Skocz do zawartości

Dymogenerator, pierwsze dymienie.


Wnuczek

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie się wziąłem i zrobiłem dymogenerator. Wzorowałem się na sprzęcie, jaki miał Bagno na zlocie. Pierwsze dymienie już za mną. Dwie małe szyneczki ładnie się uwędziły a obecnie wędzi się 10 fląder.

Przedstawiam dwa zdjęcia urządzenia.

 

Do budowy dymogeneratora użyłem: starej gaśnicy proszkowej, wentylatora samochodowego i elastycznej rury aluminiowej. Dzięki prostownikowi mam możliwość regulacji prędkości obrotowej wentylatora Za komorę na razie służy kartonowe pudło.

Urządzenie jest jeszcze nie do końca gotowe, ale musiałem je sprawdzić, działa. Kłopotliwe jest tylko w nim osuszanie.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnuczek, czy nie obawiasz się tego zaklejenia smolistymi? - ja nie mam czasu "zebrać się" na wykonanie swojego generatora - kołacze mi się tylko pominięcie wentylatora z drogi dymu
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abratku nie przejmuję się smołą w wentylatorze. Wiem już, że urządzenie będzie używane sporadycznie do wędzenia w zimnym dymie. Poza tym mam drugi wentylator w zapasie.

Bagno dziś osuszyłem ryby przez strumień zimnego powietrza. Na koniec wędzenia podniosłem temperaturę w komorze elektryczną opalarką.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osuszanie

Najszybszym rozwiązaniem jest zainstalowanie zwykłej opalarki do farby ustawionej na najmniejszą moc grzewczą, cos takiego:

Najtańsze rozwiazanie i trzeba dorobić regulator (koszt około 45 zł)

Lub już z regulatorem.

Sam uzywam podobnej i to działa.

 

Wentylator dymogeneratora

Co do smoły pogazowej, wystarczy raz na rok umyć benzyną (lub częściej, w zależności jak często jest używany wentylator) lub również zastosować metode dyszową i wtedy nie ma kontaktu z dymem. Minus taki że uzyskuje się dużo niezbyt gęstego dymu, ale za to przepływ dymu przez wędzarnie rewelacyjny i mocno zmniejsza kondensacje wilgoci na wyrobach podczas podnoszenia temperatury.

 

PS

Przy zastosowaniu montażu "dyszowego" obnizy się jeszcze bardziej temperature i zwiekszy przepływ powietrza.

Służę pomocą jesli cos jest niezrozumiałe + własnym zdobytym doswiadczeniem :lol:

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BonAir

Czy chodzi o to, jak się buduje dyszę? , czy o cały schemat instalacji?

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOSHIBA, mógłbyś wrzucić swoje przemyślenia i jakiś schemat - u mnie są to tylko "kiełki" w głowie
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pracy stosowałem pompę do pompowania smoły elektrofilowej (wynik pracy elektrofiltrów) rozlanej w np. jakimś kanale pod filtrami. Była to rura 2 cale i do niej doprowadzona była para technologiczna rurą półcalową do jednego końca. Rurka ta była wygięta w fajkę i odcinek paru cm wchodziła do tej 2 calowej. Do drugiego końca rury 2 calowej był podłączony wąż odpływowy. Po włączeniu pary, pompa po chwili pompowała smołę. Dobre to było, bo i przy okazji para grzała smołę. Więc Toshiba wiem chyba o co Ci chodzi i skorzystam z pomysłu, i wtedy wentylator nie ma kontaktu z dymem.

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt dyszy to właśnie taka strumienica.

Mimo że to brzmi technicznie trudno i wygląda skomplikowanie, można to wykonać bardzo łatwo.

Oczywiście jeżeli ktoś ma możliwości to może to wykonać dokładnie tak jak na rysunku powyżej, jednak działa to też w wykonaniu prowizorycznym

Wystarczy zastosować opalarkę (linki we wcześniejszym poście) i zbliżyć do otworu który jest 2 razy większy od wylotu opalarki.

Regulując (zbliżając do otworu i oddalając) widzimy jak powietrze wylatujące z opalarki „porywa” zewnętrzne powietrze i razem wlatują przez otwór.

Podgrzane powietrze + powietrze zewnętrzne maja niższą temperaturę a jeżeli ustawiona na opalarce, no i oczywiście jest jego o wiele więcej a jeżeli tylko z opalarki.

 

Stosując tą samą zasadę w przypadku dymogeneratora otrzymujemy:

Suche podgrzane powietrze z opalarki + dym z dymogeneratora.

I znów regulacja ilości dymy zależy od szczeliny jaką ustawimy.

 

 

Co zyskujemy?

Ogromną oszczędność drewna, ponieważ temperatura w wędzarni bierze się z opalarki, a dym jest jedynie dodatkiem.

Z własnego doświadczenia widzę że zużycie zrębków dla wędzarni o wymiarach beczki jest około 0,5 l na godzinę.

Żeczywiste zużycie zrębków mam o wiel mniejsze ponieważ tylko na początku używam zrębków, żeby wytworzyć żar w garnku, a potem dodaje kawałki drewna – grubości i średnicy palca.

Garnuszek stoi na kuchence elektrycznej, więc „rozpalam” go prądem, a potem to już samo działa. Zdarza się że dogrzewam garnuszek w trakcie w momentach gdy dodaje nową porcję drewna.

Ten sposób „generatora dymu” + grzanie stosuje w trakcie wyjazdów. Oszczędza mi to wiele problemów z przenoszeniem sprzętu (bo go jest mało), a jakąś beczkę karton czy inne diabelstwo zawsze się znajdzie.

:grin:

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam wszystkich jestem nowy na tym forum i chciałem rozpocząć przygodę z wyrobem wędlin i wędzeniem.

Ad TOSHIBA

Bardzo zainteresował mnie pomysł ze strumienicą. Może jakiś schemat lub zdjęcia.

Myślałem czy oprócz strumienicy i dymogeneratora nie zastosować obiegu zamknietego dymu, no może nie zupełnie zamkniętego - tak aby była regulacja gęstości dymu. Bardzo mnie ten pomysł zaintrygował. Ale chciałbym skorzystać ze wskazówek lub projektów doświadczonych przed projektowaniem i wykonaniem swojej wędzarni.

Pozdrawiam JanMaz

Pozdrawiam JanMaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.