.

Super :thumbsup:. Pewnie masz na myśli zastosowanie DG w swoich bajecznych konstrukcja, to by była fajna dodatkowa opcja dla klienta jakby miał dwie różne możliwości wędzenia, do tego trzeba by jeszcze tylko opracować dodatkowe rozwiązanie grzejne. 


[Dodano: 28 sty 2022 - 15:43]

 

 

No Właśnie...czytam i widzę że kto by nie wrzucił to jakiś problem jest. Ja rozmyślam nad innym rozwiązaniem... Czas pokaże co wymyślę

Na rynku jest kilka DG w miarę bezobsługowych może coś byś dopasował gotowego do pojemności komór przez ciebie budowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat dymogenwratora bardzo mnie interesuje... Bo chodzi mi już po głowie jego zastosowanie... Dlatego czytam uwagi i spostrzeżenia. Plisy i minusy.

 

Mnie też interesuje pomimo, że nie planuje takiej w najbliższym czasie ale... kto wie bo nigdy nie mówię nigdy, więc w wolnej chwili czytam i się "uczę" ale tylko od praktyków. :D

 

 

Mam już 5 przetestowanych , każdy ma jakieś wady - zrobiłem własną konstrukcję spory - dymi dobrze nie wiesza się ale z kolei wykrapla sporo badziewia , a że zrobiłem dekiel na zewnątrz to cieknie po zewnątrz = ot diabeł tkwi w szczegółach

 

I to są cenne informacje :clap:

 

 

Jacek nikt nikogo nie ma prawa tutaj obrażać !!!

 

Masz racje i przepraszam jeśli kogoś obraziłem. :angel:

 

 

Edytowane przez Jacek Len
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje i przepraszam jeśli kogoś obraziłem. :angel:

Jacku nikogo nie obraziłeś tylko powyżej napisałeś, że "Ciebie można obrażać bo ....", otóż tu nikt nie ma prawa nikogo obrażać!!! Wiadomą sprawą jest, że często prowadzi się "mocną wymianę zdań" jeśli ona jest merytoryczna to wszytko ok ale jak zaczyna schodzić na grunt złośliwości itd..... to już nie fajnie i zawsze kończy się zamknięciem tematu przez Admina, chyba nie o to chodzi. Teraz już wiesz co miałem na myśli  :)

Edytowane przez Grzewlod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups, ale "dyskusja"  się rozwinęła ;) .  Tak jak pisałem już wcześniej , nie bardzo mam pojecie o dymogeneratorach i sam jestem ciekaw jak się będzie sprawował (na ile wystarczy zasyp, czy nie będzie wieszał zrębków, jak dużo spala. Powoli na bieżąco postaram się to co sprawdzę wrzucać i podzielimy się spostrzeżeniami. Dużo jednak pracuję i czasu na hobby niewiele mi zostaje. W każdym razie co zrobię i sprawdzę poddam tutaj żeby przeanalizować. Jeśli chodzi o ilość dymu(nie wiem jak będzie w dłuższym czasie) to wygląda tak na wentylatorkach na około 3/4 mocy  https://youtu.be/j9eb6pKqGho

Edytowane przez homian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.