Skocz do zawartości

Problem z zalewą peklującą


magda

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnosnie nastrzyku.

 

Wlasnie zrobilem zalewe wedlug tabeli na 5,5 kg miesa i mam zamiar peklowac przez 9-wiec dni (wedzenie planuje na 22-go grudnia. Jestem troche zdezorientowany bo niewiem czy musze zrobic nastrzyk a jezeli tak to kiedy czy zaraz na poczatku czy pozniej ??

Najwieksza sztuka miesa wazy 1,5 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 123
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Nastrzyk jeżeli to na początku ok. 6- 7 % do wagi mięsa ja akurat rzadko nastrzykuję bo pekluję elementy ok 0,8 kg i jak dotąd nie miałam problemu z przenikaniem solanki do środka.Ale myślę ,że tę 1,5 kg to nastrzyknij.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dużym minusem jest to, że nie parzę szynek zaraz po wędzeniu

Magda , spokojnie :grin: Nic się nie stanie jak poczekają te kilka godzin :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

czy dużym minusem jest to, że nie parzę szynek zaraz po wędzeniu

Ja po wędzeniu nadmiar szynek zamrażam i parzę według potrzeb , oczywiście po prawidłowym rozmrożeniu i są super . Te które zostają do powiedzmy natychmiastowego parzenia to jak wędzenie kończę wieczorkiem to dopiero parzę na drugi dzień . Szyneczki sobie wiszą oczywiście w zimnym miejscu . Tak to sobie wymyśliłem . Czyli bez wielkiego pośpiechu .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dużym minusem jest to, że nie parzę szynek zaraz po wędzeniu tylko za jakiś czas?

Czasami zostawiam szynki w wędzarni, już wygaszonej, do rana, ale przy otwartych drzwiczkach paleniska, które dają przewiew. Myślę, że w czasie transpotru do domu te Twoje szynki nie powinny być stłoczone, tylko w miarę możliwości rozłożone. Mają podwyższoną temperaturę, która sprzyja rozwojowi bakterii. Ewentualnie owinięcie sterylną, lnianą ściereczką też im nie zaszkodzi. Worki foliowe wykluczone.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może ktoś wie gdzie w warszawie można kupić osłonki lub jelita do robienia kiełbasek?

Pisał o tym MIRKON https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=57616&highlight=#57616 i jeszcze można dostać na ul. Kłobucka 10 Tel. 022 – 853 23 04. Tyle wiem.

Napisz do MIRKON`a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają podwyższoną temperaturę, która sprzyja rozwojowi bakterii.

Nie straszcie za bardzo, dyć szynka studzona z całym kotłem rosołku pozostaje bardzo długo ciepła, a był to kiedyś powszechnie stosowany sposób studzenia. Rozwijało się? Może tak! Ale może właśnie dlatego, że nie było zamrażarek i lodówek wyroby były tak dobre. Stale staramy się uzyskać tak wspaniałe wędzonki jakie pamietaja nasi rodzice i dziadkowie. Może były dobre właśnie przez duże tolerancje w stosowanej technologii, wiele drobnych odstępstw.

Mamy lodówki, zamrażarki, kutry, elektroniczne termometry z alarmem, dymogeneratory i .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może ktoś wie gdzie w warszawie można kupić osłonki lub jelita do robienia kiełbasek?

Pisał o tym MIRKON https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=57616&highlight=#57616 i jeszcze można dostać na ul. Kłobucka 10 Tel. 022 – 853 23 04. Tyle wiem.

Napisz do MIRKON`a

dzieki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Jestem nowicjuszem w tej branży , od wczoraj przeglądam to forum i jestem pełen podziwu praktycznie dla każdego tematu i każdych udzielanych informacji przez bardziej doświadczonych Kolegów .

W związku z tym mam pytanie,które pewnie w przeszłości już padło,lecz nie potrafiłem tego znaleźć , a mianowicie :

Mam zamiar wędzić w dniu 20.12.2008r. , jutro tj. 15.12. będę miał mięso ( około 10 kg łacznie - schab, łopatka, boczek ) .

Do zalewy mam garnek emaliowany o poj .około 40 litrów ,miałem do niego zamiar wlać 20 litrów przegotowanej wody aby mięso było całkowicie zalane , z przyprawami i 2 kg soli zwykłej jodowanej ( nie mam peklosoli i nie wiem czy jutro dam radę ją zdobyć ).

Czy w takim wypadku te proporcje są dobre . Nadmieniam,że wcześniej zapoznawałem się z tabelami ,ale dla mnie to jest czarna magia .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazek

W tym pojemniku jest ponad 12 kg mięsa na wedzonki. Mięso zalałem solanką peklującą w ilości 5 litrów.

Dzięki za te informacje i zdjęcie .

Jestem jak mój imiennik " zobaczył i uwierzył " :smile:

Jutro spróbuję wg tabeli zmieścić to mięso w te zalewę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mały, fajnie opracowany wykresik, który pokazuje jaki wpływ ma temperatura na rozwój drobnoustrojów:

 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najszybciej i najdrożej Kaufland Cieszyn tylko opakowania a 10g ceny niestety nie pamiętam ale w przeliczeniu na 1 kg było bardzo drogo niemniej gdy nóż na gardle :grin:

A ja swoją zużyłem wczoraj do ostaniego okruszka :blush: .

Ale przynajmniej będzie można zrobić zakupy w naszym wędzarniczym sklepie w Bielsku :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując peklosól w małych opakowaniach, zwracajcie uwagę na skład mieszanki. Często zawiera, poza sola i azotynem inne, nie wskazane w przypadku naszej produkcji elementy.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Kurpiach peklosól można kupić w niektórych sklepach mięsnych. Mam cały worek z chęcią część odstąpię , zapraszam. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mały, fajnie opracowany wykresik, który pokazuje jaki wpływ ma temperatura na rozwój drobnoustrojów:

 

Obrazek

Dzięki , ja będę przechowywał garnek z zalewą w piwnicy , jeszcze nie wiem w którym dokładnie pomieszczeniu bo mam zakres temperatur od około 5 do 8 stopni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Kurpiach peklosól można kupić w niektórych sklepach mięsnych. Mam cały worek z chęcią część odstąpię , zapraszam. Pozdrawiam

 

 

Dziękuję za zaproszenie , jeżeli w naszych okolicach nic nie znajdę , to przy okazji następnego wędzenia - a myślę,że nie będę musiał długo czekać - chętnie skorzystam z zaproszenia.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.