Skocz do zawartości

Pawłowe wyroby


pdywicki

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem założyć sobie temat w tym dziale w dwóch celach, po pierwsze by zachować sobie na przyszłość zdjęcia i składy wyrobów - taki jakby własny, wirtualny notatnik. Po drugie, by otrzymać Wasze komentarze i wskazówki, co można byłoby w moich wyrobach i technologii poprawić ;)

 

Nie jestem najlepszy w robieniu zdjęć wyrobów, proszę weźcie na to poprawkę.

 

Na pierwszy post wrzucam ostatnią produkcję, kiełbasę Lisiecką, szynkową oraz żywiecką. Receptury  to najczęściej mix tego co znalazłem na forum, w PW16 oraz własne inwencje twórcze. Jeżeli trafi się wyrób zrobiony na podstawię czyjegoś przepisu, a o tym zapomnę - niech autor mi wybaczy :D

 

Kiełbasa Lisiecka zrobiona według receptury dostępnej w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2010:028:0026:0031:PL:PDF. Zwiększyłem jedynie ilość peklosoli do 20g/kg, wiedząc, że dla mnie i domowników 15g/kg to zdecydowanie za mało. Użyłem również mięs z klasyfikacji całej szynki, także mogło trafić się parę kawałków z mięśnia czterogłowego (choć starałem się przy wyrabianiu wybrać tak, by większość tego mięśnia trafiła do pozostałych wyrobów.

 

post-108385-0-59920800-1667224790_thumb.jpg

 

post-108385-0-36555100-1667224897_thumb.jpg

 

post-108385-0-95104800-1667224941_thumb.jpg

 

Kiełbasa szynkowa, skład surowcowy:

 

80% I klasa z szynki - krojona w kostkę 3-4cm

20% III klasa uzyskana z klasyfikacji szynki rozdrobiona na siatce 2,5mm

 

Przyprawy na 1kg:

2g pieprz biały

1g pieprz czarny

1g kolendra

0,5g gałki musztatołowej

20g peklosól

 

 

post-108385-0-17371600-1667225223_thumb.jpg

post-108385-0-91008400-1667225685_thumb.jpg

 

Kiełbasa żywiecka (a może a'la żywiecka?), skład surowcowy:

40% I klasa - szarpak

35% IIB siatka fi 8mm

10% III sitaka fi 2,5mm

15% pręga wołowa siatka fi 2,5mm

 

Przyprawy:

20g peklosól

1g pieprz czarny

0,5g czosnek świeży

 

post-108385-0-19998900-1667225459_thumb.jpg

post-108385-0-10846300-1667225490_thumb.jpg

 

 

Edytowane przez EAnna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za tak pozytywny odzew, bardzo miło czyta się komentarze, zwłaszcza, że to od Was, z Waszych tematów i postów wiele się nauczyłem.

 

Tym razem wstawiam coś niemięsnego, chleby pszenne na żytnio-pszennym zakwasie. Chlebem zajmuje się trochę dłużej niż wędlinami, od paru ładnych lat nie kupuję w ogóle pieczywa :D

post-108385-0-90751000-1667480216_thumb.jpgpost-108385-0-86366200-1667480230_thumb.jpgpost-108385-0-42229700-1667480243_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

chleby pszenne na żytnio-pszennym zakwasie.

No, wzorcowy rozrost  :clap:  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Poprosimy o przepis jeśli można  :D

Sam przepis właściwie jest banalnie prosty, a trudniejsza jak zwykle jest technologia :D

 

Na dwa takie bochenki (rozrost w koszykach 26cm) potrzeba:

 

- 900g mąki T750, dotychczas korzystałem z mąk z młynu Ciechanowiec, ostatnio przerzuciłem się na kujawskie Markowice, które często mam po drodze, a mąkę mają świetną;

- 650g wody (nawodnienie tego konkretnie chleba to 75%, nie każda mąka tyle przyjmie, bezpieczniej, zwłaszcza jeżeli ktoś jest początkujący z ciastem chlebowym, jest trzymać się hydratacji do 70%, a na same początki nawet i 65%);

- 200g zakwasu będącego w szczycie aktywności;

- 20-25g soli.

 

W przypadku ręcznego wyrabiania (u mnie od jakiegoś czasu pracuje mikser spiralny :D ) warto 1h przed wyrabianiem zmieszać samą mąkę z wodą, niezbyt dokładnie, bez wyrabiania, ten etap to tzw. autoliza. Wyrabiając w spirali pomijam już ten etap.

 

Do ciasta po autolizie dodajemy resztę składników, wyrabiamy ciasto i pozostawiamy do fermentacji.

 

W trakcie fermentacji kilkukrotnie składam ciasto celem wzmocnienia siatki glutenowej, zwykle składam co 45-60 minut.

 

Czas fermentacji jest różny, zależy od aktywności zakwasu, temperatury ciasta i paru jeszcze czynników, ogólnie przyjmuje się, że ciasto powinno zwiększyć swoją objętość o 30-50%, czego ja się trzymam.

 

Następnie ciasto wyrzucam na blat, dzielę na dwie porcje i wstępnie formuję kulki wspomagając się skrobką tudzież szpachelką.

 

Daję ciastu odpocząć 30-60 minut w zależności od stopnia jego wyrośnięcia, następnie formuję bochenki, uformowane lecą do lodówki i w 4 stopniach garują 15-18 godzin do wypieku.

 

Gdy kamień w piekarniku osiągnie 240 stopni (sprawdzam pirometrem), chleby wyrzucam z koszyków na papier, smaruję krochmalem i posypuję makiem, a następnie naciam i wrzucam na kamień. W piekarniku pod kamieniem na dnie mam blachę z kamieniami lawowymi, wlewam tam jakieś 150ml wody celem wytworzenia dużej ilości pary. Po 20 minutach zmniejszam temperaturę do 210 stopni i dopiekam kolejne 20-30 minut.

 

To wszystko opisane w wielkim skrócie, cóż, o robieniu chleba i całej technologii można napisać wiele książek. Zaczynając moją przygodę mocno inspirowałem się tym kanałem na youtubie, a zaczynałem od tego przepisu https://www.youtube.com/watch?v=WxfbiGto4R8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ci bardzo, jak dla mnie przepis jest wystarczająco jasny i zrozumiały, piekę też już parędziesiąt lat, więc problemu nie mam. Pytanie tylko jak długo średnio (w przybliżeniu) , czyli mniej więcej, trwa stosowana przez Ciebie fermentacja :D ? Do wyrabiania ciasta używam głównie robota z hakiem, Kenwood Chef, i zawsze też poddaję ciasto ok. półgodzinnej autolizie :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

trudniejsza jak zwykle jest technologia
:thumbsup: Naprawdę super wygląd , może kiedyś na jakimś zlocie spróbuję  :D  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko jak długo średnio (w przybliżeniu) , czyli mniej więcej, trwa stosowana przez Ciebie fermentacja :D ?

Zwykle 4-5 godzin przy średnio 22 stopniach w mieszkaniu. U mnie wygląda to zawsze tak, że pierwszego dnia przed pracą dokarmiam zakwas, po pracy wyrabiam ciasto, na noc idzie do lodówki i następnego dnia po pracy piekę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja również robię podobnie, zakwas trzeba przecież ożywić, chodziło mi tylko o przybliżony czas fermentacji, tak dla lepszej orientacji. Twój chlebuś to wyrób tzw. profesorski, "akademicki", absolutnie pokazowy :thumbsup:. Dzięki bardzo :clap: . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiełbasa Lisiecka zrobiona według receptury dostępnej w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej

Następnym razem proponuję abyś zrobił Lisiecką, tak jak ją robiono przed zgłoszeniem do UE.  ;)

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/9476-kie%C5%82basa-lisiecka-produkcji-paw%C5%82a/ 

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W jakim celu?

W celu końcowej fermentacji. Lodówka mocno spowalnia ten proces, stąd taki czas. Można równie dobrze po uformowaniu zostawić w temperaturze otoczenia na 1-4 godziny i wypiekać, jednak taka długa zimna gara pozwala mi się lepiej wpasować w mój porządek dnia :D Po pracy jednego dnia mogę zrobić chleby, a drugiego dnia je upiec. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo robi się z ciastem na "Pizzę", i Włosi nazywają ten "lodówkowy proces" po prostu dojrzewaniem :D . https://www.klubmilosnikowpizzy.pl/dojrzewanie-wazniejsze-od-wyrastania/

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mała aktualizacja co działo się od ostatniego postu. Póki co same zdjęcia, a jak dojadę na swoją prowincję to spiszę przyprawy ;) Chciałbym zaznaczyć, że zdjęcia są robione telefonem, który niestety nie oddaje w pełni kolorów wyrobów.

 

Trafił mi się dzik, za co dziękuję serdecznie koledze myśliwemu. Bielenie, rozbiór i przerób cały po mojej stronie - nadchodzący kurs na pewno pomoże doskonalić te umiejętności :D zgodnie z życzeniem rodziny całość poszła na kiełbasę. Dzik był nie duży, w skórze ważył ok. 45kg. Dzik był dosyć tłusty, więc kiełbasa bez dodatku wieprzowiny.

 

post-108385-0-57630700-1674718753_thumb.jpg

 

Kolejny temat powstał z chęci czyszczenia zamrażarki. Po obróbce mięs na wędzonki zostało sporo mięsa drobnego + warkocze od schabu. Dokupiłem podgardla oraz wątroby i powstała pasztetowa, całość poszła do podwędzenia.

 

post-108385-0-41455300-1674719059_thumb.jpg

 

W następnym miesiącu ponownie od kolegi myśliwego dostałem do przerobienia daniela. Powstały 2 rodzaje cienkiej kiełbasy, ala szynkowa i kabanosy.

 

Pierwsza cienka miała w składzie mięso z daniela z dodatkiem IIb wieprzowego.

 

post-108385-0-70355800-1674719504_thumb.jpg

 

Druga cienka oprócz IIb wp dostała jeszcze dodatek I wp krojonej nożem.

 

post-108385-0-67996100-1674719580_thumb.jpg

 

Kiełbasa szynkowa, I z daniela i III również daniel.

 

post-108385-0-55262800-1674719644_thumb.jpg

 

Kabanosy z dodatkiem IIb wp, szkoda że nie miałem akurat dzika.

 

post-108385-0-20289100-1674719726_thumb.jpg

 

Za tydzień w planach kabanosy wp i parówki, przy okazji spiszę z notatek przyprawy oraz proporcje poszczególnych klas i zaktualizuję post :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.