Jump to content

[Część 2] Metody poubojowego dojrzewania mięsa


Recommended Posts

METODY POUBOJOWEGO DOJRZEWANIA MIĘSA

 

 

W nawiązaniu do artykułu „Proces poubojowego dojrzewania mięsa" („Gospodarka Mięsna" 10/2022) w niniejszej pracy przedstawiono oraz opisano metody i techniki dojrzewania, w wyników których mięso nabiera odpowiednich walorów smakowych, jest aromatyczne i kruche. Najczęściej stosowane są dwa rodzaje dojrzewania: na mokro i na sucho.

Główną metodą dojrzewania mięsa w przemyśle jest dojrzewanie na mokro, natomiast sezonowanie na sucho, jest najstarszą techniką, w wyniku której mięso uzyskuje niepowtarzalne walory smakowo-zapachowe. Ostatnio opracowano trzecią metodę dojrzewania mięsa -jest to dojrzewanie na sucho w workach z półprzepuszczalnej folii membranowej.

 

Początki pierwszych prób sezonowania mięsa na sucho sięgają prawdopodobnie czasów przed XVII wiekiem. Z kolei dojrzewanie mięsa wołowego na mokro to sposób, który został spopularyzowany dopiero po wynalezieniu techniki próżniowej w latach 70. XX w. Każda z tych metod różni się od siebie i pozwala na uzyskanie mięsa o odmiennym smaku i kon­systencji, dlatego metoda dojrzewania powinna zostać dobrana w zależności od pożądanych efektów smakowych. Na rysunku 1 zostały przedstawione trzy metody dojrzewania mięsa wraz z rodzajem zastosowanych opakowań.

 

post-39694-0-15760800-1679239278_thumb.jpg

 

Ze schematu wynika, że głównym celem dojrzewania, bez względu na rodzaj i wielkość parametrów i zastosowanych opakowań, jest poprawa cech sen­sorycznych mięsa (kruchości, soczystości, smakowitości) oraz parametrów tekstury, przy czym wzrost kruchości mięsa w trak­cie poubojowego dojrzewania surowca uważany jest za najważ­niejsze kryterium jakościowe.

 

Parametry procesu dojrzewania i ich wpływ na jakość mięsa

 

Kontrolowanie czynników wpływających na dojrzewanie jest bardzo istotne i wpływa na końcową jakość i wartość odżywczą mięsa.

Temperatura dojrzewania to ważny czynnik wpływający na wzrost mikroflory oraz aktywność enzymów endogennych. Wy­korzystywanie wyższej temperatury podczas dojrzewania wpły­wa na przyspieszenie procesów enzymatycznych w mięsie, a co za tym idzie, podniesienie atrakcyjności wyrobu pod wzglę­dem walorów smakowo-zapachowych. Jednak należy pamiętać o tym, że wyższa temperatura dojrzewania sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, co może skutkować niekorzystnymi odchyle­niami w zapachu i smaku.

Wilgotność względna powietrza w czasie przechowywania po­ubojowego to jeden z najważniejszych czynników, którego para­metry należy ściśle kontrolować. Wynika to z faktu, że zbyt wyso­ka wilgotność względna powietrza, powoduje skraplanie się pary wodnej na powierzchni mięsa, co skutkuje wzrostem aktywności wody. Podwyższona wilgotność powietrza w otoczeniu produktu, stanowi dobre środowisko do rozwoju bakterii i grzybów powo­dujących rozkład surowca, co objawia się niekorzystną zmianą smaku i zapachu. Niska wilgotność powietrza przyczynia się do zwiększonego parowania wody z powierzchni mięsa, powoduje obkurczanie się elementu mięsnego, co wpływa na powiększanie się ususzki i zwiększone straty surowca podczas dojrzewania na sucho.

Ważną rolę w przypadku dojrzewania na sucho (tradycyjnego) i w worku o wysokiej przepuszczalności dla pary wodnej, odgrywa przepływ powietrza wokół prawidłowo umiej­scowionych elementów mięsnych. Obieg powietrza oddziałuje na rozwój mikroflory na powierzchni mięsa podczas dojrzewania. Mikro­organizmy biorą udział w kształtowaniu smaku wołowiny dojrzewającej na sucho, dzięki swoim właściwościom proteolityczny m/l i politycznym na powierzchni mięsa.

Ruch powietrza umożliwia równomierne osuszanie powierzchni mięsa, co pozwa­la uniknąć powstawania niekorzystnego zapachu. Przepływ oraz prędkość powietrza powinny być utrzymywane na tym samym po­ziomie przez cały okres dojrzewania.

 

post-39694-0-11103700-1679239315_thumb.jpg

 

W tabeli 1 zostały przedstawione najczęściej wykorzystywa­ne wartości parametrów (temperatura, czas, przepływ powie­trza, wilgotność względna powietrza) dla poszczególnych metod dojrzewania. W przypadku dojrzewania na sucho oraz na sucho w worku, stosuje się te same parametry dojrzewania. Główną różnicą pomiędzy tymi metodami dojrzewa­nia jest użycie worków o wysokiej przepuszczalności dla pary wodnej. W przypadku dojrzewania na mokro wy­korzystywane są opakowania próżnio­we oraz istotne są tylko dwa parametry dojrzewania - czas oraz temperatura. Przepływ powietrza oraz wilgotność względna powietrza nie ma znaczenia w tej technice. Ze względu na mniej­szy reżim przestrzegania parametrów oraz ze względu na małe straty podczas przechowywania, metoda ta jest bardzo popularna w przemyśle mięsnym.

 

Dojrzewanie na sucho

 

Dojrzewanie na sucho jest tradycyjną i po­wszechną metodą stosowaną od wieków, wyko­rzystywaną do przechowywania oraz poprawy kruchości wołowiny. Proces dojrzewania na sucho polega na umieszczaniu wołowiny w postaci półtusz wołowych, elementów zasadniczych lub kuli­narnych (również z kością), w chłodni w temperaturze od 0 do 4°C. W trakcie dojrzewania na sucho musi być kontrolowana tem­peratura, wilgotność względna oraz szybkość przepływu powie­trza w ciągu całego okresu przechowywania, który może trwać od kilku tygodniu do kilku miesięcy.

Proces dojrzewania na sucho jest kosztowną metodą dojrze­wania. Wynika to szczególnie z większych strat masy produktu (z przyczyny kurczenia się oraz utraty wody), ryzyka zanieczyszczenia mikrobiologicz­nego oraz wyższych kosztów związanych z wymaganymi warunkami dojrzewania (m.in. większa powierzchnia przechowywa­nia, skrupulatna kontrola mikroklimatu). Mimo że proces jest bardzo kosztowny, na rynku istnieje mała nisza konsumentów, którzy wolą i są gotowi zapłacić wyższą cenę za smak dojrzewanej na sucho wołowiny. Taki rodzaj wołowiny dostępny i oferowany jest w znakomitych restauracjach oraz eksklu­zywnych sklepach spożywczych. Na rysunku 2 przedstawiono przykładową ko­morę dojrzewalniczą, znajdującą się w eksklu­zywnej restauracji, gdzie dojrzewaniu na sucho poddano elementy wołowiny.

 

post-39694-0-83580400-1679239287_thumb.jpg

 

Głównym celem dojrzewania na su­cho jest uzyskanie specyficznego aroma­tu, opisywanego jako „smak dojrzewania na sucho". W określeniach można go opisać jako: „maślany", „prażono-orzechowy", „rosołowy". W trakcie procesu suchego dojrzewania soki mię­sne są absorbowane do wnętrza mięsa, dochodzi do chemicznego rozpadu bia­łek i tłuszczy, w wyniku czego uzyskuje się intensywniejszy orzechowy i wołowy aromat. Uzyskanie specyficznego i nie­powtarzalnego aromatu jest wynikiem odziaływania środowiska (powietrza) na powierzchnię mięsa.

Na rysunku 3 pokazano w jaki sposób zmieniała się powierzchnia elementu wołowiny przed i po 60-dniowym dojrze­waniu na sucho.

 

post-39694-0-50630100-1679239296_thumb.jpg

 

Po 60 dniach dojrzewa­nia zaobserwowano ciemniejszą barwę mięsa i tłuszczu, zauważalny ubytek masy oraz pojawienie się mikroorgani­zmów na powierzchni. Wykazano, że wydajność handlowa elementów poddawanych dojrzewaniu suchemu zawie­ra się w przedziale od 46,7% do 76,5% i jest zdecydowanie niższa niż elemen­tów dojrzewających sposobem mokrym od 55,1 do 88,4%.

Zauważalną zmianą na powierzchni mięsa podczas dojrzewania na sucho jest pojawienie się mikroorganizmów, ta­kich jak pleśnie i drożdże. Drugą widocz­ną zmianą jest wysychanie powierzchni surowca wskutek odparowania wody, co prowadzi do ubytków masy. W wyniku działalności enzymów endogennych, następuje częściowy rozkład białek i tłuszczy oraz rozluźnienie struktury mięśni, co przyczynia się do kruszenia mięsa.

 

Dojrzewanie na mokro

 

Metoda dojrzewania na mokro (pa­kowania próżniowego) została wdro­żona w latach siedemdziesiątych XX wieku. Dojrzewanie na mokro to najczęściej wykorzystywana me­toda dojrzewania pośmiertnego sto­sowana w dzisiejszym przemyśle mięsnym. Dojrzewanie na mokro po­lega na pakowaniu elementów mięsa w szczelnie zamykane opakowania próżniowo i następnie przechowywaniu w odpowiedniej temperaturze przez określony czas, w trakcie którego zachodzą korzystne zmiany w jego jakości.

Zalety dojrzewania na mokro przedstawiono na rysunku 4.

 

post-39694-0-45517000-1679239306_thumb.jpg

 

Metoda dojrzewania na mokro może mieć również niekorzyst­ny wpływ na smak mięsa. Może wystąpić smak: kwaśny, me­taliczny, serowaty i krwisty. Natomiast w trakcie tej metody dojrzewania, mięso staje się bardziej delikatne oraz soczystsze w porównaniu z dojrzewaniem na sucho.

 

Dojrzewanie na sucho w workach półprzepuszczalnych

 

W ostatnich latach opracowano innowacyjną metodę doj­rzewania na sucho. Jest to dojrzewanie na sucho w worku z folii membranowej, która umożliwia jednokierunkowe od­prowadzenie wilgoci z wnętrza opakowania, natomiast za­bezpiecza przed wnikaniem jej z otoczenia. Różnej wielkości kawałki mięsa umieszcza się w półprzepuszczalnych workach, zamyka próżniowo i przechowuje w ściśle kontrolo­wanej temperaturze, wilgotności względnej oraz przy ustalo­nej prędkości przepływu powietrza - tabela 1. Ta metoda jest kombinacją techniki dojrzewania na sucho i mokro. Zaleca się stosowanie opakowań z termoplastycznego elastomeru, skła­dającego się z elastycznego polimeru i sztywnego poliamidu. Worki z tego tworzywa znane pod nazwą handlową Tublin®5 i Tublin®10 (Tub-ex ApS, Taars, Dania) charakteryzują się wy­soką przepuszczalnością pary wodnej odpowiednio 5000 g i 2500 g/50 pm/m2/24 h w temp. 38°C i przy 50% wilgotno­ści względnej. Podczas przechowywania, podobnie jak w przypadku dojrzewania na sucho, następuje utrata wilgot­ności z produktu, jednak w tym przypadku powstaje mniejsza ilość obsuszonej powierzchniowej warstwy mięsa. Termoplastycz­ne opakowania ograniczają również dostęp powietrza w trakcie przechowywania, co w efekcie wymaga mniej rygorystycznego nadzoru nad jego jakością. W efekcie takiej metody dojrze­wania uzyskujemy dojrzałą wołowinę o charakterystycznym smaku, jaki posiada wołowina dojrzewająca na sucho metodą tradycyjną. Należy jednak podkreślić, że całkowite ubytki mięsa dojrzewającego na sucho w worku są wciąż zdecydo­wanie większe (21,3-^37,1%) niż elementów dojrzewających na mokro (2,5^-20,2%). W porównaniu z klasycznym dojrzewa­niem na sucho notuje się zmniejszenie wycieku dojrzewalniczego z mięsa dojrzewającego w worku (od 0,25 do 4,8%), ale publikowane są również informacje o zbliżonych wartościach ubytków.

Podsumowując należy podkreślić, że metoda dojrzewania na mokro w opakowaniach próżniowych, cieszy się duża popu­larnością w przemyśle mięsnym, głównie dzięki możliwościom uzyskania kruchego i soczystego produktu. Natomiast dojrze­wanie na sucho, które oprócz poprawy kruchości mięsa, pozwala na uzyskanie unikatowego profilu smakowo-zapachowego jest techniką coraz częściej stosowaną, pomimo tego, że jest zabie­giem kosztownym, ze względu na konieczność zapewnienia odpowiednich warunków niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesu dojrzewania. Wynika to ze wzrostu zainteresowania wołowiną dojrzewającą na sucho o bogatych walorach smakowo-zapachowych, za którą wybrana grupa konsumentów jest w stanie zapłacić dużo wyższą cenę. Dlatego też bardzo ciekawe wydają się innowacje (folie półprzepuszczalne, opakowania bio­polimerowe) stosowane w celu zwiększenia wydajności procesu, przy zachowaniu wartości sensorycznych tak cenionych przez konsumentów.

 

Autorzy:

dr inż. KATARZYNA TKACZ,

inż. PATRYCJA MORAWSKA

mgr inż. WERONIKA ZDUŃCZYK

dr hab. inż. MONIKA MODZELEWSKA-KAPITUŁA prof. UWM - Katedra Technologii i Chemii Mięsa, Naukowe Koło Technologów Mięsa, Wydział Nauki o Żywności, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Link to comment
Share on other sites

W tym roku, podczas naszego zimowego zlotu w Zakopanem, mieliśmy wyjątkowa okazję spróbowania, przyrządzonej przez fachowców, wołowiny, która dojrzewała jeden rok i siedem miesięcy (19 miesięcy). Była naprawdę super w smaku.

Edited by Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Link to comment
Share on other sites

Stosuję dojrzewanie "na mokro" elementów zwierzyny.

Ponieważ pozyskuję świeżo ubite sztuki i (poza okresem zimowym) nie mam możliwości ich dojrzewania w skórze, stosuje ten sposób z bardzo dobrym efektem. Obserwuję stopniowe zmiany mięsa, puszczanie osocza i obniżanie pH.


[Dodano: 19 mar 2023 - 17:36]

P.S.

Z konieczności stosuję kondycjonowanie, opisane w cz.1. tego artykułu.

Rozbiór dokonywany jest w warunkach garażowych, w temp. zbliżonych lub nieco wyższych niż 10st.C.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.