Skocz do zawartości

Tata daj starą kiełbasę


barkos

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Bardzo cieszę się, że odnalazłem to forum. Biorę pełnymi garściami wiedzę i czerpię z Waszego doświadczenia sam próbując swoich sił z domowymi wędlinami.

Tym bardziej jest to dla mnie ważne, że moje maluchy uwielbiają starą kiełbasę taty a chciałbym dawać im jak najlepsze i przede wszystkim bezpieczne produkty.

 

Nie chcę zaśmiecać forum wklejając swoje wypociny po różnych tematach a jednocześnie chciałbym czasami zapytać o jakieś sprawy lub pochwalić się czymś. Dlatego zakładam tutaj swój pokój, do którego zapraszam Was wszystkich :)


[Dodano: 01 gru 2022 - 13:37]
W związku z tym, ze nie dorobiłem sie jeszcze komory dojrzewalniczej, w swojej produkcji wedlin ograniczony jestem do sezonu jesień-wiosna, kiedy to u mnie w garazu panują calkiem niezłe warunki.
Pierwszą tegoroczną produkcją była palcówka, która wyszla bardzo dobrze.
[Dodano: 01 gru 2022 - 13:40]
A tu ubiegloroczna coppa zjedzona ostatnio ze swojskim chlebem.

post-108868-0-86167000-1669898176_thumb.jpg

post-108868-0-16517100-1669898231_thumb.jpg

post-108868-0-11507400-1669898338_thumb.jpg

Jeśli mieszkasz blisko lasu, musisz powiadomić nadleśnictwo gdy trawa będzie wypalana :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bardzo cieszę się, że odnalazłem to forum
Z jednej strony  TAK , z drugiej zaś przybyło Ci pracy ....takiej smacznej  :D 

Ładne  początki  ;)

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Muski!

No to dorzucę pare fotek tego co obecnie sie robi.

Pancetta, schabik (obecnie zapakowany próżniowo dla wyrównania wilgotności - zaczynałem gdy troszkę za ciepło jeszcze było...), szyneczka, chorizo, i wczoraj powiazane salami-pierwszy moj wyrob z kulturami bakterii. Własnie fermentuję.

 

Z jednego rodzaju salami chciałbym zrobić soppressatę. Dobrze kombinuję, że prasowanie dopiero po fermentacji?

post-108868-0-10972200-1669907027_thumb.jpg

post-108868-0-25464700-1669907093_thumb.jpg

post-108868-0-38466100-1669907143_thumb.jpg

post-108868-0-12762100-1669907192_thumb.jpg

post-108868-0-58389500-1669907225_thumb.jpg

post-108868-0-51331100-1669908503_thumb.jpg

Edytowane przez barkos

Jeśli mieszkasz blisko lasu, musisz powiadomić nadleśnictwo gdy trawa będzie wypalana :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki chlopaki.

Dzisiaj skroil tepym nozem kawalek szyneczki z polowy wrzesnia. Dzieci jedza wiec jest spoko ????

Za wczesnie troche zebrana ale mlode wolaly hehe

post-108868-0-92415500-1670006421_thumb.jpg

Edytowane przez barkos

Jeśli mieszkasz blisko lasu, musisz powiadomić nadleśnictwo gdy trawa będzie wypalana :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzieci jedza wiec jest spoko

I tak wszystkie te Twoje wędliny robisz bez kultur? A jakie ilości peklosoli?  

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no... To salami powyzej dostalo startera. Bardzo jestem ciekaw. To moj debiut z bakteriami.a na pewno z hodowlanymi ????

Ale dotad, trzeci rok, obywalem sie bez. Tyle ze z kielbas to tylko palcowka.

Soli do calomisniowych, oczywiście peklo, daje od 18 do 26 g.

Edytowane przez barkos

Jeśli mieszkasz blisko lasu, musisz powiadomić nadleśnictwo gdy trawa będzie wypalana :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj testowane było chorizo po 10 dniach w garażu. Nieskromnie powiem, ze w polskich marketach nie ma tak dobrych jak moje. Teraz prezentują się tak.

post-108868-0-27018100-1670140606_thumb.jpg

Edytowane przez barkos

Jeśli mieszkasz blisko lasu, musisz powiadomić nadleśnictwo gdy trawa będzie wypalana :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupny popularny i ogólnie dostępny fuet w celach optyczno-handlowych tarza się w mące... Oczywiście są takie z prawdziwą pleśnią, ale drogie, poza tym doświadczone oko rozpozna czy to pleśń czy atrapa - po samym dotyku chociażby. Nie przeczę że szczepiłeś prawdziwą pleśnią, ale z doświadczenia coś tam pamiętam...

Na zdjęciu z 1 grudnia o 16 widać przekrój szynki - wyszedł Ci klasyczny karniszowiec przesuszony - i to mocno. Ciekawe, czy inne przekroje też tak wyglądają. Powiedz, czy przy przygotowywaniu mięsa i jego odwadnianiu używasz cukier ?

Jakie temperatury masz w garażu..?

Edytowane przez jumbo

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie jednak ze to prawdziwa pleśń. Mam zaszczepioną tym samym jedną szynkę i jest zdrowo porośnięta.

Mowisz pewnoe o tej poledwicy. Rzeczywiscie obwódkę ma przesuszoną. To pierwszy tegoroczny wyrób, wystartowany trochę za wcześnie jak na moje garażowe warunki. Bylo za ciepło i tak wyszło. Wisiał przez poltora miesiaca i osiagnal 37% straty masy. Po leżakowaniu w vacum poziom wilgotności ładnie się wyrównał. Nie, nie uzywam cukru jak sugerujesz.

Obecnie w garażu mam ok 10 stopni.

Jeśli mieszkasz blisko lasu, musisz powiadomić nadleśnictwo gdy trawa będzie wypalana :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza zabawa z kątnicą. Wcisnąłem tam piękny kawałek przez 2 tygodnie peklowanej szynki. Wcześniej wymoczyłem w wytawnym winie przez godzine.Na wielkanoc powinna chyba zdązyć.

Proszę się nie śmiać ze sznurowania hehe

 

Teraz moczy sie w winie karczek. Teez pojdzie w katnicę.

post-108868-0-27951300-1670759122_thumb.jpg

Edytowane przez barkos

Jeśli mieszkasz blisko lasu, musisz powiadomić nadleśnictwo gdy trawa będzie wypalana :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ależ te kątnice smierdzą...

Moczyłeś je chyba  :devil:  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

 

 

tak smierdzą.

Może są nadpsute?

Używam kątnice od lat i również "sezonowane" w lodówcś przez wiele miesięcy.

 Mają charakterystyczny zapach ale tak radykalnego jego określenia bym nie użyła  :laugh:

Do kątnic wp. ładuję głównie kaszanki i salcesony, do wołowych- dojrzewające.

 

 

Jedziemy dalej z salami

Napisz coś bliżej o zawartości tego jelita...i recepturze. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.