Skocz do zawartości

Śmietanka


niedobry78

Rekomendowane odpowiedzi

...odpowiedzcie proszę jak długo można w lodówce przechowywać nie zakwaszoną śmietankę zebrana ze swiezego mleka a jak długo zakwaszona????

 

Wszystko zależy od jakości mikrobiologicznej surowca (bakterie) mleka i temperatury przechowywania, co przekłada się na śmietankę i śmietanę.

Śmietankę kilka dni, aż do momentu, gdy stanie się śmietaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak długo można w lodówce przechowywać nie zakwaszoną śmietankę zebrana ze swiezego mleka

Aby zebrać śmietankę mleko musi postać kilkanaście godzin. Jeżeli w ciągu pół godziny po udoju mleko zostało schłodzone do 4st. C, to na następny dzień w mleku i śmietance będzie nawet mniej bakterii, niż w chwili udoju (mleko samo w sobie ma do pewnego stopnia właściwości bakteriobójcze). Ale takie możliwości daje tylko specjalna chłodząca kadź do mleka. Od drugiego dnia ilość bakterii będzie jednak lawinowo wzrastała. Najlepiej śmietankę od razu spasteryzować w garnku do mleka (podwójna ścianka z wodą) w temp. ok. 70st.C. Staje się wtedy bardzo słodka, można ją oczywiście ubijać i przechowywać w lodówce do tygodnia.

Aby uzyskać trwałą śmietanę powinno się po zakwaszeniu trzymać ją w temp. od 20-28st. C. aż do uzyskania skrzepu. Daje to możliwość rozwoju dobrym typom bakterii. Potem włożyć śmietanę do lodówki, gdzie można ją przetrzymać przez tydzień w stanie bardzo dobrym a nawet dłużej.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

O matko!... odgrzebałam temat z przed 4 lat, :laugh:  ale mam problem. Dostałam około 1 litra śmietanki ... nie mam teraz czasu ani pomysłu na zagospodarowanie jej. Moje pytanie brzmi... czy mogę ją zamrozić? szkoda, aby, się zmarnowała.. :(

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy mogę ją zamrozić?

Zarówno mleko jak i śmietanka rozwarstwiają się podczas mrożenia.

Jeżeli śmietanka jest surowa, możesz ją spasteryzować, co przedłuży jej trwałość.

Możesz też skorzystać z porady @akmis978

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

czy mogę ją zamrozić?

Zarówno mleko jak i śmietanka rozwarstwiają się podczas mrożenia.

Jeżeli śmietanka jest surowa, możesz ją spasteryzować, co przedłuży jej trwałość.

Możesz też skorzystać z porady @akmis978

 

Dzięki za dobre rady ... śmietanka będzie spasteryzowana. :) Będę to robiła pierwszy raz. :)

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiej temperaturze będziesz przeprowadzać pasteryzację?

Z tego co wyczytałam w różnych źródłach to temp powinna wynosić 85 stopni

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Jaka powinna być kolejność przy przygotowaniu śmietany do produkcji masła ? Spotkałem się z różnymi wersjami.

I. wersja 

a. Dojrzewanie śmietanki

b. Ukwaszanie śmietanki

c. Zamaślanie

II.Wersja

a. Ukwaszanie śmietanki

b. Dojrzewanie śmietanki

c. Zamaślanie

Mam jeszcze pytanie ile powinien trwać proces zamaślania przy pomocy robota Tefala ? :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masło można zrobic zarówno ze słodkiej śmietanki jak i śmietany.

W obu przypadkach potrzebne jest dojrzewanie.

Na naszej stronie głównej jest artykuł dokładnie omawiający poszczególne kroki.

 

http://wedlinydomowe.pl/sery-domowe-maslo-i-nabial/maslo-domowe/1574-maslo-jak-je-zrobic-w-warunkach-domowych


[Dodano: 17 sty 2017 - 23:15]

 

 

Mam jeszcze pytanie ile powinien trwać proces zamaślania przy pomocy robota Tefala ?

Aż do uzyskania ziarna.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie bo czas zmaślania zależy od kilku parametrów. 

Duży wpływ na jakość końcową masła ma proces płukania, na co proszę zwrócić szczególną uwagę.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAnna, znam artykuł dotyczacy masła zamieszczony przez Ciebie w 2008 r .

Na forum spotkałem sie z wpisem :

  1. Zaszczepiamy śmietanke kulturami, kultury należy dobrze wymieszać ze śmietaną , wszystko pozostawiamy w temp pokojowej. Śmietana ukwasza się przez ok. 24h, 
  2. Po tym czasie  schładzamy śmietankę do 2-4C i po 24h z takiej ukwaszonej śmietany w temp 12-15C robimy masło.

Jeżeli dobrze zrozumiałem ten wpis, to w pierwszej kolejności następuje ukwaszanie śmietanki a nastepnie dojrzewanie.

W Twoim artykule kolejność jest odwrotna . Czy ma to wpływ na proces zamaślania. 

Ostatnie próby wykonania masła ze śmietany, trochę mnie denerwują. Nie mogłem uzyskać ziarna w czasie 2 godzin. Znalazłem informację na FB w grupie Serowa Brać żeby w przypadku długiego czasu zamaślania dodać trochę wrzątku, po wykonaniu tej czynności w ciągu 5 mniut uzyskalem masło.

Wcześniej robiłem masło z śmietanki i proces zamaślania trwał 30 minut.  :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio kupiłam gęstą śmietanę od baby na targu i za żadne skarby nie dała się ubić !Po długim czasie ubijania zrezygnowałam i wszystko powędrowało do muszli.Poza tym była jakby trochę gorzkawa .Generalnie chyba najlepsze masło wychodzi od krówki ,która pasie się świeżą zieloną trawką.

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W Twoim artykule kolejność jest odwrotna .

W artykule założono (na podstawie książki), że surowcem jest mleko spożywcze/śmietanka spożywcza co równa się uprzedniej pasteryzacji.

W warunkach domowych, gdy zakwasza się surowe mleko bez pasteryzacji,  dojrzewa się dopiero uzyskaną naturalnie śmietanę.

Czyli ważny jest czas przetrzymania surowca w niskiej temperaturze, bo wtedy kształtują się większe kuleczki tłuszczu.

Z praktyki wynika, że ta kolejność nie odgrywa roli.

Masło uzyskane z surowej śmietany jest bogatsze w aromaty i liczne enzymy, czego nie ma masło ze śmietanki.

To ostatnie jest natomiast słodsze, ponieważ zawiera laktozę i konsumenci je preferują.

Masło z surowej śmietany ma kwasy tłuszczowe działające leczniczo na nasze jelita.

Zarówno homogenizacja jak i pasteryzacja zmieniają niekorzystnie strukturę tłuszczu mlecznego.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Generalnie chyba najlepsze masło wychodzi od krówki ,która pasie się świeżą zieloną trawką.
  No właśnie , a to było...

 

od baby na targu
... Mnie się widzi , że powinno się robić masło ze słodkiej wysokoprocentowej śmietany :rolleyes:  Jeszcze nie próbowałam zrobić ...ale kiedyś się wezme... :)
Einshel ,, Jak 'se' człowiek sam nie zrobi , to mu nikt nie zrobi...:) ''
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często od wiosny do jesieni kupuję już taką ukwaszoną gęstą śmietane na targu i po schłodzeniu  ubijam na masło .Zawsze do tej pory wychodziło...Tym razem mnie coś podkusiło ,zeby kupić od nieznajomej baby  i mało ,ze była już taka trochę gorzkawa to postanowiłam ją przerobić na to masło.Ale w miarę ubijania robiła się coraz bardziej puszysta i niestety w takiej formie pozostała do końca ubijania??

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale w miarę ubijania robiła się coraz bardziej puszysta i niestety w takiej formie pozostała do końca ubijania??

Zimową porą powinno się ubijać masło w trochę wyższej temperaturze.

Czasami pomaga dorzucenie kilku grudeczek masła aby zainicjować proces zmaślania.

Nie jest wykluczone, że do sprzedawanej jako swojska śmietany został dolana jakaś sklepowa ze stabilizatorem.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świeże mleko tuż po udoju podzieliłam,do części dodałam kefiru i pozostawiłam w pobliżu kaloryfera,celem ukwaszenia.Rano chcę podebrać z tego zakwaszonego mleka śmietanę.Drugą część mleka schładzam i również rano  chcę zebrać śmietanę.Moje pytanie brzmi,jeżeli połączę obie zebrane śmietany to będzie to śmietana ukwaszona i czy z tej śmietany zrobię  dobre masło .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmietana będzie częściowo ukwaszoną. Możesz ją zostawić na dłużej w cieplejszym miejscu (ok. 22 stopni Celsjusza) do ukwaszenia.

Niemniej jednak z takiej mieszanki można zrobić masło. Istotną kwestią będzie, jaka będzie jegoż trwałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.