Jump to content

Marynata do sarniny i obróbka

fantomek

Recommended Posts

Tandor ma wysoką temperaturę , będzie sucha 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Wygląda na udziec z łani lub cielaka jelenia.

36 minut temu, Muski napisał(a):

Tandor ma wysoką temperaturę , będzie sucha 

Zgadzam się. Ciężko będzie  upiec wszystko w jednakowym czasie. 

Moja propozycja to upiec pojedyncze  marynowane mięśnie w piekarniku.

EAnna
This post was recognized by EAnna!

chudziak was awarded the badge 'Mistrz wsparcia'

Usunęłabym jednak kości, zamarynowałabym w marynacie z warzyw z czerwonym winem i upiekła ( ewentualnie nastrzyknęłabym rozpuszczonym masłem)

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Kilkanaście lat temu robiłem sarninę. Dostałem całą tuszę zamrożoną na kamień. Miałem trzy dni aby coś z mięsem zrobić. A oto przepis wykonania sarniny przez moją żonę. Smak wyśmienity. Powiem tak. Koledzy, którzy nie jadali mięsa z sarny po bardzo pozytywnych opiniach tych co już skonsumowali skusili się na spróbowanie i byli miło zaskoczeni, że takie smaczne mięsko. Trochę skomplikowane ale warto. Przed włożeniem do pieca sporą ilością majeranku mięso należy posypać i zawinąć w folię (wiem, że to niezdrowe ale nic innego nie wymyśliłem).

przepis Grażyny na sarnę.pdf

Edited by kukon

10 godzin temu, kukon napisał(a):

przepis wykonania sarniny przez moją żonę. Smak wyśmienity

Zamarynowane w winie z przyprawami :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

10 godzin temu, chudziak napisał(a):

nastrzyknęłabym rozpuszczonym masłem)

To jest do takich mięs super patent :thumbsup::hug:

9 godzin temu, Pacan Wojciech napisał(a):

Czy ten przepis można zastosować do mięsa dzika i jelenia ,

Jak najbardziej.

Stosuję marynatę warzywną o podobnym składzie nie szczędząc wina, nalewek i dodając octu owocowego.

Składniki marynaty zostają wykorzystane do sosu demi-glace.

Preferuję dłuższe, niż dwie doby marynowanie. Szczególnie mięs z dojrzalszych sztuk.

Pozdrawiam,

EAnna

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Dzięki wszystkim za głos. Myślę że tandor zrobi robotę. Nie będzie siedzieć w ogniu lecz zawinięta w papier i następnie folie. Robiłem tak karkówkę to wyszła jak szarpana taka miękka. Co do udzca ro zrobiłem nastrzyk narazie z soli i natarlem solą i przyprawami razem z czeska musztarda i siedzi w lodówce sop piątku. W piątek zrobię parę nastrzyk ów z masła za rada oraz o łoże cienkimi plastrami słoniny bed zawinieciem w folie myślę że się uda))) 

W przepisie podanym przeze mnie nie badałem temperatury wewnątrz kawałków mięsa. podałem temperaturę. W początkowym etapie 180 - 190 stopni (może pół godziny) a potem do końca 140 - 150 stopni do czasu gdy mięso już chce odchodzić od kości. Należy pamiętać, że w przypadku odgrzewania i podawania na stół na drugi, trzeci enty dzień mięso dostaje temperatury i dalej dochodzi (na tym etapie polewam często sosem - moim zdaniem jest bardziej soczyste wówczas). W pierwszym etapie nie można mięsa upiec tak by od kości odchodziło (moja mama mówiła, że ma być takie "wiśne" to oznacza tylko tyle aby mięso trzymało się kości i nie rozpadało się samoistnie) i dopiero drugi etap "odgrzewania" i podawania na stół ma za zadanie doprowadzić mięso do takiego stanu by prawie samo odchodziło od kości. 

Pacan Wojciech ten przepis można stosować do dziczyzny także jelenia i dzika i należy pamiętać, że dziczyzna lubi majeranek, czosnek, jałowiec, kolendrę, wino czerwone od słodkiego do wytrawnego (na każdym etapie) no i do marynaty cały zestaw warzyw podany w przepisie Grażyny żony mojej. Dziczyzna lubi także sok wiśniowy - taki własnej roboty, mocny i wyrazisty.

Nie ma znaczenia czy duszona jest to cała sztuka czy np. tylko karczek lub łopatka. Pojedyncze kawałki szynka, łopatka, żeberka (wyśmienite są) można dusić w piekarniku w rękawie foliowym. Zwłaszcza łopatka, golenie i żeberka są smakowo ponad wszystko.

EAnna oczywiście, że można marynować więcej jak dwa dni. W moim przypadku miałem tylko trzy dni na rozmrożenie całej sztuki, marynowanie oraz duszenie. Więc dlatego krótszy czas marynowania. Ale podczas krótkiego czasu marynowania każdy kawałek mięsa, jak już wcześnie pisałem, był kilkukrotnie poddawany masowaniu takiemu "katowaniu" w tej marynacie.

Edited by kukon