Skocz do zawartości

Wrzucę swój i ja


homian

Rekomendowane odpowiedzi

Janusz, nie bój żaby... dam radę, a za popcorn i chipsy służą smażone świńskie uszy, mniam ;):D

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a za popcorn i chipsy służą smażone świńskie uszy, mniam
Jadłeś CHIPSY WIELOSIA? to ci dopiero przysmak (czasem posypywałem tacę papryką :facepalm:  ) 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kogoś zainteresuje - fajna i tania rozpałka 230V 800W , więc pomyślałem o Waszych projektach DG aczkolwiek nie wiem czy przydatne :)

https://allegro.pl/oferta/k6499-bbq-time-elektryczna-rozpalka-do-grilla-800w-11764449791

Jest w trakcie licytacji kilka sztuk :)

Edytowane przez Jacek Len
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ciąg dalszy. Troszkę czasu upłynęło(właśnie tego czasu najbardziej brakuje).  Do prawdziwego wędzenia jeszcze kawałek ale troszkę poczyniłem i już jakieś spostrzeżenia są.

Najpierw suszenie mechaniczne. Niektórzy są temu przeciwni, ja jeszcze nie wiem jak się sprawdzi. Jeśli będzie źle to będę miał dmuchawę do rozpalania grilla   :)  .

 

post-42102-0-79559200-1647610495_thumb.jpg

 

post-42102-0-05738500-1647610545_thumb.jpg

 

Wstawiłem potencjometr żeby regulować siłę nadmuchu.

 

Wyciąłem również otwór w plecach kibelka i zamontowałem wiatrak termoobiegu  i  żeby dym rozwiewał wszędzie.

 

post-42102-0-85712200-1647610628_thumb.jpg

 

I od strony komory (jeszcze obudowa żeby mięsa nie poszatkowało  :)  )

 

post-42102-0-38991200-1647610723_thumb.jpg

 

Teraz instalacja. 

Grzałka 2.9 KW zakupiona razem z obudową w ale drogo. Druga wyjęta z kuchenki (miała być do podpiekania) 2 KW. Obie grzałki przykryte deflektorami wcześniej używanymi w tradycyjnym wędzeniu.

 

post-42102-0-88834400-1647610808_thumb.jpg

 

post-42102-0-49310500-1647610857_thumb.jpg

 

post-42102-0-76852000-1647610879_thumb.jpg

 

post-42102-0-10173100-1647610904_thumb.jpg

 

Założenie miałem że ta większa poradzi sobie z podstawowym wędzeniem  i mniejsza będzie do dopiekania. W sumie przy temperaturze zewnętrznej plus 3 stopnie, po osiągnięciu przy użyciu obu grzałek zadanej temperatury utrzymywało ją na samej większej, ale po otwarciu drzwi i lekkim wychłodzeniu osiągnięcie ponownie temperatury zadanej przy jednej grzałce trwało dosyć długo.  Przekaźnik w sterowniku niestety nie poradził by sobie z oboma grzałkami więc użyłem przekaźnika(stycznika z cewką 220V) i teraz obie są sterowane i załączane razem. Oczywiście mam możliwość odłączenia wyłącznikiem tej drugiej grzałki.

 

Teraz galimatias z puszkami, włącznikami itd.

 

 

post-42102-0-79964900-1647610965_thumb.jpg

 

Puszka nr. 1- włącznik z potencjometrem do nadmuchu osuszania z pierwszych zdjęć. Drugi wyłącznik do termo obiegu. Wyjścia z wyłącznika i potencjometra zakończone gniazdkami zamocowanymi w puszcze, tak żeby całość łatwo zdemontować przez wyjęcie wtyczki.

Puszka nr. 2 – włącznik do wentylatorków dymogeneratora. W środku zasilacz i wyjście z puszki gniazdem do którego wpięty jest na przewodzie regulator obrotów (7), całość do demontażu w jedną chwilę.

Puszka nr. 3 Stycznik do drugiej, mniejszej grzałki zasilany ze sterownika(6 ), również przy użyciu wtyczki z podwójnego gniazda (5), wpiętego w wyjście ze sterownika( w drugie wejście gniazda podłączona grzałka większa).

Puszka nr.4 To włącznik grzałki mniejszej która w zamyśle miał być nim włączana ręcznie.  Do tej puszki podłączam zasilenie z innej fazy, innego obwodu(na razie prowizorycznie mocnym przedłużaczem 3x2,5mm.

Zobaczymy jak będzie z wkładem mięsa. Dymogenerator zasypany został niewielką 0,5kg. porcją grubych zrębków i wytrzymał przy wiatrakach na max , dwie godziny, wypalając wszystko. Co prawda pod koniec (około półtorej godziny) zatkałem środkowy otwór którym było podpalane a otworzyłem z boku żeby dopaliło się do końca bo w szerokiej jednak (20cm średnicy) rurze coś tam próbowało z boku niedopalonego zostać. Zobaczymy przy większym zasypie czy się coś z tej kwestii zmieni .

Tak to wygląda na filmie :

 

 

Edytowane przez Maxell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaszenie zadaszeniem a różnica temperatury oraz rosa zrobi swoje.Mówię to z własnego doświadczenia jak u mnie dostała się woda do puszki nad tynkowej w domku gospodarczym i wybijało bezpiecznik.

Użyję silikonu i będzie ok. Dzięki za podpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.