Skocz do zawartości

Krakowska suszona


kilim

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 132
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 8 miesięcy temu...
Mam pytanie jak długo kiełbasa robiona według przepisu z 1 strony tego tematu może czekać po parzeniu na drugie wędzenie-pytam jak długo można poczekać w sytuacjach awaryjnych, tzn., kiedy z różnych przyczyn nie można przeprowadzić powtórnego wędzenia. Podobne pytanie zadałem w innym temacie, jednak nie był to odpowiedni temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy już robiłem krakowską według przepisu z 1 strony i było wszystko ok. Teraz na niektórych kiełbaskach porobiły się luźne fałdki na osłonce. Już po parzeniu zauważyłem w niektórych wodę. Na 9 kiełbas 4 miały wodę. Dwie przekłułem po parzeniu i wycisnąłem wodę. Po kolejnym wędzeniu fałdki nie zniknęły. Po dwóch dniach postanowiłem przebić osłonkę-wewnątrz jest galaretka. Jaka może być tego przyczyna? Czy kupiłem jakieś namoczone mięso? Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy już robiłem krakowską według przepisu z 1 strony i było wszystko ok. Teraz na niektórych kiełbaskach porobiły się luźne fałdki na osłonce. Już po parzeniu zauważyłem w niektórych wodę. Na 9 kiełbas 4 miały wodę. Dwie przekłułem po parzeniu i wycisnąłem wodę. Po kolejnym wędzeniu fałdki nie zniknęły. Po dwóch dniach postanowiłem przebić osłonkę-wewnątrz jest galaretka. Jaka może być tego przyczyna? Czy kupiłem jakieś namoczone mięso?

Latem mięsko inne jest, trzeba uważać i czuć, wody nie dodawać, w trakcie wyrabiania czaić czy klei, mięsko też mogło mieć wady - PSE. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem ci że się kiedyś z tym spotkałem też pod jesień a mięso trzymałem w darażu a to są duże różnice temperatur dniem a nocą prawdopodobnie ale musisz rozkroić czy tej garaletki nie masz na przekroju :question:
Lepszy stary wędzasz bez wykształcenia niż magister bez wiedzy !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro przekroję i napiszę. Może do jutra bardziej podeschnie. Galaretka jest na pewno pod osłonką. W trakcie produkcji wydawało mi się, że mięso jest wilgotne. W tych sklepach to wodę sprzedają. Mięso kupione w małym sklepie. Teraz chyba kupię w markecie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzeszyk,

Czy nie przeparzyłeś tej kiełbasy? Może temp. była zbyt wysoka.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również wydaje mi się, że przyczyną może być zbyt wysoka temperatura parzenia / pieczenia.

 

Poza tym czy aby na pewno trzymałeś się przepisu ?

Pytam, gdyż coś słoniny na przekroju nie widać... ;)

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie parzenia trzeba od czasu do czasu zamieszać.Miałem podobny problem z piwną ,ale tam były podcieki tłuszczu na trzech batonach bo kiełbasa była bardziej tłusta od krakowskiej.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dobrej jakości mięsa temperatura parzenia gdy nawet podskoczy na krótki moment do 80 st C nie uczyni takich podcieków. Przy mięsie wadliwym a wiec takim co to nie daje kleistości to już bedzie miała wpływ. Chociaż wiem z doświadczenia że prawidłowe temperatury parzenia mogą ograniczyć podciek galaretki ale nie wyemilinują jego. Rada mieszaj pierwszą wp kl I dotąd aż zrobi się kleista, nigdy nie wlewaj do niej ilości wody według receptur, wyrabiaj bez wody i gdy bedziesz widział ze wp kl I ROBI SIE KLEISTA I JEST DOŚĆ ŚCISŁA dopiero dodawaj wody - z rozsądkiem . Mięsa ścięgniste na masę wiążącą w domowych warunkach przemieszaj ręką i wtedy będziesz wiedział ile mogą wchłonąć wody . RÓB Z WYCZYCIEM, bo każde mięso może być inne od tych na których opierają się recptury. A to dlatego że w produkcji przemysłowej moze trafić mięso z kilkuset półtusz wp. np na kiełbasę krakowską. A w Twoim przypadku to loteria. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.