Skocz do zawartości

Pieczone prosię


kilim

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 93
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam

Nigdy nie robiłem prosiaka w jakiejkolwiek postaci, lecz podaje ci przepisy http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=435 oraz Jarka_Zielona_Pietruszka http://f.kuchnia.o2.pl/temat.php?id_p=15620&start=7470 z dn. 16.04. godz. 11:50

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam.Nadzienie z szynki przy pieczeniu staje się bardzo sucha.

Dlatego że prosiaka pieczemy minimum 5h.ale możesz zrobić jak zechcesz.

Ja robię farsz do nadzienia z kaszy,wątroby,serca i warzyw.

Na imprezie farsz z kaszy jest idealny do mięsa z pieconego prosiaka.

Kiedś próbowałem wiele innych różnych sposobów i jednak ten z kaszą jest najlepszy.

Farsz do prosiaka od 25 do 30 kg prosiak.

2 kilogramy kaszy zaparzanej

1kg mieszanki warzywnej

1kg wątroby kroimy w kostkę na surowo

Serce, ozor kroimy także do farszu

Doprawiamy solą ,jażynką pieprz magi

Prosiaka nadziewamy tym farszem prosto przed pieczeniem.

Piekę prosiaki udźcem kurczaki faszerowane indyki bardzo czesto 3,4 razy w tygodniu.

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na weselu jadłem takiego prosiaka faszerowanego kaszą. Niebo w gębie, mięso faktycznie nie było suche, farsz dość pikantny, aromatyczne, niezpomniane wrażenia smakowe :)

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej „ bazie danych” mam wpisane takie coś o pieczonym prosiaku kolegi Jacka Zielona Pietruszka i sp. CO2

 

----------------------------początek cytatu---------------------------------

[16.04]jarek_zielona_pietruszka

 

zastanawiałem się jaki prezent zrobić wszystkim na święta i odpowiedź sama przyszła. ostatni raz jadłem tą potrawę 3 i pół roku temu. a tak wogóle to kilka razy w życiu raz pieczone na rożnie, raz pieczone w piecu chlebowym, raz pieczone w piecu takim w kuchni kaflowej, tylko takim dużym chyba to jednak była odmiana pieca chlebowego. przepis podałem z pamięci i może coś mi umknęło bo minął kuż kawał czasu za co przepraszam. jeżeli uznacie, że czegoś brakuje to krzyczcie głośno.

Prosię pieczone

Prosiaka czyścimy i nacieramy solą ze wszystkich stron i w środku też. Ma średniej wielkości prosiaka potrzeba ponad pół kilo soli.. to co się rozsypie idzie na straty ale sól ostatnimi czasy jest dość tania.

Od środka nacieramy jeszcze czosnkiem utartym z solą i majerankiem oraz pieprzem mielonym i zostawiamy, żeby mięso przeszło trochę przyprawami. W międzyczasie robimy farsz: bierzemy wątrobę z tego prosiaka i dodajemy jeszcze ok. 1 tyle co z prosiaka wątroby z cielęcej. Wątroby czyścimy gotujemy w wywarze z włoszczyzny, następnie mielimy dwa razy przez maszynkę o oczkach 2-3mm. Dodać do tego 5-6 żółtek plus 2-3 całe jajka dodać parę łyżek roztopione¬go masła, wymieszać, wsypać paczkę drobnych rodzynek, trochę cukru, aby było słodkie ilość cukru zależy od słodkości rodzynek, ale farsz nie może być za słodki dodać 2 – 3 kajzerki namoczone w mleku lub w wodzie i dokładnie odciśnięte, teraz trzeba to wszystko porządnie wymieszać i nadziać tym prosię. Jeśli farsz jest zbyt gęsty, można wlać trochę więcej rozpuszczonego masła i dokładnie wymieszać.. prosiaka zaszyć i piec co najmniej godzinę. Gdy ostatnio brałem udział w tym wydarzeniu to prosie było pieczone w piecu chlebowym pysk był otwarty i podparty patykiem, którym przebite jest jabłko

Przed pieczeniem prosiaka polano olejem a później w trakcie pieczenia smarowano słoniną i polewano wydzielającym się w trakcie pieczenia sosem.

Zamiast tego farszu można użyć uprażonej kaszy gryczanej dodać 2-3 jajka masło i gałkę muszkatołową sól i pieprz do smaku..

potrawa ta jest dość drogabo sam koszt prosiaka to ok 150 zł no ale jeżeliktoś ma sponsora tak jak ja miałem to czemu nie. pozdrawiam wszystkich serdecznie.

 

[16.04]CO2

Witam

Przepis J_Z_P jest OK., robię bardzo podobnie z małą różnicą, stosuje zawsze wątrobę w ilości jaką proponuje J_Z_P, jednak ze stwora którego faszeruje, czyli indyk wątroba z indyka, prosiaka to wieprzowa itd.

Nie stosuje bułki do farszu, kasze natomiast zaprawiam przed gotowaniem białkiem z jajka w ilości 1 białko na 0,5 kg kaszy. Potem mieszać aż całe białko wchłonie kasza, potem dopiero ugotować kaszę. Większe prosiaki z braku możliwości użycia pieca chlebowego wpierw parzyłem w dużym kuble wodą 80°C około 2 godzin, do wody dodając sól, resztę przypraw (nie licząc tych które dodałem do farszu) stosowałem dopiero podczas pieczenia nad ogniem zmieszaną z wyciekającym tłuszczem (lub stopioną słoniną, czyli smalcem na starcie) Do kaszy dodawałem też średnio kwaśne jabłko – 1 szt na kg kaszy – bez pestek. Reszta dodatków i sposób taki sam. Pysk prosiaka powinien być otwarty podczas pieczenia, bo inaczej prosiak się nadyma parą i od środka może pęknąć. Prosiak do rusztu mocuje się klamrą obejmującą kręgosłup min w 2 miejscach, bo inaczej się ukręci.

Czas pieczenia nad ogniem (węglem drzewnym) od 4 do 7 godzin w zależności od wielkości, ogień – żar nie może być zbyt ostry bo spali się z wierzchu a w środku będzie surowy.

 

----------koniec cytatu------------------------------------------------

 

 

 

To tyle co mam w swoich zapiskach,

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie informacje otrzymałem od człowieka który zajmuje się pieczeniem dzików i prosiaków na imprezy, piecze to w piecu konwekcyjnym prawie bez pary (czyli z termoobiegiem z małą ilością pary tyle można uzyskać stawiając podstawek z wodą (lub 3 puszki z piwem :lol: ) w temperaturze 80 - 90 st. C woda/piwo przy grzałce

Prosiaka do 10 kg piecze się do 3 godziny

od 10 - 20 kg 5 do godzin

od 20 - 30 kg 7 do godzin

od 30 - 40 kg 9 do godzin

od 40 - 50 kg 12 do godzin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do farszu to nie moze byc słodki bo będzie mdłyi niedobry

A tu się z kolegą nie zgodzę. Jedni lubią mięso na słodko - słono inni tylko na słono a jeszcze inni na słodko - kwaśno itp. To czym napchamy brzuch wieprza to moim zdaniem kwestia gustu. Myslę, że prima by tez był prosiak upieczony z sałatką (mieszanką) owocową lub musli w środku - to tylko kwestia gustu.

 

Pozdrawiam

Nic mnie tak nie cieszy, nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Kolego tylko jest jeszcze jeden problem słodkie nadzienie w trakcie pieczenia zgarujr

i prosiak jest zmarnowany

Mogę prosić o szczegóły bo nie bardzo rozumiem różnicy między zgarowaniem słodkiego a słonego.

 

 

pozdrawiam

Nic mnie tak nie cieszy, nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis na pieczonego proiaka z nadzieniem.

Prosiak od 25 do 40 kg.

 

Nadzienie do prosiaka

2 kg kaszy jęczmiennej

1 kg mieszanki warzywnej

1,5 kg wątroby

Serce,nerki,ozor z tego prosiaka

Przyprawy

-sól kuchenna

-pieprz

-wegeta

Sposób wykonania

Prosiaka peklujemy sposobem nastrzykowym na 20 l wody przegotowanej

2kg peklosoli,0,5 szklanki miodu,liście laurowe, ziele angielskie

Czas peklowania 72h solankę spożądzamy po ostudzeniu wody do 8stC

Przygotowanie farszu

2kg kaszy jęczmięnnej 4l wrzącej wody

Gdy kasza wystygnie dodajemy mieszankę warzywną kroimy w kostke podroby

wyżej wymienione.Farsz przyprawiamy do smaku nie może przekroczyć temteratyry powyżej 8 st C Przed nadzianiem prosiaka robimy 2 nastrzyk,po nastrzyknięciu wkładamy farsz do środka i dokładnie zaszywamy tak aby prosiak wyglądał jak cały

Farszu nakładamy luźno tak aby w trakcie pieczenia ni pękł

W trakcie pieczenia mósimyu włożyć coś w ryj aby był otwór do odparowania

Sposób pieczenia polecam piec chlebowy dlatego że daje najlepszy aromat zapach

i kolor

Czas pieczenia

25-30kg-5h w temperaturze 200 st C

Po tym czasie prosiak jet gotowy do sporzycia

Polecam sos czosnkowy

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słodkie nadzienie w trakcie pieczenia zgarujr

i prosiak jest zmarnowany[/quote

Nikt nie myślał o nadziewaniu prosięcia cukrem.

Nadzienie mniej pikantne, a lekko slodkawe ( więcej warzyw ) nikomu nie zaszkodzi. :wink:

P.S. Co to jest " zgarujr" - przepraszam, że nie kumaty :sad:

fentel

zadymiacze wszystkich krajów łączcie się

ORMO czuwa !!!!! bo Milicja śpi !

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1256

www.rufi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no... i ta "sól do mielonki" i wielofosforany co to Dziadek miał nastrzykiwać do szynek - to też staropolskie przyprawy :devil: tylko jakieś debile z forum kazali soli kutwa używać

a na dokładke jakieś takie dziwne wędzarnie mają :grin:

 

 

aaaa... i jeszcze jedno - pracuje ze "słodkim" pare latek i jakoś w życiu nie widziałem żeby mi w piecu o temp. 200° po pięciu godzinach owoce sfrementowały :shock: - co najwyżej miałbym karmel albo kupke żużla :lol:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na dokładke jakieś takie dziwne wędzarnie mają

oj mają, oj mają, a jeszcze dziwniejsze będą mieli :devil: chłe,chłe

TAK TRZYMAĆ abratek. :grin:

fentel

zadymiacze wszystkich krajów łączcie się

ORMO czuwa !!!!! bo Milicja śpi !

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1256

www.rufi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej'; Abratek widze ze jestes zielony albo brakuje ci wiedzy na ten temat :devil:

patrzę teraz na siebie i jakoś kolor mam jak inni wokół :grin: , no to teraz powiedz mi dokładniej kolego SZCZEPAN o co Tobie z tą zielenią i wiedzą chodzi :rolleyes:
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie nadal nie podoba sie wizja Szczepana co do owoców w ciele świńskim,

 

Uwielbiam mięso z owocami i rózne opcje już robiłem i nie rozumiem dlaczego podczas pieczenia zamist dżemu miałby powstac bimber. Przecież przy nadzianiu świniaka śliwkami wyjdą mu w brzuchu raczej powidła niż śliwowica no nie.

 

Jeżeli faktycznie sie mylę to przepraszam ale swoje pomysły mam i kiedys je sprawdzę.

 

pozdrawiam niezależnie.

Nic mnie tak nie cieszy, nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.