Skocz do zawartości

Krakowska suszona


kilim

Rekomendowane odpowiedzi

EAnna, czy słonina podczas wędzenia nie ma u Ciebie tendencji do wytapiania się ?

U mnie kiełbasy z dodatkiem słoniny przy długim wędzeniu stają się pokryte tłuszczem na osłonce.

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 132
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

czy słonina podczas wędzenia nie ma u Ciebie tendencji do wytapiania się ?

Kiedyś miała. Od kiedy przy zakupie słoniny patrzę rzeźnikowi na ręce, to znaczy pilnuję, żeby słonina była z karku lub daję do wyrobów podgardle, problem się skończył. Poza tym pilnuję temperatury wędzenia i nie przesadzam z pieczeniem wędlin w wędzarni.

Jak teraz oglądam zdjęcia moich pierwszych wyrobów (a przecież tak i tak byłam z nich dumna), to włos się jeży na głowie.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miała. Od kiedy przy zakupie słoniny patrzę rzeźnikowi na ręce, to znaczy pilnuję, żeby słonina była z karku lub daję do wyrobów podgardle, problem się skończył. Poza tym pilnuję temperatury wędzenia i nie przesadzam z pieczeniem wędlin w wędzarni.

EAnna, Bardzo dobra praktyka. Gratulacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby słonina była z karku lub daję do wyrobów podgardle

Słonina, którą kupuję ma tą zaletę w porównaniu z podgardlem, że kosztuje 0,49zł/1kg.

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słonina, którą kupuję ma tą zaletę w porównaniu z podgardlem, że kosztuje 0,49zł/1kg.

Niska cena (prawie za darmo) jest niewątpliwą zaletą tej słoninki. Na pewno możesz jej używać do kiełbas mniej wymagajacych oraz wędzić samodzielnie (pyszna słoninka z papryką). Tematem, jaki tutaj rozważamy jest jednak kiełbasa krakowska suszona, która powinna być długo wędzona (wprawdzie drugie, długie wędzenie w zimnym dymie, ale przecież po wstępnym wędzeniu może być pieczona a to juz wysoka temperatura) oraz jest dość mocno podsuszana. W czasie suszenia włókna mięsa obkurczają się, co - przy użyciu do produkcji miękkiego tłuszczu - powoduje również wyciskanie tłuszczu na zewnatrz. Szczególnie jest to widoczne przy suszeniu kiełbas w cienkich jelitach (mam na mysli rozmiar np. 28/30). O wiele lepiej zachowuje się w tym przypadku tłuszcz twardy. To są moje osobiste doświadczenia okupione błędami pierwszych produkcji i zgadzają się co do joty z naukami DZIADKA i innych MISTRZÓW na tym forum.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moja pierwsza KRAKOWSKA

Jak na pierwszorazowy wyrób to imponująca ilość chyba byłeś pewien efektu bo ja nie odważyłabym się na taką ilość za pierwszym podejściem.Z jakiego przepisu korzystałeś ?.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis podobny do tych co są na stronie, tylko wędzenie dłuższe i w wyższych temperaturach (85 - 120 oC)

Gotowa do spożycia bez parzenia.

 

 

 

Oto moja pierwsza KRAKOWSKA

Jak na pierwszorazowy wyrób to imponująca ilość chyba byłeś pewien efektu bo ja nie odważyłabym się na taką ilość za pierwszym podejściem.Z jakiego przepisu korzystałeś ?.
Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku,

no, no, taka produkcja, widzę, że jesteś doswiadczonym wędliniarzem.

Stosujesz jakieś lokalne przepisy czy też posiłkujesz sie stronką?

Napisz proszę, w jaki sposób dodajesz do wedlin czosnek; surowy czy w postaci nalewu lub naparu. Ten sposób jest przedmiotem sporów między pewnym dobrym wędliniarzem z Twoich stron a moją skromną osobą.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku. Widać, że nie jesteś początkującym w tej branży i do tego taka duża produkcja. Gratulacje.

Ciekawi mnie jaka jest cena wytworzonej kiełbasy, oczywiście myślę o kosztach surowców i materiałów pomocniczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro podjęty został temat czosnku, to czy nie uważacie że stosując czosnek chiński trzeba go dać nieco więcej niż to podaje przepis ze strony głównej ? (chodzi mi przed wszystkim o "stare receptury")

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stosując czosnek chiński trzeba go dać nieco więcej niż to podaje przepis ze strony głównej

Jak najbardziej. Ale na szczęście jest już świeży, krajowy czosnek i to w tych "fioletowych" gatunkach. Taki czosnek to miodek.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czy nie uważacie że stosując czosnek chiński trzeba go dać nieco więcej niż to podaje przepis ze strony głównej ?

temat powraca jak bumerang - aż dziwne że Ty stara wyga tego nie pamięta :lol: :wink: :shock:

rozwijając nieco, należy wspomnieć że odmiany też są różne czyli o innej intensywności - jednak generalnie czosnek z Chin i Hiszpanii jest słabszy od Polskiego

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Musiała byc wysoka bo to nie jest kiełbasa parzona tylko zapiekana więc ostatnie 40 min było 80 stopni tyle było potrzebne aby uzyskac wewnątrz 70 stopni, smaku też nie znam tyle tylko jak była doprawiana a przekrój zobaczę za około 2 tygodnie jest to moja pierwsza kiełbasa przy której tak ściśle trzymałem rygory przepisu. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Pozdrawiam grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.