Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Pieczone prosię

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
93 odpowiedzi w tym temacie

#1 kilim

kilim

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 6 postów
  • Miejscowośćkedzierzyn - kozle

Napisano 05 maj 2006 - 17:10

proszę was o parę wskazówek jak mogę zrobić prosiaka na ognisku do jakiej wagi powinien być prosiak :

#2 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4043 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 05 maj 2006 - 17:41

Witam
Nigdy nie robiłem prosiaka w jakiejkolwiek postaci, lecz podaje ci przepisy http://www.wedlinydo...cles.php?id=435 oraz Jarka_Zielona_Pietruszka http://f.kuchnia.o2....5620&start=7470 z dn. 16.04. godz. 11:50
Powodzenia

#3 SZCZEPAN

SZCZEPAN

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 611 postów
  • MiejscowośćWIELKOPOLSKA

Napisano 08 paź 2006 - 17:58

Witam prosiak powinien miec mn 25 kg robie usługi pieke prosiaki udziec itp

#4 Gość_ChefPaul_*

Gość_ChefPaul_*
  • Goście

Napisano 08 paź 2006 - 22:43

... będę robił (niestety dopiero w listopadzie) :sad: prosię z rożna, nadziewane szynką :grin: (oczywiscie podam przepis - który jeszcze dopieszczam - wraz ze zdjęciami)

pozdrawiam serdecznie

#5 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 25524 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 09 paź 2006 - 07:00

Szczepan, podeslij przepisy ze zdjęciami na udziec i prosiaka.

#6 SZCZEPAN

SZCZEPAN

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 611 postów

Napisano 09 paź 2006 - 19:51

WITAM
ChefPaul jak zrobisz prosiaka z szynką to prosiak bedzie za suchy.Nadzienie zrob z kaszy i podrobów to jest najlepsze nadzienie podam przepis w całosći

#7 Adam

Adam

Początkujący

• Użytkownicy
  • 31 postów
  • MiejscowośćBiałystok

Napisano 09 paź 2006 - 23:11

witaj szczepan.
kiedys kupilem u ciebie nastrzykiwarke, sprawuje sie swietnie:)
nie masz moze w sprzedazy nadziewarki recznej? ok 15 kg wsadu.moze byc i wiecej

#8 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4043 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 10 paź 2006 - 18:40

ChefPaul jak zrobisz prosiaka z szynką to prosiak bedzie za suchy

...a możesz odpowiedzieć konkretniej, dlaczego tak będzie?

#9 SZCZEPAN

SZCZEPAN

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 611 postów

Napisano 10 paź 2006 - 20:48

Witam.Nadzienie z szynki przy pieczeniu staje się bardzo sucha.
Dlatego że prosiaka pieczemy minimum 5h.ale możesz zrobić jak zechcesz.
Ja robię farsz do nadzienia z kaszy,wątroby,serca i warzyw.
Na imprezie farsz z kaszy jest idealny do mięsa z pieconego prosiaka.
Kiedś próbowałem wiele innych różnych sposobów i jednak ten z kaszą jest najlepszy.
Farsz do prosiaka od 25 do 30 kg prosiak.
2 kilogramy kaszy zaparzanej
1kg mieszanki warzywnej
1kg wątroby kroimy w kostkę na surowo
Serce, ozor kroimy także do farszu
Doprawiamy solą ,jażynką pieprz magi
Prosiaka nadziewamy tym farszem prosto przed pieczeniem.
Piekę prosiaki udźcem kurczaki faszerowane indyki bardzo czesto 3,4 razy w tygodniu.

#10 Maad

Maad

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6891 postów

Napisano 11 paź 2006 - 09:03

Kiedyś na weselu jadłem takiego prosiaka faszerowanego kaszą. Niebo w gębie, mięso faktycznie nie było suche, farsz dość pikantny, aromatyczne, niezpomniane wrażenia smakowe :)

#11 Papcio

Papcio

Weteran

• **VIP Junior**
  • 1879 postów
  • MiejscowośćRudnik sl

Napisano 11 paź 2006 - 18:53

W mojej „ bazie danych” mam wpisane takie coś o pieczonym prosiaku kolegi Jacka Zielona Pietruszka i sp. CO2

----------------------------początek cytatu---------------------------------
[16.04]jarek_zielona_pietruszka

zastanawiałem się jaki prezent zrobić wszystkim na święta i odpowiedź sama przyszła. ostatni raz jadłem tą potrawę 3 i pół roku temu. a tak wogóle to kilka razy w życiu raz pieczone na rożnie, raz pieczone w piecu chlebowym, raz pieczone w piecu takim w kuchni kaflowej, tylko takim dużym chyba to jednak była odmiana pieca chlebowego. przepis podałem z pamięci i może coś mi umknęło bo minął kuż kawał czasu za co przepraszam. jeżeli uznacie, że czegoś brakuje to krzyczcie głośno.
Prosię pieczone
Prosiaka czyścimy i nacieramy solą ze wszystkich stron i w środku też. Ma średniej wielkości prosiaka potrzeba ponad pół kilo soli.. to co się rozsypie idzie na straty ale sól ostatnimi czasy jest dość tania.
Od środka nacieramy jeszcze czosnkiem utartym z solą i majerankiem oraz pieprzem mielonym i zostawiamy, żeby mięso przeszło trochę przyprawami. W międzyczasie robimy farsz: bierzemy wątrobę z tego prosiaka i dodajemy jeszcze ok. 1 tyle co z prosiaka wątroby z cielęcej. Wątroby czyścimy gotujemy w wywarze z włoszczyzny, następnie mielimy dwa razy przez maszynkę o oczkach 2-3mm. Dodać do tego 5-6 żółtek plus 2-3 całe jajka dodać parę łyżek roztopione¬go masła, wymieszać, wsypać paczkę drobnych rodzynek, trochę cukru, aby było słodkie ilość cukru zależy od słodkości rodzynek, ale farsz nie może być za słodki dodać 2 – 3 kajzerki namoczone w mleku lub w wodzie i dokładnie odciśnięte, teraz trzeba to wszystko porządnie wymieszać i nadziać tym prosię. Jeśli farsz jest zbyt gęsty, można wlać trochę więcej rozpuszczonego masła i dokładnie wymieszać.. prosiaka zaszyć i piec co najmniej godzinę. Gdy ostatnio brałem udział w tym wydarzeniu to prosie było pieczone w piecu chlebowym pysk był otwarty i podparty patykiem, którym przebite jest jabłko
Przed pieczeniem prosiaka polano olejem a później w trakcie pieczenia smarowano słoniną i polewano wydzielającym się w trakcie pieczenia sosem.
Zamiast tego farszu można użyć uprażonej kaszy gryczanej dodać 2-3 jajka masło i gałkę muszkatołową sól i pieprz do smaku..
potrawa ta jest dość drogabo sam koszt prosiaka to ok 150 zł no ale jeżeliktoś ma sponsora tak jak ja miałem to czemu nie. pozdrawiam wszystkich serdecznie.

[16.04]CO2
Witam
Przepis J_Z_P jest OK., robię bardzo podobnie z małą różnicą, stosuje zawsze wątrobę w ilości jaką proponuje J_Z_P, jednak ze stwora którego faszeruje, czyli indyk wątroba z indyka, prosiaka to wieprzowa itd.
Nie stosuje bułki do farszu, kasze natomiast zaprawiam przed gotowaniem białkiem z jajka w ilości 1 białko na 0,5 kg kaszy. Potem mieszać aż całe białko wchłonie kasza, potem dopiero ugotować kaszę. Większe prosiaki z braku możliwości użycia pieca chlebowego wpierw parzyłem w dużym kuble wodą 80°C około 2 godzin, do wody dodając sól, resztę przypraw (nie licząc tych które dodałem do farszu) stosowałem dopiero podczas pieczenia nad ogniem zmieszaną z wyciekającym tłuszczem (lub stopioną słoniną, czyli smalcem na starcie) Do kaszy dodawałem też średnio kwaśne jabłko – 1 szt na kg kaszy – bez pestek. Reszta dodatków i sposób taki sam. Pysk prosiaka powinien być otwarty podczas pieczenia, bo inaczej prosiak się nadyma parą i od środka może pęknąć. Prosiak do rusztu mocuje się klamrą obejmującą kręgosłup min w 2 miejscach, bo inaczej się ukręci.
Czas pieczenia nad ogniem (węglem drzewnym) od 4 do 7 godzin w zależności od wielkości, ogień – żar nie może być zbyt ostry bo spali się z wierzchu a w środku będzie surowy.

----------koniec cytatu------------------------------------------------

To tyle co mam w swoich zapiskach,

#12 Gość_Anonymous_*

Gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 11 paź 2006 - 19:04

Takie informacje otrzymałem od człowieka który zajmuje się pieczeniem dzików i prosiaków na imprezy, piecze to w piecu konwekcyjnym prawie bez pary (czyli z termoobiegiem z małą ilością pary tyle można uzyskać stawiając podstawek z wodą (lub 3 puszki z piwem :lol: ) w temperaturze 80 - 90 st. C woda/piwo przy grzałce
Prosiaka do 10 kg piecze się do 3 godziny
od 10 - 20 kg 5 do godzin
od 20 - 30 kg 7 do godzin
od 30 - 40 kg 9 do godzin
od 40 - 50 kg 12 do godzin

#13 SZCZEPAN

SZCZEPAN

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 611 postów

Napisano 11 paź 2006 - 21:04

Prosiak musi byc peklowany metoda nastrzykowa dlatego ze w trakcie pieczenia bardzo sie wysuszy to jest 5h mn pieczenia a co do farszu to nie moze byc słodki bo będzie mdłyi niedobry

#14 oli

oli

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 406 postów
  • MiejscowośćBerzyna

Napisano 11 paź 2006 - 22:35

co do farszu to nie moze byc słodki bo będzie mdłyi niedobry

A tu się z kolegą nie zgodzę. Jedni lubią mięso na słodko - słono inni tylko na słono a jeszcze inni na słodko - kwaśno itp. To czym napchamy brzuch wieprza to moim zdaniem kwestia gustu. Myslę, że prima by tez był prosiak upieczony z sałatką (mieszanką) owocową lub musli w środku - to tylko kwestia gustu.

Pozdrawiam

#15 SZCZEPAN

SZCZEPAN

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 611 postów

Napisano 12 paź 2006 - 17:37

Tak Kolego tylko jest jeszcze jeden problem słodkie nadzienie w trakcie pieczenia zgarujr
i prosiak jest zmarnowany

#16 oli

oli

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 406 postów
  • MiejscowośćBerzyna

Napisano 12 paź 2006 - 17:49

Tak Kolego tylko jest jeszcze jeden problem słodkie nadzienie w trakcie pieczenia zgarujr
i prosiak jest zmarnowany

Mogę prosić o szczegóły bo nie bardzo rozumiem różnicy między zgarowaniem słodkiego a słonego.

pozdrawiam

#17 SZCZEPAN

SZCZEPAN

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 611 postów

Napisano 12 paź 2006 - 18:06

ZROBISZ BIMBER Z SOLI? MYŚLE ZE NIE A PROBLEM POLEGA NA DŁUGIM OKRESIE PIECZENIA MN 5 GODZIN NADZIENIE NA SŁODKO ZAWSZE SIE POPSUJE A MN TEMP TO 200stC

#18 SZCZEPAN

SZCZEPAN

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 611 postów

Napisano 12 paź 2006 - 19:22

Przepis na pieczonego proiaka z nadzieniem.
Prosiak od 25 do 40 kg.

Nadzienie do prosiaka
2 kg kaszy jęczmiennej
1 kg mieszanki warzywnej
1,5 kg wątroby
Serce,nerki,ozor z tego prosiaka
Przyprawy
-sól kuchenna
-pieprz
-wegeta
Sposób wykonania
Prosiaka peklujemy sposobem nastrzykowym na 20 l wody przegotowanej
2kg peklosoli,0,5 szklanki miodu,liście laurowe, ziele angielskie
Czas peklowania 72h solankę spożądzamy po ostudzeniu wody do 8stC
Przygotowanie farszu
2kg kaszy jęczmięnnej 4l wrzącej wody
Gdy kasza wystygnie dodajemy mieszankę warzywną kroimy w kostke podroby
wyżej wymienione.Farsz przyprawiamy do smaku nie może przekroczyć temteratyry powyżej 8 st C Przed nadzianiem prosiaka robimy 2 nastrzyk,po nastrzyknięciu wkładamy farsz do środka i dokładnie zaszywamy tak aby prosiak wyglądał jak cały
Farszu nakładamy luźno tak aby w trakcie pieczenia ni pękł
W trakcie pieczenia mósimyu włożyć coś w ryj aby był otwór do odparowania
Sposób pieczenia polecam piec chlebowy dlatego że daje najlepszy aromat zapach
i kolor
Czas pieczenia
25-30kg-5h w temperaturze 200 st C
Po tym czasie prosiak jet gotowy do sporzycia
Polecam sos czosnkowy

#19 fentel

fentel

Weteran

• Użytkownicy
  • 1382 postów
  • MiejscowośćRadomsko

Napisano 12 paź 2006 - 20:46

[quote name="SZCZEPAN"]słodkie nadzienie w trakcie pieczenia zgarujr
i prosiak jest zmarnowany[/quote
Nikt nie myślał o nadziewaniu prosięcia cukrem.
Nadzienie mniej pikantne, a lekko slodkawe ( więcej warzyw ) nikomu nie zaszkodzi. :wink:
P.S. Co to jest " zgarujr" - przepraszam, że nie kumaty :sad:

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 Gość_Anonymous_*

Gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 12 paź 2006 - 21:07

Szczepan – tak dużo pisałeś o tradycji i nie wprowadzaniu nowości.
I masz rację Vegeta to stara Polska przyprawa, przywieziona przez Królową Bonę

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych